Povolební situace 2018

Moderátoři: PKS Liberecky kraj, Predsedajici

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.
  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.
  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.
  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Přihlášeným uživatelům se zobrazuje pouze tehdy, pokud jsou členy krajského sdružení nebo jeho registrovanými příznivci. Fóra místních sdružení se zobrazují pouze jejich členům a jejich registrovaným příznivcům.
  • Mezi registrované příznivce se můžete sami zařadit přidáním do příslušné skupiny v nabídce Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra.
Uživatelský avatar
Ondrej.Kolek
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1876
Registrován: 20 pro 2011, 17:05
Profese: chemik (manažer vývoje)
Bydliště: Jesenice (okr. Praha-západ)
Dal poděkování: 1651 poděkování
Dostal poděkování: 1320 poděkování

Povolební situace 2018

Příspěvek od Ondrej.Kolek »

Vážené Krajské fórum (členové), příznivci, zvolení zastupitelé

Ještě jednou Vám děkuji za vynikající reprezentaci a práci vedoucí k úspěchu Pirátů v komunálních volbách v rámci Libereckého kraje.

Jak se naladit pro další dny a měsíce...
Čeká nás spousta další práce a stojí před námi i nové zkušenosti, o kterých jsme doposud jen tušili.
Mezi ně patří i povolební vyjednávání a následná práce v zastupitelstvech a radách obcí. To nevyhnutelně povede k určité dvojkolejnosti v rámci členské základny. Jedni budou mnohdy v každodenním kontaktu s politikou a fungováním obce a to dokonce v roli uvolněné pozice (na plný či částečný úvazek). Důsledkem bude to, že zvolení zástupci Pirátů mohou mnohem rychleji nabývat zkušenosti a zlepšovat přehled o situaci např. v rámci dané obce.
Proto je potřeba, aby dobře a s přihlédnutím k pirátským zásadám fungovala kultura informovanosti a transparence. A to přinejmenším prostřednictvím registru lobbistických kontaktů, ale také formou tiskových zpráv a dalších sdělení k občanům, abyste dobře prodali svo byť opoziční práci (když něco navrhnete, ať o tom lidé vědí, i když to vedení města zamítne).
K vyváženosti fungování Pirátů je ale klíčové, aby ti, kteří nekandidovali, nebo nebyli zvoleni, pomáhali svým kolegům, kteří získali mandát. Hlašte se do komisí, vytvářejte podklady pro výbory, zjišťujte informace a pomozte s tvorbou pirátských návrhů. Nebojte se přímo kontaktovat Piráta s mandátem ve Vašem okolí a zeptejte se, s čím je třeba pomoci.
Protože mandátů budeme získávat čím dál více, neustávejte v získávání nových členů, nejlépe prověřených lidí z Vašeho okolí. V pozitivně naladěné atmosféře vzájemného porozumění a pomoci také máte dobrou možnost získat ke členství nezávislé kandidáty. Proto prosím lídry kandidátek, aby zajistili nevyhasnutí čerstvých kontaktů.

1) Nesnažte se naplňovat program za každou cenu a proti pirátským zásadám (vždy pamatujte na to, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly a že nedonutíte ďábla dělat dobré věci).
2) Zvolení zastupitelé nechť informují své pirátské kolegy a spoluobčany o své práci v zastupitelstvu (ne z povinnosti, ale z dobré vůle).
3) Nezvolení Piráti nechť pomáhají svým zvoleným kolegům (ne z povinnosti, ale z dobré vůle).
4) Hlídejte se navzájem, ale konstruktivně a v přátelském duchu (nebuďte jeden druhému soudcem a katem).


Pozn.: Podle mých informací uzrála jednání v České Lípě a v Jablonci nad Nisou. Lídři z obou obcí Vás budou brzy informovat o průběhu a výsledku povolebního jednání. K tomu mohou využít i toto vlákno, především je ale třeba uvést okolnosti v Registru lobbistických kontaktů (viz Předpis o lobbingu) a nakonec také vydat tiskovou zprávu (pro medialist kontaktujte Davida Schindlera vč. PListů a dejte vše na FB a následně na web prostřednictvím Marka Förstera)

PS: Zásady týmové spolupráce, všimněte si např. bodu 6.4.
Volební řád např. § 20a Komunální volby bod (2)

S přáním povolební úlevy a návratu vzájemného pochopení

Ondřej Kolek
Váš předseda KS LiK

"Podle ovoce poznáte dobrý či špatný strom"

Uživatelský avatar
Marek.Forster
Předseda/předsedkyně krajského sdružení
Příspěvky: 644
Registrován: 30 črc 2012, 16:39
Profese: IT specialista, OSVČ
Bydliště: Desná
Dal poděkování: 1088 poděkování
Dostal poděkování: 835 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Povolební situace 2018

Příspěvek od Marek.Forster »

Náš zastupitelský klub v Jablonci v opozici být nechce, to už víme několik měsíců dopředu. Dělali to proto, aby mohli věci ve městě měnit a rozhodovat o nich.
Jestli je z pohledu jablonečáků předchozí vedení města (hlavně ODS) považováno za mafii, se kterou nelze, tak bez spojení s ANO, se nedá nic jinýho dělat, než být v opozici. S našimi necelými 15% nemáme moc velký prostor a vyjednávací pozici. Pokud si řeknem, že trváme na opozici, spojej se ANO s ODS a SPD bez velkejch skurpulí a budem tomu další 4 roky přihlížet s tím, že příště už ani my ani voliči nemusej ve změnu od Pirátů věřit.
Snažil bych se o co nejširší koalici, tzn. všechny bez ODS a SPD. Takže by ANO nemělo majoritu (7 z 21, bude mít primátora, ale radní budou z ostatních stran), bude to v převážný většině odpovídat rozdanejm hlasům. Tohle řešení bych já osobně zkousnul a věřím, že většina voličů a příznivců taky.

Marek Förster
Předseda libereckého KS
+420 775 688 305
marek.forster@pirati.cz

Uživatelský avatar
Petr.Jenik
Příznivec Pirátů – Liberecký kraj
Příspěvky: 143
Registrován: 25 říj 2014, 08:27
Dal poděkování: 165 poděkování
Dostal poděkování: 258 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Povolební situace 2018

Příspěvek od Petr.Jenik »

Ahoj všem,
V ČL máme podobnou situaci jako v JBC. Tedy že ANO je pro nás menší zlo než zdejší ODS a ČSSD. Pokud tedy do koalice (což chceme), tak právě s ANO.
O to komplikovanjší to pak máme protože společně s Živou Lípou má ANO těsnou většinu (13 z 25) a nikoho tak teoreticky nepotřebují.
O koalici s námi přesto stojí. Nikoli kvůli tomu aby jsme je legitimizovali, jak by mohl někdo namítnou, ale proto, že takováto většina je hodně vrtkavá a nikdo nechce, aby každý z koalice měl právo veta či aby některý ze "zkušených politiků" odjinud pár hlasů "nakoupil".
Ve vyjednáváních jsme se již dostali za naše zásady, které jsme předložili jako naprosto zásadní a přes které nejede vlak (zákaz kumulace uvolněných funkcí, účast na koaličních jednáních a jednáních rady města, možnost mít člena ve všech výborech a komisích města).
Zároveň jsem pak vyjmenovali programové body, které chceme zachytit v případné koaliční smlouvě.
Shodujeme se a pokračovat budeme podpisem memoranda o společném postupu (zavážeme se, že nikdo z nás nebude jednat s dalšími subjekty o jiné případné koalici, dokud tato naše společná jednání neskončí).
Po podpisu memoranda se pustíme do tvorby společného programového prohlášení.
Již jsem si vymezili a zároveň se předběžně dohodli na tom, co bychom měli rádi v následujícím období v gesci.
Ondra Víteček je odborník a srdcař přes zdejší kulturu a bude ji moci a bude ovlivňovat jako předseda kulturního výboru.
Já bych se pak rád (kromě toho, že budu jako hlídací pes účasten všech jednání RM a koaličních jednání) věnoval IT, která v uplynulém období totálně stagnovala především co se digitalizace úřadu týká. Zároveň bych pak rád prostřednictvím ČLIS s.r.o. (Českolipská informační - má na starosti veškeré IT v ČL) začal zavádět rozklikávací rozpočty nejen města, ale i jeho příspěvkovek.
Jak s kulturou, tak s IT nemají naši budoucí koaliční partneři problém. Ba naopak.
Takže jednáme dál a Držíme kurz!
Uživatelský avatar
Ondrej.Kolek
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1876
Registrován: 20 pro 2011, 17:05
Profese: chemik (manažer vývoje)
Bydliště: Jesenice (okr. Praha-západ)
Dal poděkování: 1651 poděkování
Dostal poděkování: 1320 poděkování

Re: Povolební situace 2018

Příspěvek od Ondrej.Kolek »

Situaci v Jablonci nad Nisou popsala Jarmila Valešová ve vláknu MF Jablonec.

"Podle ovoce poznáte dobrý či špatný strom"

Katerina.Jinova
Člen KS Liberecký kraj
Příspěvky: 177
Registrován: 06 srp 2017, 14:00
Profese: sklář brusič
Dal poděkování: 112 poděkování
Dostal poděkování: 104 poděkování

Re: Povolební situace 2018

Příspěvek od Katerina.Jinova »

Ahoj!
Jako strana, která dostala u nás (v Semilech) nejméně hlasů z těch co jdou na radnici, jsme spíš pozorovatelé, než hybatelé. I když náš jeden mandát, jak se zdá, může mít významný vliv. A snahy sestavit koalici poražených tu samozřejmě byly, ale jednomandátové strany do toho odmítly jít (komunistů se asi ani nikdo neptal).
Pro úplnost uvádím rozložení mandátů (21) dle stran: Volba pro Semily (SLK) 8, hnutí Spolu 4, ANO 4, ODS 2, KSČM 1, Společně pro Semily (KDU) 1, Piráti 1.


Dál bude nejlepší, když napíšu chronologicky jakých jednání jsem se účastnila přímo já:

7.10. jsem si vyměnila pár smsek s L. Mlejnkovou (lídryně vítězné strany), kde psala, že chce jednat se všemi postupně dle úspěšnosti ve volbách. Každý prý chce spolupracovat s každým, tak ať každý vyloží své karty na stůl. S takovým přístupem jsem spokojená, protože mi přijde fér. Dohodli jsme si schůzku na 9.10.
7.10. mi volal pan z hnutí Spolu, jestli jsem ochotna se sejít. Mluvil velmi jízlivě a útočil na vítěznou stranu. Přístup byl takový trochu buranský a vystupování manipulativní. Samozřejmě jsem říkala, že jsem ochotna se sejít. Hovor zakončil tím, že se zítra ozve kdy a kde.

8.10. z hnutí Spolu nikdo nevolal. S nadsázkou jsem komentovala, že už mají asi jasno, a že už nás nepotřebují. (nebyla jsem daleko od pravdy)

9.10. proběhla schůzka s nynější i budoucí starostkou (registr kontaktů a schůzek)
Hodně jsme se bavili o komisích rady města, budu předsedat komisi cestovního ruchu (oříšek a zanedbaná oblast; cesťák je můj obor z jablonecké OA na Hořeňáku), bylo mi slíbeno znovuzaložení komise pro životní prostředí. Já slíbila, že dám do kupy seznam lidí, které bych ráda do komisí nominovala. Do finančního výboru zastupitelstva města budu nominovat A.Mojžíšovou (trojka na kandidátce). Rádi bychom někoho v co největším počtu komisí a výborů, které město má. Což je velmi reálné, ale je na to relativně ještě čas. (lidi už si tipujeme a oslovujeme). Návrh na složení rady města zazněl takto: VpS 3, Spolu 2, ANO 2, s tím, že půjde o širokou podporu a ne o koaliční smlouvu. (Staroska L. Mlejnková, místostarosta T. Sábl; oba VpS).

11.10. mi volala L. Mlejnková, že už jsou povolební "kolečka" snad u konce, a že tedy půjde o onu širokou podporu. Návrh na složení rady se nezměnil. Také říkala, že se ODS snažila je přesvědčit, aby šli do koalice ještě s námi nebo s SpS, a ptala se, co si o tom myslím. To by byla role užitečného blba a ze strany ODS to je snaha se dostat za každou cenu "k moci". (poznamenám, že zdejší ODS je stejně přípustná jako ODS v Jablonci či Lípě). Taková koalice by nebyla stabilní. Tedy návrh, ke kterému L. Mlejnková žádala podporu se jeví jako nejrozumnější a mou podporu ten návrh získá, vnímám v něm i docela dobrou strategii vítězné strany.
Odpovědět

Zpět na „Liberecký kraj“