ANKETA: přeoperování uší na Vulkánce

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Toto fórum slouží k anketám, kdy je potřeba orientačně zjistit převažující názory na nějakou oblast mezi členstvem (např. pokud přijde dotaz zvenku). Hlasovat zde mohou pouze členové.
Pro členské iniciativy v rámci celostátního fóra slouží Členské podněty.

Smí rodiče rozhodnout?

Anketa končí za 25 pro 2018, 21:37

Ano, stát do toho nemá co mluvit.
2
6%
Ano, rodiče mají právo rozhodnout, pokud tak sami vypadají.
2
6%
Ne, tohle už rozhodnout nesmí, překračuje to společensky přijatelné meze.
3
9%
Ne, stát dovolí rodičům rozhodnout jen o drobnostech (propíchnutí uší), které mají dlouhodobou tradici.
6
18%
Ne, pouze stát smí určit, co rodiče smí a nesmí.
0
Žádná hlasování
Ne, rodičům by se měla odebrat všechna rozhodovací práva a děti až do plnoletosti vychovávat ve státních ústavech a střežit je před zásahy do tělesné i duševní integrity (ideologie, náboženství, atd.)
2
6%
Co je tohle z blbou otázku?
19
56%

Celkem hlasujících: 34 - Celkem hlasů: 34

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 23390 poděkování
Dostal poděkování: 19780 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ANKETA: přeoperování uší na Vulkánce

Příspěvek od Petr.Vileta » 20 zář 2018, 00:14

Anna.Valterova píše:
19 zář 2018, 22:42
Díky za anketu😁 nicméně možnosti jsou napsané tak nemožně zavádějícím způsobem, že v ní asi vůbec nebudu hlasovat.
Tak založ jinou, kde ale nebudeš stejně "manipulativně" tvrdit, že obřízka je tááákhle obrovský problém, ale uši Vulkánce jsou takhle malinkatá prkotina. Pro mě je to fakt téměř stejné a vnějšímu vzhledu přikládám přibližně stejnou důležitost jako několikaminutovým sexuálním zážitkům. ;) OFFTOPICNapříklad mít Klausovu křivou hubu bych pokládal za mnohem větší problém, než ztrátu předkožky, nebo třeba palce u nohy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Anna.Ungerova
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Anna.Ungerova
Člen KS Královehradecký kraj
Profese: veterinární lékařka
Dal poděkování: 216 poděkování
Dostal poděkování: 219 poděkování

Příspěvek od Anna.Ungerova » 20 zář 2018, 08:08

Petr.Vileta píše:
20 zář 2018, 00:14
Tak založ jinou, kde ale nebudeš stejně "manipulativně" tvrdit, že obřízka je tááákhle obrovský problém, ale uši Vulkánce jsou takhle malinkatá prkotina. Pro mě je to fakt téměř stejné a vnějšímu vzhledu přikládám přibližně stejnou důležitost jako několikaminutovým sexuálním zážitkům. ;) OFFTOPICNapříklad mít Klausovu křivou hubu bych pokládal za mnohem větší problém, než ztrátu předkožky, nebo třeba palce u nohy.
Podle mě tady nejde o to, na co má právo stát, ale na co má právo každý člověk, a v tomto smyslu by měla znít anketa. Úkolem a smyslem státu pak je, aby se snažil zasadit o dodržování práv těch, kteří to sami nedokážou, např. proto, že jsou zrovna novorozenec nebo batole.
Naše diskuse je o pojetí liberalismu. Pro mě je právo na tělesnou integritu a vlastní rozhodování o svém těle velmi důležitou součástí osobních svobod. I když jde o údajné prkotiny, pokud jde o zásah do fyziologického stavu, který nemá přímý zdravotní důvod, je pro mě nepřijatelné, aby za jedince rozhodoval někdo jiný, byť rodič.
Pokud je pro tvoje pojetí liberalismu zásadní, aby si mohli rodiče své dítě nechat trvale kosmeticky/chirurgicky poupravit dle svého uvážení a stát nemá pravo do jejich rozhodování jakkoliv zasahovat, je to názor, se kterým asi nic neudělám, ale rozhodně ho nesdílím. Docela by mě zajímalo, jak tohle vnímá většina pirátů, ale z této ankety se to nedozvím ;)

OFFTOPICPiráti prosazují informovanou společnost a mají ve stanovách demokratické minimum. Pokud někdo po všech předložených argumentech stále srovnává odstranění předkožky s propíchnutím uší a pak vytasí úpravu tvaru ušního boltce srovnatelnou s amputací palce u nohy (jehož zásadní vliv na stabilitu při chůzi se dá dohledat velmi snadno), nejedná podle mě v souladu s principy a ideály pirátské strany, byť se jimi sám ohání, když se mu to hodí :twisted:

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 20 zář 2018, 23:06

A kde je hranice mezi liberalismem, anarchií a nihilismem? Ty tedy tvrdíš, že kdo nemá ještě dostatek rozumu, aby se rozhodl sám, za toho nikdo rozhodovat nesmí? Teď zapomeň na míru poškození ať fyzického nebo duševního, ale vezmi to obecně. Smí někdo (rodiče) rozhodovat o svých dětech? Co třeba pojídání čokolády, propíchnutí uší, ostříhání vlasů, nebo dokonce potrat. Smí se rodiče, potažmo žena, rozhodnout o potratu? Třeba by to embryum, až by mu bylo 18, chtělo být naživu. ;)

Když je to pro tebe tak zásadní, tak si prosím sáhni do svědomí a do paměti a sděl mi, zda je to pro tebe zásadní tak nějak odjakživa, třeba už od 3, 5, 8 let, tedy před pubertou. A nebo ti to tehdy bylo jedno a když ti maminka řekla, že všechny holčičky nosí náušnice, tak ti nevadilo propíchnutí uší? OFFTOPICNevím v kolika letech rodiče tohle nechávají dětem dělat, ale vím o několika případech, kdy čekali do předškolního věku.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Anna.Ungerova

Příspěvek od Anna.Ungerova » 21 zář 2018, 10:24

Díky za rozumnou řeč, ráda bych měla více času na rozsáhlé filosofické debaty, ale nemám ho, takže krátce. Oprostit se od míry fyzického a duševního poškození právě dokážu jen velmi těžko, protože je to zásadní pro posouzení, co je pro mě přípustné a co ne.

Potrat mám sama se sebou vyřešen velmi jednoduše, dokud je dítě součástí těla matky, rozhoduje o svém těle ona a nikdo jiný.

Propíchnutí uší je asi tak hranice, co bych nechala na rozhodnutí rodičů s ohledem na minimální trvalé následky. I o tom se dá polemizovat skrz přítomnost akupresurních bodů, může to zhnisat apod., nemám k tomu prostudovány odborné podklady. Já osobně bych nechala i tento úkon do doby, kdy si dítě řekne samo. V mém případě tomu tak bylo, náušnice jsem si přála někdy ve školce, pamatuju si jak překecávání mamky, tak samotný úkon, bylo mi tak 4-5 let. Že potřebuju ještě jednu díru na druhé náušnice jsem se rozhodla před několika lety, ucho mi odborě propíchl šéf v práci a předtím jsem si nechala zjistit, že tam není akupresurní bod:-D

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 21 zář 2018, 14:07

Petr.Vileta píše:
20 zář 2018, 23:06
... tak si prosím sáhni do svědomí a do paměti a sděl mi, zda je to pro tebe zásadní tak nějak odjakživa, třeba už od 3, 5, 8 let, tedy před pubertou. A nebo ti to tehdy bylo jedno ...
Tak ještě tohle, to je zase důležité pro mě. ;)

Anna.Ungerova

Příspěvek od Anna.Ungerova » 21 zář 2018, 22:16

Petr.Vileta píše:
21 zář 2018, 14:07
Petr.Vileta píše:
20 zář 2018, 23:06
... tak si prosím sáhni do svědomí a do paměti a sděl mi, zda je to pro tebe zásadní tak nějak odjakživa, třeba už od 3, 5, 8 let, tedy před pubertou. A nebo ti to tehdy bylo jedno ...
Tak ještě tohle, to je zase důležité pro mě. ;)
Asi nerozumím otázce, mám za to, že jsem odpověděla. Sice nevím, proč je to tak důležitý, ale fajn. V paměti jsem zalovila, věk myslím 4-5 let, školka. Nikdo z rodičů a příbuzných mě nepřemlouval, nevysvětloval že všechny holky mají náušnice, zřejmě jsem si toho všimla sama. Jedno mi to asi nebylo, svou mámu jsem musela přemluvit, že je chci taky. Samotný píchnutí mi nevadilo, ikdyž po letech musím zhodnotit, že to nebyla moc dobře odvedená práce, pač díry nejsou symetrické. Jsem velice ráda, že to proběhlo takto, je to asi první rozhodnutí sama o sobě, které si dokážu vybavit.

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 21 zář 2018, 22:34

Anna.Valterova píše:
21 zář 2018, 22:16
Asi nerozumím otázce, mám za to, že jsem odpověděla.
Asi jsem to nenapsal dost srozumitelně, to se mi občas stává. Mě zajímá, kdy pro tebe začalo být zásadní tohle

"Pro mě je právo na tělesnou integritu a vlastní rozhodování o svém těle velmi důležitou součástí osobních svobod."

Mě zajímalo, jestli to pro tebe začalo být zásadní až v pubertě, nebo už třeba v 5 letech. Já to v 5 letech bral tak, že "maminka to ví nejlépe" a dál jsem to neřešil. Vlastní rozhodování sám o sobě jsem začal řešit s nástupem puberty. Do té doby jsem bral jako fakt, že to za děti řeší rodiče. ;)

Anna.Ungerova

Příspěvek od Anna.Ungerova » 22 zář 2018, 08:44

Tohle se asi vyvíjí postupně a lépe by to popsal nějaký vývojový psycholog. Asi jsem ve třech letech nevzhlédla od hrnku s kakaem, abych rodičům s vážnou tváří sdělila, že od této chvíle považuji za zásadní hájit své právo na osobní integritu v souladu s listinou základních práv a svobod. Pravděpodobnějším projevem byl asi řev a odmítání otevřít pusu u zubaře, například :-)

Pro mě to stejně není moc směrodatný argument. To, že je dítě do určitého věku zcela závislé na péči ostatních, nerozhoduje o sobě a nemůže se účinně bránit znamená, že ostatní nemusí jednat v jeho zájmu? Když takové dítě dostane zápal plic nebo průjem, také se očekává, že jej rodič spakuje a odnese k lékaři, přestože si o to dítě samo neřekne a pravděpodobně nedomyslí, že budou-li se na to dospělí jenom koukat a nezasáhnou, bude to znamenat vážné ohroření života i smrt. Dokonce se do toho stát zlovolně vměšuje a hodnotil by to jako zanedbání péče, nebo něco takového.

Jsou v té samé situaci dospělí oprávněni dělat z nějakého rozmaru nevratné zásahy do normálních tělesných partií, přestože právě v pubertě nebo dospělosti může ten jedinec zjistit, že mu to nevyhovuje?
Proti přeoperování uší na Vulkánce mám přinejmenším tyto výhrady:
1) sám pan Spock by pravděpodobně prohlásil, že není logické operativně měnit části těla, které jsou normálně funkční
2) potomek s přibývajjícím věkem zjistí, že by chtěl mít uši spíš jako Klingon nebo Fereng, nebo dokonce zhodnotí, že StarTrek je pitomost, rodiče praštění a on by radši vypadal úplně normálně, protože takhle se mu na diskotéce akorát smějou.
3) úprava vyžaduje chirurgický zákrok a ten s sebou vždy nese nějaká rizika komplikací. Může to být ve velmi malém procentu, ale podle mého názoru nejsme oprávněni jim dítě vystavit, pokud je zákrok jinak zbytečný.

Mikulas.Peksa
Poslanec Evropského parlamentu
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 6972 poděkování
Dostal poděkování: 9426 poděkování

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 22 zář 2018, 09:09

@Petr Vileta: moje děti Tě jednou budou strašně nenávidět, až zjistí, kdo s tím přišel....
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Lenka.Kozlova
When you play game of trolls you flame or you die. #ByrokratickaFerovka

Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru a Instagramu.

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 20426 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 22 zář 2018, 09:30

Petře, především dítě není majetek rodičů. A dokud si nemůže svá práva hájit samo, musí je za ně hájit někdo jiný.
BTW, ohledně propichování uší se ztotožňuji s názorem nechat na dobu, kdy to dítě bude samo chtít. Tedy rozhodně ne "je to holka, určitě bude chtít nosit náušnice, tak jí necháme propíchnout uši co nejdřív".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
B_Pat, Frantisek.Navrkal
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Odpovědět

Zpět na „Členské ankety“