Elektronické volby

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni Tym Demokracie

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru meziresortního týmu Demokracie. Další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Návštěvník
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Návštěvník »

Science academies urge paper ballots for all US elections
No Internet technology is safe, secure or reliable for voting, find the National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine.
https://www.nature.com/articles/d41586-018-06611-x

Internet voting should not be used at the present time, and it should not be used in the future until and unless very robust guarantees of secrecy, security, and verifiability are developed and in place. Currently, no known technology can guarantee the secrecy, security, and verifiability of a marked ballot transmitted over the Internet.
https://www8.nationalacademies.org/onpi ... rdID=25120
OFFTOPICI'm shocked, shocked.
OFFTOPIC"nemate povoleni zazadat o heslo" torrespondent
torrespondent
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 361
Registrován: 05 črc 2016, 16:42
Profese: např. právník, grafik, student práva
Dal poděkování: 268 poděkování
Dostal poděkování: 634 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od torrespondent »

The Big Hack: How China Used a Tiny Chip to Infiltrate U.S. Companies
https://www.bloomberg.com/news/features ... -companies
Obrázek
① A Chinese military unit designed and manufactured microchips as small as a sharpened pencil tip. Some of the chips were built to look like signal conditioning couplers, and they incorporated memory, networking capability, and sufficient processing power for an attack.

② The microchips were inserted at Chinese factories that supplied Supermicro, one of the world’s biggest sellers of server motherboards.

③ The compromised motherboards were built into servers assembled by Supermicro.

④ The sabotaged servers made their way inside data centers operated by dozens of companies.

⑤ When a server was installed and switched on, the microchip altered the operating system’s core so it could accept modifications. The chip could also contact computers controlled by the attackers in search of further instructions and code
cesky: https://www.root.cz/clanky/cinane-infik ... i-stenici/

// Kolik bude stat danove poplatniky rentgenova analyza vsech pocitacu zapojenych do e-voleb? :) (hint: neproveditelne)
---

E-volby, e-obcanky v Estonsku:
The Police and Border Guard Board (PPA) is demanding €152 million from ID card producer Gemalto. More than 700,000 ID cards were found to present a security risk to their holders, as the code keys for the cards' chips had been generated not on the card, but externally, creating the risk of someone potentially abusing this information.
https://news.err.ee/864523/police-claim ... er-gemalto

// Estonsko, nas vzor! In Gemalto veritas. :fet:
Tito uživatelé poděkovali autorovi torrespondent za příspěvky (celkem 4):
Jiri.Ulip, Pavel.Moravec, Tom.Adamec, Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34600
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Petr.Vileta »

Ještě před uzavřením celého obchodu si americký gigant nechal provést zevrubný bezpečnostní audit včetně detailní kontroly serverů dodávaných společností Super Micro Computer, Inc (zkráceně Supermicro). Během auditu byla objevena součástka, která na původní desce být neměla.
Pokud by šlo o počítače pro volební účely, tak by takový audit každého jednotlivého kusu měl být naprostou samozřejmostí. Ale tohle byly servery, že? Na nižším stupni zpracování, tedy volební okrsky, okresní zpracování atd., by asi stačily běžné kancelářské PC neb notebooky, takže by asi z bezpečnostního hlediska stačilo prostě nakoupit tyhle počítače na běžném trhu, na více místech současně a pokud možno přes několik různých zprostředkovatelů, aby kupcem nebyl přímo stát, ale například agenti našich tajných služeb jako fyzické osoby (živnostníci).

Je jasné, že když stát vyhlásí výběrové řízení na nákup 6000 "volebních počítačů", že to bude cizí tajné služby velmi lákat to nějak zneužít. :)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

torrespondent
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 361
Registrován: 05 črc 2016, 16:42
Profese: např. právník, grafik, student práva
Dal poděkování: 268 poděkování
Dostal poděkování: 634 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od torrespondent »

@realDonaldTrump
4h
“REPORT: DOMINION DELETED 2.7 MILLION TRUMP VOTES NATIONWIDE. DATA ANALYSIS FINDS 221,000 PENNSYLVANIA VOTES SWITCHED FROM PRESIDENT TRUMP TO BIDEN. 941,000 TRUMP VOTES DELETED. STATES USING DOMINION VOTING SYSTEMS SWITCHED 435,000 VOTES FROM TRUMP TO BIDEN.” @ChanelRion @OANN
https://mobile.twitter.com/realDonaldTr ... 6888544256

viewtopic.php?p=504099#p504099
viewtopic.php?p=504027#p504027
viewtopic.php?p=523852#p523852

Chce tu někdo ještě volit mobilem nebo datovkou (kávovarem :) )?
@Ivan.Bartos
@Mikulas.Ferjencik
@Tomas.Martinek
Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2764
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Bystrc
Dal poděkování: 12424 poděkování
Dostal poděkování: 5915 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Pavel.Moravec »

torrespondent píše: 12 lis 2020, 21:34 @realDonaldTrump
4h
“REPORT: DOMINION DELETED 2.7 MILLION TRUMP VOTES NATIONWIDE. DATA ANALYSIS FINDS 221,000 PENNSYLVANIA VOTES SWITCHED FROM PRESIDENT TRUMP TO BIDEN. 941,000 TRUMP VOTES DELETED. STATES USING DOMINION VOTING SYSTEMS SWITCHED 435,000 VOTES FROM TRUMP TO BIDEN.” @ChanelRion @OANN
https://mobile.twitter.com/realDonaldTr ... 6888544256

viewtopic.php?p=504099#p504099
viewtopic.php?p=504027#p504027
viewtopic.php?p=523852#p523852

Chce tu někdo ještě volit mobilem nebo datovkou (kávovarem :) )?
@Ivan.Bartos
@Mikulas.Ferjencik
@Tomas.Martinek
Já jsem svůj názor na e-volby zde již vyjádřil, ale prosím, takto neargumentovat. Postnout sem tweet člověka co prokazatelně lže aspoň desetkrát denně, bez jakéhokoliv kontextu, odkazu na onu "data analysis", na cokoliv, tomu mám jako věřit?

Moje kritické myšlení tomu nevěřilo, zadalo si začátek toho tweetu do google, a našel jsem přehršel odkazů z respektovaných médií ve stylu "Donald sdílel konspirační teorii bez jediného důkazu".

Takže prosím, konspiračními nesmysly od světového lháře zde neargumentovat. Díky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 4):
Petr.Vileta, Rostislav.Reha, Vit.Fux, V__
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.
torrespondent
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 361
Registrován: 05 črc 2016, 16:42
Profese: např. právník, grafik, student práva
Dal poděkování: 268 poděkování
Dostal poděkování: 634 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od torrespondent »

Pavel.Moravec píše: 12 lis 2020, 21:42 Já jsem svůj názor na e-volby zde již vyjádřil, ale prosím, takto neargumentovat. Postnout sem tweet člověka co prokazatelně lže aspoň desetkrát denně, bez jakéhokoliv kontextu, odkazu na onu "data analysis", na cokoliv, tomu mám jako věřit?

Moje kritické myšlení tomu nevěřilo, zadalo si začátek toho tweetu do google, a našel jsem přehršel odkazů z respektovaných médií ve stylu "Donald sdílel konspirační teorii bez jediného důkazu".

Takže prosím, konspiračními nesmysly od světového lháře zde neargumentovat. Díky.
Pardon, já někde netvrdím, že co napsal to pravda? Potíž je, že miliony lidí jemu uvěří, a to stačí k dalšímu rozdmýchávání pochybností nad regulérností voleb. Tweety DJT v roce 2020 jsou "bez kontextu" jen pro někoho, kdo žil 4 roky v jeskyni...
Tito uživatelé poděkovali autorovi torrespondent za příspěvek:
Pavel.Moravec
Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2764
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Bystrc
Dal poděkování: 12424 poděkování
Dostal poděkování: 5915 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Pavel.Moravec »

OK, ale tato informace "pozor, takovýmto konspiracím pak může spousta lidí věřit" pak v předchozím příspěvku chybí :)

Pořád ale mi přijde argument "je na to konspirační teorie, pak jsem proti" jako dost slabý. Ona existuje i konspirace, že Země je placatá.. Plus zrovna US voting machines bych jako etalon e-voting rozhodně nebral :) (tím myslím: kdyby tam měli estonský e-voting system, tak Trumpovi věří tu jeho konspiraci polovina lidí).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 3):
Petr.Vileta, Vojtech.Pikal, Vit.Fux
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.
torrespondent
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 361
Registrován: 05 črc 2016, 16:42
Profese: např. právník, grafik, student práva
Dal poděkování: 268 poděkování
Dostal poděkování: 634 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od torrespondent »

Pavel.Moravec píše: 12 lis 2020, 22:06 OK, ale tato informace "pozor, takovýmto konspiracím pak může spousta lidí věřit" pak v předchozím příspěvku chybí :)

Pořád ale mi přijde argument "je na to konspirační teorie, pak jsem proti" jako dost slabý. Ona existuje i konspirace, že Země je placatá.. Plus zrovna US voting machines bych jako etalon e-voting rozhodně nebral :) (tím myslím: kdyby tam měli estonský e-voting system, tak Trumpovi věří tu jeho konspiraci polovina lidí).
Tady snad není platforma pro školní děti, aby bylo třeba psát upozornění na Trumpa, nebo ano...

Nestavím americké sčítačky hlasů s e-votingem na roveň, to je dezinterpretace. Jak tu mnohokrát zaznělo, po e-volbách nezůstávají hlasovací lístky, paper trail. Audit, jaký běží ve státě Georgia, by nebyl možný. Silných argumentů proti e-votingu tu proběhlo spoustu, tahle epizoda je nijak neoslabuje, naopak.

Ano, pokud by USA měly estonský systém, tak by se už možná střílelo.
Odpovědět

Zpět na „Demokracie“