Usnesení ke zdanění restitucí

Do tohoto fóra se přesouvají uzamčené a zpracované členské podněty.


Moderátor: Předsedající

Zamčeno

Podporuji předložený podnět

Pro
69
59%
Proti
36
31%
Zdržuji se
11
9%
 
Celkem hlasujících: 116 - Celkem hlasů: 116

Uživatelský avatar
TomasMikus
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 594
Registrován: 15 úno 2017, 16:10
Profese: biolog
Bydliště: Praha 3
Dal poděkování: 241 poděkování
Dostal poděkování: 372 poděkování

Re: Usnesení ke zdanění restitucí

Příspěvek od TomasMikus »

Vážení piráti, je to vaše věc vaše rozhodnutí ale mám k tomu několik poznámek pokud chcete vyvozovat závěr z hlasovaní 22 členů pak já s tím mám zásadní problém a pokud chcete postoj k takto mediálně sledovanému problému založit na takovémto nepatrném počtu vašich hlasů pak to považuji za hazard. To rozhodně není nikterak výrazný názor za piráty jako celek. Samozřejmě problémem je, že řada pirátů se chová k tomuto fóru tak, že jeden žasne, mnozí pokud vím ani neví, že něco takového existuje a nebo se tak chovají. Ale to je momentálně jiné téma. Nicméně k restitucím jako takovým proběhla poměrně výrazná diskuze již dříve a tam to tedy vypadalo tak, že mnozí s nimi nesouhlasili. Pokud vím tak Jakub ani výrazně nepropagoval samotné zdanění ale spíše aby se to důkladně prozkoumalo ale možná se pletu. Pokud vím piráti téma restitucí nijak výrazně do svého volebního programu nedávali a tak nevidím jediný důvod proč to nenechat jednoduše na vašich poslancích a jejich svědomí. Tolik k vašemu návrhu

Pokud by někoho zajímala ještě argumentace pro zdanění a proti restitucím tak mi dovolte ještě pár vět, zaprvé mělo by všem být měřeno stejným metrem takže restituce církví pokud už tedy jsou by neměly být realizovány podle nějakých lepších podmínek, než jak tomu bylo u restitucí fyzických osob nejsem právní expert ale pokud tomu tak je, pak je to neuvěřitelné svinstvo a hanebnost a to o to větší že tento stát má vůči statečným lidem obrovský dluh těžko finančně někomu nahradit život zdraví utrpení a ponížení, které zažili lidé, kterým komunisté znárodnili jejich majek a které perzekuovali v komunistických lágrech na našem území. Církev není živá bytost navíc majetek získaný z monopolu moci je státním z podstaty svého vzniku ať už to bylo v rámci trojího dělení lidu nebo v rámci stavovského uspořádání Je to jako by dnes někdo zprivatizoval například ministerstvo školství. Po Bílé hoře se katolická církev podílela na persekuci českého národa. Další novodobou kapitolou je jakým způsobem vůbec došlo k protlačení zákona o církevních restitucích. stejně tak jako jsou levičácké ideologická dogmata jsou i některá pravicová a není důvod to zastírat a nenazývat věci pravým jménem. Piráti jsou heterogenním uskupením ale mám pocit že hlavních věcech (boj proti korupci směřování do civilizované Evropy apod.) panuje vesměs konsezus. Tam kde konsezus není, není důvod zoufat a panikařit proč to nepřiznat a nejít jednoduše dál?
Tito uživatelé poděkovali autorovi TomasMikus za příspěvky (celkem 5):
Jan.Hora, Ivor.Kollar, Jiri.Ulip, Vit.Fux, Ladislav.Stalmach
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Usnesení ke zdanění restitucí

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Honzo, prosím tě ještě jeden dotaz na tebe, když si ten podnět založil.
Hlasování ve Sněmovně se dá očekávat kdy?

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3070
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4841 poděkování
Dostal poděkování: 6417 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Usnesení ke zdanění restitucí

Příspěvek od Jan.Hora »

Do druhého čtení to půjde příští týden, pokud se nepletu. Do té doby hlasování asi nestihneme (je to hned druhý bod schůze)

Jelikož je velmi pravděpodobné, že ho ANO s komunisty protlačí skrz, tak nás čeká třetí čtení (tam samozřejmě termín můžeme jen hádat).

Postnul jsem link na tenhle podnět i do akčního týmu na FB, abych maximalizoval počet účastníků (nerad bych aby to byl další podnět, rozhodne o tak složitém problému zlomek členské základny, ale všichni víme, že ta účast asi nebude hvězdná, protože hodně členů na fórum prostě nechodí).

EDIT: DOhledal jsem detaily, opraveno.
Naposledy upravil(a) Jan.Hora dne 09 zář 2018, 12:09, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvek:
Dalibor.Zahora

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2176
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 934 poděkování
Dostal poděkování: 7319 poděkování

Re: Usnesení ke zdanění restitucí

Příspěvek od David.Wagner »

Já jsem hodně velký nefanoušek zdanění restitucí z celý plejády důvodů, ale zdá se mi velmi, velmi nevhodný úkolovat tím poslance a dávat to na sílu. Věřím, že furt má smysl vzájemná argumentace a pokud se někdo zastaví na jiné pozici, tak no, to se mi zdá vlastně normální a vhodný u neklíčového tématu u politické strany kde se navíc střetává tolik pohledů a kontextů.

Nějaký větší materiál k tématu a jak se ta věc připravovala jsem uchystal tady, je volný ke komentování (https://docs.google.com/document/d/1NDu ... hk8UA/edit), ale tiskový výstup to samozřejmě není.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvky (celkem 9):
Jan.Hora, Pavel.Moravec, Dalibor.Zahora, Ondrej.Profant, Ivor.Kollar, Lenka.Kozlova, Jiri.Ulip, Milan.Dadourek, Martin.Duska

Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2134
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1775 poděkování

Re: Usnesení ke zdanění restitucí

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

OFFTOPIC[quote=TomasMikus post_id=580246 time=1536487064 user_id=10971]
...že řada pirátů se chová k tomuto fóru ...mnozí pokud vím ani neví, že něco takového existuje a nebo se tak chovají....
[/quote]
IMHO - protože se valná většina diskusí přestěhovala na komeční (a proprietární?) FB, čímž kapku porušujeme Stanovy (Čl.2.2.c). Plná ústa svobody a v compu Widle.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Kadlecek za příspěvek:
Adam.Jaros
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Viktor.Derka
Člen KS Praha
Příspěvky: 1388
Registrován: 04 kvě 2017, 17:49
Profese: Právník
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 852 poděkování
Dostal poděkování: 2230 poděkování

Re: Usnesení ke zdanění restitucí

Příspěvek od Viktor.Derka »

David.Wagner píše: 09 zář 2018, 12:09 Já jsem hodně velký nefanoušek zdanění restitucí z celý plejády důvodů, ale zdá se mi velmi, velmi nevhodný úkolovat tím poslance a dávat to na sílu. Věřím, že furt má smysl vzájemná argumentace a pokud se někdo zastaví na jiné pozici, tak no, to se mi zdá vlastně normální a vhodný u neklíčového tématu u politické strany kde se navíc střetává tolik pohledů a kontextů.

Nějaký větší materiál k tématu a jak se ta věc připravovala jsem uchystal tady, je volný ke komentování (https://docs.google.com/document/d/1NDu ... hk8UA/edit), ale tiskový výstup to samozřejmě není.
Já bych to asi pochopil, kdyby šlo o nějakou legitimní politickou otázku. To zdanění je ovšem z hlediska právního státu katastrofálním počinem, který rozhodně nijak nevylepší odložená účinnost, aby měl Ústavní soud čas přezkoumat tento zákon. Vrchnostenské pravomoci právního státu nejsou od toho, aby jimi stát dodatečně lepil své případné chyby, kterých se dopustil ve svém soukromoprávním jednání (zde trochu zjednodušuju, protože restituce + odluka církví jsou mixem veřejného i soukromého práva).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Viktor.Derka za příspěvky (celkem 7):
Vit.Simral, Jan.Hora, Matej.Sandor, Jakub.Backa, Jan.Hrubes, Lenka.Kozlova, Pavel.Moravec

Viktor Derka
MS Praha 4
Doktorand na Universität Bayreuth
Doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK
Profil na lide.pirati.cz
Vrchní ministerský rada na Ministerstvu spravedlnosti

Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2176
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 934 poděkování
Dostal poděkování: 7319 poděkování

Re: Usnesení ke zdanění restitucí

Příspěvek od David.Wagner »

Viktor.Derka píše: 09 zář 2018, 13:36
David.Wagner píše: 09 zář 2018, 12:09 Já jsem hodně velký nefanoušek zdanění restitucí z celý plejády důvodů, ale zdá se mi velmi, velmi nevhodný úkolovat tím poslance a dávat to na sílu. Věřím, že furt má smysl vzájemná argumentace a pokud se někdo zastaví na jiné pozici, tak no, to se mi zdá vlastně normální a vhodný u neklíčového tématu u politické strany kde se navíc střetává tolik pohledů a kontextů.

Nějaký větší materiál k tématu a jak se ta věc připravovala jsem uchystal tady, je volný ke komentování (https://docs.google.com/document/d/1NDu ... hk8UA/edit), ale tiskový výstup to samozřejmě není.
Já bych to asi pochopil, kdyby šlo o nějakou legitimní politickou otázku. To zdanění je ovšem z hlediska právního státu katastrofálním počinem, který rozhodně nijak nevylepší odložená účinnost, aby měl Ústavní soud čas přezkoumat tento zákon. Vrchnostenské pravomoci právního státu nejsou od toho, aby jimi stát dodatečně lepil své případné chyby, kterých se dopustil ve svém soukromoprávním jednání (zde trochu zjednodušuju, protože restituce + odluka církví jsou mixem veřejného i soukromého práva).
Tady bych asi oddělil dvě věci.
a) shodneme se na tom, že Ústavní soud má být pojistka, ne třetí komora parlamentu kam se posílají věci a ke kterému se apeluje s lecčíms (typicky taky rušení EET skrze Ústavní soud bylo velmi podivným pokusem politicky). Ale to je spíš politická preference imho.
b) tvůj právní postoj jakože spíše sdílím, ale mám za sebou práva dva srandovní semestry:)). Jestli si myslíš, že to je "katastrofální počin z hlediska právního státu" tak nahoď proč a přesvědči poslance, případně koneckonců to jako komentář/ návrh můžeš přihodit do dokumentu co jsem sdílel.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvky (celkem 2):
Jan.Hora, Lenka.Kozlova

Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5550
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22510 poděkování
Dostal poděkování: 4541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Usnesení ke zdanění restitucí

Příspěvek od Robert.Magni »

Vracet zločinecké organizaci co jí bylo právem zabaveno je megabizár samo o sobě,tak alespoň ty daně at ty svině platí.

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Uživatelský avatar
Viktor.Derka
Člen KS Praha
Příspěvky: 1388
Registrován: 04 kvě 2017, 17:49
Profese: Právník
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 852 poděkování
Dostal poděkování: 2230 poděkování

Re: Usnesení ke zdanění restitucí

Příspěvek od Viktor.Derka »

David.Wagner píše: 09 zář 2018, 13:43
Viktor.Derka píše: 09 zář 2018, 13:36
David.Wagner píše: 09 zář 2018, 12:09 Já jsem hodně velký nefanoušek zdanění restitucí z celý plejády důvodů, ale zdá se mi velmi, velmi nevhodný úkolovat tím poslance a dávat to na sílu. Věřím, že furt má smysl vzájemná argumentace a pokud se někdo zastaví na jiné pozici, tak no, to se mi zdá vlastně normální a vhodný u neklíčového tématu u politické strany kde se navíc střetává tolik pohledů a kontextů.

Nějaký větší materiál k tématu a jak se ta věc připravovala jsem uchystal tady, je volný ke komentování (https://docs.google.com/document/d/1NDu ... hk8UA/edit), ale tiskový výstup to samozřejmě není.
Já bych to asi pochopil, kdyby šlo o nějakou legitimní politickou otázku. To zdanění je ovšem z hlediska právního státu katastrofálním počinem, který rozhodně nijak nevylepší odložená účinnost, aby měl Ústavní soud čas přezkoumat tento zákon. Vrchnostenské pravomoci právního státu nejsou od toho, aby jimi stát dodatečně lepil své případné chyby, kterých se dopustil ve svém soukromoprávním jednání (zde trochu zjednodušuju, protože restituce + odluka církví jsou mixem veřejného i soukromého práva).
Tady bych asi oddělil dvě věci.
a) shodneme se na tom, že Ústavní soud má být pojistka, ne třetí komora parlamentu kam se posílají věci a ke kterému se apeluje s lecčíms (typicky taky rušení EET skrze Ústavní soud bylo velmi podivným pokusem politicky). Ale to je spíš politická preference imho.
b) tvůj právní postoj jakože spíše sdílím, ale mám za sebou práva dva srandovní semestry:)). Jestli si myslíš, že to je "katastrofální počin z hlediska právního státu" tak nahoď proč a přesvědči poslance, případně koneckonců to jako komentář/ návrh můžeš přihodit do dokumentu co jsem sdílel.

No nemůžu říct, že bych na to měl napsanou celou esej, ale existuje nějaké legitimní očekávání. Církve měly legitimní očekávání, že když už se jejich financování v horizontu X let zcela oddělí od státu, že dostanou takový a makový obnos peněz. Není mi známo, že by si církevní hodnostáři někde v koutku mnuli ruce, jak se jim podařilo ten stát odrbat, čili nekalkuluji z jejich strany s a priori zlou vůlí. Pročež zde nevidím důvod, který by ospravedlnil případný nestandardní krok ze strany státu. Pokud je stát nespokojen s výslednou podobou dohody s církvemi, pak čistou cestou je iniciovat s nimi jednání za účelem menší či větší revize zmíněných dohod - zde by obě strany jednaly jako rovný s rovným, pravděpodobně by tedy církve na dohodu, která jim sníží náhradu nekývly. Toho si jsou komunisté nejspíše vědomi, tak přišli s řešením problematické revize smluv touto obezličkou, kde má stát z důvodu svého monopolu v daňové oblasti podstatně silnější postavení. Aby tento příspěvek byl dostatečně nerdský, budu citovat strýčka Bena "with great power comes great responsibility". Právní stát je takový stát, který nezneužívá svého vrchnostenského postavení k tomu, aby si ulehčil některé své jiné jednání. Že v tomto případě nejde o nějaké zdanění, nýbrž o zastřené snížení náhrady, k čemuž ovšem stát nemá používat své vrchnostenské pravomoci. Tento závěr podporuje ostatně i to, že ostatní restituce byly od daně z příjmu osvobozeny - co tuto restituci od těch ostatních odlišuje (tím se dostáváme též na štíru se zásadou rovnosti)? Proč nedanit restituce baráků, zámků, a já nevím čeho? Právní stát je též takový, který shodné případy posuzuje shodně a neshodné neshodně, pokud tedy na tyto otázky nenajde poslanec legitimní odpovědi, tak potom by nejspíš neměl toto zdanění podpořit.

Pokud by toto prošlo, tak by šlo o poměrně nepříliš hezký precedent pro jednání se státem - v zásadě bychom vyslali message všemožným partnerům pro jednání se státem "je jedno, co tady uzavřeme, protože když se nám to časem přestane líbit, tak si na vás beztak něco vyštracháme".

Na okraj ještě dávám problém retroaktivity. Stát by zde zasahoval do již dříve vytvořené dohody (protože církve uzavřely zmíněné dohody bez vědomí hrozícího zdanění), což je analogické případu dodatečného zdanění příspěvků na stavební spoření, které se stát snažil následně prosadit tuším někdy okolo roku 2011, a Ústavní soud toto zdanění zrušil, protože tím stát zasahoval do již dříve uskutečněných a uzavřených finančněprávních vztahů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Viktor.Derka za příspěvky (celkem 6):
Jan.Hora, Matej.Sandor, David.Wagner, Jiri.Koudelka, Lenka.Kozlova, anonym82188

Viktor Derka
MS Praha 4
Doktorand na Universität Bayreuth
Doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK
Profil na lide.pirati.cz
Vrchní ministerský rada na Ministerstvu spravedlnosti

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4097 poděkování

Re: Usnesení ke zdanění restitucí

Příspěvek od Ondra.kl »

Dalibor.Zahora píše: 09 zář 2018, 11:43Jo, Marin má recht - vážně si necháme diktovat agendu médiama a konkurenčními politickými stranami?
Vážně si myslíte, že s tímhle přístupem by se uspělo ve volbách 2017?
Argumentační fauly? Už zase?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Pavel.Moravec
Zamčeno

Zpět na „[Archív] Ukončené členské podněty“