Místopředseda pro stranu místo kancléře?

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.

Předsednictvo složené výhradně z poslanců

není problém
4
12%
je třeba to změnit
23
70%
není to pro mě podstatné
6
18%
 
Celkem hlasujících: 33 - Celkem hlasů: 33

Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3069
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4840 poděkování
Dostal poděkování: 6416 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Místopředseda pro stranu místo kancléře?

Příspěvek od Jan.Hora »

Já myslím že tohle je přirozený vývoj. První skutečně výrazný úspěch byly volby do PS. Z logiky věci tak lidi, kteří tento úspěch pomáhali dlouhé roky připravit a realizovat byli zároveň kandidáti do RP a zároveň čerství poslanci. Až jim skončí funkční období, budeme mít za sebou další velké volby a (pevně doufám) volební úspěchy, které budou zásluhou kvalitních politiků a budeme tak mít více na výběr, koho chceme v RP.

Nic si totiž nenalhávejme - pokud máme politiku jako koníček a vedlejšák, tak to znamená permanentní časový pres, nedostatečnou flexibilitu a další nevýhody. Právě to je ten "politik druhé kategorie" - člověk, který se tomu nemůže věnovat na plný úvazek a tím je jeho přínos omezen. Není sám o sobě o nic horší, ale nemůže dát tolik, kolik je potřeba, aniž by tím neničil svůj vlastní život.

Ale to se postupně mění - s každým dalším úspěchem budeme mít víc a víc lidí, kteří prokážou své kvality a schopnosti být nejen dobrými politiky, ale i schopnými manažery - a právě to jsou dvě kvality ze tří, které já osobně u RP chci vidět najednou (ta poslední je schopnost být obětavým dobrovolníkem a dobře vědět, co to obnáší, když člověk musí do práce, pak ve volném čase rozdávat pirlisty nebo jít na jednání odborného výboru a pak se ještě starat o rodinu).

Pokud bychom měli nějak přenastavovat RP, tak bych spíše zvažoval navýšení počtu o dva členy, protože už teď máme kapacitní problémy na všech úrovních řízení a RP není výjimkou. Přitom by to byl pořád ještě počet, který je dostatečně malý, aby RP dokázalo reagovat svižně a bez zbytečných průtahů i v komplikovaných a nejednoznačných situacích.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 2):
Vit.Fux, Karel.Nejedlik

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30039 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Místopředseda pro stranu místo kancléře?

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

(Europoslanci, podobně jako poslanci, členové vlády, senátoři, prezident a zastupitelé strany v mezinárodním hnutí mají garantovanou účast na jednání republikového výboru)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Robert.Magni, Jan.Hora

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Martin.Smida
Republikový výbor
Příspěvky: 4040
Registrován: 12 črc 2012, 07:45
Profese: Kompostář
Bydliště: Majetín
Dal poděkování: 2909 poděkování
Dostal poděkování: 5338 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Místopředseda pro stranu místo kancléře?

Příspěvek od Martin.Smida »

Dalibor.Zahora píše: 03 zář 2018, 11:19

Jinak k Upgrade týmu, při porovnávání jiných předsednictev, mi přijde, že podle silně podcenil, že velmi pravděpodobně nám budou růst zástupci na dalších úrovních - velká města (např. Praha - má sílu samostatného ministerstva), neměli by být v nějakém širším grémiu primátor/ři, hejtmani, europoslanci? Konečně i model KSČM je zajímavý v tom, že jsou tam předsedové KK a RK.
já bych naopak vyzdvihl, že si RP ( a RV) zavčasu uvědomilo, že taková rizika mohou nastat a možná i z tohoto důvodu iniciovalo zřízení UTP (upgrade týmu Pirátů). A vlastně si tím taky trochu rozvázalo ruce, aby se nemuselo zabývat rozvojem pirátské strany jako takové, ale více politické práci, tak jak ji vnímají z poslanecké sněmovny.
Nicméně stále jim zůstávala v kompetenci ta operativa samotného řízení strany a odborů, a bylo to vyhodnoceno jako nepříliš fungující, a proto vzešel návrh na tu lidskou spojku, kterému říkáme vedoucí kanceláře.
Honza.Hora píše: 03 zář 2018, 11:34
Nic si totiž nenalhávejme - pokud máme politiku jako koníček a vedlejšák, tak to znamená permanentní časový pres, nedostatečnou flexibilitu a další nevýhody. Právě to je ten "politik druhé kategorie" - člověk, který se tomu nemůže věnovat na plný úvazek a tím je jeho přínos omezen. Není sám o sobě o nic horší, ale nemůže dát tolik, kolik je potřeba, aniž by tím neničil svůj vlastní život.

Ale to se postupně mění - s každým dalším úspěchem budeme mít víc a víc lidí, kteří prokážou své kvality a schopnosti být nejen dobrými politiky, ale i schopnými manažery - a právě to jsou dvě kvality ze tří, které já osobně u RP chci vidět najednou (ta poslední je schopnost být obětavým dobrovolníkem a dobře vědět, co to obnáší, když člověk musí do práce, pak ve volném čase rozdávat pirlisty nebo jít na jednání odborného výboru a pak se ještě starat o rodinu).

Pokud bychom měli nějak přenastavovat RP, tak bych spíše zvažoval navýšení počtu o dva členy, protože už teď máme kapacitní problémy na všech úrovních řízení a RP není výjimkou. Přitom by to byl pořád ještě počet, který je dostatečně malý, aby RP dokázalo reagovat svižně a bez zbytečných průtahů i v komplikovaných a nejednoznačných situacích.
já naopak myslím, a dva roky jsem se to snažil dokazovat, že práci v předsednictvu lze dělat jako koníčka a život mi to fakt nezničilo... a to jsme neměli k ruce ani upgrade team ani vedoucího kanceláře (ale taky jsme neměli 22 poslanců).

a já samozřejmě souhlasím, že ve vedení by měli být krom čistokrevných politiků i politici-manažeři. a samozřejmě by mohl být životaschopný model, že jeden z místopředsedů bude volen na místo s podobnými pravomocemi jako má onen vedoucí kanceláře a jako jediný by byl placený, ale, holt, by odváděl nejvíc práce, a to především té manažerské... a klidně by mohl být jeden z místopředsedů volen jako strategický manažer a dělat práci dnešního UTP-strategického týmu :-)

jenže tenhle systém naráží na tu naši demokracii. Ikdyby UTP přišel s tím, že navýšíme počet místopředsedů o dva a ti dva navíc budou mít na bedrech právě tuhle vnitrostranickou práci, ať už operativní nebo tu strategickou, stejně nezajistíme, že na ta místa vybereme ty nejlepší lidi (ve výběrku), ale zase tam můžeme zvolit dva další poslance a dopadne to stejně. UTP pracuje s tím, co máme. a momentálně máme RP takové, že se vnitrostranou příliš zabývat nechce (nebo prostě nestíhá), ale nakonec to udělalo ještě chytře a dobře v tom, že alespoň zřídilo takové orgány či pozice, které toto vykonávají místo nich. a tak máme fakticky jedno předsednictvo pro celostátní politickou a mediální práci, a pak druhé "předsednictvo" pro vedení samotné pirátské strany, řešení jejích problémů a vytyčování směru, jakým se chceme zlepšovat a fungovat - to dobré zanechat či ještě zlepšit, to problematické opravit. No, prostě se tím vývojem té naší partaje trochu zabývat.

ona se tahle a podobná debata už děla i na UTP, a já bych do ní rád znova nezabředával (nebo nezabrušoval?). vzhledem k tomu že jsem byl předtím v RP a teď jsem v RV a UTP. Tak můj pohled bude asi trochu deformovanej od pohledu řadového člena ( z jehož pohledu jsem se ale vždycky snažil dívat především). a tak sem píšu taky trochu proto, aby mi tohle téma vyskakovalo, když budu prohlížet fórum ;-)

nakonec si ale teda dovolím zmínit jednu zásadní věc, kterou bych nerad měnil, a to je princip, že funkce jsou neplacené a platí se pouze za nedobrovolnickou práci, kterou nikdo dělat nechce, nebo dobrovolnicky nezvládne v požadované kvalitě.

a sám se snažím vytrvale dokazovat, že pirátská strana je IMHO jediná, která umožňuje dělat vrcholovou politiku dobrovolnicky, nejen díky internetu...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Smida za příspěvky (celkem 7):
Marek.Necada, Robert.Magni, Jiri.Koudelka, Vojtech.Pikal, Dalibor.Zahora, Jan.Hora, Karel.Nejedlik
Uživatelský avatar
Tomas.Pastircak
Administrativní odbor
Příspěvky: 1544
Registrován: 02 lis 2017, 07:09
Profese: Informatik, student práv
Dal poděkování: 483 poděkování
Dostal poděkování: 3151 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Místopředseda pro stranu místo kancléře?

Příspěvek od Tomas.Pastircak »

Ještě mě tak napadla jedna věc, kterou jsem asi nikde nenapsal...

Pokud bude vedoucí kanceláře jmenován RP, je tím dáno, že RP nese jistou spoluzodpovědnost za práci takového člověka a má přímou zodpovědnost za to, aby dělal dobrou práci - RP je tedy motivováno, aby na jeho práci dohlíželo a pokud někdo z CF objeví průser, bude za něj zodpovědný nejen vedoucí kanceláře, ale i RP, které na něj má dohlížet.

Pokud to bude volená funkce a bude volen CF, zodpovědnost RP za jeho práci do velké míry padá, někdo z CF může průser objevit úplně stejně jako u jmenovaného, ale takový člověk prostě bude jen sesazen, třeba bude i ze strany vyloučen, ale (zejména pokud by byl zvolen s nesouhlasem RP), nikdo další zodpovědný za jeho práci nebude, RP si může nad problémem může umýt ruce jako "my jsme vám to říkali" a jede se dál.

To mi přijde jako hodně dobrý argument, proč by jej mělo spíše jmenovat RP, než volit CF.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Pastircak za příspěvky (celkem 5):
Martin.Smida, Vojtech.Pikal, Dalibor.Zahora, Jan.Hora, Karel.Nejedlik
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34599
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Místopředseda pro stranu místo kancléře?

Příspěvek od Petr.Vileta »

Tomas.Pastircak píše: 03 zář 2018, 15:12 Ještě mě tak napadla jedna věc, kterou jsem asi nikde nenapsal...

Pokud bude vedoucí kanceláře jmenován RP, je tím dáno, že RP nese jistou spoluzodpovědnost za práci takového člověka a má přímou zodpovědnost za to, aby dělal dobrou práci - RP je tedy motivováno, aby na jeho práci dohlíželo a pokud někdo z CF objeví průser, bude za něj zodpovědný nejen vedoucí kanceláře, ale i RP, které na něj má dohlížet.

Pokud to bude volená funkce a bude volen CF, zodpovědnost RP za jeho práci do velké míry padá, někdo z CF může průser objevit úplně stejně jako u jmenovaného, ale takový člověk prostě bude jen sesazen, třeba bude i ze strany vyloučen, ale (zejména pokud by byl zvolen s nesouhlasem RP), nikdo další zodpovědný za jeho práci nebude, RP si může nad problémem může umýt ruce jako "my jsme vám to říkali" a jede se dál.

To mi přijde jako hodně dobrý argument, proč by jej mělo spíše jmenovat RP, než volit CF.
No a mě to naopak přijde úplně opačně. Když zvolený jedinec udělá průser, bude sesazen a místo něj bude zvolen někdo jiný. Dočasně bude tou prací někdo pověřen (jako kdyby vedoucího odboru porazilo auto). Na RP to nebude mít vliv a také RP nebude mít vliv na kancléře (tohle proplať hned, tohle trochu odlož ;) ), což mi přijde správně.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Tomas.Pastircak
Administrativní odbor
Příspěvky: 1544
Registrován: 02 lis 2017, 07:09
Profese: Informatik, student práv
Dal poděkování: 483 poděkování
Dostal poděkování: 3151 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Místopředseda pro stranu místo kancléře?

Příspěvek od Tomas.Pastircak »

Petr.Vileta píše: 03 zář 2018, 15:50No a mě to naopak přijde úplně opačně. Když zvolený jedinec udělá průser, bude sesazen a místo něj bude zvolen někdo jiný. Dočasně bude tou prací někdo pověřen (jako kdyby vedoucího odboru porazilo auto). Na RP to nebude mít vliv a také RP nebude mít vliv na kancléře (tohle proplať hned, tohle trochu odlož ;) ), což mi přijde správně.
To je naprosto v pořádku u někoho, kdo má o něco menší zodpovědnost a tedy nemůže udělat až tak velký průser. Když zvolený jedinec udělá průser v návrhu, kde je jmenován RP, bude sesazen úplně stejně, jako by byl volen CF, akorát s tím, že RP bude mít svůj díl odpovědnosti taky. Pokud by byl volen CF, je veškerá zodpovědnost na tom jednom člověku a dá se čekat, že u sabotéra nebo někoho kdo to "vzdá" vyloučení ze strany nebude něčím, co by mu způsobilo bolení hlavy.

Moc nechápu část "tohle proplať hned, tohle trochu odlož" - na to by snad měla být pravidla a RP by na to nemělo mít vliv v žádné variantě, ne? RP by imho mělo přicházet s "proč to nebylo proplaceno/zařízeno", což ve variantě, kdy jej nebude jmenovat ani odvolávat, imho trochu kulhá.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34599
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Místopředseda pro stranu místo kancléře?

Příspěvek od Petr.Vileta »

Tomas.Pastircak píše: 03 zář 2018, 16:56 Moc nechápu část "tohle proplať hned, tohle trochu odlož" - na to by snad měla být pravidla ...
Také že jsou. ;)
HoRo píše:§ 1 Lhůty
...
2) Lhůty pro zpětné proplacení a ohlášku je 4 týdny od podání žádosti, které bylo vyhověno (§16 PraH), není-li při schválení žádosti stanoveno jinak.
Jestli ti někdo zpětně neproplatí pár tisíc dva dny, nebo 4 týdny je trochu rozdíl. Je to jako u úřadů, mají na to 30 dnů a můžou to konkrétnímu člověku vyřizovat vždy až poslední den zákonné lhůty a nic s tím nenaděláš. Já netvrdím, že se tak děje u Pirátů, ale pokud tam bude zaměstnanec, o jehož platu rozhoduje RP, pak se to může dít. Zaměstnanec totiž dbá i ústních pokynů, nikde nezveřejněných. Zaměstnanec odporující se nazývá nejprve hrdina, posléze nezaměstnaný. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Robert.Magni

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18635
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33830 poděkování

Re: Místopředseda pro stranu místo kancléře?

Příspěvek od Martin.Kucera »

Petře, obrana proti "pozdržení" je jednoduchá:
Ke všem podaným, hospodářem schváleným a dosud neproplaceným žádostem bude každý pracovní den v 6 ráno automaticky vygenerován hromadný převodní příkaz pro FIO a vedoucí kanceláře bude povinen týž den zajistit jeho autorizaci v bance. Takže pokud by měl nějakou vybranou platbu "pozdržet", buď by to musel udělat s celým příkazem anebo by ho musel upravit, na obojí by se okamžitě přišlo a mělo by to následky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Robert.Magni

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34599
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Místopředseda pro stranu místo kancléře?

Příspěvek od Petr.Vileta »

A bude muset RP změnit tu HoRo vyhlášku, protože FO zanikne. ;) Ale zatím ta vyhláška platí, takže navrhuji to spojit. Kancléř bude, když bude automat a naopak. Nebude automat, nebude kancléř. Já nevím jak ty, ale já v "mocných zaměstnancích" vidím problém všude, nejen u Pirátů. Na obecním úřadu, na kraji, na ministerstvech. V soukromém sektoru je to ještě častější, tam je to téměř pravidlo. Pan šéf něco utrousil mezi řečí, zaměstnanec udělá cokoliv, snad kromě vraždy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Robert.Magni

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3069
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4840 poděkování
Dostal poděkování: 6416 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Místopředseda pro stranu místo kancléře?

Příspěvek od Jan.Hora »

Petr.Vileta píše: 03 zář 2018, 15:50 No a mě to naopak přijde úplně opačně. Když zvolený jedinec udělá průser, bude sesazen a místo něj bude zvolen někdo jiný. Dočasně bude tou prací někdo pověřen (jako kdyby vedoucího odboru porazilo auto)...
Tohle mi právě přijde jako největší nebezpečí voleného kancléře (tj. souhlasím s Tomášem). Protože Pirátstvo je na chyby citlivější a v době vypjaté (příprava či běh volební kampaně) je na své zvolené funkcionáře nejpřísnější, tak reálně hrozí, že menší chyba povede k odvolání kancléře, nikdo to nebude chtít dělat (nestihneš ho rychle převolit) a pověřená osoba to nebude stíhat a/nebo to ani nebude chtít dělat a bude to brát jako nutné zlo dokud nebude zvolen nový. Strana bude v nejkritičtější chvíli paralyzovaná, provozní úlohy se zpomalí nebo zadrhnou - a právě tomuhle má ta pozice předejít, ne to nebezpečí posílit.

Navíc volené funkce jsou neplacené (nebo placené minimilasticky), což znamená že to nebude chtít nikdo dělat nebo se nebudou hlásit kompetentní lidi nebo na to nebudou mít čas - viz obtížné volby do KK a do RK a reakční doby obou komisí v řádů měsíců - skoro nikdo to nechce dělat a ti, kteří nakonec do toho jdou, na to nemají čas. Nepovažuju za dobrý nápad pozici kancléře nastavit tak, že to nakonec bude dělat někdo jen tak napůl...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 3):
Martin.Smida, Dalibor.Zahora, Robert.Magni

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“