CF 19/2018 Změna ZřKO - vedoucí kanceláře strany

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.


Moderátor: Předsedající

Pravidla fóra

Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

Zamčeno
Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1736
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Bydliště: Počítky 3, 591 01
Dal poděkování: 4566 poděkování
Dostal poděkování: 4384 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 18/2018 Změna ZřKO - vedoucí kanceláře strany

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Jana.Kolarikova píše: 29 srp 2018, 13:31 To znamená, že pokud RP nedodá úvodní slovo, diskutovat se nebude?
Nechci se plést, ale zatímco u "Postupu při usnášení" i "Postupu při volbě" JdŘ říká, že uvodní slovo v rozpravě má navrhovatel, resp. předsedající, u "Postupu při referendu" toto stanoveno není, a IMHO proto, aby již tak krátká rozprava nebyla krácena ještě čekáním na úvodní slovo. :?: Jinak by to byl prima způsob, jak rozpravu prakticky vyloučit.

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Uživatelský avatar
Jiri.Hoskovec
Příspěvky: 644
Registrován: 15 bře 2017, 12:45
Profese: Úředník
Dal poděkování: 904 poděkování
Dostal poděkování: 1385 poděkování

Re: CF 18/2018 Změna ZřKO - vedoucí kanceláře strany

Příspěvek od Jiri.Hoskovec »

Dalibor.Zahora píše: 29 srp 2018, 16:38 A co varianta, nechat CF možnost "kancléře" odvolat?
To je podle mě zbytečné, stejně jako kdybychom chtěli mít možnost na přímo odvolávat Šárku, asistentku RP. Tenhle "aparát" (teda jako jsou to lidi, že jo -) podléhá RP a to nese za jeho fungování odpovědnost, dohlíží, že dělá co má a řeší, když nedělá. A jestli to dělat nebude, tak mu to bude spočteno, na to nástroje máme. Ale bránil bych se tomuhle mikromanagement, když nebude tenhle "úřad" strany fungovat, je to problém, za nějž má odpovědnost předsednictvo, ne "úřad".
Uživatelský avatar
Tomas.Pastircak
Administrativní odbor
Příspěvky: 1544
Registrován: 02 lis 2017, 07:09
Profese: Informatik, student práv
Dal poděkování: 483 poděkování
Dostal poděkování: 3151 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 18/2018 Změna ZřKO - vedoucí kanceláře strany

Příspěvek od Tomas.Pastircak »

Organizační struktura mi obecně přijde jako velmi dobrá.

V drobných nuancích bych asi některé věci osobně prosazoval jinak, třeba na nečlenství vedoucího kanceláře ve straně bych osobně netrval. Ale asi chápu důvody, proč to takto je.

Jinak mi ale přijde, že spousta námitek je trošku "hledání problému tam, kde není". Že není definován způsob výběru kandidáta beru tak, že zodpovědnost za správný proces v těchto ohledech leží na bedrech RP, moc si nedovedu představit, že by RP ustálo, kdyby vybrali jakkoliv jinak, než přes VŘ. Pokud chápu návrh dobře, tak s tímto člověkem budou spolupracovat primárně oni a vedoucí odborů, takže mi přijde rozumné, aby jej vybírali oni (aby si rozuměli i lidsky, nejen odborně), než aby jej neosobně vybíralo CF.

V předpisech se teprve začínám orientovat, ale když RP podle tohoto návrhu jmenuje a odvolává vedoucího kanceláře a CF může uložit úkol RP (Stanovy, čl. 8 §6b)... je něco, co brání CF uložit RP úkol odvolat vedoucího kanceláře?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Pastircak za příspěvky (celkem 5):
Dalibor.Zahora, Martin.Smida, Ivo.Vlasaty, Vit.Fux, Jan.Hora
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 18/2018 Změna ZřKO - vedoucí kanceláře strany

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Tomas.Pastircak píše: 29 srp 2018, 18:05 OFFTOPICOrganizační struktura mi obecně přijde jako velmi dobrá.

V drobných nuancích bych asi některé věci osobně prosazoval jinak, třeba na nečlenství vedoucího kanceláře ve straně bych osobně netrval. Ale asi chápu důvody, proč to takto je.

Jinak mi ale přijde, že spousta námitek je trošku "hledání problému tam, kde není". Že není definován způsob výběru kandidáta beru tak, že zodpovědnost za správný proces v těchto ohledech leží na bedrech RP, moc si nedovedu představit, že by RP ustálo, kdyby vybrali jakkoliv jinak, než přes VŘ. Pokud chápu návrh dobře, tak s tímto člověkem budou spolupracovat primárně oni a vedoucí odborů, takže mi přijde rozumné, aby jej vybírali oni (aby si rozuměli i lidsky, nejen odborně), než aby jej neosobně vybíralo CF.

V předpisech se teprve začínám orientovat, ale když RP podle tohoto návrhu jmenuje a odvolává vedoucího kanceláře a CF může uložit úkol RP (Stanovy, čl. 8 §6b)... je něco, co brání CF uložit RP úkol odvolat vedoucího kanceláře?
Protože jsme tu za ty roky zažili x byrokratických férovek, jistější bude, když možnost odvolat kancléře CF bude výslovně uvedena. ;)
Jinak souhlasím s tím, že RP by mělo mít právo si toho člověka vybrat, z důvodů, které zmiňuješ (ne aby mu ho navolilo CF). Tohle řešení (pojistka v možnosti odvoláním CF) mi přijde jako vyvážený kompromis.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 3):
Martin.Smida, Ivo.Vlasaty, Michaela.Nepejchalova

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Stanislav.Stipl
Člen KS Královehradecký kraj
Příspěvky: 2067
Registrován: 04 úno 2012, 23:32
Profese: programátor
Dal poděkování: 1584 poděkování
Dostal poděkování: 3193 poděkování

Re: CF 18/2018 Změna ZřKO - vedoucí kanceláře strany

Příspěvek od Stanislav.Stipl »

Pokud jde o odvolání, máme tuto úpravu jednacího řádu:
post514399.html
RP jmenuje a odvolává kancléře, jde tedy o jmenovanou funkci na celostátní úrovni. CF tedy může nejen uložit RP odvolat kancléře, ale dokonce ho i přímo odvolat.

test

Uživatelský avatar
Lukas.Kolarik
Příspěvky: 832
Registrován: 05 zář 2013, 21:08
Profese: OSVČ
Bydliště: Katovice
Dal poděkování: 225 poděkování
Dostal poděkování: 1112 poděkování

Re: CF 18/2018 Změna ZřKO - vedoucí kanceláře strany

Příspěvek od Lukas.Kolarik »

Projednání takto významné změny v referendu s diskuzí necelých 24 hodin na půdě CF se mi zdá jako prasárna. Připojuji se k návrhu prodloužení rozpravy.

Zajímá mě, co je myšleno tímto:
§ 10a Vedoucí kanceláře strany
....
d) evidence a odměňování dlouhodobých zaměstnanců, placených funkcionářů a
dodavatelů a související administrativa, které finanční odbor poskytuje jako povinně
sdílenou službu v rámci celé strany,
....
Koho bude mít tento vedoucí kanceláře na starost personálně?
Bude práci vedoucích odborů jenom koordinovat nebo budou tomuto člověku přímo podřízeni?
Odměňování zaměstnanců znamená, že bude rozhodovat o jejich výši nebo bude jenom proplácet žádosti?
Jaká je předpokládaná výše jeho odměny?
Co se stane, pokud přímo volení vedoucí, kteří mají mandát CF, nebudou chtít vedoucímu kanceláře poskytovat součinnost?


Mám v kraji také své dlouhodobé dodavatele služeb a takto, jak je to formulované, to vypadá, že o jejich odměně bude rozhodovat on a ne já.

Děkuji za odpovědi.
Nikdo není na světě úplně zbytečný, i ten největší hlupák slouží alespoň jako špatný příklad.
------------------------------------------

tel: 777279221, email: lukas.kolarik@pirati.cz, Profil
Uživatelský avatar
Stepan.Strebl
Člen KS Praha
Příspěvky: 338
Registrován: 16 lis 2016, 11:30
Dal poděkování: 441 poděkování
Dostal poděkování: 872 poděkování

Re: CF 18/2018 Změna ZřKO - vedoucí kanceláře strany

Příspěvek od Stepan.Strebl »

Dalibor.Zahora píše: 29 srp 2018, 16:38 A co varianta, nechat CF možnost "kancléře" odvolat?
Ta možnost už existuje: viewtopic.php?f=475&t=37210
Předpokládám, že ji RP nějakým způsobem ošetří ve smlouvě.
OFFTOPICViz úlevné, pro pořádek i do rozpravy :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Stepan.Strebl za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Ivo.Vlasaty
Uživatelský avatar
Jana.Kolarikova
Personální odbor
Příspěvky: 1845
Registrován: 03 srp 2012, 13:52
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 1798 poděkování
Dostal poděkování: 2748 poděkování

Re: CF 18/2018 Změna ZřKO - vedoucí kanceláře strany

Příspěvek od Jana.Kolarikova »

(4) Vedoucí kanceláře strany má dále tyto řídící pravomoci a povinnosti

a) zajišťuje plnění strategie strany, měření výsledků, plnění úkolů uložených republikovým předsednictvem a koordinaci činností zahrnující více odborů, tudíž svolává a vede jejich jednání, ukládá jim v těchto věcech dílčí úkoly, hodnotí jejich činnost, přiděluje jim případné odměny, a celkově
b) vede projektové řízení úkolů, které přesahují kompetence jednotlivých odborů a vyžadují koordinaci mezi odbory nebo s dalšími orgány strany a externími dodavateli.
Dalibor.Zahora píše: 29 srp 2018, 16:07 Uvítal bych krátké vyjádření vedoucích odborů dotčených touto navrhovanou změnou.
Here u go:
Souhlasím s tím, že finanční odbor by se mohl zrušit a vedoucí kanceláře by měl na starosti byro-admin věci a tak ulevil odboru administrativnímu. Některé procesy jsou totiž provázány napříč těmito dvěma odbory a je proto logické, aby se provedly od začátku až do konce na jednom místě.
Nesouhlasím však s tím, aby byl v podstatě přímým nadřízeným všech odborů (AO, MO, PO, TO, ZO).
Vedoucí odborů jsou odpovědní CF, ale úkolovat a hodnotit je bude vedoucí kanceláře. Takže to není koordinační článek mezi odbory (které jsou btw schopni se domlouvat sami mezi sebou), je to normální nadřízený, kterému tímto dáme do ruky velkou moc.
Vedoucí kanceláře je přímo odpovědný pouze RP, nikoli CF, v čemž také vnímám určité riziko.
Do velké míry to na mě působí dojmem, že když to bude dělat člověk, který je v pohodě a duší Pirát, nebude problém, ale když to bude dělat člověk s ehm…korporátními rysy, brzy si může začít vytírat řitní otvor s lidmi, kteří dostali podporu CF a bude na to mít dostatečné kompetence.

Jana Koláříková
https://www.facebook.com/JaninkaToofree
jana.kolarikova@pirati.cz
To, že nemůžeme změnit svět, neznamená, že bychom se o to neměli alespoň pokusit.

Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor
Příspěvky: 3428
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 2592 poděkování
Dostal poděkování: 5014 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 18/2018 Změna ZřKO - vedoucí kanceláře strany

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

jeste RV muze ulozit RP ukol odvolat kanclere :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Andrej.Ramaseuski za příspěvek:
Dalibor.Zahora

0x8DE5F4739D2A2F0B | Ceterum censeo Facebook esse delendam

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30040 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 18/2018 Změna ZřKO - vedoucí kanceláře strany

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Nejdřív reakce kterou se pokusím věc zakotvit v realitě.
Ales.Jakl píše: 29 srp 2018, 16:51 Rozumím potřebě odbřemenit RP, FO a AO (dobrovolníky) od byrokracie, kterou může dělat placený aparát. Souhlasím s:
Člen předsednictva má mnohem větší přidanou hodnotu pro stranu v politických jednáních, mediálním vystupování a motivaci členské základny

Nerozumím tomu, proč je nutné FO (s vedoucím, voleným CF) úplně rušit.

Protože to dlouhodobě nikdo dělat nechce, ani za peníze. Nejedná se o politickou funkci, která by měla politickou zodpovědnost dovnitř strany, za program a jeho praktikování, nebo držela nějakou protiváhu (srovnej AO - seznamy členů, předsedání CF, MO - prezentace programu, ZO - komunikace s mezinárodním hnutím, ...)
Na FO by mohla zůstat participace při sestavování rozpočtů,
Myslíš vysvětlování, opakovené vykládání a předžvýkávání předpisů krajům a republikovému výboru (dělám já), příprava tabulek pro návrhy (dělával Jakub) a jinou nutnou úředničinu?
kontrola plnění rozpočtů,
se vůbec neděje, bude dělat stroj
dohlížení na toky peněz ve straně
se vůbec neděje
a administrace participativního rozpočtování.
dělá AO (Tobias/Já). A je to nepolitická úředničina, kterou může dělat libovolný dobrovolník, popravdě tam silně chybí lidská síla a polovina kontrol se neprovádí správně. Nehlaste se všichni.
Doteď jsme mohli za hrubé chyby ve financích interpelovat nebo odvolat vedoucího FO a odteď budeme muset odvolávat celé RP?
A vedoucí se na to mohl vysrat, protože proč by ne, protože to není o tom někoho interpelovat, ale ty chyby najít, zjistit kde se vzali a případně opravit.

Co se týče poznámky, že snad nebude transparentní výběrové řízení, jste co, nečetli PraH a PPÚ, které samozřejmě platí na každou placenou pozici ve straně [kde výběrové řízení nenahrazuje volba], ať už je zakotvena v předpisech, či nikoliv.

Já tuhle změnu podporuju, i když jsem ji nevymyslel a nijak se mě nedotkne co do funkce.
Odbřemenit předsednictvo a odbory od nepolitických činnosti administrativního charakteru je zcela na místě. Řešení kancléřem je vhodné, je to lepší název než tajemník/sekretářka. Jedná se o sólo-manageskou pozici. Sdílení práce a pracovníků mezi odbory/RP je v tuto chvíli běžné, věřím že i po této změně to tak zůstane.
Někdo by měl být single-point-of-contact pro operativu ve straně, měl by být jasně identifikován a členové by měli mít možnost jednoduše zjistit kdo to je. Zároveň nemůže tento SPOC všechno dělat sám, to už není nyní v lidských silách.

Detaily provedení v organizačním řádu a dalších předpisech bude prostor řešit ještě měsíc.

Jsem PROTI prodloužení rozpravy, čistě proto, že odročení do řádného jednání bude mít prakticky stejný efekt a pokud by někdo raději jen prodloužil rozpravu bez možnosti navrhovat změny, měla by se tato zvláštní možnost objevit v hlasování.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“