Členský podnět - Adaptace maďarských metod vedení kampaně

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Koordinatori, PKS Ustecky kraj, Predsedajici

Odpovědět
Jan.Mares
Člen KS Ústecký kraj
Profese: Student, Génius
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 275 poděkování

Členský podnět - Adaptace maďarských metod vedení kampaně

Příspěvek od Jan.Mares » 04 srp 2018, 13:39

Na předposlední schůzi Fóra jsem na závěr mel příspěvek ohledné metod maďarské MKKP a adaptovatelnosti jejich metod. Na vetší rozpravu nebyla úplně chuť, ani čas a navíc mi úplně nefungoval laptop.
Takže teď trochu přehledněji.

MKKP (Maďarská strana dvouocasého psa) je satirická/alternativní strana v Maďarsku, která v posledních volbách dosáhla poměrně slušného výsledku (1.73%, sice málo ale s tímhle výsledkem je to sedmá nejúspěšnější partaj).
Protože v Maďarsku už žádná Pirátská strana neexistuje (ve volbách 2014 dostali celý 64 hlasu, tak to raději zabalili), je to asi nejbližší partaj k českým Pirátům, i presto, že je to především satirický projekt.

V čem opravdu excelují, jsou pro-aktivní projekty, které se navenek tváři jako street art, ale mají většinou hlubší myšlenku. Sami mluví o "pasivismu", já bych to nazval spíše "doslovná konstruktivní kritika". Oproti pouhému kritizování a brblání u piva totiž po takové akci něco zůstane, co má samo o sobe hodnotu (ať už užitnou, nebo uměleckou) a zároveň upozorňuje na nějaký problém. Je to vlastně spojení street artu a akcí typu Ukliďme česko.

Obrázek

Obrázek

(Železniční zastávka předtím a potom, na tomto projektu jsem i sám vypomáhal)
Obrázek

Podle mě by tyhle projekty byly lehce adaptovatelné i u nás. V Ústí konkrétně více, než v některých jiných městech. Koneckonců koalici, ve které byli zahrnutí i piráti, svrhl ten podivný slepenec, co tam je doteď. Jejich argumentace byla mimo jiné i o tom, že se budou o město starat jako rádní správci, oproti snílkům a hipíkum z proústíčka. Jenže skutek utek a Ústí vypadá furt polorozbité. Tedy v tomto konkrétním případě by šlo i kritiku cílenou i na tento vylhaný narativ.

Co by šlo konkrétně provést:
1. Cyklostezka mezi Brnou a Sebuzínem (soucást Ústí, obvod Strekov) - Jedná se o tolik propagovanou cyklostezku spojující Drážďany a Prahu, která je v tomto ročním období plná cykloturistu všech možných národností a je to navíc asi jediná rozumná cyklotrasa na Ústecku, kde se člověk nenadře jako kun.
Proto je docela šokující, v jakém stavu místy je. Na spoustě míst je hrubá dlažba, jinde zase ztvrdlá škvára. Nejlepší je ale úsek u reky, kde kořeny stromu takřka okamžitě po postavení stezky podrostly její povrch a vytvořily tam naprostý tankodrom. Jeden takový úsek se před rokem spravil. U toho druhého se ale šalamounský umístila cedule "Cyklisto, sesedni z kola." Máme tak asi světový unikát, cyklostezku na které je zakázáno jezdit.
Ty prorostlé kořeny vytvářejí jakési vlny (místy už je povrch i rozpraskaný)

Obrázek

Takže asi nejlepší "úprava" by bylo přemalování na různé odstíny modré. Na hrany "vln" použít bílou barvu (=pěna) a semtam vypsrejovat vlnkové motivy a třeba i pirátskou loď.
Na závěr umístit ceduli s názvem např. Pirátská stezka Kapitána Flinta/Sparrowa/Bartoše, nebo tak nějak.

2. Adaptace zkrášlování chodníku - MKKP jsou i ve světových médiích nejznámější pestrobarevnou malbou fragmentovaných asfaltových chodníku (viz obrázek). Nuže, u nás o chodníky v žalostném stavu nemáme nouzi.
Určitě by nebylo od věci jejich koncept jenom nekopírovat, ale naopak obohatit.
- zajímavou adaptací by bylo rozpraskané chodníky pomalovávat městskými barvami a jejich odstíny. Za předpokladu že by se našel dostatečně roz*****ý chodník a dostatečně schopná parta, tak by šlo vytvořit i mozaikový městský erb.
-Druhá možnost je vymalování odstíny rudé, oranžové a hnědé tak, aby se na chodníku dala hrát hra „podlaha je láva“. Vedle bych ještě umístil ceduli s podrobným návodem pro dnešní smártfounovou mládež, která už tyhle hry asi nezná.

To by ode mě zatím bylo všechno. Doufám, že se toho někdo tady chytne. Někomu to může připadat neseriózní, ale mediální pozornost se po takových kouscích určitě dostaví. Na rozdíl od rozdávání piva a klobás za pár kaček taky po takovéto kampani něco i zůstane, pokud to tedy nebude odstraněno příslušnými orgány.

Budu rád za připomínky a vylepšující návrhy a snad dáme na Ústecku dohromady tým, který by dokázal pár pěkných věcí vytvořit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Mares za příspěvky (celkem 4):
Dalibor.Zahora, Jakub.Pribyl, Frantisek.Navrkal, Michaela.Schwarzova

Frantisek.Navrkal
Předseda rozhodčí komise
Profese: datový inženýr/vědec
Dal poděkování: 8322 poděkování
Dostal poděkování: 4797 poděkování

Re: Členský podnět - Adaptace maďarských metod vedení kampaně

Příspěvek od Frantisek.Navrkal » 09 srp 2018, 12:32

No jestli to má bejt fakt členskej podnět, tak tu musí bejt anketa a návrh usnesení KF. :D Jinak iniciativa dobrá.
Flamewar does not determine who is right - only who is left.

Jan.Mares
Člen KS Ústecký kraj
Profese: Student, Génius
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 275 poděkování

Příspěvek od Jan.Mares » 27 srp 2018, 02:30

Update ke proveditelnosti:
https://444.hu/2018/08/21/felcsut-felsz ... -allapotat
MKKP měla v komunálkách v Orbánově rodišti Felcsut kandidáta, který se shodou okolností jmenoval úplně stejně jako Orbánův kandidát. V rámci kampaně taky postavili přístřešek na autobusové zastávce a vlastními silami spravili jednu místní cestu, která měla místy půlmetrové díry. Jejich sranda kandidát sice nevyhrál (11% je ale slušný výsledek), ale zato hned po volbách dostali obsílku od obecního úřadu, že mají vozovku uvést "do původního stavu. Tedy znovu vykopat ty díry.

Upřímně řečeno bych se na takový výsledek v Ústí těšil, z toho by bylo úžasné PR.

Mikulas.Peksa
Republikové předsednictvo
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 6922 poděkování
Dostal poděkování: 8987 poděkování

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 27 srp 2018, 10:06

Nevím, tohle mi nepřijde jako téma na členský podnět - spíš to chce, aby ti lidi, kteří mají čas a chuť to zrealizovat, vyrazili a zrealizovali to.
When you play game of trolls you flame or you die. #ByrokratickaFerovka

Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru a Instagramu.

Odpovědět

Zpět na „Krajské fórum Ústecký kraj“