CF 16/2018 Podpora ukončení střídání času

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.


Moderátor: Předsedající

Pravidla fóra

Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

Zamčeno
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18636
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33830 poděkování

CF 16/2018 Podpora ukončení střídání času

Příspěvek od Martin.Kucera »

Zahajuji jednání o návrhu podpořit ukončení střídání času.
Jednání je zahájeno na základě podpořeného členského podnětu Ondřeje Moravčíka.

Návrh usnesení
Celostátní fórum
1. podporuje ukončení střídání letního a standardního času,
2. ukládá republikovému výboru zapracovat tuto změnu do programových dokumentů strany,
3. ukládá republikovému předsednictvu zajistit prostřednictvím mediálního odboru, aby byl tento cíl strany odpovídajícím způsobem medializován.
(dovolil jsem si drobnou úpravu, neboť CF v současné době nemůže úkolovat přímo odbory)

Doba pro podávání alternativních návrhů je do 18. 8. 28. 8., následovat bude doba na rozmyšlenou a poté rozhodující hlasování od 24. 8. 31. 8. 10.00 do 27. 8. 3. 9. 22.00. (Hlasování bylo o týden odloženo vzhledem k dovoleným.)

-----------------------
Prosím Ondřeje Moravčíka o úvodní slovo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 8):
Vojtech.Pikal, Pavel.Sramek, Andrej.Ramaseuski, Michal.Stepan, Josef.Spak, Petr.Vileta, Michal.Koci, Vaclav.Vislous

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
TomasMikus
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 594
Registrován: 15 úno 2017, 16:10
Profese: biolog
Bydliště: Praha 3
Dal poděkování: 241 poděkování
Dostal poděkování: 372 poděkování

Re: CF 16/2018 Podpora ukončení střídání času

Příspěvek od TomasMikus »

Martin.Kucera píše: 03 srp 2018, 16:49 Zahajuji jednání o návrhu podpořit ukončení střídání času.
Jednání je zahájeno na základě podpořeného členského podnětu Ondřeje Moravčíka.

Návrh usnesení
Celostátní fórum
1. podporuje ukončení střídání letního a zimního času,
2. ukládá republikovému výboru zapracovat tuto změnu do programových dokumentů strany,
3. ukládá republikovému předsednictvu zajistit prostřednictvím mediálního odboru, aby byl tento cíl strany odpovídajícím způsobem medializován.
(dovolil jsem si drobnou úpravu, neboť CF v současné době nemůže úkolovat přímo odbory)

Doba pro podávání alternativních návrhů je do 17. 8., následovat bude doba na rozmyšlenou a poté rozhodující hlasování od 24. 8. 10.00 do 27. 8. 22.00.

-----------------------
Prosím Ondřeje Moravčíka o úvodní slovo.
Opravdu nemáte nic lepšího na práci ?? Astronomický čas je ten zimní a představa, že budeme mít především na jaře a na podzim, protože v zimně už je tma skoro pořád, odpoledne o hodinu méně světla je děsivá. Vím o čem mluvím rok jsem žil v Indianě což je jeden ze států, který čas nemění. Pro psychiku člověka je světlo nesmírně důležité. Zjistěte si něco o souvislostech např. s počtem sebevražd ve Skandinávských zemích. Pokud by jste chtěli zrušít střídání času tak jedině, když zachováte letní čas, ale to se vám nepodaří, takže výsledek bude že přijdeme ve svém volném čase o stovky hodin světla ročně takže dík.
Tito uživatelé poděkovali autorovi TomasMikus za příspěvky (celkem 5):
Libor.Adamek, Pavel.Slezak, Helena.Vondrakova, Michal.Klus, Milos.Mrkvicka
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18636
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33830 poděkování

Re: CF 16/2018 Podpora ukončení střídání času

Příspěvek od Martin.Kucera »

Uděluji uživateli TomasMikus napomenutí za nevyčkání na úvodní slovo. Další excesy mohou vést až k vyloučení z rozpravy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 7):
Robert.Magni, Ivo.Vlasaty, Pavel.Moravec, Pavel.Sramek, Vit.Fux, Dalibor.Zahora, Ondrej.Kotas

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Ondrej.Moravcik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 49
Registrován: 25 led 2014, 16:54
Profese: programator
Dal poděkování: 401 poděkování
Dostal poděkování: 77 poděkování

Re: CF 16/2018 Podpora ukončení střídání času

Příspěvek od Ondrej.Moravcik »

Problematiku střídání letního a zimního času vnímají lidé různě, protože různým aspektům střídání přikládají různou váhu. Osobně se přikláním spíše na stranu zrušení střídání času, protože nejen mně změna času rozhazuje cirkadiální rytmus (což vede k dalším negativním jevům, které se kolem změny času projevují) a přijde mi, že to v způsobuje zbytečné problémy, které se musí řešit v různých systémech, které se řídí časem. Střídání času jsem chtěl řešit teď, protože mi to přišlo vhodné spojit s probíhající anketou EU. Jistě existuje spousta jiných naléhavých problémů, které bychom mohli řešit, ale pokud se EU svých občanů ptá, jak situaci vidí, a následně možná bude chtít něco měnit, myslím, že by bylo nanejvýš vhodné se ozvat. Proto, aby to nebylo o nás a bez nás.

Vzhledem k tomu, kdy získal podnět podporu, jsem očekával, že se stihne o všem dohlasovat dříve než skončí anketa EK, tj. 16.8.2018, a mediální odbor bude mít nějaký ten týden na medializaci. Pokud není možné termíny nějak zkrátit chtěl bych alespoň předložit slabší alternativní návrh a to medializaci ankety EK, kde se mohou občané vyjádřit sami za sebe - pokud by alespoň tento návrh mohl být schválen nějak zrychleně - případně realizován bez nutnosti přijímat nějaké usnesení, byl bych rád. Samotná medializace existence ankety mi totiž přijde jako poměrně pirátská záležitost - propagace participace občanů na rozhodování - byť EK nemusí k anketě přihlížet, je pravděpodobné, že bude (proto také anketa vznikla).

Ještě bych přiložil článek z technetu...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Moravcik za příspěvky (celkem 3):
Ivo.Vlasaty, Miluse.Zitkova, Frantisek.Kopriva
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18636
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33830 poděkování

Re: CF 16/2018 Podpora ukončení střídání času

Příspěvek od Martin.Kucera »

Ondrej.Moravcik píše: 05 srp 2018, 23:13 Vzhledem k tomu, kdy získal podnět podporu, jsem očekával, že se stihne o všem dohlasovat dříve než skončí anketa EK, tj. 16.8.2018,
Podnět byl rozeslán 21. 7. (tehdy ještě podporu pro svolání neměl). Aby se stihlo hlasovat před skončením ankety EK, muselo by se jednání zahájit nejpozději 24. 7. - nahlédnutím do podnětu jsem zjistil, že v té době sice podporu pro zahájení měl, ale bohužel v té chvíli nikdo nenapsal AO "prosím o urychlené svolání jednání, aby se stihlo hlasovat ještě před skončením ankety EK". AO prochází podněty jednou týdně, v pátek, před přípravou newsletteru - takže i kdyby jednání svolal sám od sebe 28. 7., už by se to odhlasovat nestihlo.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Ondrej.Moravcik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 49
Registrován: 25 led 2014, 16:54
Profese: programator
Dal poděkování: 401 poděkování
Dostal poděkování: 77 poděkování

Re: CF 16/2018 Podpora ukončení střídání času

Příspěvek od Ondrej.Moravcik »

Martin.Kucera píše: 05 srp 2018, 23:31 Podnět byl rozeslán 21. 7. (tehdy ještě podporu pro svolání neměl). Aby se stihlo hlasovat před skončením ankety EK, muselo by se jednání zahájit nejpozději 24. 7. - nahlédnutím do podnětu jsem zjistil, že v té době sice podporu pro zahájení měl, ale bohužel v té chvíli nikdo nenapsal AO "prosím o urychlené svolání jednání, aby se stihlo hlasovat ještě před skončením ankety EK". AO prochází podněty jednou týdně, v pátek, před přípravou newsletteru - takže i kdyby jednání svolal sám od sebe 28. 7., už by se to odhlasovat nestihlo.
Ještě se teda plně nerorientuju v byrokracii strany a nevím, co se myslí tím rozesláním, ale podnět měl podporu odmocniny počtu členů už 10.7.2018, o čemž jsem ti napsal zprávu s předmětem "Podnet ma podporu"...
Uživatelský avatar
TomasMikus
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 594
Registrován: 15 úno 2017, 16:10
Profese: biolog
Bydliště: Praha 3
Dal poděkování: 241 poděkování
Dostal poděkování: 372 poděkování

Re: CF 16/2018 Podpora ukončení střídání času

Příspěvek od TomasMikus »

Ondrej.Moravcik píše: 05 srp 2018, 23:13 Problematiku střídání letního a zimního času vnímají lidé různě, protože různým aspektům střídání přikládají různou váhu. Osobně se přikláním spíše na stranu zrušení střídání času, protože nejen mně změna času rozhazuje cirkadiální rytmus (což vede k dalším negativním jevům, které se kolem změny času projevují) a přijde mi, že to v způsobuje zbytečné problémy, které se musí řešit v různých systémech, které se řídí časem. Střídání času jsem chtěl řešit teď, protože mi to přišlo vhodné spojit s probíhající anketou EU. Jistě existuje spousta jiných naléhavých problémů, které bychom mohli řešit, ale pokud se EU svých občanů ptá, jak situaci vidí, a následně možná bude chtít něco měnit, myslím, že by bylo nanejvýš vhodné se ozvat. Proto, aby to nebylo o nás a bez nás.

Vzhledem k tomu, kdy získal podnět podporu, jsem očekával, že se stihne o všem dohlasovat dříve než skončí anketa EK, tj. 16.8.2018, a mediální odbor bude mít nějaký ten týden na medializaci. Pokud není možné termíny nějak zkrátit chtěl bych alespoň předložit slabší alternativní návrh a to medializaci ankety EK, kde se mohou občané vyjádřit sami za sebe - pokud by alespoň tento návrh mohl být schválen nějak zrychleně - případně realizován bez nutnosti přijímat nějaké usnesení, byl bych rád. Samotná medializace existence ankety mi totiž přijde jako poměrně pirátská záležitost - propagace participace občanů na rozhodování - byť EK nemusí k anketě přihlížet, je pravděpodobné, že bude (proto také anketa vznikla).

Ještě bych přiložil článek z technetu...
Pročetl jsem si ještě starší diskuze pirátů na toto téma a zachytil rozumné názory, které navrhovaly zanechat letní čas a nebo posunout čas na astronomický tedy zimní, ale upravit veškeré činnosti o hodinu dříve tím bychom měli stále stejný čas, lidé by se řídili letním časem, ale hodinky by ukazovali ten správný astronomický. To by byl podle mého názoru ideál . Bohužel nevěřím, že by se toto podařilo prosadit. Ten hlavní a v podstatě podle mého názoru jediný podstatný důvod je aby si lidé mohli ve svém volném čase užít co nejvíce světla. Je tedy poměrně jedno zda jedeme do práce za tmy a trávíme v kancelářích továrnách většinu dne, kdy především v zimních měsících a speciálně ve skandinávských zemích nevíme jestli je stále ještě tma a nebo už zase tma, ale podstatné je, abychom se domů z práce vraceli ještě za světla a mohli si ho trošku užít, což je nesmírně důležité na psychiku člověka. V dobách kdy nefungovala elektřina si lidé museli světla vážit a maximálně ho využít a když byla tma odpočívali dnes se zábava lidí soustřeďuje do nočních hodin extrémem, ale bohužel poměrně častým, jsou mladí lidé které v noci sedí u obrazovek popíjejí energeťáky a den prospí doma nebo ve škole. je to tak poměrně populistické téma "kdo by si rád nepřispal" ale bohužel málokdo domýšlí ty věci do zdravotních důsledků. a pak je tu ještě ten efekt hlasité menšiny a mlčící většiny kdy mnohým je to jedno a ani vlastně neví že více světla jim vyhovuje a zjistí to až ta hlasitá menši prosadí celoročně zimní tedy astronomický čas. Jenže ten se zdá být přirozeným jen zdánlivě protože lidé se jím ve skutečnosti díky elektřině vlastně vůbec neřídí. Takže přirozenější je ve skutečnosti ten letní kdy lidé využívají více přirozeného světla.
Tito uživatelé poděkovali autorovi TomasMikus za příspěvky (celkem 2):
Libor.Adamek, Nadezda.Jureckova
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34600
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 16/2018 Podpora ukončení střídání času

Příspěvek od Petr.Vileta »

Pro mě není důležité jestli vstávám v 8 nebo v 9, když astronomicky jde pořád o stejný čas, protože jsem živnostník. Ale vadí mi, a to silně, dvakrát ročně přeřizovat většinu hodin a hodinek a to, že kvůli změně času dvakrát ročně stojí veřejná doprava, případně cesta trvá "o hodinu déle".
https://ekonomika.idnes.cz/zmena-casu-v ... oprava_nio
Domnívám se, že ekonomické ztráty z těchto důvodů už dávno převýšily veškeré možné úspory za energie. Dokud jsem ještě kdysi chodil do zaměstnání, a to jsem byl mladý a zdravý, dělala mi změna času i mírné zdravotní potíže. Vyšší únava při "zkrácení" a zbytečné probouzení se ještě před zazvoněním budíku při "prodloužení". Potíže trvaly průměrně tak 14 dnů, než si to sedlo.

Je mi tedy jedno, jestli bude čas takový nebo makový, hlavně ať je konečně celý rok jen jeden.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 3):
Jan.Hora, Jaroslav.Kamen, Nadezda.Jureckova

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Martin.Rejman
Člen KS Liberecký kraj
Příspěvky: 558
Registrován: 29 říj 2013, 15:08
Profese: magician
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Dal poděkování: 384 poděkování
Dostal poděkování: 1163 poděkování

Re: CF 16/2018 Podpora ukončení střídání času

Příspěvek od Martin.Rejman »

Rád bych v rámci procesu podal další návrh usnesení:
A) celostátní fórum vyslovuje souhlas se stávající úpravou střídání letního a zimního času.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Rejman za příspěvky (celkem 4):
TomasMikus, Karel.Nejedlik, Matej.Sandor, Jan.Adamec
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4097 poděkování

Re: CF 16/2018 Podpora ukončení střídání času

Příspěvek od Ondra.kl »

Mohl by prosím někdo (člen) podat další alternativní návrh usnesení:
Celostátní fórum
1. podporuje ukončení střídání letního a zimního času, přechodem na celoročně platný SELČ (GMT+2)
2. ukládá republikovému výboru zapracovat tuto změnu do programových dokumentů strany,
3. ukládá republikovému předsednictvu zajistit prostřednictvím mediálního odboru, aby byl tento cíl strany odpovídajícím způsobem medializován.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Pavel.Moravec
Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“