Zápisy z jednání strategického týmu

Forum pro vše kolem transformace

Moderátoři: asistent strany, Strategicky tym

Uživatelský avatar
Dino.Arnautovic
Místní předsednictvo
Příspěvky: 23
Registrován: 07 srp 2017, 10:19
Profese: student práva
Dal poděkování: 15 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Re: Zápisy z jednání strategického týmu

Příspěvek od Dino.Arnautovic » 10 kvě 2018, 16:05

Výjezdní setkání upgrade teamu Zlín 8.5. 2018

Co se povedlo
  • newsletter
  • výběrové řízení pro zaměstnance do TO
  • ustavení Volebního Výboru
  • Olga: jde to šnečím tempem, ale jde to
Michal Novák – průvodce upgradem
  • představení a proč je potřeba upgradovat Piráty
  • analýza -> cesta -> upgrade
  • pozitiva: snaha, společný cíl „dělat to líp“
  • velmi personálně tenká strana
  • je třeba profesionalizace určitých postů ve straně, nicméně
  • TO – budeme mít 1 x osobu na plný úvazek a cca 2 na částečný
  • také ostatní odbory se profesionalizují, největší problém je se zastupitelností vedoucích odborů
  • finance strany – vypadá to, že peněz je hodně, nicméně není to tak slavné
  • prostor pro fundraising, crowdfunding
  • bottom line: chybí manažerské schopnosti a peníze 😊
  • úspěch: schůze RP vedoucími odborů; otázka jak nastavit obsazování vedoucích odborů? měli by zůstat voleni, ale musí být manažeři nebo schopní do funkce dorůst
  • nalodění – jeden z hlavních projektů, potřebujeme aby se nám dařilo vtáhnout nové lidi v dostatečném počtu a kvalitě; při nalodění velmi aktivní role koordinátorů
14:30 probíhá sběr podnětů na druhou část (diskuze), pauza na oběd

Veronika M. – zprávy z volebního výboru, sběr podnětů pro mumble VV 10.5.

Punkie: zapojení nováčků jako hlavní téma, motivace nových lidí; hlásí se nám jiní lidé než před dejme tomu rokem, lidé mají různou motivaci a různé schopnosti; krajská sdružení mají fungovat jako inkubátor talentů

Michal N.: procesně je toto práce KoDo (KoKs), ale zodpovědnost vedení kraje

Debata – Informovanost

* chybí jednotný informační a komunikační kanál, na kterém by byly různé zdroje (FB, PirListy, pirati.cz, TZ, …)
* potřeba mluvčího dovnitř strany
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dino.Arnautovic za příspěvky (celkem 2):
Jaroslava.Vatay, Ondrej.Kliment

Uživatelský avatar
Dino.Arnautovic
Místní předsednictvo
Příspěvky: 23
Registrován: 07 srp 2017, 10:19
Profese: student práva
Dal poděkování: 15 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Re: Zápisy z jednání strategického týmu

Příspěvek od Dino.Arnautovic » 11 kvě 2018, 19:36

Nepřitomni:
ST: Štěpán Štrébl, Martin Šmída, Petr Tkadlec

Přítomní:
ST: Olga Richterová, Martin Kučera, František Navrkal, Michal Novák
Hosté: Tobias Esner, Marek Vich, Romana Klimešová, Jitka Nazarská, Jaroslava Vatay, Kornelie...
Video: Michal Kluka
Asistent: Dino Arnautovič


4. meeting upgrade teamu

začátek jednání 15:50

Souhrn meetingu ze ZLÍNA odkaz ZDE: viewtopic.php?f=939&t=39895&p=559735#p559735
Vyfocené flipcharty ze Zlína jsou také na fóru, další příspěvek.
Michal: shrnutí problemy pirátu -soubor pošle během víkendu. (nejduležitější vypíchnuté body níže).
  • Problemy odštěpení "starých" leaderů, kteři jsou v parlamentu od komunální politiky, která se plní "pirátsky" nezkušenými lidmi
  • Posílit sdíleni znalostí a informací (největší téma/riziko pro letošek v rámci komunálních voleb)
  • Pravidelný a neustálý fundraising, definice procesů a příprava materialu
  • Velký úspěch minulý pátek = sraz celorepublikového předsednictva s upgrade teamem (poprvé)
  • Potřeba pravidelných meetingu odborů
  • Zřízení centrálního uložiště a komunikační platformy
  • Úspěch pirátů v ČR narozdíl od pirátu v Nemecku a dalších zemích = pokrýváme více politických témat
  • Klíčové téma je sdílecí platforma

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VÝCUC Z JEDNÁNÍ 11.5.
- OLGA: předávat uvitací emaily při založení místního sdružení a jejích vlákna na fóru (balíček informací, jak komunikovat s koordinatorem, kdy se na co, koho a jak ptát)
- MICHAL zavazné školení po zvolení
- RP a POKEC možnost neformálního setkání s předsednictvem
- ZAMYSLET SE NA PŘIPRAVOVANÝCH HODNOTÁCH PRO VOLBY 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
JEDNÁNÍ


Olga: komunikovala s členy v Brně a Prostějově. Jako republikové předsednictvo musíme dát prostor pro komunikaci. Spousta nových členu se ostýcha dotazovat ==>> přemýšlí o komunikačním kanálu. Projekt "pokec s předsednictvem" tedy neformální kanal zeptat se na cokoliv. Máme institut "otevřenou kancelář" jako poslanci pro občany, ale stejně tak musíme vytvořit extra čas pro svoje členy a vytvořit pro ně vlastní "časový slot"

Michal: jsme momentálně v opozici, neměli bychom ve sněmovně věšnovat X tematům. Lidé od nas NEJVÍCE očekávájí především digitaliziaci státní správy. Další bod jsme třetí nejsilněší strana ve státě ale máme necelých tisíc členů.

Tobias: Co se týče členů. Strana Zelených ujelo jim to = nabrali moc lidí = vznik vnitřní rivality = pád strany.
MS - potřeba navýšit minimální počet z 3 (předseda,1. místopředesda, 2. místopředseda) na vyšší počet. Tyto MS nejsou efektivní, často roky spí.

Olga: neřešíme dovednost přínést nové lidi, lidi kteří jsou schopni přežít bez řízení je málo, musíme je vytipovat, vyhrazení času pro nové členy a přenesení znalostí.

Tobias: Třeba zaplatit koučing konrdinatorů už nám výkonostně odpadávají a to ještě nejsou volby. Tobias říká 2 na kraj a full-time, skupina odpovídá nejsou peníze. Konkluze je kvalitní školení.
(skupina zminuje i odměnu ve formě veřejného pochválení a zmínění úspěchů, ted máme "vlákno děkovne"

Michal: stanovujeme si mnoho cílů = potřeba si to rozdělit. Potřeba "upgradovat" komunikaci a organizaci. Komunikace regionální = existuje "pivo s poslancem" ale je to málo (feedback ze Zlína)
mělo by se to dělat i na ukor jinych činosti = měli bychom přesunout soustředění z návrhů zákonů na budování vnitřně silné strany. Vystavění "pater" uvnitř strany.

Olga: Zelení = měli pravidlo třetina energie jde dovnitře do strany.

Michal: Zlín cití odrtžení Prahy a regionů. Chtějí podporu, instrukce, proplácení aby jim trvalo jen třetinu času, protože jim padá Wiki.

Dobrovolnící krajského sdružení jsou i místní dobrovolnící. Až bude hodina "D" budeme přetížení. Lidé z místních sdružení se budou věnovat svému místnímu sdružení a Kraj nebude mít lidi!

Tobias: Krajský koordinatoři řeší kraje a často nekomunikují s MS, MS se musí často proaktivně dožádovat krajského koordinatora, to by se mělo změnit.

Jaroslava: má špatnou zkušenost z Kladna při přichodu do mistniho sdružení = místní sdružení z kladna nemají dobrou prezentaci na ven.

Michal: všechno se točí stále okolo stejných problémů málo lidí, malo peněz, málo manažerských zkušenosti

Tobias: Rozklikavací listy nejlépe v newsletteru. Celostátní - krajský - městský. Nechce se mi rozklikávat 14 krajských kalendářů.

Michal: rozložení, budování vnitřní strany je duležitější než pokusy dosáhnout uspechu v parlamentu.

Olga: feedbeck ze Zlína. Lidé kteří byli zvoleni se to dozvěděli na forumu, že se jim změnil status. POTŘEBA POSLAT BALÍČEK INFORMACÍ. Balíček jak komunikovat s koordinatorama. Kdy se ptát. Kdy se neptat. Michal: Do toho je zároven profesionálně v školit.

Marek Vich: samoorganizační management. Organizace řízeny ze zdola, kde lidé spoluřídí. Téma "svobodná firma"

Michal: tato samoorganizační disciplína by v našem případě nejlépe aplikovala v místních sdružení.

Marek Vich: princip konsensu v svobodných firmách. Můžu si začít jakýkoliv projekt a nikdo mi to nemuže zakazat, dokud není nekdo v nekonfrotu. Je to akčnější způsob. Nečeká se na souhlas.

Olga: je to jednoduchy princip konzultování, ale člověk si musí byt vědom toho že začíná dělat něco nového. Jsme špatní v nových začátcích, protože se vytrácí v proudud jendoho pirátskýho proudu.
Princip konzultovaní se všemi lidmi, na které to bude mít dopad, musíme začít aplikovat.
zvnitřnit si tento princip, vložit do vize našeho fungování upgrade teamu.
Tím jak člověk chce výsledky, zapomínáme na princip konzultování, zapomněli jsme na tento princip a měli bychom ho posílit

Marek Vich: princip konzutlovatní by měl byt v našem programu, ale ne jako "směrnice" ale jako připomenutí = odkaz na hejno

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ACTION PLAN:
Termíny schuzek (1.6. PiCe) (22.6. PiCe) 23.6. (Výjezd do regionu) (Olga příležitost pro změnu, někde jinde ANKETA NA FORU KDE)
Otázka jestli se sejdeme někde v létě.
Elizabt Kovačeva z RV - kontaktovat a vytvořit schuzku upgrade + RV
Další regionální vyjezdy jsou potřeba
Setkání Praha 1+9 s Upgrade teamem
Konec jednání 17:45
Naposledy upravil(a) Dino.Arnautovic dne 12 kvě 2018, 13:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Jaroslava.Vatay
Člen KS Praha
Příspěvky: 44
Registrován: 22 říj 2017, 22:47
Profese: mediátor, lektor, kouč, produkční
Bydliště: Vršovická 1429/68, Praha 10
Dal poděkování: 109 poděkování
Dostal poděkování: 81 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zápisy z jednání strategického týmu

Příspěvek od Jaroslava.Vatay » 12 kvě 2018, 11:43

Dino.Arnautovic píše:
11 kvě 2018, 19:36
Nepřitomni:
ST: Štěpán Štrébl, Martin Šmída, Petr Tkadlec

Přítomní:
ST: Olga Richterová, Martin Kučera, František Navrkal, Michal Novák
Hosté: Tobias Esner, Marek Vich, Romana Klimešová, Jitka Nazarská, Jaroslava Vatay, Kornelie...
Video: Michal Kluka
Asistent: Dino Arnautovič
Doplňuji jména dalších přítomných: Jitka Vondroušová, Kornélie Gottmannová, Pavel Nazarský (přišel později).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jaroslava.Vatay za příspěvek:
Tobias.Esner
Motto: "Slouží to mně, ostatním i vyššímu smyslu"?

Jaroslava Vatay
Facilitátorka, lektorka, produkční
jaroslava.vatay@pirati.cz, tel. +420777885322
  • Projektová manažerka: Nové Pice | Mediátorka a facilitátorka (členka mediačního týmu) | Komunikace a kultura | Občanský aktivismus

Uživatelský avatar
Dino.Arnautovic
Místní předsednictvo
Příspěvky: 23
Registrován: 07 srp 2017, 10:19
Profese: student práva
Dal poděkování: 15 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Re: Zápisy z jednání strategického týmu

Příspěvek od Dino.Arnautovic » 14 kvě 2018, 15:30

Flipcharty ze Zlína 8.5. - Michal Novák
jpg2pdf (1).compressed.pdf
(532.62 KiB) Staženo 27 x

Uživatelský avatar
Olga.Richterova
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 482
Registrován: 12 čer 2009, 20:40
Profese: překladatelka, lingvistka a zastupitelka
Bydliště: Oblouková 14, Praha 10
Dal poděkování: 523 poděkování
Dostal poděkování: 951 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zápisy z jednání strategického týmu

Příspěvek od Olga.Richterova » 05 čer 2018, 23:23

5.6.2018 se konal v čase 20:10-23:10 mumble zvolených členů upgrade/strateg. týmu - přítomni: Lenka Kozlová, Martin Kučera, František Navrkal, Olga Richterová, 1. náhradník Tobias Esner. Před koncem se odpojili Petr Tkadlec, Martin Šmída - jinak celou dobu byli přítomni.

Předmětem projednávání byl předložený dokument Michala NOváka k problémům a návrhům řešení, který jsme nestihli probrat v pátek 1.6. (kvůli operativním věcem)

Na závěr schváleno usnesení: "Zvolení zástupci upgrade týmu děkují průvodci transformací Michalu Novákovi za vypracování dokumentu "zdokumentování problémů a návrh doporučení" a ukládají mu bezodkladně zapracovat připomínky upgrade týmu a připravit dokument ke zveřejnění v příštím newsletteru strany."

Tedy pokud bude možné, chceme tento dokument rozeslat k připomínkování všem v pátek.

Další termíny: nejbližší setkání RP - RV - odborů se koná 15.6., upgrade tým se schází 22.6., upgrade a RV se bude konat kolem 14.7.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Olga.Richterova za příspěvek:
Michal.Novak

Uživatelský avatar
Dino.Arnautovic
Místní předsednictvo
Příspěvky: 23
Registrován: 07 srp 2017, 10:19
Profese: student práva
Dal poděkování: 15 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Re: Zápisy z jednání strategického týmu

Příspěvek od Dino.Arnautovic » 12 čer 2018, 23:45

Zápis nejdůležitějších bodů ze schůze 1.6. kterého se účastnili členové RP, předsedové odborů a upgrade team.

Důležité věci:
- Nepřítomnost na schůzi je symptom problému (nebyli jsme část času ani usnášení schopní), lidé z vedení jsou za zenitem vyhoření,
- Kromě této schůze nemáme žádné jiné místo či schůzi, kde se vzájemně potkávají odbory
PROTO BYLA VELKÁ ČÁST MEETINGU VE SKUTEČNOSTI PRACOVNÍM JEDNÁNÍM MEZI NĚKTERÝMI ODBORY OHLEDNĚ OPERATIVNÍCH VĚCÍ, S HLAVNÍM TÉMATEM: KOMUNÁLNÍ VOLBY A PŘÍPRAVA NA NĚ, NOVÝ ÚČETNÍ SYSTÉM, GDPR APOD.

VOLBY A PŘÍPRAVA NA NĚ
- Čísla v Michalově tabulce zaměstnanců centrály
nesedí dokonale (vše se dynamicky mění), ale popisují skutečný problém, který máme
- Link na Michalův textový popis nastalé personální krize:
- Nutnost profesionálního placeného vedení TO a FO (toto potvrzuje J. Michálek v SMS zprávě)
- Jaromír Beránek - nutnost oddělení managementu a volených lidí (pořád platí kontrola managementu volenými lidmi jako stěžejní zásada pirátů)
- Otázka koordinátorů, někteří velmi přetížení, jiní již za hranicí vyhoření – mají dvě velmi rozdílné role (komunikační a administrativní) - možná mají být ve dvojicích jeden extrovertní na kontaktování lidí a jeden typ na administrativu?

OPERATIVA:
- Potřebujeme v newsletteru říct na čem všem se v AO a TO pracuje, na co se lze těšit - elektronické zpracování přihlášek např.
- Nalodění.pirati.cz: dát do newsletteru podnět pro sbírání toho, co by mělo být na stránkách nalodění, co by si lidé přáli? (Na toto téma proběhne schůzka ve čtvrtek 7.6.)
- Otázka sdílení osobních informací u třetích stran, otázky implementace GDPR.

Úkoly:
- Členové upgradu, kteří se pravidelně neúčastní jednání, prosíme, ať zváží svoje členství
- Rozeslat týmu Michalovy dokumenty k personální krizi (psaný dokument i tabulku)
- 5.6. mumble ve věci Michalův dokument popisující krizový stav (viz zápis xx)
- 8.5. rozeslání Michalova dokumentu (do newsletteru do RV před společnou schůzkou 15.6., pak až veřejně - ať je to co nejvíc projednáno a členové mají co nejvíc hotový podklad)
- 15.6. schůzka Předsedové odboru a RV a upgradu

OPERATIVA:
- ÚKOL pro AO a TO sepsat pravidla sdílení informací. Návod, jak sdílet. Michal Zachar může pomoci - je registrovaný jako vydavatel (??).
- Při volání na veřejně dostupná čísla pirátů mít na webovkách napsáno v kontaktních formulářích, že píší/volají veřejné osobě a můžou se objevit tam a tam
- Radek H. se nabídl jako mediátor ve věci účetního systému mezi AO a FO. Hodí do vlákna výběrko, aktualizované znění záruk, a všechnu dokumentaci spojenou s touto věci.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dino.Arnautovic za příspěvek:
Michal.Novak

Uživatelský avatar
Dino.Arnautovic
Místní předsednictvo
Příspěvky: 23
Registrován: 07 srp 2017, 10:19
Profese: student práva
Dal poděkování: 15 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Re: Zápisy z jednání strategického týmu

Příspěvek od Dino.Arnautovic » 18 čer 2018, 14:27

Schůze vedení odborů, RP a upgrade teamu 15.6.

Jakub: FO je ukázka toho co u nás nefunguje. Vedoucí je dosazen volbou protože je populární a má ke všemu jen asistenta na částečný úvazek. Vedení FO nemá byt volený, ale dosazený manažer. RP nyní musí schvalovat záměry odboru nad 10.000Kč, RP nemají na to čas.
Potřebujeme jednu osobu která je odpovědná za celý proces fungování strany (rutinní provoz). Teď je tato role rozdělena mezi sedm vedoucích odborů. Toto rozdělení je zbytek z doby, kdy nebyly, peníze a platili jsme pozicemi a prestiží mezi členy. Tato odpovědná osoba (super manažer) Bude dostávat prioritní úkoly od RP a bude je realizovat napříč organizací. RP má důležitější věci na práci s větším dopadem, než řešit rutinní procesy procesy strany.
Ondřej: to platí pro AO a FO jelikož jsou to podobné odbory. Ale především TO je těžce podfinancované pro běžné fungování.
Jakub: co selhává nejvíce v TO je projektové řízení. Tady je takový úkol a má být do téhle doby. Manažer by zajištoval právě tyto funkce.
Ondřej : Musel jako vedoucí TO řešit problém stránky „zachraňme internet.cz“ kdy to bylo vytvořené špatně. Těžká míra neprofesionality v TO (málo lidí).
Jakub: člověk na pozici Ondřeje nemá řešit takové věci, má řešit e-goverment.
Michal: mluvíme o stejné věci z jiného pohledu, potřebujeme člověka co bude držet v hlavě priority a bude schopný zařídit operativní věci + neočekáváné krize, aby naši poslanci měli kapacitu na prosazování politických cílů strany.
Jakub: až bude zvolený nový vedoucí v TO zase na půl úvazku, tak budeme mít zase problém. V naší struktuře chybí především hlavní vedoucí, hlavní manažer, který bude komunikovat s RP.
Martin Š. : naši vedoucí odboru mají byt manažeři.
Jakub: hodně nám pomohl volební vedoucí Štěpán během voleb a to potřebujme na stálo.
Markéta: nestačí mít jen schopné manažersky dobré vedoucí odboru?
Jana: Souhlasí s Markétou
Martin Š.: vedoucí odborů už musí byt zvolení výběrovým řízením, dáme jim full-time. Může nastat problém s celostátním forem. Politická zodpovědnost leží na vedoucích odborů
Jakub: Politická odpovědnost byla a je na RP jak můžeme tu odpovědnost regulovat tím že bychom měli vedoucího manažera, které vyhodíme při jakémkoliv přešlapu.
Olga: Vedoucí odborů mají velké slovo dovnitř. Jakub má absolutní pravdu s tím, že je potřeba snížit nápor na RP. Kvůli každé upgrade schůzi musela Olga zrušit mediální vystup. Utíkají nám příležitosti jak vystupovat na veřejnosti.
Jana: dva návrhy: vedoucí odboru se můžou scházet jednou za měsíc i bez RP. Druhá věc výběrový řízení, na základě výsledku si celostátní fórum zvolí vedoucí.
Martin Š.: spíš dát CF jen ano ne jestli souhlasí s výsledky výběrového řízení.
Markéta: oddělení FO na účetní oddělení a v ZO před volbami do EU volební koordinátor
Ondřej: Priorita je vydefinovat pracovní náplň jednotlivých odborů a odlišit činnosti politické, resp. vyžadující člověka s plnou důvěrou CF (např. moderování fóra) od činností podpůrných, resp. odborných. Pak bude vidět, kolik a jak časově náročných máme těch skutečně admin. pozic (včetně kapacity na jejich vedení).
Olga: Šárka má být představena jako pravá ruka RP a ústa pro vedení odborů na pirátských narozeninách.
Markéta: program jednání pro naše pravidelné schůze (rp a vedení odborů) – na každou schůzi budou vytvořeny programové body s time table, RP může přijít na část, která je pro ně podstatná. Tyto pravidelné schůze by se měli pořádat jednou za čtrnáct dní.
Mezi shrnutí od Olgy: teď je vhodná příležitost odhlasovat si data dalších schůzí pro vedení odborů . Kdo svolává, kdo vede jednání? Máme si teď určit pravidla a data.
Jana: ideální bude střídat každé dva týdny na mumble a osobní schůzi.

Další 28.6. mumble od 20:00 (každý měsíc ve čtvrtek) a jednou měsíčně osobně
Hlavní téma. Který z procesů se dají dát dohromady, oddělit se od představy šesti zkratek AO PO apod.
RP o tom musí vědět (budou vědět náš program jednání dopředu) + mají právo vkládat tam témat.
Pátek 13.7. od 14:00 další osobní schůze

Uživatelský avatar
Dino.Arnautovic
Místní předsednictvo
Příspěvky: 23
Registrován: 07 srp 2017, 10:19
Profese: student práva
Dal poděkování: 15 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Re: Zápisy z jednání strategického týmu

Příspěvek od Dino.Arnautovic » 18 čer 2018, 14:30

Schůze RV,upgrade tým a vedení odborů

Olga: popis toho o čem jsme jednali před začátkem této schůze (schůze vedení odborů, RP a upgrade teamu). Výsledek naší schůze: vedení odborů se bude pravidelně scházet. Trvalo nám čtyři měsíce začít pravidelné schůze vedení odborů. Máme teď měsíc na to zjistit, jestli pravidelné schůze vyřeší náš problém. Naše nedostatky v administrativně organizační sféře.

Michal PREZENTACE
přerod z dobrovolnické organizace na profesionálně fungující politickou sílu. Je lehce symptomatické, že toto je první možnost kde výsledky upgradu prezentovat. Minulé schůze se řešili pouze operativní problémy.
Co se děje konkrétně v pirátech? Stoupla kvantita a komplexnost komunikace. Jak se vypořádat s tímto nárůstem? Podpůrná část strany nezvládá (odbory..) potřeba se profesionalizovat. Řada lidí se objevila v nových pozicích.
Popis personální krize. Došlo k vyhoření řady lidí. Nemáme zastupitelnost (chybí manažerské vedení odborů a týmů).
Popis personálního stavu odborů. Ztráta know-how po každých volbách. Návrh stálého volebního výboru, který by se mohl věnovat i stálému fundraisingu. Došlo k vyhoření řady lidí. Členové RP nemají prostor a sílu se zúčastnit schůze RP s odbory a s upgrade týmem. Leží na nich (a nejen na nich) odpovědnost za „mediální problémy“ a k tomu také nefungující odbory. FO ještě nedořešilo velmi kritický problém. AO nemá ani jediného zkušeného full-time člověka. Volební výbor se sešel o cca 2 měsíce pozdě. Zvládneme volby? Zvládnou se OVK?
Regiony volají po větší podpoře z centra strany, nejvíc před volbami.
Rozhodčí komise se neschází a nejedná
Kontrolní komise projednává pomalu některé podané podněty (121 otevřených úkolů)
AO- velmi omezené zdroje, není manažerské vedení, chybí strategický pohled na rozvoj odboru, chybí zastupitelnost, procesy jsou funkční, ale pomalé.
TO- velmi omezené zdroje, není manažerské vedení, není projektový management, chybí zastupitelnost
FO- velmi omezené zdroje, spravuje asi vůbec nejbolavější proces strany – proplácení, chybí zastupitelnost, velkým rizikem je hmotná odpovědnost a fungování Pirátů (vnitřní předpisy) a kolize dodržování předpisů s tlakem/nutností proplácet a poté podněty ke KK
Obecné návrhy: Rozložit politické cíle Pirátů do delšího horizontu. Budovat dále vnitřní sílu a členskou základnu strany. Posílit sdílení znalostí a informací od zkušených Pirátů k nováčkům. Posílit program školení pro členy i zaměstnance strany (včetně asistentů poslanců a členů odborů). Posílit servis, který strana poskytuje poslancům, krajům a dalším složkám. Posílit schopnost krajských a místních sdružení zvládat všechny svoje činnosti.
Rychlé změny: Nastavit systém výjezdů RP do krajů. Zintenzivnit činnost poslanců v jejich krajích. Zavést plošná (on- a off-line) školení na systémy. Zpravidelnit setkávání RP s vedoucími odborů. „Nalodění“ nových předsednictev MS a KS.
Doporučení pro RP: Pravidelný a neustálý fundraising. Nastavení agendy setkání mezi RP a odbory. Pravidelné meetingy a lepší komunikace mezi gesčními členy RP a vedoucími příslušných odborů. Návrh změny procesu obsazování pozic vedoucích odborů
Doporučení pro odbory: Pravidelné meetingy (a lepší komunikace) uvnitř odborů, které tak ještě nečiní. Plánování rozvoje jednotlivých odborů – pomoc vedoucím. Vnitřní procesy odborů – upgrade formou konzultací. Zřízení centrálního úložiště a komunikační platformy pro případové studie, školení, materiály apod.
Další doporučení: Vytvoření politické pozice „Super-garanta“ (s přístupem na jednání RP) nebo přidělení gesce, tedy odpovědnosti za garanty jednomu členu RP. Vytvoření permanentního Volebního výboru a přidělení mu odpovědnosti za fundraising. Rozvoj samostatnosti regionů – pomocí metod self-managementu. Rozvoj šířky témat – větší atraktivity Pirátů pro další příznivce a členy
Aktualní plan: One2one školení pro odbory (a RP?). Nalodění – web a process. Fundraising – metodika. Podpora pro TO, AO a PO v plánování systémů/platformy sdílení znalostí. Hard- a Soft-Skills školení – osvojení si dovedností
Největší diskuze do budoucna – Vedoucí odborů: Požadavky na vedoucí odborů - viz příloha (Z)dokumentu. Profesionální manažeři nebo volení lidé?. Podpora jejich profesního růstu – školení (hard, soft)
Varianty:
- jeden hlavní manažer
- gesční dohled členů RP
- politický vedoucí (dobrovolně nebo velmi part time) a pod ním profesionální full-time manažer
- všechny odbory stejně nebo některé jinak?


Michaela: prezentace řeší centrálu, co kraje?
Michal a Olga: první krok je proškolení a „zkompetentnění“ centra. Mimo jiné angažujeme i profesora z VŠE, který vyučuje self-management.
Otázka: profesionálním vedením jdeme proti našemu programu, snižujeme demokratickou hodnotu našeho vedení odborů.
Michal: kontrolu nad těmito manažeři budeme mít. Politickou odpovědnost mělo a má RP.
Lukáš: vedení FO musí být účetní a manažer
Petra S. : hledáme najednou manažera a zároveň profíka ve svém oboru. Malá šance na úspěch. Při tom nemáme definované procesy pro které hledáme ty nové manažery.
Michal: Hledáme především manažeři, nemusí to být profík. Jsme v bludném kruhu málo peněz málo lidí málo manažeru. Z bludného kruhu se můžeme dostat dílčími kroky.
Petra S.: chybí nám koncepce, prvně musíme definovat koncepci a pak až lidi, které se tam hodí a my to děláme naopak, hledáme lidi bez koncepce.
Michal: koncepci můžete najít v strategickém dokumentu, který napsal Jakub Michálek
Olga: nutné určit si kde chceme nechat dobrovolnický charakter orgánů a kde potřebujeme profesionální vedení.
Připomínka: Fundraising v české republice má svoje místo. Fundraising není jen politická činnost, ale i servisní. Servisní pro zajištění našeho vnitřního fungování.
Připomínka: Je důležité přestat řešit obecně, že pro všechny naše odbory potřebujeme managera a X pomocníků. Prvně musíme určit cíle a až pak strukturu, která je potřeba aby se k tomuto cíli došlo. Obdobně to bylo u MO, které se z ničeho přetransformovalo v dobře fungující strukturu.
Olga: je potřeba udělat redefinici odborů. Michal by měl definovat novou strukturu našeho fungování. Nedržet se našich šesti našich, ale zpřeházet to tak, a vytvořit model našich orgánů, tak aby fungovali co nejlépe.
Olga: RP by mělo nést politickou odpovědnost za dosazené manažeři ve vedení odborů.
Organizační řád: úkol pro RV je potřeba změnit náš organizační řád. (musíme s organizačním řádem změnit i předpis o zřízení komisí a odborů) Hlavní krok je otázka jestli oddělíme administrativně podpůrných funkcí od politických volených funkcí. Tohle se může stát docela rychle.
Dotaz: Je dost možné, že CF nebude s představou profesionálních manažeru bude souhlasit. Prvně musíme toto prodiskutovat s krajskými fóry, jestli oni souhlasí a jak toto prezentovat CF.
Dotaz: Říkáme že vedení FO nefunguje, ale zapomínáme, že už roky volají po tom co potřebují (daňový systém) a dlouhodobě jsme jim pomoc nedávali.
Otázka proč máme jiny přistup k senátním volbám než k parlamentárním, proč nemají centrální podporu? možná Vítěz bere vše, moc velké riziko, decentralizace, nemáme ještě hotový seznam senátorů. Máme příležitost za jedny peníze podpořit jak senátní tak komunální volby.

Martin K.: OVK – posílal dokument, nejnáročnější volby nejnáchylnější na chybu. Potřeba komunikátora. Potřeba lidí v komisi. Martin pošle seznam prověřených lidí v komisi.

Uživatelský avatar
Dino.Arnautovic
Místní předsednictvo
Příspěvky: 23
Registrován: 07 srp 2017, 10:19
Profese: student práva
Dal poděkování: 15 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Re: Zápisy z jednání strategického týmu

Příspěvek od Dino.Arnautovic » 25 čer 2018, 01:06

Schůze Upgrade 22.6.


Olga – krize pokračuje. Potřeba vysokého osobního nasazení dovnitř strany. Zdokument byl poslán RV RP a aktivním členům.
Cílem dnešní schůze: odsouhlasit konečné znění (Z)dokumentu a variantu řešení vedení odborů.

Komentování zdokumentu:
Olga přečetla učiněné změny navržené RV, RP, členů upgradu a aktivních členů.

Štěpán: bod vyhoření – spíše špatný time-management než vyhoření. Před volbami jsem měli stejný tlak.
Lenka: teď je tlak diametrálně rozdílného typu.
Olga: Jsme v momentu změny. Změna bere vždy více energie než samotný běh procesu poté a předtím. To že jsou poslanci zároveň v Republikovém předsednictvu je problémové.

Martin Kučera: bod podceňovaní AO svoje zatížení v budoucích krajských a komunálních volbách. Tento bod se zatím nepotvrdil.
Olga: navrhuje přeformulovat že na AO MUŽE dopadnou velké zatížení a „kuchařka“ s tabulkou a teď nově videem a školením, které se bude konat v pondělí 25.6. se budeme snažit minimalizovat a předběhnout budoucím problémům.

Martin Kučera: na straně čtyři jsou uvedeny nesoulady s GDPR. Nic takového už není pravda.
Olga: tyto problémy pořád platí. Na facebooku kolují tabulky s osobními údaji. Nemáme alternativy. Riziko nejsou koordinátoři, ty jsou proškolený. Riziko jsou naší dobrovolníci, kteří posílají různé tabulky a problém je v tom že jsme nenabídli lidem alternativu.
Štěpán: hlavní problém je že nemáme jedno společné místo ukládaní, jedna složka. Kvůli volbám jsme takovou složku založili a fungovalo to dobře.
Olga: Kvůli nesdílení dataroomu nemá a nemůže mít AO kontrolu.
Štěpán: kvůli politickým dogmatům se lidé bojí přiznat ostatním členům, že půlka našich členů si platí uložiště na Google.
Michal: Opět opakuji to, co je v dokumentu uvedeno hned na začatku. Z lidí se stali přes noc manažeři. Potřeba se vnitřně změnit. Nemusíme opustit od našich ideologických základů např. open source programy, ale musíme nasadit krátkodobá placená řešení, než přijdeme na to jak to vyřešit způsobem, který je ve větším souladu s naším ohniskem.

Štěpán: nechybí nám lidi a peníze. Kdyby Výběrová řízení probíhala tak jak mají a ne, že lidé jsou vybírání podle kamarádů. Peněz taky není málo, ale nejsme dobře řízení, a chybí nám dobře zorganizovaní lidé (chybí management). Lidi jsou jen ne organizovaní. Po volbách nejsme ve tlaku na ceny. Peníze jsou vzácný statek a vždycky budou chybět, musí se přidat tam kde budou mít největší užitnost. Kam máme dát peníze ZO nebo TO? ZO nemá peněžní návratnost.
Olga: jeli jsme na vnitřní dluh. Lidi pracovali pro dobrou věc, že se lidem připlatí po volbách.
Nepřidáváme lidem slepě. Máme spoustu podhodnocených lidí. Nejdražší věc je ztratit lidi. Muset školit.
Michal Z. : lidé v politických stranách se združují za jinými účely než v korporátním světě. Piráti jsou vytvoření z hejna. Nemůžeme se bavit o tom, že máme fungovat jako korporátní svět, ždímat lidi a pak odhodit. Co největší výkon za co nejmenší cenu je dobrý základ, ale musíme podporovat i srdcaře a ne všechno zakládat na nařizování. Musíme přislíbit závazek, dlouhodobou vizi. Nechceme lákat lidi na krátkodobé záležitosti.
Štěpán: souhlasí, ale placení lidé mají vytvářet dobré podmínky pro naše dobrovolníky. Plat KoDo není politické rozhodnutí.

Olga: Lze to shrnout takto: chybí nám dobře zorganizovaní lidé manažerské schopnosti a efektivně využívání peněz.

Martin K. : bod nekomunikace mezi AO a TO a PO. Komunikace mezi námi probíhala vždy v pořádku.
Olga: přepsala formulaci.

Martin K.: mělo by se k dopsat nad Jakubův komentář v příloze, že je to jeho názor, který nemusí být nutně v souladu s naším upgrade postojem, ale považujeme jej za důležitý.

František: k volbám do vedení odborů.
Michal: máme si vzít příklad z MO. Vedení Mikuláš je volený ale nevede odbor. Odbor vede Karolína jako zaměstnankyně a věnuje své práci veškerý čas a pozornost, zatímco Mikuláš její práci jen koriguje a reprezentuje demokraticky zvolené vedení.


Hlasování o konečném znění (Z)dokumentu 17:44
Návrh usnesení
František PRO
Olga PRO
Lenka PRO
Štěpán PRO
Martin Š. PRO
Martin K. PRO


“Upgrade tým ukládá Michalu Novákovi
i) rozpracovat variantu 4 jako “realistickou” a
ii)  představit dle sebe “ideální” dlouhodobou variantu vedení podpůrného systému strany.”

VŠICHNI PŘÍTOMNÍ PRO: Olga Richterová, Martin Kučera, Martin Šmída, Lenka Kozlová, František Navrkal, Štěpán Štrébl
Nepřítomen: Petr Tkadlec
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dino.Arnautovic za příspěvek:
Vojtech.Pikal

Uživatelský avatar
Olga.Richterova
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 482
Registrován: 12 čer 2009, 20:40
Profese: překladatelka, lingvistka a zastupitelka
Bydliště: Oblouková 14, Praha 10
Dal poděkování: 523 poděkování
Dostal poděkování: 951 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Podklad pro jednání strategického týmu

Příspěvek od Olga.Richterova » 10 črc 2018, 08:26

Před pátečním setkáním vedoucích odborů a následně upgrade týmu a po pondělním (9.7.) jednání republikového předsednictva předkládám materiál, kterým chce RP navázat na předešlé rozhodnutí upgrade týmu, které zní:

1) vytvořit manažera podpory (viz varianta 4 řešení vedení odborů v zápise z 22.6. výše) a 2) oddělit nepolitické a citlivé, důvěru CF vyžadující činnosti AO.

----------------------
Bod 2 rozpracoval Michal Novák s Martinem Kučerou takto:

PROCESY AO K PŘEVEDENÍ POD MANAŽERA PODPORY:
(jednoduché a často repetitivní úkoly zabírající nejvíc času, úkoly na kterých závisí řada dalších činností apod.)

Archivace smluv
Fyzické zprocesování přihlášek
Pošta – vyzvedávání a odesílání
Školení – stanovy, předpisy, forum apod.
Podávání dokumentů za stranu
Vyřizování korespondence


POLITICKY CITLIVÉ ČINNOSTI AO:

Aktivace nových uživatelů fóra (do doby plného přechodu na SSO)
Správa uživatelských práv na fóru (zařazování/vyřazování členů, změny ve funkcích), redmine (aktivace uživatelů, nastavování rolí), wiki (skupinová práva k jmenným prostorům)
Hlídání možného podvodného náboru členů
Ukončování členství neplatičům
Zakládání subfór novým MS, nastavování práv, rušení MS zaniklých pro podstav
Správa podatelny AO
"2. stupeň" moderace fóra (v případě problémů při standardní decentralizované moderaci), ukládání banů
Předsedání jednáním CF na fóru, případně i fyzickým jednáním na zasedáních CF
Administrace hlasovacího systému Helios
Dohled nad nakládáním s osobními údaji
Obecný administrativní support při sestavování a podávání kandidátních listin do voleb
OVK - supervize nad registracemi a delegacemi 
-------------------------------------------------------

A nyní k bodu 1:
Na jednání RP 9.7. u projednávání navrženého postupu byli tito vedoucí: telefonicky Martin Kučera (AO) a Míra Beránek (FO), fyzicky Martin Rejman (TO).

Řešením, které navrhujeme a nebyla v diskuzi rozporována, je zavést pozici "vedoucího kancelářeů, která má plnit 2 cíle:

- zachovat, co funguje, a nepřetížit stávající odbory, které mají full time člověka (PO, MO, TO, ZO)
- dát pod jednu osobu tu skutečně administrativně podpůrnou funkci (tj. část AO a celé FO) a zároveň pomoci s koordinací (řada věcí jde napříč odbory)

Dokument s kompletním návrhem naleznete zde a můžete všichni komentovat: https://docs.google.com/document/d/1VmF ... mxla78tbjw

Hlavní odůvodnění je na straně 3 - hledejte obrázek se zelenými prvky :-).

Bude to samozřejmě jeden z hlavních bodů pátečního jednání - jak říká i usnesení: "Republikové předsednictvo
předkládá k diskuzi návrh na změnu předpisu o zřízení odborů a komisí dle přílohy (§ 1, § 3, § 4, § 5) s tím, že diskuze proběhne v pátek 13.7. od 13:30 v sídle strany a
ukládá Olze Richterové předložit tento návrh k diskuzi na pirátském foru."

- k tomu času diskuze ještě dodávám, že ve 13h se scházejí vedoucí odborů, poté se po skončení Sněmovny přidá předsednictvo a od 15.30 je pravidelná schůze upgrade týmu.
Všechna setkání jsou otevřená.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Olga.Richterova za příspěvky (celkem 3):
Michal.Novak, Jakub.Michalek, Jan.Mejsnar

Odpovědět

Zpět na „Strategický tým“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host