Návrh na mimořádný přezkum - usnesení RP o smlouvě na dodávku SW

Do tohoto fóra se přesouvají Uzamčené členské podněty

Moderátor: Predsedajici

Zamčeno

Vyvolat mimořádný přezkum?

Anketa končí za 21 čer 2018, 19:25

Pro
102
47%
Proti
102
47%
Zdržuji se
12
6%

Celkem hlasujících: 216 - Celkem hlasů: 216

Ivo.Vasicek
Krajské předsednictvo
Profese: manažer
Dal poděkování: 10568 poděkování
Dostal poděkování: 11108 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh na mimořádný přezkum - usnesení RP o smlouvě na dodávku SW

Příspěvek od Ivo.Vasicek » 22 čer 2018, 13:46

Honza.Hora píše:
22 čer 2018, 13:01
Martin.Kucera píše: Neptám se po finálních návrzích. Proč nebyla možnost ty pracovní návrhy připomínkovat aspoň v nějaké rozumně velké skupině, zahrnující třeba TO, AO, RV, KK?
Nemyslím že třeba u specifikace by měl být někdo jiný, než FO a zástupce TO (to, že tam nebyl jsem taky uznal jako chybu). Ale ta specifikace prostě není o nic horší než spousta jiných, co jsem měl v ruce. Ve skutečnosti patří spíš mezi ty lepší (přes všechny své nedostatky).
Nevím z jakých projektů a výběrových řízení plyne tvá zkušenost. Z mých zkušeností je ta specifikace zcela nevyhovující (na první pohled je to jen takový pokus o specifikaci, ze kterého by šlo vycházet při formulaci funkční specifikace). Normální seriózní firma by na jejím základě žádnou nabídku nedělala, pouze by navrhli - uděláme vám za cca 100-500tis (dle úrovně dodavatele) Kč analýzu, ze které vyplyne co a jak musí fungovat a jak bude řešení koncipováno. Domnívám se však, že to v našem případě není nutné a že za cca dva až tři týdny dokážeme potřebnou specifikaci vytvořit - ale museli by se k tomu pustit odborníci, zainteresovaní a vedoucí příslušných odborů. Zatím se to jeví, že je uzavření té smlouvy politickým rozhodnutím.
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 18411 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 22 čer 2018, 14:34

Jan.Lipavsky píše:
22 čer 2018, 13:43
Je už tady docela hodně napsáno, tak si myslím, že je důležité připomenout, co psal Jakub Michálek v úvodu tohoto vlákna:
A taky je důležité některé věci z těch jeho postů opětovně uvést na pravou míru.
PŘÍNOS NOVÉHO ÚČETNÍHO SW
Jakub.Michalek píše:
20 čer 2018, 22:32
- Členové nebudou muset čekat 20 minut u jedné žádosti o proplacení.
- A také jsem slíbil, že uděláme konečně první transparentní rozpočet a jeho čerpání včetně výkazů pro stát.
- A konečně nebudeme každý rok mastit na poslední chvíli výroční zprávu a mít bordel v senátních kampaních.
- A budeme to dělat profesionálně, ne na koleni a diletantsky, abychom na to mohli být hrdí. Budeme to ukazovat lidem ve svých obcích a kolegům v jiných stranách a přesvědčíme ostatní, že takto má fungovat stát a že ideálně stát má zajistit takový software.
Především v tomto přezkumu nejde o účetní SW jako takový. Tím je Flexibee, resp. jeho naddstavba 2kÚčetnictví, jehož použití je již zajištěno smlouvou na dodávku účetních služeb. Přičemž už tato smlouva nám zajišťuje splnění bodu "A konečně nebudeme každý rok mastit na poslední chvíli výroční zprávu a mít bordel v senátních kampaních. " a části bodu "uděláme konečně první transparentní rozpočet a jeho čerpání včetně výkazů pro stát." (ty výkazy pro stát).
Ve smlouvě, která je nyní prosazována, jde o customizaci toho 2kÚčetnictví pro další naše potřeby (předpisy, procesy a postupy). Přičemž se nyní ukazuje, že alternativu, která tyto naše potřeby pokryje, zřejmě dokážeme zajistit vlastními silami (včetně výměny dat s Flexibee/2kÚ).
PROČ BUDE NOVÝ ÚČETNÍ SW DĚLAT EXTERNÍ DODAVATEL
Jakub.Michalek píše:
Proč je nevhodná varianta interního vývoje?
Mám v předsednictvu zodpovědnost za technický odbor a vím, v jakém je stavu. Např. poslanecký klub v únoru schválil 8 požadavků na technický odbor, z nichž technický odbor dodal 1. Vlastní vývoj nadstavby nad účetní systém jsme zkoušeli už třikrát, nikdy se to nepodařilo dokončit a nepodaří se to ani nyní (Standa Štipl, dodavatel od Ondry Profanta, Alvarium), případně se to podaří pouze za předpokladu, že zbytek technického odboru bude několik měsíců stát. Taky je pak otázka, kdo to bude dalších 8 let udržovat v technicky i legislativně dobrém stavu. Ve výsledku to může stát i více peněz při horší kvalitě, protože žádný člověk z našeho technického odboru nerozumí účetnictví.
Vlastní vývoj jsme zkoušeli jednou (Standa Štipl). Další dva pokusy byli externí dodavatelé.
Navíc oproti loňsku má TO podstatně víc lidí i prostředků
A pro tu customizaci/nadstavbu je potřeba rozumět našim předpisům - soulad s legislativou zajišťuje ten externí dodavatel účetních služeb.
ZAPRACOVÁNÍ PŘÍPOMÍNEK
Jakub.Michalek píše:
Chápu že někomu se zdá cena, která vzešla z otevřeného výběrového řízení, ve výši 1,3 milionu + DPH na 8 let (tj. cca 15 tis. Kč měsíčně) vysoká, nicméně za tuto dobu budeme hospodařit s částkou cca 300 milionů korun a máme záruku, že systém bude profesionálně udělaný a vydrží nám po dlouhou dobu. Vyvinutý produkt nám dodává účetní firma, takže bude v souladu s legislativou. Poslední léta jsou finance kvůli chybějícímu software nepřehledné. Proto předsednictvo už v lednu rozhodlo o výběrovém řízení, jehož výsledek schválil i republikový výbor.

Varianta toho, že si to budeme dělat sami na koleni v technickém odboru, který má 1 vývojáře, který stejně z většiny dělá podporu, je nerealizovatelná.
Žádnou záruku nemáme, protože dodavatel je zcela neznámý, nelze o něm téměř nic zjistit, nemá žádné reference. Existuje cca 2 roky, doména 2kucetnictvi.cz existuje cca půl roku. Věřit, že na takovéhoto dodavatele bude možné se spolehnout následujících 8 let, je hodně riskantní. Stejně tak jsme se dosud nedočkali vysvětlení, na základě čeho je dodavatel označován za profesionála.
Pokud jde o další výhrady, tak
- S kontrolní komisí jsme dojednali smír. Rozhodčí komise vyhlásila předběžné opatření, aniž by se nás na cokoliv ptala, a toto prošlo po 22 dnech až v důsledku toho, že jedna členka komise rezignovala, což je dost podezřelý způsob usnášení.
- Smlouva obsahuje veškeré pojistky, které brání nepřiměřené závislosti na dodavatele (přístup ke zdrojovým kódům, pokud dodavatel neplní, export kdykoliv atd.). Je lež to, co píše Marin Kučera, že ve specifikaci je nějaký problém. Všechny připomínky jsme vypořádali.
Tak například je problém v tom, že "Nedílnou součástí této smlouvy je Příloha č. 1 – Specifikace, Příloha č. 2 – Specifikace funkcionality fáze 1, Příloha č. 3 – Harmonogram plnění smlouvy a Příloha č. 4 – Specifikace služby 2K účetnictví.", přičemž přílohy 3 a 4 dosud nikdo nepředložil, tedy je ani nebylo možné připomínkovat.
Pokud chceme mít transparentní účetnictví za rozumné peníze, tak je software jako služba nejlepší volba.
Toto tvrzení by bylo záhodno důkladně vyargumentovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Robert.Magni, Michaela.Skokanova, Dalibor.Zahora, Ivo.Vlasaty
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Rostislav.Reha
Kontrolní komise
Profese: informatik
Dal poděkování: 4482 poděkování
Dostal poděkování: 4592 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rostislav.Reha » 22 čer 2018, 14:38

Honzo, fakt se snazis, predkladas ruzne varianty a uplne prehlizis (at uz umyslne, nebo ne) ze schvalenim toho zameru RP padla posledni prekazka podpisu smlouvy - a finalni verze financovani s zadnymi tebou uvedenymi moznostmi nepocita a pocitat nebude. Teda jeste je ten zamek od RK, ale ten brzo padne a dle citace z oduvodneni RP:
Po schválení tohoto záměru finanční odbor dojedná s dodavatelem detaily specifikace, dokončí jednání ohledně celé smluvní dokumentace a smlouvu podepíše.
Pak muzes dal premyslet, jakou lepsi variantu bys zvolil, bude ti to k nicemu. Jina cesta nez prezkum neni, zkousime to "po dobrem" uz mesic.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Rostislav.Reha za příspěvky (celkem 4):
Robert.Magni, Jan.Bednarik, Michaela.Skokanova, Dalibor.Zahora
Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.

Jan.Hora
Krajské předsednictvo
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Dal poděkování: 1639 poděkování
Dostal poděkování: 1880 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Hora » 22 čer 2018, 14:52

Ivo:
No funkční specifikace to není ani náhodou, ale to jsem ani netvrdil. Je to business specifikace a nabídka tomu odpovídá (celkem nízká cena za vývoj, ale nutnost platit za vícepráce a dovývoj). Bylo to tak vždycky, když jsem měl projekt, který zadával čistě business vlastník budoucího řešení.

Naopak jen vzácně jsem viděl projekt, kdy už při vysoutěžení zakázky byla k dispozici funkční specifikace (konkrétně jsem to zažil jednou, byl jsem na tom projektu jen pár měsíců a ten projekt byl největší pain na kterém jsem dělal, protože to svazovalo obě smluvní strany příšernou administrativou).

Rosťa:
Já to dobře chápu, proto se tu snažím už dva dny dát do kupy nějaký způsob, jak snížit rizika ještě než se smlouva podepíše. Pořád se ještě dá dojednat ty detaily specifikace a dokončit jednání jinak. Akorát že já nestíhám se tím vším probírat a ještě plnit ostatní povinnosti a nevidím nikoho, kdo k tomu má vůli a nebyl by už předem vymezený vůči kompromisnímu řešení. Možná bych taky narazil a nebyl bych vyslyšen, ale nemyslím si to, pokud by moje argumenty byly věcná a mnou dodaná přidaná hodnota měla smysl.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvek:
Robert.Magni
PMS Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido
Původní username honza.hora (alias starého mailu ještě funguje, ale zvykejte si prosím na nový)

Jan.Hora
Krajské předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Hora » 22 čer 2018, 14:54

Roman: Pořád to někdo musí vyvinout. Open source ti samozřejmě dává větší možnosti a nižší riziko závislosti na dodavateli, to nezpochybňuju, ale lidský faktor neřeší.

EDIT:
Martin:
Pořád platí, že tyhle chyby se dají ještě řešit než se to podepíše. Ale nestačí říct "je to blbě", je potřeba navrhnout lepší dokument. A nemyslím že ho má číst co nejvíc lidí. U programového dokumentu to tak je. Business a funkční specifikace tímhle přístupem ale značně trpí, dostane se do ní hromada zbytečností a prodlouží se příprava nad únosnou míru. Je potřeba rozumná rovnováha - jeden člověk z TO by stačil.
Naposledy upravil(a) Jan.Hora dne 22 čer 2018, 14:58, celkem upraveno 1 x.
Robert.Magni
PMS Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Původní username honza.hora (alias starého mailu ještě funguje, ale zvykejte si prosím na nový)

Rostislav.Reha
Kontrolní komise
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rostislav.Reha » 22 čer 2018, 14:57

Honza.Hora píše:
22 čer 2018, 14:52
Rosťa:
Já to dobře chápu, proto se tu snažím už dva dny dát do kupy nějaký způsob, jak snížit rizika ještě než se smlouva podepíše. Pořád se ještě dá dojednat ty detaily specifikace a dokončit jednání jinak. Akorát že já nestíhám se tím vším probírat a ještě plnit ostatní povinnosti a nevidím nikoho, kdo k tomu má vůli a nebyl by už předem vymezený vůči kompromisnímu řešení. Možná bych taky narazil a nebyl bych vyslyšen, ale nemyslím si to, pokud by moje argumenty byly věcná a mnou dodaná přidaná hodnota měla smysl.
Je jen jeden clovek, ktereho musis presvedcit. Jakub Michalek. Fakt uprime ti preju hodne stesti.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Rostislav.Reha za příspěvky (celkem 4):
Robert.Magni, Michaela.Skokanova, Dalibor.Zahora, Ivo.Vlasaty

Jan.Hora
Krajské předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Hora » 22 čer 2018, 15:01

Fakt mám sto chutí dát si dvě bezesné noci, opřipomínkovat ty dokumenty a ukázat vám, že s Jakubem se dá úplně normálně mluvit a přesvědčit ho, když člověk má dobrý argumenty.

A v závěsu předvést, že Jakub není žádnej bubák kterej ovládá stranu a dobrým argumentem lze přesvědčit i jiné lidi s rozhodovací pravomocí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 4):
Rostislav.Reha, Karel.Nejedlik, Robert.Magni, Dalibor.Zahora
PMS Praha 4
jan.hora@pirati.cz

Rostislav.Reha
Kontrolní komise
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rostislav.Reha » 22 čer 2018, 15:04

Honza.Hora píše:
22 čer 2018, 15:01
Fakt mám sto chutí dát si dvě bezesné noci, opřipomínkovat ty dokumenty a ukázat vám, že s Jakubem se dá úplně normálně mluvit a přesvědčit ho, když člověk má dobrý argumenty.

A v závěsu předvést, že Jakub není žádnej bubák kterej ovládá stranu a dobrým argumentem lze přesvědčit i jiné lidi s rozhodovací pravomocí.
Lets go, Pirate ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Rostislav.Reha za příspěvky (celkem 5):
Martin.Rejman, Robert.Magni, Petr.Vileta, Michaela.Skokanova, Dalibor.Zahora

Jan.Hora
Krajské předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Hora » 22 čer 2018, 15:09

Jsou někde aspoň na jedný hromadě sepsaný všechny výtky, který k tomu kdo měl? Je někdo ochotnej to všechno agregovat na jedno místo?
Robert.Magni
PMS Praha 4
jan.hora@pirati.cz

Jan.Lipavsky
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: Analytik
Dal poděkování: 1009 poděkování
Dostal poděkování: 1423 poděkování

Příspěvek od Jan.Lipavsky » 22 čer 2018, 15:10

Jaromir.Beranek píše:
21 čer 2018, 13:59

Prosím, pochopte jednu zcela zásadní věc. Já jsem najatý jako manažer, který je v první řadě zodpovědný za dodržování zákona, řádné platby dodavatelům a zaměstnancům, finanční řízení, účetnictví a vykazování vůči ÚDHPSH. Dle podmínek své smlouvy na tom mám cca 2 hodiny denně, čemuž odpovídá i moje odměna. Mám vzdělání z oboru práva a financí, nejsem odborník na IT, nastavování procesů ani interní komunikaci. Práci se snažím dělat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale jsem taky jen člověk a dělám chyby. Teď už mám k ruce Denisu, ale donedávna jsem byl skoro na všechno sám, takže pokud jsem se měl rozhodovat mezi tím, zda budu trávit neplacené hodiny v nikým nemoderovaných diskusích, nebo raději sportovat, věnovat se svým blízkým, vzdělávat se nebo spát, volil jsem ve většině případů druhou možnost. A všem ostatním bych doporučil to samé. Dobrovolnicky můžeme rozdávat Pirátské listy, organizovat akce nebo psát program, ne však dlouhodobě dělat odpovědnou práci, na které jsou závislí další lidé. Tolik na
úvod.
....

Víte, že já se žádnému konstruktivnímu návrhu nebráním, ale opravdu po mně nemůžete chtít, abych si na sebe dobrovolně pletl bič a podporoval řešení, jež bude vyžadovat vynaložení času, který nemám (v takovém případě se mi jeví jako nejlepší varianta, když to někdo vezmete za mě), a odborné znalosti, kterými nedisponuji (pro mě je náročné napsat příspěvek se správným formátováním a vloženými odkazy i tady na fóru). Svoji přidanou hodnotu prostě vidím jinde.

Omlouvám se všem, kterým tento post připadá přespříliš osobní, ale možná to tak prostě musí být. A vůbec, pojďte radši na kolo a na pivo! :-)
Díky Jardo za tvé nasazení a obětavost!

Zamčeno

Zpět na „[Archív] Uzamčené členské podněty“