Konec svobodného internetu v EU?

Diskuse s veřejností a místo pro její podněty a připomínky


Moderátor: Komise předsedajících

Pravidla fóra
Odpovědět
jaha2x
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 64
Registrován: 24 zář 2009, 08:14
Profese: správce sítě
Dal poděkování: 14 poděkování
Dostal poděkování: 33 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Konec svobodného internetu v EU?

Příspěvek od jaha2x »

Miroslav Poche k původní verzi návrhu:
Evropská komise se chce v oblasti autorských práv vrátit do století páry
Za cestu zpět do minulého století považuje poslanec Evropského parlamentu Miroslav Poche (ČSSD) návrh směrnice Evropské komise o autorském právu na jednotném digitálním trhu. „Vývoj autorského práva určitě musí držet krok se změnami, které přináší rozvoj internetu, sociálních sítí a digitálních technologií. Komise ale předkládá celou řadu návrhů, které není možné označit jinak, než že jsou zcela zkostnatělé. Ve výsledku postihnou především inovativní a kreativní evropské tvůrce, které bychom měli podporovat, protože na jejich práci stojí mnoho malých, ale dynamicky se rozvíjejících společností. Jestli všichni, kdo pracují se sdíleným nebo přebíraným obsahem, budou muset zavést opatření k identifikaci autorských práv a platit za úryvky textu, citace, fotografie nebo jiný audio-vizuální obsah, tak to dopadne především na začínající a menší podniky. Jestli by dostát všem povinnostem vyplývajícím ze směrnice bylo nákladné pro velké hráče jako je Google nebo Youtube, tak pro malé a střední podniky to může být likvidační, což rozhodně nechceme,“ uvedl Miroslav Poche.
jaha2x
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 64
Registrován: 24 zář 2009, 08:14
Profese: správce sítě
Dal poděkování: 14 poděkování
Dostal poděkování: 33 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Konec svobodného internetu v EU?

Příspěvek od jaha2x »

jaha2x píše: 07 čer 2018, 21:15 Na https://saveyourinternet.eu/ je predpripraveny text pro zaslani europoslancum (lze tam i zaskrtat, komu z nich chcete psat..) OK. Jen by nebylo od veci ceskym poslancum psat v cestine.. A krome toho kdyz uz, tak skoda nezminit i clanek 11...
Verze 2 :) :
Vážení poslanci evropského parlamentu,

Byl jsem zděšen jaký úder svobodě slova chce zasadit komise EU svoji novou směrnicí o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Jedná se o články 11 a 13.

Článek 13 směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu není jen o autorském právu: týká se Vás a všech vašich voličů bez ohledu na to, jakého výboru jste členem. Používáte-li internet, článek 13 poškozuje Vaše práva, neboť poškozuje práva všech občanů a firem EU.
Článek 13 musí být zrušen! Jeho aplikace by zmrzačila všechny online interakce, neboť vyžaduje, aby všechny internetové platformy monitorovaly a filtrovaly veškerý obsah, který bude nahráván na jakoukoli platformu, kde může být někomu dostupný.
To ublíží nám všem, včetně místních firem, ve Vašem volebním obvodu. Například krátký filmový klip, který by chtěla firma umístit do propagačního videa společnosti by se nikdy nemohl zveřejnit, protože by byl zachycen filtrem pro lehkou podobnost se stávajícím obsahem "identifikovaným" hlavními nositeli práv. Filtry budou naprogramovány tak, aby odstranily veškeré nahrávaný obsah, které by vytvořily riziko pro platformu a uživatel by neměl žádný vliv na toto automatické rozhodnutí.
Návrh tak výrazně omezí schopnost občanů komunikovat skrz tyto platformy.
Pro velké platformy bude zavedení velmi nákladné, pro ty menší likvidační. Pro kolik z nich bude jednoduší jednoduše opustit EU, zablokovat přístup z EU?
Paradoxní je i fakt, že samotný článek 13 je v rozporu s článkem 15 stejné směrnice - podle ní nemůže být uložena provozovateli obecná povinnost dohlížet na jimi přenášené, ukládané informace.
Článek 13 by v EU znemožnil i funkci vývojářských platforem jako je GitHub, protože by provozovatele činil odpovědným za porušení licencí v částech nahrávaného kódu. Ohrožena by byla v EU i činnost komunitních projektů jako je Wikipedia, OpenStreetMap ale i řada menších specializovaných projektů jako je MuseScore.
Evropský soudní dvůr v minulosti rozhodl, že povinnost filtrování všech nahrávek uživatelů porušuje základní práva na soukromí, svobodu projevu, svobodu informací a svobodu k podnikání.
EU právo zakazuje veškeré zákony, které by nutily provozovatele k obecnému sledování - podle překladatele automatický filtr není sledovaní!?

Ještě větší rána svobodě vyjadřování je článek 11, tedy rozšíření copyrightu i na zcela krátké texty jako novinový titulek, nebo shrnutí textu v transformované podobě. V tomto konceptu již nebude nikdo citovat z jednotlivých zdrojů a linkovat na ně bez zaplacení vydavateli původního článku. Navíc by mělo jít o nezrušitelné právo, takže by platilo i pro vydavatele, kteří by s tímto sami nesouhlasili a to na dobu 20 let (!!) od vydání. Tato absurdita je v rozporu s konceptem Fair Use (USA) i Bernskou úmluvou z roku 1886.
Že by vyhledávače a agregátory měly platit vydavatelům za to, že jim zdarma poskytují reklamní prostor je více než absurdní představa. Pokusy o zvedení něčeho obdobného ve Španělsku vedly jen k omezení návštěvnosti u menších vydavatelů.
O omezení svobodě slova by se jednalo i v případě bloggerů, kteří by nemohli komentovat např. jiný článek, odkazovat na jiné články s uvedením nadpisu článku..
Riziko odkazovat na jiné zdroje povede k drastickému rozšíření falešných zpráv. Fake news obsah bude více viditelný na sociálních sítích, tyto zdroje rozhodně šiřitele za sdílení jejich zpráv žalovat nebudou..
Vznik nějaké inovace, startupů a nových obchodních modelů v oblasti zpravodajství bude v EU velmi problematická, nebo spíše nemožné.

Chcete tomu zabránit? Zasaďte se o zrušení článků 11 a 13 a přesvědčte i své kolegy, že musí udělat to samé.

Děkuji že chráníte zájem nás všech
klaravota
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Re: Konec svobodného internetu v EU?

Příspěvek od klaravota »

Ahoj,

jsem moc ráda, že tohle důležité téma směrnice o copyrightu sledujete. V Bruselu jsem se touhle směrnicí zabývala a rozhodla jsem se vám teď sepsat takové shrnutí té směrnice a hlavně článků 11 a 13, kde trochu vysvětluji jejich účel a uvádím pár věcí na pravou míru. Bez urážky, ale třeba ten první odkaz, co tu máte, má špatně i název té směrnice, takže podle mne stojí za to se na věc podívat trochu víc nezaujatě. Avizuji, že pokud vnímáte celé autorské právo jako zastaralý koncept, tak se vám směrnice asi líbit nebude. Ale stojí za to mít pár kvalitních informací :)

O směrnici
• Neexistuje žádná směrnice European Digital Single Market Directive, jak říká tento článek odkazovaný na fóru! Digital Single Market je soubor evropských návrhů na odbourávání bariér ve vnitřním jednotném trhu, která obsahuje více směrnic a nařízení (např. konec geoblockingu, audiovizuální pravidla, copyright).
• Diskutovaný dokument se jmenuje Copyright in the Digital Single Market, který Komise představila už před dvěma lety a který je v Bruselu celou tu dobu velmi živě diskutovaný.
• 2 body směrnice, které jsou niž od počátku nejvíce diskutované, jsou článek 13 (value gap) a článek 11 (nové autorské právo pro vydavatele)

Článek 13 (value gap)
o Ve zkratce: value gap znamená, že lidé dnes konzumují historicky nejvíc kulturního obsahu, což se neodráží v příjmech umělců. Ten článek by měl ve zkratce zajistit, aby platformy na sdílení obsahu licencovaly díla, která u nich někdo nasdílí
o I v samotném návrhu směrnice ve verzi schválená Radou členských států (http://www.consilium.europa.eu/media/35 ... 4-en18.pdf) je napsáno, že nová směrnice nemá odporovat směrnici o elektronickém obchodu a rozsudkům ESD (hlavně SABAM v Netlog), které monitorování obsahu zakazují. V současné praxi je může nelicencovaný autorský obsah být odstraněn jen v případě, že na něj někdo upozorní (většinou vlastník práv). Není rozpoznáván apriori.
o Článek 38e mluví o technologiích, které mohou být použity při odstraňování nelicencovaného obsahu (v přiměřené míře). Všimněme si ale, že apriorní monitorování obsahu vůbec nezmiňuje, i když původní komisní návrh to dělal!!! (ano, nechává možnost pro různé výklady, ale monitorování je ilegální podle jiného unijního práva)
o Obecně je ale pravda, že článek zasazuje právní nejistotu (i třeba v nejasných definicích toho, kterých platforem se to vůbec týká). Chápu taky, že pokud Piráti nerespektují autorské právo tak se jim v podstatě obhájit nedá.

Článek 11 (autorské právo pro vydavatele novin)
o Zavádí autorské právo pro vydavatele novin (e.g. Economia). Znamená to, že mají právo zakázat publikaci textů z jejich publikací: V praxi by tedy např. Google News musel s vydavateli vyjednat, pokud chce k jejich článkům linkovat. Netýká se běžných uživatelů a třeba jejich sdílení na Facebooku, jen sdílení komerčních firem!
o Ve verzi schválené Radou (odkaz výše) se říká, že si legálnost snippetů (krátké texty uvozující text např. v Google News) mají členské státy vydefinovat samy, není to, že je Unie zakazuje.
o V současné době mají autorské právo pouze autoři textů a vydavatelům se pak v případě sporů před soudy těžce vysvětluje, že někdo jejich text sdílel neoprávněně, protože musí dokázat, že je to vůbec jejich text. Vydavatelé také tvrdí, že mají nad publikací autorské právo, protože do toho dali investice, editorskou práci apod.
o Je potřeba vnímat kontext: Google a Facebook mají duopol na trhu s digitální reklamou (podle FT v roce 2018 až 84 %: https://www.ft.com/content/cf362186-d84 ... 4b1c09b482). Vydavatelům novin, kteří jsou tradičně závislí na předplatných a právě digitální reklamě, tak zbývá jen malá část příjmů, přestože vytváří obsah, investují do něj, platí si novináře apod., zatímco Google a FB ty informace pouze uspořádávají. Celá fake news aféra se odehrává primárně proto, že se úplně rozbil model financování novin a na kvalitu nejsou peníze. Takže tady v tom návrhu jde o to posílit postavení vydavatelů ve vyjednávání s giganty.
jaha2x
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 64
Registrován: 24 zář 2009, 08:14
Profese: správce sítě
Dal poděkování: 14 poděkování
Dostal poděkování: 33 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Konec svobodného internetu v EU?

Příspěvek od jaha2x »

klaravota píše: 08 čer 2018, 12:44 ..
To že v tom odkazu byla nepřesnost ohledně názvu směrnice, kde místo ní použil název celého souboru jsem zjistil.
Co je cílem dotyčných článků a na koho je to zaměřené, je myslím také jasné. Problém jsou ty "vedlejší efekty".

Směrnice nemá odporovat směrnici o mezinárodním obchodu zakazující monitoring a při tom jediná cesta jak může platforma vyhovět směrnici, respektive článku 13 je zavést plošný monitoring uploadu? ...Platforma si může svobodně vybrat, kterou směrnici bude porušovat..
A toto prosím chtějí vynucovat i např. po Wikipedii a dalších neziskových platformách, vlastně po všech webech, kde uživatelé mají možnost něco nahrávat.. A jako třešničku na dortu i v případě, že platforma zavede filtrování, odpovědnosti za porušení autorských práv obsahu nahraného uživateli se nevyváže. Veškeré aplikace a weby, na kterých mohou uživatelé nahrávat a publikovat média, by byly povinné získat autorské práva pro veškerý obsah. Tak například GitHub by byl povinen získat práva pro veškerý existující software, který by jedou mohl nějaký uživatel nahrát?! A o tom mi někdo bude říkat, že to není absurdní..
Pravděpodobně by to skončilo odchodem spousty platforem z EU a blokováním přístupu pro EU uživatele..

Prý se článek 11 netýká běžných uživatelů? Podle toho, co je v současném návrhu, to tak ale není. I pokud by byla schválena výjimka navrhovaná výborem pro kulturu.. "individual users acting in a private and non-commercial capacity", neplatila by pro sociální sítě.
Blogger není běžný uživatel? Uživatelé snad neužívají Twitter, Facebook, atd? Nedotkne se to běžného uživatele.. přesně do okamžiku, kdy bude chtít něco linkovat a platforma mu to kvůli této směrnici neumožní. Co se týče legálnosti snippletů, místo jedné úpravy jich bude 28, pro platformu jistě super, uživateli jedné země může zobrazit, z jiné země nesmí.. Logicky systém nastaví tak, aby vyhověl nejpřísnější variantě..
Má to být neopominutelné právo, což znamená, že vydavatel musí vybírat, zda chce nebo nechce. Dnes různé agregátory dávají šanci se prosadit menším vydavatelům, po schválení článku 11 by neměli žádnou šanci. Negativní efekt v tomto směru byl znát ve Španělsku, kde byl schválen obdobný zákon. Vydavatelům to zisk nepřineslo, omezila se ale dostupnost informaci obecně.
Výbor pro průmysl chce rozšířit návrh tak, aby zahrnoval i vědecké články. Takto podpora výzkumu nevypadá.. Podle všech dosavadních informací by schválení tohoto článku bylo významnou hrozbou pro informovanou a gramotnou společnost.
Tito uživatelé poděkovali autorovi jaha2x za příspěvek:
Josef.Kadlecek
anon126
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 5085
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Dal poděkování: 1768 poděkování
Dostal poděkování: 2399 poděkování

Re: Konec svobodného internetu v EU?

Příspěvek od anon126 »

jaha2x píše: 05 čer 2018, 20:11
On 20-21 June, the European Parliament will vote on the Copyright Directive. Members of the parliament are the only ones that can stand in the way of bad copyright legislation. Tell them you need them to protect your Internet against surveillance and censorship machines!
V EU parlamentu se hlasuje za 15 dní, to nevypadá jako dostatek času na zmobilizování voličů, aby dali jasně najevo europoslancům, jaký je jejich názor na to, jak mají hlasovat...
Tato informace je téměř všude, ale nějak mi nezapadá do kalendáře EP. Plenární zasedání probíhá tento týden. Tento návrh se 20. června bude hlasovat v JURI, v kterém je za českou republiku jeho předseda Pavel Svoboda (KDU-ČSL), bývalý právník OSA (sic!), a Jiří Maštálka (KSČM):

http://www.europarl.europa.eu/meps/cs/9 ... _home.html
http://www.europarl.europa.eu/meps/cs/2 ... _home.html

Primárně by nyní měli občané cílit na tyto dva europoslance.
Tito uživatelé poděkovali autorovi anon126 za příspěvek:
Marek.Necada
jaha2x
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 64
Registrován: 24 zář 2009, 08:14
Profese: správce sítě
Dal poděkování: 14 poděkování
Dostal poděkování: 33 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Konec svobodného internetu v EU?

Příspěvek od jaha2x »

Tak už i Lupa si všimla...:
Reforma copyrightu a článek 13: Způsob, jak zničit dnešní podobu internetu
https://www.lupa.cz/clanky/reforma-copy ... internetu/
Návrh nové směrnice Evropské unie týkající se ochrany autorských práv je mnohonásobně nebezpečnější a nesmyslnější než famózní sušenkový zákon.
Tito uživatelé poděkovali autorovi jaha2x za příspěvek:
Ales.Sura
jaha2x
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 64
Registrován: 24 zář 2009, 08:14
Profese: správce sítě
Dal poděkování: 14 poděkování
Dostal poděkování: 33 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Konec svobodného internetu v EU?

Příspěvek od jaha2x »

More than a hundred MEPs oppose new publishers right
https://www.digitalagendaintergroup.eu/ ... ers-right/
We, the undersigned Members of the European Parliament, are extremely worried about the impact that the introduction of a new neighbouring right for press publishers will have on access to news and information. While we support efforts to ensure a level playing field between online platforms and businesses through the enforcement of competition and consumer rules, we believe that the introduction of a new European neighbouring right will have a nocent and injurious effect on citizens’ access to quality news and information.
Uživatelský avatar
Ales.Sura
Příspěvky: 2112
Registrován: 05 kvě 2009, 12:04
Profese: aplikační inženýr, vývoj IC
Bydliště: Praha 7, Bubeneč
Dal poděkování: 883 poděkování
Dostal poděkování: 1727 poděkování

Re: Konec svobodného internetu v EU?

Příspěvek od Ales.Sura »

Tady je naše stránka s návodem jak odhledně této záležitosti kontaktovat evropské poslance
http://zachraninternet.cz/

Odkazy na další informace, petice a možnosti lze najít ve vláknu Pirátské petice
viewtopic.php?f=353&t=23138&p=566228#p566228
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ales.Sura za příspěvky (celkem 4):
anon126, Ivor.Kollar, Vit.Fux, jaha2x
"Prosíme ty, kteří tvrdí, že něco nejde, aby nezdržovali ty, kteří už to dělají!"
jaha2x
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 64
Registrován: 24 zář 2009, 08:14
Profese: správce sítě
Dal poděkování: 14 poděkování
Dostal poděkování: 33 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Konec svobodného internetu v EU?

Příspěvek od jaha2x »

Michal Rybka z pctuningu k článku 11:

Pád klasických médií: Pláč nad rozlitým Twitterem
Kolem roku 1998 bylo technologům jasné, že klasická média mají velký problém. Novináři si toho všimli zhruba o deset let později, mediální domy to nepochopily dodnes – a proto se v rámci EDSM pokouší prosadit Article 11 ve víře, že to zpomalí jejich pád. Je zajímavé, že média ani po dvaceti letech nepochopila, že si právě kladou ke spánku pistoli.
anon126
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 5085
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Dal poděkování: 1768 poděkování
Dostal poděkování: 2399 poděkování

Re: Konec svobodného internetu v EU?

Příspěvek od anon126 »

Ales.Sura píše: 14 čer 2018, 10:32 Tady je naše stránka s návodem jak odhledně této záležitosti kontaktovat evropské poslance
http://zachraninternet.cz/

Odkazy na další informace, petice a možnosti lze najít ve vláknu Pirátské petice
viewtopic.php?f=353&t=23138&p=566228#p566228
Sem to půjde?

https://www.pirati.cz/aktuality/

Tiskovka?
Tito uživatelé poděkovali autorovi anon126 za příspěvek:
Ales.Sura
Odpovědět

Zpět na „Veřejná diskuse“