Podpora spojenců vs pacifismus

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
V tomto fóru se zjišťují pomocí anket názory členů na nějakou oblast (např. pokud přijde dotaz zvenku). Odpovídat na otázky zde mohou pouze členové strany.
Chcete-li vyvolat jednání nebo hlasování celostátního fóra, použijte Členské podněty.

Co je pro vás důležitější, když dojde na rozhodování jak se k tomu postavit?

Podpora spojenců i za cenu podpory zbytného ozbrojeného konfliktu
7
33%
Podpora pacifismu a odsouzení rozdmýchávání konfliktů i za cenu ostré kritiky spojenců
12
57%
Mlčení, mlžení a odkazování na potřebu diplomatického řešení
2
10%
 
Celkem hlasujících: 21 - Celkem hlasů: 21

Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Podpora spojenců vs pacifismus

Příspěvek od Vit.Fux »

Už jsem na to párkrát v diskuzích narazil - diskuze se tu dost víří, když dojde na to, že některý z našich spojenců porušuje mezinárodní právo a/nebo dělá bordel, který není vůbec potřeba, kvůli svým zájmům. A myslím tím primárně USA a Izrael, ale další západní spojenci taky dělají krvavé boty, které by si mohli odpustit (např. v Libyi)

A zajímal by mě jaký na to vlastně máte názor takhle obecně? Vím o pár lidech, kteří mají vyhrocené názory, ale zajímal by mě, který názor je převažující.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvky (celkem 3):
anonym2064, Jiri.Ulip, Pavel.Moravec
Uživatelský avatar
Tomas.Pastircak
Administrativní odbor
Příspěvky: 1544
Registrován: 02 lis 2017, 07:09
Profese: Informatik, student práv
Dal poděkování: 483 poděkování
Dostal poděkování: 3151 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora spojenců vs pacifismus

Příspěvek od Tomas.Pastircak »

Nemyslím si, že na to existuje obecná odpověď, různé situace si žádají různá řešení. Každá ze tří možností může být zrovna ta správná.

Z daných možností je evidentní názor autora a zbývající možnosti jsou negativně zabarveny. Konkrétně mám na mysli, že odkazování na diplomatické řešení nemusí vždy obsahovat "mlžení" a že "zbytný vojenský konflikt" vyznívá vždycky výrazně hůř než "ostrá kritika spojenců" (srovnej s "i za cenu sankcí od spojenců", furt to není úplně na stejné úrovni, ale je jí to o dost blíže).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Pastircak za příspěvky (celkem 4):
Jan.Prokop, Jiri.Ulip, Pavel.Moravec, Zbynek.Janoska
Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Podpora spojenců vs pacifismus

Příspěvek od Vit.Fux »

Tomas.Pastircak píše: 11 kvě 2018, 11:41 Nemyslím si, že na to existuje obecná odpověď, různé situace si žádají různá řešení. Každá ze tří možností může být zrovna ta správná.

Z daných možností je evidentní názor autora a zbývající možnosti jsou negativně zabarveny. Konkrétně mám na mysli, že odkazování na diplomatické řešení nemusí vždy obsahovat "mlžení" a že "zbytný vojenský konflikt" vyznívá vždycky výrazně hůř než "ostrá kritika spojenců" (srovnej s "i za cenu sankcí od spojenců", furt to není úplně na stejné úrovni, ale je jí to o dost blíže).
Díky za zpětnou vazbu - to, že to nemá stejnou váhu mi úplně nedošlo, když jsem to psal.
I když si nejsem jistý s tím, že v druhé variantě musí být ty sankce, protože první je "jen" morální ústupek, ale pokud by součástí druhé varianty byly sankce, tak jde o ekonomický ústupek, což srovnatelné není.

A ano, preferoval bych čistě pacifistickou variantu, ale přemýšlím do jaké míry je realizovatelná aniž bysme zůstali sami mezi mlýnskými kameny. Takže i docela chápu lidi, pro které je blízkost spojencům a západu důležitější než pacifismus.
Uživatelský avatar
Marek.Necada
Administrativní odbor
Příspěvky: 3425
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9678 poděkování
Dostal poděkování: 6754 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora spojenců vs pacifismus

Příspěvek od Marek.Necada »

Možnosti v anketě jsou taková falešná trichotomie. Myslím, že zahraniční politika by měla stát na dvou pilířích – ochrana „svých“ hodnot (ty mají být obecné a jejich obsah dostatečně jasný, tj. například „lidská práva definovaná dle dokumentu xyz“ nebo „ochrana klimatu“, nikoliv „křesťanská civilisace“ nebo „transatlantické spojenectví“) a ochrana svých (tj. zejména evropských) zájmů. Spojence mít mezi těmi, kdo sdílejí stejné hodnoty, ale nepodlézat jim a pakliže se od „našich“ hodnot odvrátějí, tak holt už je nepovažovat za stálé spojence.
A s pacifismem je problém ten, že ten v rámci našich hodnot a zájmů nemusí mít vždy absolutní prioritu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvky (celkem 9):
Tomas.Pastircak, Jiri.Ulip, Vit.Fux, Ondrej.Profant, Frantisek.Navrkal, Frantisek.Kopriva, Vojtech.Pikal, Pavel.Moravec, Jan.Hrubes
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1736
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Bydliště: Počítky 3, 591 01
Dal poděkování: 4566 poděkování
Dostal poděkování: 4384 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora spojenců vs pacifismus

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Mezi nabídnutými variantami existuje spousta jimi nepokrytého prostoru.
Zajímalo by mě, jak se v praxi realizuje ta druhá možnost? IMHO obvykle se na vzplanutí konfliktu různě podílejí všechny strany. Pomůže něčemu říct arabským státům: "no tak, nefuňte vztekle na ten Izrael", a zároveň Izraeli: "nezlob ty arabské státy..."?

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Podpora spojenců vs pacifismus

Příspěvek od Vit.Fux »

Marek.Necada píše: 11 kvě 2018, 12:11 Možnosti v anketě jsou taková falešná trichotomie. Myslím, že zahraniční politika by měla stát na dvou pilířích – ochrana „svých“ hodnot (ty mají být obecné a jejich obsah dostatečně jasný, tj. například „lidská práva definovaná dle dokumentu xyz“ nebo „ochrana klimatu“, nikoliv „křesťanská civilisace“ nebo „transatlantické spojenectví“) a ochrana svých (tj. zejména evropských) zájmů. Spojence mít mezi těmi, kdo sdílejí stejné hodnoty, ale nepodlézat jim a pakliže se od „našich“ hodnot odvrátějí, tak holt už je nepovažovat za stálé spojence.
A s pacifismem je problém ten, že ten v rámci našich hodnot a zájmů nemusí mít vždy absolutní prioritu.
Díky za alternativní dělení. Jsem se nechal unést vypjatostí reakcí typu "nesmíme proboha kritizovat usa ani Izrael protože jsou to spojenci, protože by nás to hodilo do ruské sféry vlivu" a "když mlčíme o zločinech západu, tak nemáme páteř a je to stejné jako bysme je dělali sami"

Btw máme někde definované zájmy? (ať už české nebo EU) Nebo je to jen "plné břicho, pravda a láska"?
Marek.Necada píše: 11 kvě 2018, 12:11 Spojence mít mezi těmi, kdo sdílejí stejné hodnoty, ale nepodlézat jim a pakliže se od „našich“ hodnot odvrátějí, tak holt už je nepovažovat za stálé spojence.
U tohohle vidím trochu problém, protože tohle mi trochu implikuje to, že bysme se měli aktivně odvracet od USA, které kupí rozdílné názory na přístup ke světu (UNESCO, Pařížská dohody, Írán, ...) ale stojí na něm aktuálně NATO, která chceme držet. Potíž je, že evropská armáda by nutně stála silně na německé (protože mají love) ale nikdo nechce aby mělo Německo dominantní vojenskou sílu v Evropě.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Uživatelský avatar
Marek.Necada
Administrativní odbor
Příspěvky: 3425
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9678 poděkování
Dostal poděkování: 6754 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora spojenců vs pacifismus

Příspěvek od Marek.Necada »

Vit.Jurasek píše: 11 kvě 2018, 13:20U tohohle vidím trochu problém,
Trochu problém to je, ale problémy se mají řešit, ne před nimi utíkat
protože tohle mi trochu implikuje to, že bysme se měli aktivně odvracet od USA, které kupí rozdílné názory na přístup ke světu (UNESCO, Pařížská dohody, Írán, ...)
To ti implikuje správně – ale taky nejde o věc, která se má komplet udělat ze dne na den
ale stojí na něm aktuálně NATO, která chceme držet.
Ne za každou cenu a napořád.
Potíž je, že evropská armáda by nutně stála silně na německé (protože mají love) ale nikdo nechce aby mělo Německo dominantní vojenskou sílu v Evropě.
Pětina nominálního HDP není zas tak ohromná dominance.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvky (celkem 2):
Vit.Fux, Frantisek.Navrkal
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30040 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora spojenců vs pacifismus

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Když vidím to falešné dilema v odpovědích, tak mi tam chybí ještě "Podpora pacifismu i za cenu pošlapávání lidských práv ve třetích zemích". Ale těžká diskuze to bude.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 7):
Jan.Lipavsky, Petr.Vileta, Dalibor.Zahora, Ondrej.Profant, Vit.Fux, Jan.Hora, Milan.Dadourek

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34601
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podpora spojenců vs pacifismus

Příspěvek od Petr.Vileta »

Vit.Jurasek píše: 11 kvě 2018, 10:24 A zajímal by mě jaký na to vlastně máte názor takhle obecně? Vím o pár lidech, kteří mají vyhrocené názory, ale zajímal by mě, který názor je převažující.
V téhle anketě nemůžu hlasovat, není tam odpověď pro mě.

Ale zkus si představit mnohem jednodušší situaci. Jsi na horské chatě, obsluha je tam jedna kuchařka a dvě servírky a najednou tam začne jeden host mlátit ženu, se kterou tam přišel. Policie se nedovoláš dost rychle, jsi tam jediný muž a dokonce máš sebou nějaké vhodné náčiní, třeba trackové hůlky, baseballovou pálku, nebo tak něco. A teď se zeptej sám sebe, co uděláš:

1) co nejrychleji uteču.
2) budu dělat, že nic nevidím.
3) zkusím mu to rozmluvit a když neposlechne, nemůžu dělat nic, jen volat policii a možná do pár hodin přijedou.
4) zařvu na něj a když neposlechne, rozbiju mu držku, zavolám policii a budu na něm klečet, dokud nedorazí.

Pátá možnost mě nenapadá. Jo a prosím neřeš, že ty vážíš 60 kg a násilník 200. ;)

OFFTOPICJak můžeš mít mandát OSN, když ti to jeden z členů RB vetuje?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Zbynek.Janoska

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Ales.Sura
Člen KS Praha
Příspěvky: 2112
Registrován: 05 kvě 2009, 12:04
Profese: aplikační inženýr, vývoj IC
Bydliště: Praha 7, Bubeneč
Dal poděkování: 1963 poděkování
Dostal poděkování: 3119 poděkování

Re: Podpora spojenců vs pacifismus

Příspěvek od Ales.Sura »

Za mě (B).
Myslím, že už jsem se tu o tom rozepisoval tolik, že nemá moc cenu "nosit dříví do lesa."
"Prosíme ty, kteří tvrdí, že něco nejde, aby nezdržovali ty, kteří už to dělají!"
Odpovědět

Zpět na „Zjišťování názorů členů“