Krátkodobé pronájmy - Airbnb

Moderátor: PKS Praha

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.
  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.
  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.
  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Přihlášeným uživatelům se zobrazuje pouze tehdy, pokud jsou členy krajského sdružení nebo jeho registrovanými příznivci. Fóra místních sdružení se zobrazují pouze jejich členům a jejich registrovaným příznivcům.
  • Mezi registrované příznivce se můžete sami zařadit přidáním do příslušné skupiny v nabídce Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra.
Odpovědět
Vaclav.Fortik
Člen KS Praha
Profese: manager
Dal poděkování: 3084 poděkování
Dostal poděkování: 3444 poděkování

Re: Krátkodobé pronájmy - Airbnb

Příspěvek od Vaclav.Fortik » 16 dub 2018, 18:15

Pronajímám byt, který se následně pronajímá přes Arbnb. Jde o jediný z mých bytů, který takto "pronajímám" a děsím se lidí, kteří se v dobré víře, při neznalosti problematiky, snaží vymyslet regulaci (přes byrokratické procesy).
Pokud nebude návrh vyloženě zakazující sdílené platformy, tak jsem pravděpodobně schopen vymyslet takové mechanizmy, které budou administrativní opruz obcházet a Praha z mé ekonomické aktivity nic mít nebude, přičemž se vůbec poplatkům nebráním, do daní příjmy zahrnuji (pár osob, co jsou na tom podobně - jeden až dva byty z několika pronajímají, pár osob, co to mají jako regulérní podnikání - znám a mají to obdobně jako já). Takže problém je na straně neschopnosti udělat user friedly systém, nikoli v zlosynném spiknutí majitelů nemovitostí...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Fortik za příspěvky (celkem 2):
Michal.Stepan, MartinK

Jakub.Michalek
Republikové předsednictvo
Profese: poslanec
Dal poděkování: 4979 poděkování
Dostal poděkování: 17418 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jakub.Michalek » 16 dub 2018, 18:33

Ahoj, pracuju na této problematice, Ministerstvo financí připravuje změnu poplatků (sjednocení do jednoho poplatku). Připravil jsem komplexní úpravu, která by řešila fungování Airbnb z celé řady hledisek a rád bych vás požádal o připomínky. Dokument je zde a můžete psát komentáře rovnou do něj. Dokument navazuje na předchozí stanovisko, které jsme vydali na pražském Magistrátu. Debaty se samozřejmě budu rád účastnit, sám bych k tomu rád ve Sněmovně udělal odborný seminář a pro tento účel jsem si vytáhl jména odborníků, kteří v této oblasti publikují.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 2):
Tereza.Vovesova, Michal.Stepan
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředseda strany

Tereza.Vovesova
Člen KS Praha
Profese: monitor klinických hodnocení
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 151 poděkování

Příspěvek od Tereza.Vovesova » 16 dub 2018, 20:04

Dnes jsem se byla zeptat ve Skautském Institutu, zda bychom Besedu mohli pořádat u nich. Tématika AirBnB je pro ně na tolik zajímavá, že by možná i zkousli, že pořadatelem je politická strana. Domluvili jsme se, že ještě uváží a já se v mezidobí pokusím domluvit pro jistotu jiné místo v centru.
Tereza Vovesová

Michal.Stepan
Člen KS Praha
Profese: dopravní inženýr
Dal poděkování: 354 poděkování
Dostal poděkování: 179 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal.Stepan » 16 dub 2018, 22:29

Vaclav.Fortik píše:
16 dub 2018, 18:15
Pronajímám byt, který se následně pronajímá přes Arbnb. Jde o jediný z mých bytů, který takto "pronajímám" a děsím se lidí, kteří se v dobré víře, při neznalosti problematiky, snaží vymyslet regulaci (přes byrokratické procesy).
Pokud nebude návrh vyloženě zakazující sdílené platformy, tak jsem pravděpodobně schopen vymyslet takové mechanizmy, které budou administrativní opruz obcházet a Praha z mé ekonomické aktivity nic mít nebude, přičemž se vůbec poplatkům nebráním, do daní příjmy zahrnuji (pár osob, co jsou na tom podobně - jeden až dva byty z několika pronajímají, pár osob, co to mají jako regulérní podnikání - znám a mají to obdobně jako já). Takže problém je na straně neschopnosti udělat user friedly systém, nikoli v zlosynném spiknutí majitelů nemovitostí...
Děkuji, že se ozval někdo z druhé strany. Jakub tady navrhuje vcelku rozumnou změnu zákona o místních poplatcích, ktrerá bude u klietů AIRBNB vymahatelná, u ostatních nikoliv. Výše jsem psal o křížových kontrolách finančního úřadu u AIRBNB (vím, o čem mluvím). Takže pokud se týče Jakubova návrhu, je AIRBNB přinosem. Praha 1 dostane víc do rozpočtu, který už teď vice než 3x přesahuje rozpočet srovnatelného okresního města a nikdo neví, kam ty peníze mizí. Pořád postrádám, aby nám Tereza vysvětlila, proč jí AIRBNB vadí. Předesílám, že se živím správou nemovitostí, s AIRBNB nespolupracuji, žadná z těchto nemovitostí neleží na území HM Prahy a není pronajímana na dobu kratší 60 dnů.AIRBNB je pro mě vlastně konkurece, kdyby byla zakázána, možná bych na tom vydělal. Ale jsem členem pirátské strany, a mám za to, že je to strana liberální a měla by se zasazovat o občanské svobody. Jsem jediný pirát na Malé Straně a nechci naštvat sousedy, kteří pronajímají byty přes AIRBNB.Chci vyhrát volby.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Stepan za příspěvek:
Vaclav.Fortik

Vaclav.Fortik
Člen KS Praha
Profese: manager
Dal poděkování: 3084 poděkování
Dostal poděkování: 3444 poděkování

Příspěvek od Vaclav.Fortik » 16 dub 2018, 23:18

Po prvním zběžném přečtení Jakubova návrhu tam vidím jen posun od papírového byropřístupu k elektronickému byropřístupu, co takhle vymyslet nebyropřístup? Tedy vymyslet něco opravdu jednoduchého (ne nutně pro poskytovatele až tak bezpoplatkového) - z návrhu mám pořád pocit, že se mi nebude chtí se tím vůbec zabývat a obejdu to - nechci to obcházet, ale obejít je pro mě méně energeticky náročné, než se ofiko postupu podvolit.
Např.
vše řeší jen město a aplikace? Ta má stejně všechny informace, které jakub požaduje od poskytovatele ubytování.
existuje jednoduchý přihlašovací webový formulář, kde se poskytovatel nahlásí městu (NE, že kdokoli schvaluje, uděluje licenci ... - opravdu nahlašuji a následně platím já nebo aplikace poplatek - jednoduše vypočitatelný)
proč mám nahlašovat ubytované já, může aplikace automaticky (v tuto chvíli je např. problém s obyvateli vízových zemí, že se přihlásí přes aplikaci, aby dostali vízum a po jeho obdržení objednávku ruší - vymyslet něco automatického a propojeného se systémem víz by bylo hodno 21. století)
takže Jakubův návrh beru jako zajímavý směr, ale za mě málo ambiciózní.
chce to se sejít s několika poskytovateli, kteří v té oblasti podnikají, já se tím zabývám okrajově...

Tereza.Vovesova
Člen KS Praha

Příspěvek od Tereza.Vovesova » 17 dub 2018, 16:54

Michal.Stepan píše:
16 dub 2018, 17:53
Terezo,myslíš, že si neudělám obrázek o Starém Městě (už 70 let není Praha 1 identická se Starým Městem) když tam jednou týdně projdu a rozmlouvám s místními lidmi, třeba s Tomášem Víchem a Davidem Bodečkem? Ale klidně mi můžeš říct,co mi podle Tebe na Starém městě ušlo? Jakou má souvislost František s krátkodobými pronájmy? Mimochodem, právě na Františku jsem si všimnul, že se tam děje něco divného a nasměroval tam Davida Bodečka, takže přece jen o dění na druhé straně něco málo vím. Nikdy ses mě nikdy na žádnou veřejnou diskusi neptala, tak se nemůžeš znova ptát, jestli ji můžeš uspořádat, ale nevím, proč by ses ptala, žijeme v demokratické společnosti a každý může diskutovat o čem chce. Ale tady jsme na fóru pirátské strany, takže Tě žádám, abys mi vysvětlila, co Ti vadí na tom, že někdo pronajímá svůj majetek, pokud nájemnce udržuje pořádek a nikomu neškodí? Jaké máš řešení?
Dlouhodobě se podílím na organizování debat České pirátské strany, žádnou svoji debatu uspořádávat nebudu. Třeba se na nějaké debatě spolu potkáme.
A byl bych rád, kdyby tady pár řádek napsal někdo, kdo v Praze pronajímá byt, abychom taky viděli pohled z druhé strany.
Ahoj Michale, takže to vezmu postupně. Nejprve bude asi nejednodušší tě odkázat na zápis z poslední schůze Prahy 1 z 12/4.

viewtopic.php?f=724&t=40087#p554119

Na schůzi byl mimo jiné i pán, který nám podrobně referoval, s čím se jako předseda SVJ potýká a je tam i zaznamenán názor Tomáše Vícha na problematiku. Níže je potom krátký lehce informativní referátek Adama Kheila k tomu, na o problematice AirBnB.
Besedu na téma AirBnB chceme s Adamem uspořádat proto, aby se tato problematika, když už ji poslanci zpracovávají, veřejně diskutovala a lidé, kteří si v rámci různých debat se zastupiteli Prahy 1 stěžují na neúnosnost AirBnB na Praze 1, dostali více prostoru se vyjádřit přímo k této problematice a zároveň dostali možnost nahlédnout na AirBnB i z druhé strany. Jinak od dalších lidí jsem slyšela stížnosti na AirBnB na Praze 1 během sběru podpisů pod petici za František, kde byla možnost si s lidmi z P1 promluvit (proto jsem zmiňovala František, jiná souvislost tam nebyla).
Uspořádání Besedy samozřejmě diskutujeme s Adamem na schůzích Prahy 1, takže všichni účastníci schůzí jsou informováni a Pavel, Jitka a David s Besedou souhlasí nebo alespoň nám nikdy neřekli, že by byli proti.
Řešení ti nastínil už Jakub Michálek, za což mu mockrát děkuji.
A co se mého názoru na AirBnB týče, budeš se divit, ale já jsem pro AirBnB, hlavně v původní podobě, nicméně po vyslechnutí několika příběhů lidí z P1 chápu, že určitá forma využívání AirBnB na byznis se nám tady už pomalu začíná měnit v poměrně dost velký problém a lidé v rámci dnešní legislativy nemají možnost se tomu nikterak účinně bránit a snaží se vymýšlet různé inprovizované řešení, jen aby si alespoň trochu na chvíli pomohli. Zbytek s dovolením popíšu níže, protože jsi stihl před mou odpovědí vytvořit další komentář. ;)
Ještě k poslední tvé větě. Už několikrát jsem se opravdu snažila sem nalákat hlavně provozovatele AirBnB, aby se vyjádřili a přispěli k debatě. Proto jsem odkaz na debatu dávala na fb Komunální tým Pirátů a pravidelně o dění informovala jednoho Piráta z P8, o kterém vím, že má byty na AirBnB. Komunikace k nahlénutí v mém mobilu a myslím, že mi to Karel i osobně potvrdí. :)
Tereza Vovesová

Tereza.Vovesova
Člen KS Praha

Příspěvek od Tereza.Vovesova » 17 dub 2018, 17:23

Michal.Stepan píše:
16 dub 2018, 22:29
Vaclav.Fortik píše:
16 dub 2018, 18:15
Děkuji, že se ozval někdo z druhé strany. Jakub tady navrhuje vcelku rozumnou změnu zákona o místních poplatcích, ktrerá bude u klietů AIRBNB vymahatelná, u ostatních nikoliv. Výše jsem psal o křížových kontrolách finančního úřadu u AIRBNB (vím, o čem mluvím). Takže pokud se týče Jakubova návrhu, je AIRBNB přinosem. Praha 1 dostane víc do rozpočtu, který už teď vice než 3x přesahuje rozpočet srovnatelného okresního města a nikdo neví, kam ty peníze mizí. Pořád postrádám, aby nám Tereza vysvětlila, proč jí AIRBNB vadí. Předesílám, že se živím správou nemovitostí, s AIRBNB nespolupracuji, žadná z těchto nemovitostí neleží na území HM Prahy a není pronajímana na dobu kratší 60 dnů.AIRBNB je pro mě vlastně konkurece, kdyby byla zakázána, možná bych na tom vydělal. Ale jsem členem pirátské strany, a mám za to, že je to strana liberální a měla by se zasazovat o občanské svobody. Jsem jediný pirát na Malé Straně a nechci naštvat sousedy, kteří pronajímají byty přes AIRBNB.Chci vyhrát volby.
Jakub doufám dovolí, abych tady zmínila jeho spolupráci s Adamem Kheilem, se kterým připravujeme Besedu, takže o dění jsme při přípravě Besedy dostatečně informováni. Myšlenka Besedy vznikla až na základě přípravy materiálů. ;)
Jak už jsem předeslala jsem pro AirBnB, hlavně v jeho původní podobě a nemám absolutně vůbec nic proti jeho rozšíření na podnikání, pokud to neomezuje jiné obyvatele domů a další. K AirBnB stránkám jsem se připojila už někdy tuším v roce 2010, ale protože se má kamarádka záhy odstěhovala na Hvar, tak jsem ho vlastně nakonec nikdy nevyužila. "Regeneraci" u moře většinou spojím s návštěvou u ní. Můj osobní názor na poznávání nových zemí je asi takový, že buď se tam na rok a delší dobu odstěhuju a opravdu to tam prozkoumám, na týden až čtrnáct dní dovolené mi opravdu stačí vykoupat se v moři. Nicméně spousta mých kámošů AirBnB tak či onak používá a jsou víceméně spokojeni.
No a možná ještě dodám, že široko daleko od mého bydliště ani v mém bydlišti se žádné Air BnB neprovozuje, takže já jsem vlastně, co se provozu AirBnB týče absolutní nestraník.

Ještě někde byla poznámka s tím, že jsme na Fóru a tady je prostor pro debaty a vyjadřování názorů. Naprosto souhlasím a pokud někdo (obeznámen se situací) jasně řekne svůj názor, nemám s tím absolutně žádný problém.

Pokud bych ještě mohla, poprosím o odpověď na mojí otázku: Jaký problém vidíš ty, Michale, (a znovu opakuju) v DEBATĚ o AirBnb?
Tereza Vovesová

Michal.Stepan
Člen KS Praha
Profese: dopravní inženýr
Dal poděkování: 354 poděkování
Dostal poděkování: 179 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal.Stepan » 17 dub 2018, 19:14

Tereza.Vovesova píše:
17 dub 2018, 17:23
Jak už jsem předeslala jsem pro AirBnB, hlavně v jeho původní podobě a nemám absolutně vůbec nic proti jeho rozšíření na podnikání, pokud to neomezuje jiné obyvatele domů a další.
To je jen jinými slovy to, co jsem napsal já.Myslím, že obyvatelé Malé Strany i Starého Města to vidí naprosto stejně, nemusíš mě napadat, že nechodím přes most každý den.
Změna daňových předpisů lidem, kteří nemohou spát, nebo kličkují po pozvracených chodnících nijak nepomůže. Nevím, co myslíš pod pojmen široko daleko, krátkodobý pronájem se provozuje tak 20 metrů od mého bydliště a dál. Ale spíš by mě zajímaly zkušenosti Ttvých kamošů, kteří jezdí s AIRBNB do Německa. Na besedě s nimi jsem opravdu chyběl.

Tereza.Vovesova
Člen KS Praha

Příspěvek od Tereza.Vovesova » 17 dub 2018, 21:48

Michal.Stepan píše:
17 dub 2018, 19:14
Tereza.Vovesova píše:
17 dub 2018, 17:23
Jak už jsem předeslala jsem pro AirBnB, hlavně v jeho původní podobě a nemám absolutně vůbec nic proti jeho rozšíření na podnikání, pokud to neomezuje jiné obyvatele domů a další.
To je jen jinými slovy to, co jsem napsal já.Myslím, že obyvatelé Malé Strany i Starého Města to vidí naprosto stejně, nemusíš mě napadat, že nechodím přes most každý den.
Změna daňových předpisů lidem, kteří nemohou spát, nebo kličkují po pozvracených chodnících nijak nepomůže. Nevím, co myslíš pod pojmen široko daleko, krátkodobý pronájem se provozuje tak 20 metrů od mého bydliště a dál. Ale spíš by mě zajímaly zkušenosti Ttvých kamošů, kteří jezdí s AIRBNB do Německa. Na besedě s nimi jsem opravdu chyběl.
Ahoj Michale, jestli jsem se tě něčím dotkla nebo tě něčím naštvala, moc se omlouvám, opravdu to nebyl záměr, jen jsem chtěla tu debatu někam konstruktivně posunout. Beru tvou připomínku zcela na vědomí "Změna daňových předpisů lidem, kteří nemohou spát, nebo kličkují po pozvracených chodnících nijak nepomůže."
Samozřejmě pokud budeš mít zájem se všemi mými kamarády se můžeš osobně setkat. Od tý doby, co jsem u Pirátů na ně moc času nemívám, tak je třeba i potěší, že jsem se jim zase po delší době ozvala. ;) Jinak Besedy s kamarády samozřejmě nepořádáme. :)
Tereza Vovesová

Pavel.Nazarsky
Místní předsednictvo
Profese: učitel
Dal poděkování: 215 poděkování
Dostal poděkování: 255 poděkování

Příspěvek od Pavel.Nazarsky » 24 dub 2018, 21:17

Jakub.Michalek píše:
16 dub 2018, 18:33
Ahoj, pracuju na této problematice, Ministerstvo financí připravuje změnu poplatků (sjednocení do jednoho poplatku). Připravil jsem komplexní úpravu, která by řešila fungování Airbnb z celé řady hledisek a rád bych vás požádal o připomínky. Dokument je zde a můžete psát komentáře rovnou do něj. Dokument navazuje na předchozí stanovisko, které jsme vydali na pražském Magistrátu. Debaty se samozřejmě budu rád účastnit, sám bych k tomu rád ve Sněmovně udělal odborný seminář a pro tento účel jsem si vytáhl jména odborníků, kteří v této oblasti publikují.
Ahoj, daňové hledisko není špatné, ale problém s tzv. krátkodobými pronájmy, kterými se maskují reálné ubytovací služby typu HOSTEL, to neřeší. Pod pláštíkem krátkodobých pronájmů se provozují v obytných domech ubytovací služby, které lze ovšem provozovat jen v prostorech k tomu zkolaudovaných (požární předpisy, únikové cesty atd). Ve stavebním zákoně je přímo uvedena neslučitelnost ubytovacích služeb a bytů v jednom domě. Jestli někdo přesto v prostorách vedených na stavebním úřadě jako byt provozuje ubytovnu, porušuje tím živnostenský zákon. To je stejné, jako bych si já ve svém bytě otevřel prádelnu a dělal, že peru jen pro sebe a své přátele. Vím, že je to asi složitý problém, ale prosím, tě, Jakube, zkus nadnést také toto hledisko. díky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Nazarsky za příspěvky (celkem 2):
Stanley, Tereza.Vovesova

Odpovědět

Zpět na „Praha“