Přátelský systém

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Robert.Cuma
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1098
Registrován: 05 čer 2012, 11:57
Profese: manažer
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 1151 poděkování
Dostal poděkování: 2478 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Přátelský systém

Příspěvek od Robert.Cuma » 24 úno 2017, 12:18

včera jsme se v PSB bavili o tom, jak absurdní je koncept "neznalost zákona neomlouvá", když je jasné, že všechny neustále se měnící zákony nezná nikdo. podobné je to u Pirátů - pravidel máme samozřejmě řádově méně, než je zákonů, ale i tak mnoho z nás dělá chyby, hlavně v různých byrokratických postupech. částečně za to jistě může fakt, že i naše pravidla se neustále vyvíjejí.

naše systémy používám několik let. takže vím, že (většinou) fungují. z mého pohledu jsou však děsivě uživatelsky nepřátelské. už delší dobu přemýšlím, jak by mohly být jednodušší a především, aby byly nastavené tak, aby nedovolili vytvářet 90% stále se opakujících chyb.

při včerejší diskusi s programátory jsem byl vyzván, abych napsal, co bych chtěl - z pohledu pravidelného uživatele, který nepracuje v IT.

1. nové tlačítko po přihlášení na forum - vedle tlačítek nové příspěvky/vaše příspěvky tlačítko "moje akce". protože jsem předseda a hospodář KS, tak to budu popisovat ze svého pohledu (samozřejmě pod "moje akce" by se objevovali lidem možnosti, které vyplývají z jejich oprávnění a členství ve skupinách).

takže - když bych já kliknul na "moje akce", tak by se objevila skrolovací lišta, kde by bylo zhruba tohle: podat žádost o proplacení, svolat řádně oznámenou schůzi KS, svolat řádně neoznámenou schůzi KS, vyhlásit primární volby, vyhlásit jednání o usnesení KF, vyhlásit jednání o volbě předsednictva, vyhlásit hlasování o volbě předsednictva, vyhlásit hlasování o přijetí nového člena, podat členský podnět KF, podat členský podnět CF, podat podání KK/RK atd.

pro představu to asi stačí. no a teď si pojďme říct, jak by to mělo fungovat dále, vezmu třeba "žádost o proplacení", protože tam členové chybují asi nejčastěji.

krok 1 - když kliknu na žádost o proplacení, tak mě systém pošle přímo do toho rozpočtu, kde jsem hospodářem. takže se ocitnu na aktuální výdajové stránce rozpočtu KS Jmk

krok 2 - vyberu položku, ze které chci čerpat prostředky

krok 3 - zadám do okna částku, kterou chci nechat proplatit. pokud v položce není dostatek prostředků, okno zčervená a napíše mi: nelze proplatit, maximální částka k proplacení z této položky je .....

krok 4 - pokud je zadaná částka nižší, než kolik je aktuálně v položce k dispozici, ale vyšší, než kterou můžu jako hospodář sám schválit, nedostanu se dál, dokud do okna nevložím odkaz na schválení záměru a schválení výdaje příslušných orgánů.

krok 5 - upload faktury - ovšem ne tak, jak je to dnes - ale na pořád stejné stránce. (nechci, aby mě to hodilo někam do prdele, kam nahraju fakturu, pak si musím zkopírovat odkaz na uloženou fakturu a ten odkaz vložit na jiné stránce, pak to uložit, zkopírovat další odkaz a hurá do redmine)

krok 6 - vložím povinné identifikační údaje subjektu, který má být příjemcem prostředků

krok 7 - potvrdím žádost o proplacení, dám ji uložit a automaticky se objeví tam, kde má. až ji FO proplatí, automaticky se sníží částka na položce, odkud bylo čerpáno

vše musí fungovat tak, aby mě systém nepustil dál, pokud nesplním všechno, co naše předpisy vyžadují.

tímto se vyhneme chybám: v položce není dostatek prostředků, chybí souhlas hospodáře, chybí faktura, chybí schválení záměru - tedy naprosté většině stále se opakujících.

pro představu ještě zkusím popsat, co by se stalo, kdybych v "moje akce" kliknul na "vyhlásit řádně oznámenou schůzi KS".

1. systém ví, kolikátého je, systém ví, kolik dní předem musí být vyhlášena řádně oznámená schůze - systém mi tedy neumožní svolat řádně oznámenou schůzi dříve, než v souladu s pravidly. naopak mi sám nabídne data, které jsou OK a z nich si vyberu.

2. vyberu datum a čas zahájení , zadám místo konání a systém vygeneruje logický a dohledatelný název – např. zasedání KF Jmk 10/2017.

3. automaticky se vytvoří pad s názvem schůze na navržený program jednání, je to přehlednější než navrhovat body programu v jednotlivých příspěvcích. (do toho padu s návrhem programu se pak na schůzi napíše zápis z jednání) kdyby se v padu automaticky objevili povinné údaje – tedy návrh programu, ale i např. předsedající, přítomní členové/přítomní hosté, zapisovatel – tak by to bylo nejvíc super, o další starost méně)

3. automaticky mě to hodí do správného fóra - u nás konkrétně "schůze KS Jmk" - a vygeneruje úvodní příspěvek přesně dle pravidel vč. odkazu na pad s návrhem programu.

4. když dám "odeslat", tak se to uloží na fórum a zároveň se odešle SZ členům a RegP našeho sdružení a schůze bude řádně svolána i oznámena.

doufám, že z výše uvedených příkladů je jasné, čeho bych chtěl dosáhnout. chci systém, který nám neumožní dělat stupidní neúmyslné chyby.
vadí mi, že strašně moc energie vkládáme do řešení sporů a chyb. podle mě není vina primárně na straně předpisů, proto se stávající stav nedá fixnout jejich změnou. chyby dělají lidé - my - Piráti. většinou jsou malicherné a skoro vždy neúmyslné, vyplývající z neznalosti předpisů nebo jejich nesprávného výkladu. a protože na sebe uplatňujeme stejný princip, jaký platí ve státě - tedy "neznalost předpisů neomlouvá", tak se tady mlátíme námitkami a podáními ke KK po hlavách. je nás však pět a půl v každém kraji, takže vzájemně se demotivovat hádáním nad výklady předpisů je prostě strašně neefektivní, obrovské plýtvání zdroji.

většina z nás evidentně netouží realizovat se v byrokratických sporech, většina z nás chce něco reálně dělat. většina z nás nechce úmyslně chybovat v žádostech o proplacení nebo svolání různých jednání. chceme to dělat správně.

většina z nás pracuje pro Piráty dobrovolně, ve svém volném čase, zdarma. proto by mělo být naším cílem vytvořit user-friendly prostředí, aby lidé, kteří jsou zvolení do funkcí nebyli trestáni za aktivitu a paralyzováni neustálým řešením chyb. aby se fórum stalo skutečně pracovním nástrojem, kam máš chuť se připojit.

zároveň je to podle mě aplikace principu, který razíme - tedy máme řešení pro stát, která jsme vyzkoušeli sami na sobě. můžeme dokola předělávat pravidla, jenže stejně bude pořád docházet k chybám způsobených lidským faktorem. chyby musíme napravovat, to je jasné, ale stojí to obrovské množství energie a času a navíc někteří členové po pár "byrokratických férovkách" prostě rezignují a přestanou být aktivní, nebo úplně odejdou. fakt jsem nad tím přemýšlel mockrát a na nic lepšího než systémy eliminující lidský faktor jsem nepřišel.

nejsem programátor. je tedy možné, že jsem si vysnil něco, o čem mi budete psát, že nejde realizovat. já nemám jak oponovat. na odborné argumenty mohu reagovat jenom svým laickým pohledem. z mého pohledu je to realizovatelné. strana má dostatek prostředků, aby takový systém zvládla vytvořit. vím - volby jsou za rohem. jenže volby jsou pořád. vidím, že se řeší Pirátský kodex - další pravidla, která se budou dát vykládat různými způsoby (jako většina pravidel). takže se ptám - je ještě někdo další, kdo by chtěl místo dalších pravidel, nebo jejich změn, raději přátelské systémy?

systémy, které nás provedou byrokratickými procesy, protože není možné od dobrovolníků vyžadovat stejnou profesionalitu a výkonnost jako např. od placené státní správy. (kde placení úředníci také běžně chybují, takže ani mzda za práci nezajistí, že k chybám nedochází).

shodneme se na tom, že když to nedokážeme vlastními silami v reálném čase, tak zaplatíme někomu, kdo to zvládne?

dodávám, že výše uvedené není "zadání" - je to jenom moje úvodní představa, kterou ale nemá smysl dále rozvíjet, dokud nebude jasné, zda je o upgrade systémů směrem k user-friendly ve straně zájem.
Róbert Čuma - předseda KS JmK, 1. místopředseda MS Brno

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Příspěvky: 13019
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 17804 poděkování

Re: Přátelský systém

Příspěvek od Martin.Kucera » 24 úno 2017, 13:02

Robert.Cuma píše:nejsem programátor. je tedy možné, že jsem si vysnil něco, o čem mi budete psát, že nejde realizovat. já nemám jak oponovat. na odborné argumenty mohu reagovat jenom svým laickým pohledem. z mého pohledu je to realizovatelné. strana má dostatek prostředků, aby takový systém zvládla vytvořit. vím - volby jsou za rohem. jenže volby jsou pořád. vidím, že se řeší Pirátský kodex - další pravidla, která se budou dát vykládat různými způsoby (jako většina pravidel). takže se ptám - je ještě někdo další, kdo by chtěl místo dalších pravidel, nebo jejich změn, raději přátelské systémy?

systémy, které nás provedou byrokratickými procesy, protože není možné od dobrovolníků vyžadovat stejnou profesionalitu a výkonnost jako např. od placené státní správy. (kde placení úředníci také běžně chybují, takže ani mzda za práci nezajistí, že k chybám nedochází).

shodneme se na tom, že když to nedokážeme vlastními silami v reálném čase, tak zaplatíme někomu, kdo to zvládne?
Nemyslím, že sis vysnil něco, co nejde realizovat. To, co popisuješ v konkrétních příkladech, jsou ne až tak složité věci, které bych na základní útrovni (tj. brutálně neoptimalizovaně a jistě s řadou bezpečnostních chyb) zvládl splichtit i já (ale ve straně je jistě řada IT schopnějších lidí kteří by to dokázali líp).
Když vezmu ty tvoje konkrétní příklady:
Robert.Cuma píše:vezmu třeba "žádost o proplacení", protože tam členové chybují asi nejčastěji.
krok 1 - když kliknu na žádost o proplacení, tak mě systém pošle přímo do toho rozpočtu, kde jsem hospodářem. takže se ocitnu na aktuální výdajové stránce rozpočtu KS Jmk
krok 2 - vyberu položku, ze které chci čerpat prostředky
krok 3 - zadám do okna částku, kterou chci nechat proplatit. pokud v položce není dostatek prostředků, okno zčervená a napíše mi: nelze proplatit, maximální částka k proplacení z této položky je .....
krok 4 - pokud je zadaná částka nižší, než kolik je aktuálně v položce k dispozici, ale vyšší, než kterou můžu jako hospodář sám schválit, nedostanu se dál, dokud do okna nevložím odkaz na schválení záměru a schválení výdaje příslušných orgánů.
krok 5 - upload faktury - ovšem ne tak, jak je to dnes - ale na pořád stejné stránce. (nechci, aby mě to hodilo někam do prdele, kam nahraju fakturu, pak si musím zkopírovat odkaz na uloženou fakturu a ten odkaz vložit na jiné stránce, pak to uložit, zkopírovat další odkaz a hurá do redmine)
krok 6 - vložím povinné identifikační údaje subjektu, který má být příjemcem prostředků
krok 7 - potvrdím žádost o proplacení, dám ji uložit a automaticky se objeví tam, kde má. až ji FO proplatí, automaticky se sníží částka na položce, odkud bylo čerpáno

vše musí fungovat tak, aby mě systém nepustil dál, pokud nesplním všechno, co naše předpisy vyžadují.
Tohle by měla zvládat ta aplikace vyvíjená pro FO. Tedy krom kroku 4, kde by tě to mělo pustit dál, ale žádost by byla ve stavu "neproplatitelná" dokud by nadřízený orgán nepřidal schválení výdaje (protože celkový záměr bývá schválen dopředu, ale konkrétní výdaj bývá schvalován až při žádání o proplacení, tj. buď by ses musel samostatně obracet na ten nadřízený orgán, anebo bz to mohl dostat na stůl automaticky právě při založení žádosti s výdajem, který podléhá jeho schválení).
Robert.Cuma píše:pro představu ještě zkusím popsat, co by se stalo, kdybych v "moje akce" kliknul na "vyhlásit řádně oznámenou schůzi KS".
1. systém ví, kolikátého je, systém ví, kolik dní předem musí být vyhlášena řádně oznámená schůze - systém mi tedy neumožní svolat řádně oznámenou schůzi dříve, než v souladu s pravidly. naopak mi sám nabídne data, které jsou OK a z nich si vyberu.
2. vyberu datum a čas zahájení , zadám místo konání a systém vygeneruje logický a dohledatelný název – např. zasedání KF Jmk 10/2017.
3. automaticky se vytvoří pad s názvem schůze na navržený program jednání, je to přehlednější než navrhovat body programu v jednotlivých příspěvcích. (do toho padu s návrhem programu se pak na schůzi napíše zápis z jednání) kdyby se v padu automaticky objevili povinné údaje – tedy návrh programu, ale i např. předsedající, přítomní členové/přítomní hosté, zapisovatel – tak by to bylo nejvíc super, o další starost méně)
3. automaticky mě to hodí do správného fóra - u nás konkrétně "schůze KS Jmk" - a vygeneruje úvodní příspěvek přesně dle pravidel vč. odkazu na pad s návrhem programu.
4. když dám "odeslat", tak se to uloží na fórum a zároveň se odešle SZ členům a RegP našeho sdružení a schůze bude řádně svolána i oznámena.
No a tohle by pro změnu měla umět ta samostatná jednací a hlasovací platforma, o níž jsem se rozepisoval už před nějakou dobou (např v post344748.html#p344748). Jen ji musí někdo vytvořit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Robert.Cuma, Vit.Jurasek, Tomas.Gottwald
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

Uživatelský avatar
Ondrej.Kotas
Místní předsednictvo
Příspěvky: 2158
Registrován: 29 srp 2011, 16:25
Profese: automatizační specialista
Bydliště: Brno - Nový Lískovec
Dal poděkování: 3505 poděkování
Dostal poděkování: 3083 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Přátelský systém

Příspěvek od Ondrej.Kotas » 24 úno 2017, 14:32

V JmK na tom začínáme pracovat jako na rozšíření pro prohlížeče.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Kotas za příspěvky (celkem 6):
Robert.Cuma, Jiri.Ulip, Jindrich.Bartek, Vit.Jurasek, Jakub.Michalek, Tomas.Gottwald
Netrol! Trolí samo. „Kasinem se herna nestává, kasinem se rodí!“

Má koryta: brněnský zastupitel pro IT, 3. místopředseda MS Brno, kastelán Pirate Space Brno
e-mail: ondrej.kotas@pirati.cz | signal/tel: +420 608 828 650 | profil: http://wiki.pirati.cz/lide/Ondrej_Kotas

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 11543
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 4985 poděkování
Dostal poděkování: 17442 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Přátelský systém

Příspěvek od Jakub.Michalek » 06 bře 2017, 01:34

Zatím ze všeho, co jsem našel, je tomu nejbližší CiviCRM

https://civicrm.org/ - open source aplikace postavená nad drupalem, která umí správu členů, příspěvky, posílání e-mailů, pokročilou správu skupin a zakládání akcí s účastí
dobré je, že to používá i politická strana (Strana zelených na Novém Zélandu, politická strana v Indii)

https://civihosting.com/shared-hosting/ - zde je nabídka hostingu, abychom to nemuseli nahazovat u nás a řešit neustálé útoky na naše servery, cena je 4500-6100 Kč za rok na údržbu a 500 Kč jednorázový poplatek za instalaci
http://demo.civihosting.com/ - zde bylo demo (než jsem zmáčkl červené tlačítko, u kterého bylo napsáno "Bacha, udělejte si zálohu" a od té doby to nefunguje)

Nicméně to vypadá, že ta novozélandská zelená strana nakonec přešla v listopadu 2016 z CiviCRM na NationBuilder, patrně s tím bylo dost sraní a Nationbuilder "prostě fungoval".

Jsou k tomu i dvě knihy, které popisují používání:
http://libgen.io/get/EA84160FACF760AA81 ... 013%29.pdf
http://libgen.io/get/109AA40C95AE621C3E ... 011%29.pdf

Nevím, jestli by nám to pomohlo. Každopádně nějaký elektronický nástroj na kampaň potřebujeme.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 3):
Vojtech.Pikal, Dalibor.Zahora, Tomas.Gottwald
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředseda strany

Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příspěvky: 21224
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: specialista pocitacove bezpecnosti
Bydliště: Praha, V Klaudu 42
Dal poděkování: 2361 poděkování
Dostal poděkování: 11498 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Přátelský systém

Příspěvek od Lukas.Novy » 06 bře 2017, 01:49

pani nováková povídala, že u vás na balkóně
sou furt ňáký kluci, kouřej a smějou se.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Fotku Stierlitze jako avatara mi zakazali, toz sem nahodil catvatara.

Obrázek

mhh
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 5
Registrován: 21 říj 2017, 20:47
Profese: optik a optometrista
Bydliště: Česká Třebová
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 6 poděkování

Re: Přátelský systém

Příspěvek od mhh » 15 bře 2018, 10:21

K principu “neznalost zákona neomlouvá” výborné DVTV se soudcem Baxou, který upozorňuje na přehlcenost společnosti pravidly https://video.aktualne.cz/dvtv/vracime- ... 5900fea04/
Tito uživatelé poděkovali autorovi mhh za příspěvek:
Petr.Vileta

Uživatelský avatar
Ondrej.Kotas
Místní předsednictvo
Příspěvky: 2158
Registrován: 29 srp 2011, 16:25
Profese: automatizační specialista
Bydliště: Brno - Nový Lískovec
Dal poděkování: 3505 poděkování
Dostal poděkování: 3083 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Přátelský systém

Příspěvek od Ondrej.Kotas » 05 dub 2018, 18:53

Ondrej.Kotas píše:
24 úno 2017, 14:32
V JmK na tom začínáme pracovat jako na rozšíření pro prohlížeče.
Trvalo to jenom chvilku přes rok :D
viewtopic.php?f=183&t=40300
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Kotas za příspěvky (celkem 2):
Jiri.Ulip, Robert.Cuma
Netrol! Trolí samo. „Kasinem se herna nestává, kasinem se rodí!“

Má koryta: brněnský zastupitel pro IT, 3. místopředseda MS Brno, kastelán Pirate Space Brno
e-mail: ondrej.kotas@pirati.cz | signal/tel: +420 608 828 650 | profil: http://wiki.pirati.cz/lide/Ondrej_Kotas

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti