Babišovy čachry s DPH

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Finance

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Finance. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4112
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Babišovy čachry s DPH

Příspěvek od Ondra.kl »

Petr.Vileta píše: 03 bře 2018, 01:08Dobrovolně nese riziko ...
jj, dobrovolně. Je to totiž jen rozhodnutí firmy jestli chce zálohu, zaplatit v okamžiku předání nebo s nějakou splatností.
Petr.Vileta píše: 03 bře 2018, 01:08Podle mě mělo od začátku platit to, čemu se říká "přenesená daňová povinnost", nebo ještě lépe, do účetnictví by se DPH směla zapsat a berňáku odvést až v případě, že to prošlo bankovním účtem nebo pokladnou.
Stát vybírá DPH podle okamžiku kdy proběhl obchod. Proč by měl stát s výběrem daní čekat?

Navíc se přenesená daňová povinnost vztahuje jen na obchody mezi plátci DPH. Pokud je jeden z nich neplátcem, nejde použít.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34747
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31652 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Babišovy čachry s DPH

Příspěvek od Petr.Vileta »

Ondra.kl píše: 03 bře 2018, 20:59
Petr.Vileta píše: 03 bře 2018, 01:08Dobrovolně nese riziko ...
jj, dobrovolně. Je to totiž jen rozhodnutí firmy jestli chce zálohu, zaplatit v okamžiku předání nebo s nějakou splatností.
Tak jasně, jde vystavit i zálohovou fakturu na 100% částky včetně DPH, ale pak musíš dělat zbytečné účetní operace na straně kupujícího, protože musíš zálohu, která je vždy bez DPH, rozúčtovat podle konečné faktury na 0 Kč na základ(y) a DPH.
Ondra.kl píše: 03 bře 2018, 20:59
Petr.Vileta píše: 03 bře 2018, 01:08Podle mě mělo od začátku platit to, čemu se říká "přenesená daňová povinnost", nebo ještě lépe, do účetnictví by se DPH směla zapsat a berňáku odvést až v případě, že to prošlo bankovním účtem nebo pokladnou.
Stát vybírá DPH podle okamžiku kdy proběhl obchod. Proč by měl stát s výběrem daní čekat?

Navíc se přenesená daňová povinnost vztahuje jen na obchody mezi plátci DPH. Pokud je jeden z nich neplátcem, nejde použít.
Protože stát by neměl vybírat daně z něčeho, co zatím proběhlo jen "na papíře". Obchod je uskutečněn dodáním zboží/služby a zároveň zaplacením. Pokud jedno z toho neproběhne, nešlo o obchod, ale o podvod, v lepším případě o nedorozumění nebo pochybení (zboží posláno na jinou adresu, peníze na špatný účet, atd.).

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4112
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Babišovy čachry s DPH

Příspěvek od Ondra.kl »

Petr.Vileta píše: 03 bře 2018, 22:21Protože stát by neměl vybírat daně z něčeho, co zatím proběhlo jen "na papíře". Obchod je uskutečněn dodáním zboží/služby a zároveň zaplacením. Pokud jedno z toho neproběhne, nešlo o obchod, ale o podvod, v lepším případě o nedorozumění nebo pochybení (zboží posláno na jinou adresu, peníze na špatný účet, atd.).
1. obchod neproběhl na papíře ale proběhl reálně dle ujednaných podmínek, plnění bylo předáno. Daň musí být odvedena. Jakou si domluvíš splatnost je tvůj problém.
2. pokud ti zákazník nezaplatí je to opet tvůj problém, ne problém státu.

Chceš firmám zakázat domuvení si odložené splatnosti a přiázat jim platbu v okamžiku předání díla?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
V__
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34747
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31652 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Babišovy čachry s DPH

Příspěvek od Petr.Vileta »

Ondra.kl píše: 04 bře 2018, 11:44Chceš firmám zakázat domuvení si odložené splatnosti a přiázat jim platbu v okamžiku předání díla?
Nikoliv. Chci státu zakázat výběr daní z obchodů, které neproběhly, nebo proběhly jen částečně/jednostranně. Z mého pohledu je obchod uskutečněn, když jsou splněny obě podmínky:
1) dodavatel dodá zboží nebo službu odběrateli
2) odběratel za zboží nebo službu zaplatí

Dokud odběratel nezaplatí, je zboží pořád majetkem dodavatele. U služeb je to složitější, ale pokud nejde o službu jednorázovou (ostříhání vlasů), lze službu bez náhrady ukončit. Pokud to neplatí přímo ze zákona (NOZ), pak to má každý rozumný dodavatel ve smluvních/obchodních podmínkách.

Představ si, že ti vystavím fakturu, řádně ji zaúčtuji, nic ti nepošlu a ty mi nezaplatíš. Já musím odvést DPH z peněz, které jsem nedostal. A ty si můžeš provést odpočet na vstupu z faktury, kterou jsi nezaplatil.

A ještě horší případ. Dodám ti zboží nebo službu, vystavím ti fakturu, řádně zaúčtuji a ty mi nezaplatíš a zmizíš (fyzicky nebo bankrotem). Já tedy nejen přijdu o zboží, ale ještě navíc odvedu DPH z peněz, které jsem nedostal. A ty si započteš nadměrný odpočet, zinkasuješ stát o DPH a zmizíš.

Stát si samotnou konstrukcí DPH přímo říká o podvody. Kdyby se DPH odváděla až po faktické úhradě, nikdo by podvádět nemohl.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Ren123
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 31
Registrován: 24 úno 2018, 11:49
Profese: Stvebnictví
Dal poděkování: 15 poděkování
Dostal poděkování: 20 poděkování

Re: Babišovy čachry s DPH

Příspěvek od Ren123 »

DPH zrušit :) Pro mne je to dvojí zdanění.
Odpovědět

Zpět na „Finance“