PVE Lipno - Dunaj

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Doprava a Logistika

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Doprava a logistika. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
David.Witosz
Republikový výbor
Příspěvky: 345
Registrován: 06 dub 2017, 07:54
Profese: inženýrský geodet
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 359 poděkování
Dostal poděkování: 863 poděkování

PVE Lipno - Dunaj

Příspěvek od David.Witosz »

25. listopadu 2017 v Pirátském centru Praha se uskutečnilo 1. povolební setkání týmu garanta Dopravy.

Na tomto setkání nám byl prezentován projekt přečerpávací vodní elektrárny Lipno - Dunaj (PVE) a to osobně inženýrem Miroslavem Cinkem.

Materiál k prostudování přikládám zde k diskusi a než začneme, ještě pár důležitých slov.
Tento dokument není dokumentem Pirátské strany a nebylo k němu vydáno žádné stanovisko. Je to představení projektu.

Příjemné čtení a Pirátům ZDAR !!!

PVE Lipno - Dunaj na uloz.to ZDE
Přílohy
Strana 3, PVE L-D
Strana 3, PVE L-D
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Witosz za příspěvky (celkem 4):
Pavel.Moravec, Jiri.Hoskovec, klivan, Michal.Stepan
Hledejme vzdělání, právě proto, že cit je slepý, musíme mu svítit rozumem. Vzdělání hledejme praktické, ale také všeobecné a filosofické. Dnes zejména je také třeba vzdělání historického, politického. Mravnost dnes znamená do veliké míry mravnost politickou. Nedělejme rozdílu mezi politikou a mravností.
Uživatelský avatar
klivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1228
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 472 poděkování
Dostal poděkování: 771 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PVE Lipno - Dunaj

Příspěvek od klivan »

Vypadá to složitě, ale není to zas tak složité, v principu stejná v menším přečerpávačka stojí již v Jeseníkách a slušně vydělává. V noci se bude odebírat elektřina na pohánění čerpadel, bude se čerpat voda do Lipna z Dunaje. Ještě nám bude ČEZ platit za to , že odebíráme ve špičce proud, který nemá kde v noci uskladnit a ve špičce se pustí voda na turbíny a bude se proud vyrábět a vykrývat špičky. Výhoda je, že Lipno už je hotové, nemusí se stavět nádrž jako v Jeseníkách a tím se hodně ušetří. Jediné co zbývá, ukecat Merkelovou, aby dovolila pouštět a čerpat vodu do Dunaje, ale vzhledem k tomu, že se jedná o nulový součet, tak by snad Angela nemusela dělat problémy. :D Pak už zbývá sehnat 50 miliard na stavbu, 50 milionů na prováděcí projekt + EIA , vyházet všechny úředníky na ministerstvu životního prostředí, průmyslu, dopravy, co to budou brzdit a může se začít, jak jednoduché :D :fet:

http://www.jeseniky.net/dlouhe-strane,
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers
Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2136
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1776 poděkování

Re: PVE Lipno - Dunaj

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

klivan píše:...bude ČEZ platit za to , že odebíráme ve špičce ... a ve špičce se pustí voda ... a vykrývat špičky. ...
Nějak moc špičkuješ... prase aby se v těch ironiích vyznalo :?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Kadlecek za příspěvek:
klivan
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2764
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Bystrc
Dal poděkování: 12424 poděkování
Dostal poděkování: 5915 poděkování

Re: PVE Lipno - Dunaj

Příspěvek od Pavel.Moravec »

Zajímavý nápad. Dost rád bych viděl studii proveditelnosti zhodnocující náklady. A upozorňuju na 2 "ALE":
  • v tom PDFku se píše na jedné straně o dotaci vody z Dunaje do Vltavy - což by energii spotřebovávalo (i když jen zčásti, protože čím více vody v Lipně, tím víc pracují turbíny ve Vltavské kaskádě). A na straně druhé, že by PVE energii celkově vyrábělo (za 3mld Kč ročně, bokem od vlivu přečerpávání, předpokládám) - takže celkově by Lipno vodu dotovalo do Dunaje?
  • PVE ve dne čerpá vodu z horní nádrže (z Lipna) do dolní (do Dunaje) a v noci z dolní (Dunaje) do horní (do Lipna). Zkusme si představit vliv na turismus na Lipně, kdy z přehrady přes den bude postupně mizet voda (kolik?) což rekreanty asi moc nepotěší, a naopak přes noc najednou bude "potopa" (voda nastoupá do původní hladiny)? Moc si nedokážu představit symbiózu přečerpávačky a turistického cíle.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvek:
klivan
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.
Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2136
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1776 poděkování

Re: PVE Lipno - Dunaj

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

Pan Miroslav Cink patrně nebude žádný vořezávátko; projekt má nejspíš v hlavě hodně dobře srovnaný. Kdo byl na presentaci, asi ví o co jde. Já tam nebyl, takže jsem věci nakloněn zhruba 51%+
OFFTOPICTeď beru do rukou propagační materiály ze stoprocentně příjemného setkání na pražské náplavce, ve vrcholící plavbě solární lodi:
Počítám, že by si měl s panem Miroslavem Cinkem (tedy http://www.sunriver.cz - což je ten pán, co nám dělal kampaň s lodí na sluneční pohon) sakra co říci.
A nebude to - kruciš - jeden a tentýž člověk? Nechyběl-li li zdejší kritikové na presentaci/na palubě jeho SunRiver-u?
Tam já byl!
Takže na první dobrou rovnou EDIT! - PVE Lipno - Dunaj za mě 90%+ !
Pan Miroslav Cink má mojí plnou důvěru. Je to vizionář jako tenhle pidižvík: https://cs.wikipedia.org/wiki/Steve_Jobs
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Kadlecek za příspěvek:
klivan
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
klivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1228
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 472 poděkování
Dostal poděkování: 771 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PVE Lipno - Dunaj

Příspěvek od klivan »

Jestli jste to pochopili jako ironii, tak jsem to tak nemyslel, projekt se mi líbí, považuji ho za proveditelný, pana Cinka uznávám jako fachmana a vizionáře,
Dokonce i ty špičky nejsou ironie, a dnes běžně platí ČEZ za odběr v noci, jelikož nemá kde elektřinu uskladnit. . takže přečerpávačka je ideální pro "skladování elektřiny"
lepší než lithiové baterie. :D
Jediný problém mám, že to fakt bude stát asi 50miliard, ne-li více, při dnešních cenách, než se to spustí, bude asi pan Cink v nebi, a cena bude daleko větší, za další je to mezinárodní projekt, takže bych hlavně zkusil Unii, dostat to do Junkerova balíčku a hlavně jednat s Němcema, připadně Rakušákama, chce to asi dobrou diplomacii, pokud by to nechtěli Němci, tak jim říci, ale Rakušáci mají enormní zájem a obráceně, Ale největší problém bude proklestit cestu všemi těmi úřady a ministerstvy a když je u nás průrnérně stavební řízení 13 let, tak toto bude trvat 20 let. Takže ano, projekt super, ale v ne této zemi. Možná v Německu ve Švýcarsku by to do 3 let stálo, ale ne v Absurditánu zvaném Česko, kde je dnes problém postavit i garáž nebo rodinný domek. V tomto jsem skeptik. Pokud někdo dokáže porazit byrokratickou hydru, pak před ním hluboce smeknu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi klivan za příspěvek:
Josef.Kadlecek
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers
Uživatelský avatar
klivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1228
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 472 poděkování
Dostal poděkování: 771 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PVE Lipno - Dunaj

Příspěvek od klivan »

Ještě mě v souvislosti s tímto projekterm napadlo, že projekt propojení Labe -Dunaj je tak dobrý, že bych se bál o jeho zcizení, protože , jak říkal jeden litoměřický vyšetřovatel, když byl v alkoholovém opojení :fet: , "český národ je národem zlodějů a kriminálníků " a mě ještě se chtělo dodat a národem alkoholiků :D , ....
Ale abych neodbíhal na prvním místě, bych si zajistil patentování tohoto projektu. A protože vím, že pan Cink je chudý český vynálezce, tak bych chtěl tímto
Piráty vyzvat, jestli by nepomohli zorganizovat sbírku peněz na zaplacení Patentu o ochraně duševního vlastnictví. Já vím, že je to trochu troufalost, prosit Piráty o pomoc při ochraně duševního vlastnictví, ale v tomto případě by se snad mohla udělat výjimka. :D
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers
Uživatelský avatar
Milos.Zmeskal
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 976
Registrován: 11 črc 2012, 21:31
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 986 poděkování
Dostal poděkování: 952 poděkování

Re: PVE Lipno - Dunaj

Příspěvek od Milos.Zmeskal »

Ad změny hladiny Lipna - zde pan Cink mluvil o jednotkách centimetrů. Dále mluvil o využití kanálu k celoročnímu splavnění Vltavy a zde si nejsem jist, zda se nedostáváme do konfliktu s využitím kanálu jako přečerpávací elektrárny. Další problém je mísení dvou vod, netušíme, zda to vadí, nebo ne.
"Společnost mě nenávidí a já nenávidím ji. Její pravidla mě omezují, hodlám je porušit." James Cole
XOLK! XOLK! XOLK!

OFFTOPIC
73I 464 9IO
fb.com/milhauzz18
Uživatelský avatar
klivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1228
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 472 poděkování
Dostal poděkování: 771 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PVE Lipno - Dunaj

Příspěvek od klivan »

Milos.Zmeskal píše:Ad změny hladiny Lipna - zde pan Cink mluvil o jednotkách centimetrů. Dále mluvil o využití kanálu k celoročnímu splavnění Vltavy a zde si nejsem jist, zda se nedostáváme do konfliktu s využitím kanálu jako přečerpávací elektrárny. Další problém je mísení dvou vod, netušíme, zda to vadí, nebo ne.
Přečerpavačka by krom svého hlavního poslání, by měla jistě ještě i fůru vedlejších efektů, jako je nadlepšování vody v období sucha (Labe i Vltava jsou často nesplavném, díky nedostatku vody) a obráceně, v případě nebezpečí povodně a dešťů na české straně Šumavy, je možné ulevit Lipnu a vypouštět vodu do Dunaje. V období sucha by se Němci nemuseli zlobit, že jim bereme vodu z Dunaje, jelikož bychom jim vodu poslali po Vltavě a Labi zase na jejich území. Asi by i oni uvítali splavnost našich řek, pro rozvoj říční dopravy. Takže nakonec ještě tento vedlejší efekt bude důležitější, nežli výroba elektřiny. S míšením vody v Dunaji, by problém neměl být, pan Cink ohledně toho tuším, taky dělal nějaké výpočty, zvláště když si uvědomíme, že Dunaj je gigantická řeka s průtokem ( průměrný průtok 7 900 m3/s. ) pro srovnání Vltava má 151 m3/s a Lipno je S rozlohou 48,7 km², jde o největší přehradní nádrž a vůbec o největší vodní plochu na území České republiky, takže míšení vod je spíše v oblasti teorie. Když si uvědomíme kolik řek vtéká do povodí Vltavy a Labe, tak se defakto nejedná o nic jiného, nežli mísení vod z různých řek. :D
Jako další efekt přečerpávačky je snížení rizika rozsáhlého výpadku elektřiny- Blackout, který se nevyhnul mnoha státům, včetně Rakouska, ale to by bylo asi na samostatný článek. :D
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers
Uživatelský avatar
klivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1228
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 472 poděkování
Dostal poděkování: 771 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PVE Lipno - Dunaj

Příspěvek od klivan »

Nejvýše položenou fotovoltaickou elektrárnu v České republice vybudovala v nadmořské výšce zhruba 1350 metrů u horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku společnost ČEZ Solární. Celkový výkon elektrárny je 8,7 kWp a její roční produkce by za ideálních podmínek mohla přesáhnout 8000 kilowatthodin, informoval dnes ČTK místopředseda představenstva ČEZ a ředitel divize nová energetika a distribuce Tomáš Pleskač.

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/u-horn ... na/1600955
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers
Odpovědět

Zpět na „Doprava a Logistika“