Stažení návrhu na prolomení mlčenlivosti advokátů

Do tohoto fóra se přesouvají uzamčené a zpracované členské podněty.


Moderátor: Předsedající

Zamčeno

Podporuji projednání návrhu přiloženého usnesení

ANO
34
37%
NE
50
54%
zdržuji se
8
9%
 
Celkem hlasujících: 92 - Celkem hlasů: 92

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12338
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5381 poděkování
Dostal poděkování: 20691 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stažení Michálkova návrhu na prolomení mlčenlivosti advokátů

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Ahoj, teď se láme chleba, buď podlehneme lobbingu a mediálnímu tlaku - anebo budeme prosazovat Pirátský program. Rád bych vás požádal, abyste podpořili práci nás poslanců a hlasovali PROTI tomuto podnětu, který by vedl k tomu, že rezignujeme na plnění našeho programu.

Mezi 20 prioritami našeho programu je: "Zabráníme únikům zisků z ČR do daňových rájů". To schválilo celostátní fórum. To prosazujeme. Každý rok odtéká z České republiky až 50 miliard korun a jsou k tomu zneužívány právě složité vlastnické struktury a obchodní transakce. Zákon se netýká zastupování před soudem ani poradenství, ale týká se výlučně zastupování v obchodních transakcích, kde dochází k zakrytí identity klienta. Stejnou úpravu mají i v zahraničí. Je to naprosto standardní úprava, která ovšem zabolí tu část českých advokátů, která daňová schémata administruje, pere špinavé peníze a vydělávají tak svoje palmare. To není žádná realizace svobody, to jsou zločiny, kterými mafie a ti nejbohatší tohoto světa vydělávají peníze na úkor celé společnosti.

Návrh jsem jako poslanec připravil, několik dnů kvůli němu studoval a následně ho předložil, protože ho považuji za správný a nezbytný k plnění našeho programu a stoprocentně si za ním stojím, navzdory advokátům, kteří mě lobbují. Je také velmi podrobně odůvodněný zde. Žádný náš jiný návrh není tak podrobně odůvodněný. Obhajuji ho každý den veřejně v médiích včetně diskusí, diskutoval jsem o něm s advokátní komorou, vyšlo k němu několik tiskových zpráv, věc se projednávala dvakrát na klubu a budu ho obhajovat i na plénu sněmovny. Kritika, že návrh neřeším, je prostě nefér.

V článcích jsem vyvrátil všechny stokrát opakované lži Tomáše Sokola i dalších lidí, kteří určitě nemají na mysli blaho občanů, ale svoje vlastní zájmy a bohužel jim na to někdo skočí - a také v prvním příspěvku se spousta nesmyslů opakuje. Uráží mě, když to zde Jan Bednarik prezentuje tak, že "odborníci jsou proti" a že "původní návrh vznikal rok ve spolupráci s odborníky" - fakt je ten, že těmito "odborníky" jsou právě advokáti a ti od počátku odmítají poskytovat data o obchodních transakcích, jejich jediným zájmem je zachovat současný stav, který je extrémně nevýhodný pro drtivou většinu daňových poplatníků, kteří doplácejí na několik málo vyvolených. Advokáti jsou odborníci na hájení soukromých zájmů, nikoliv na nalézání adekvátních zákonů. Jejich stanovisko se žádnou diskusí nezmění a rozhodnout musí ti, kdo jsou k tomu demokraticky zvoleni.

Dnes na nás tlačí advokátní komora a zkompromitované postavičky jako Tomáš Sokol a Aleš Rozehnal (známý z kauzy praní špinavých peněz na SMS jízdenkách na pražském Magistrátu). Zítra se budeme bát OSA, pozítří farmaceutických firem bránících legalizaci konopí a příští týden budeme poslušně kývat na lobbisty ČEZu, aby se utajovali smlouvy, protože nám to doporučili "odborníci". Ne, takhle se politika opravdu dělat nedá. Sice je pravda, že jsme přišli o 50 fanoušků na facebooku, ale z dlouhodobého hlediska tím jednoznačně ukážeme, že chceme férový daňových systém, kde platí i velké ryby, a zejména že náš program nejsou falešné sliby a bereme ho vážně.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2788
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7195 poděkování

Re: Stažení Michálkova návrhu na prolomení mlčenlivosti advokátů

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Mikulas.Ferjencik píše: 20 bře 2018, 16:35 3) Kecy o zjevné protiústavnosti jsou úplný nesmysl: Ve stejném rozsahu je DAK5 implementován i na Slovensku, ve Velké Británii a v řadě dalších zemí. Narozdíl od těchto zemí jsme navrhli, aby se to týkalo až daňových úniků nad 500 000 Kč, důsledně tak chráníme ty nejmenší podnikatele.
O protiústavnosti například zde píše bývalý soudce Ústavního soudu, a fakticky to dokládá, například stanoviskem Legislativní rady vlády. Na základě čeho tvrdíš, že se jedná o kecy a úplný nesmysl? Kam se vytratila Pirátská pokora?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvek:
Petr.Vileta

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4111
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Stažení Michálkova návrhu na prolomení mlčenlivosti advokátů

Příspěvek od Ondra.kl »

Jan.Bednarik píše: 20 bře 2018, 16:28Poslanecký klub, jako klub volených zástupců, je orgánem strany, kterému může CF, jako nejvyšší orgán, uložit cokoliv.
Stanovy strany to vidí jinak: https://wiki.pirati.cz/rules/st#organiz ... y_a_organy
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Adam.Cernoch
Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12026 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stažení Michálkova návrhu na prolomení mlčenlivosti advokátů

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Jan.Bednarik píše: 20 bře 2018, 17:21
Mikulas.Ferjencik píše: 20 bře 2018, 16:35 3) Kecy o zjevné protiústavnosti jsou úplný nesmysl: Ve stejném rozsahu je DAK5 implementován i na Slovensku, ve Velké Británii a v řadě dalších zemí. Narozdíl od těchto zemí jsme navrhli, aby se to týkalo až daňových úniků nad 500 000 Kč, důsledně tak chráníme ty nejmenší podnikatele.
O protiústavnosti například zde píše bývalý soudce Ústavního soudu, a fakticky to dokládá, například stanoviskem Legislativní rady vlády. Na základě čeho tvrdíš, že se jedná o kecy a úplný nesmysl? Kam se vytratila Pirátská pokora?

Píše to lobbistická organizace advokátů o které nemám valné iluze (třeba z tohoto důvodu https://zpravy.idnes.cz/komora-dala-las ... _domaci_zt)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 4):
Robert.Magni, Jan.Lipavsky, Vaclav_Mraz, Ivo.Vlasaty

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33837 poděkování

Re: Stažení Michálkova návrhu na prolomení mlčenlivosti advokátů

Příspěvek od Martin.Kucera »

Ivan.Bartos píše: 20 bře 2018, 16:59Obhajujeme ho v médiích třetí týden.
No právě. Média jsou pro vás přednější než členové, bez nichž by nikdo z vás v té sněmovně neseděl. Máte kupu asistentů, nevěřím že by byl takový problém dávat sem odkazy na ty obhajoby. Přitom od 9. 3. se tu víc než týden neobjevilo od sněmovního týmu ani písmenko.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 8):
Dalibor.Zahora, Vaclav_Mraz, Anna.Ungerova, Petr.Vileta, Rostislav.Reha, Jakub.Knapek, Radek.Strouhal, Radek.Simkanic

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 10308
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4199 poděkování
Dostal poděkování: 18242 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stažení Michálkova návrhu na prolomení mlčenlivosti advokátů

Příspěvek od Ivan.Bartos »

Martin.Kucera píše: 20 bře 2018, 17:58
Ivan.Bartos píše: 20 bře 2018, 16:59Obhajujeme ho v médiích třetí týden.
No právě. Média jsou pro vás přednější než členové, bez nichž by nikdo z vás v té sněmovně neseděl. Máte kupu asistentů, nevěřím že by byl takový problém dávat sem odkazy na ty obhajoby. Přitom od 9. 3. se tu víc než týden neobjevilo od sněmovního týmu ani písmenko.
čekal jsem, kdy se ozveš Martine. Víc demagogie. Víc... :-( A ještě si to určitě šudlíme na facebooku. By mě reálně zajímalo, kolik členů čte pravidelné reporty poslanců. Zápisy z jednání klubu jsou po jednání klubu. Ten byl dnes. Minulý týden byl sporadický, ale tato věc se tam podle mě znovu neprobírala. Diskuse nad touto legislativou jede na forum ve zvláštním vlákně, kde vystupoval Jakub já a další. Ale jak jsem napsal, překapilo by mě, kdyby toto od tebe opět zde nezaznělo. Nemáš pravdu bratře. A teď k věci, ju.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvek:
Robert.Magni
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz
Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12026 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stažení Michálkova návrhu na prolomení mlčenlivosti advokátů

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Martin.Kucera píše: 20 bře 2018, 17:58
Ivan.Bartos píše: 20 bře 2018, 16:59Obhajujeme ho v médiích třetí týden.
No právě. Média jsou pro vás přednější než členové, bez nichž by nikdo z vás v té sněmovně neseděl. Máte kupu asistentů, nevěřím že by byl takový problém dávat sem odkazy na ty obhajoby. Přitom od 9. 3. se tu víc než týden neobjevilo od sněmovního týmu ani písmenko.

Martine, proč lžeš? 14. března jsem publikoval odpověď na tu nejdůležitější výhradu: viewtopic.php?p=548271#p548271
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Ivan.Bartos

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12338
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5381 poděkování
Dostal poděkování: 20691 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stažení Michálkova návrhu na prolomení mlčenlivosti advokátů

Příspěvek od Jakub.Michalek »

O protiústavnosti například zde píše bývalý soudce Ústavního soudu, a fakticky to dokládá, například stanoviskem Legislativní rady vlády. Na základě čeho tvrdíš, že se jedná o kecy a úplný nesmysl? Kam se vytratila Pirátská pokora?
Tak si to zrekapitulujeme, máme tady návrh, který omezuje praní špinavých peněz a daňové úniky, které dělají advokáti. Kupodivu se proti němu ozve advokátní komora. Ozve se proti němu Sokol, Rozehnal (který je v tom sám namočený) a pak i další advokát - pan Balík (ten považuje za protiústavní leccos, třeba i zákaz bilboardů kolem dálnic - hmmm, poněkud účelové). Má k němu nesouhlasné stanovisko Legislativní rada vlády - taky tvořená z většiny advokáty (mimo jiné v minulosti LRV zablokovala veřejný registr konečných vlastníků, který se směrnicí DAC 5 souvisí). Ano, advokáti budou proti a žádná diskuse na tom nic nezmění. (Akorát mě rozčiluje, že při tom používají nepravdivá tvrzení.)

Fakt je ten, že všechny státy, které tuto směrnici implementovaly, ji implementovali i pro tuzemskou správu daní, což je předmět našeho návrhu. Pouze tady je advokátní lobby tak silná, že to je problém. Pokud vám jde o ústavnost našeho návrhu, podívejte se třeba na stanoviska předsedy Ústavního soudu, který je placen z veřejné kasy, nikoliv klienty. Pavel Rychetský v roce 2003 navrhoval novelu zákona o praní špinavých peněz - hlášení velkých obchodů s podezřením z praní špinavých peněz, které již platí na úrovni celé EU a zachránilo desítky miliard korun, které by jinak šly mafii (viz tento článek). No a proti panu ministru spravedlnosti Rychetskému tehdy vystupoval pan advokát Sokol, který říkal to samé, co dnes, tedy že si to netroufli ani komunisti (jistě velmi relevantní argument pro problematiku praní špinavých peněz). A ukázalo se, že to byly nesmysly, vybralo se mnoho miliard, které se odčerpaly mafii a mnohem větším problémům se předešlo. No a před dvěma lety Rychetský zopakoval, že v advokacii je velký prostor pro praní špinavých peněz, což je pravda. Takže jsem přesvědčen, že i Ústavní soud je si vědom problémů souvisejících s praním špinavých peněz a náš návrh obstojí, tak jako bez problémů funguje v jiných státech EU.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 5):
Robert.Magni, Jan.Lipavsky, Vaclav_Mraz, Tomas.Martinek, Jiri.Hoskovec

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2788
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7195 poděkování

Re: Stažení Michálkova návrhu na prolomení mlčenlivosti advokátů

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Ivan.Bartos píše: 20 bře 2018, 16:59 Jinak jsem chtěl jenom takovou věc, která se mi dlouhodobě nelíbí. Nepersonalizujte věci, se kterými nesouhlasíte. Vzhledem k tomu, že i naší stranou létají osobní antipatie, řešit věcný nesouhlas srkzevá akcentaci toho, že je to z pera "Jakoubka" mi přijde zbytečně tendenční, protože ani ve Sněmovně si nehrajeme na to, kdo co navrhuje. Pokud tedy s něčím nesouhlasíš/te, nemělo by to stát na tom, že je v každý druhý větě Jakub, Jakub, Jakub. Díky. Ivan:-)
Díky za názor, podnět jsem upravil a vyjmul jsem Jakuba, kde to bylo možné. Jde mi hlavně o princip, Jakub jako osoba je vedlejší.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvky (celkem 5):
Robert.Magni, Jakub.Nepejchal, Vaclav_Mraz, Petr.Vileta, sery.pavel

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33837 poděkování

Re: Stažení Michálkova návrhu na prolomení mlčenlivosti advokátů

Příspěvek od Martin.Kucera »

Mikulas.Ferjencik píše: 20 bře 2018, 18:11
Martin.Kucera píše: 20 bře 2018, 17:58
Ivan.Bartos píše: 20 bře 2018, 16:59Obhajujeme ho v médiích třetí týden.
No právě. Média jsou pro vás přednější než členové, bez nichž by nikdo z vás v té sněmovně neseděl. Máte kupu asistentů, nevěřím že by byl takový problém dávat sem odkazy na ty obhajoby. Přitom od 9. 3. se tu víc než týden neobjevilo od sněmovního týmu ani písmenko.
Martine, proč lžeš? 14. března jsem publikoval odpověď na tu nejdůležitější výhradu: viewtopic.php?p=548271#p548271
Pardon, přehlédnutí. Takže celý jeden příspěvek. Navíc ty sám jsi napsal, že za Jakuba v tom vlákně odpovídá jeho asistent na jeho pokyn - ten tam ovšem od 9. 3. skutečně nenapsal ani písmenko.
Ivan.Bartos píše: 20 bře 2018, 18:05Diskuse nad touto legislativou jede na forum ve zvláštním vlákně, kde vystupoval Jakub já a další.
Myslíš toto kde jsi sice vystupoval, ale nic se tam pořádně nediskutovalo, nebo toto, kde jsi ty nevystupoval vůbec a Jakub jen 1. 3. (a pak až dnes), nebo ještě nějaké jiné, které ani já nevidím?
Ivan.Bartos píše: 20 bře 2018, 18:05By mě reálně zajímalo, kolik členů čte pravidelné reporty poslanců. Zápisy z jednání klubu jsou po jednání klubu.
A to mají podle tebe členové kvůli jedné konkrétní kauze pročítat reporty všech poslanců a zápisy z jednání klubu? Fakt velmi efektivní vynakládání času.
Ivan.Bartos píše: 20 bře 2018, 18:05Ale jak jsem napsal, překapilo by mě, kdyby toto od tebe opět zde nezaznělo.
Samozřejmě že zaznělo, protože je to furt dokola. Že byste včas informovali členy, co připravujete, to vás až na výjimky ani nenapadne (přestože už dávno máte asistenty a X placených lidí v MO) - plus bod pro Mikiho, že 9. 2. udělal vlákno a anketu k referendu a obeslal členy, . Podívej se třeba na RP - zápis z jednání 12. 3. stále nebyl zveřejněn a že by se členové předem dovídali, o čem bude RP jednat, o tom si můžou nechat jenom zdát. Hlavně že se Jakub před půldruhým měsícem ptal, jak si představujeme zlepšení...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 5):
Robert.Magni, Rostislav.Reha, Radek.Strouhal, Radek.Simkanic, sery.pavel

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Zamčeno

Zpět na „[Archív] Ukončené členské podněty“