Primární volby ZMB - Zasedání MF Brno 2/2018

Moderátoři: PKS Jihomoravsky kraj, PMS Brno

Zamčeno
Marek.Fiser
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: Radní města Brna
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zasedání MF Brno 2/2018 - primární volby ZMB

Příspěvek od Marek.Fiser » 14 bře 2018, 15:19

Jiri.Kaderavek píše:
14 bře 2018, 15:16
Marku, a co tam má město za aktivity, že ty chodníky potřebuje? Tam přece žádné obecní aktivity nejsou nebo se mýlím?
chodi po nich lidi (sic), vse je vysvetleno v tom videu z Udalosti Brno, ktery jsem tu sdilel, takto skutecne rozhodl soud, nejprve mestsky, nasledne i odvolaci krajsky

Marek.Fiser
Profese: Radní města Brna
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek.Fiser » 14 bře 2018, 15:23

to se tady celou dobu tak trochu snazim vysvetlit...

Dohoda s Prochazkou neni jen o tom, jestli budou nebo nebudou stadiony za Luzankama, ale hlavne o tom, zda bude mestsky rozpocet zatizen kazdorocni platbou vypalneho ve vysi az 16M Kc.

Hanka Kašpaříková
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: krajinný projektant
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 58 poděkování

Příspěvek od Hanka Kašpaříková » 14 bře 2018, 15:28

JakubSobocik píše:
14 bře 2018, 14:22
Samozřejmě můžeme diskutovat o tom, jestli dělali Žít Brno po dobu výkonu svých mandátů vše dobře anebo ne. Podle mě do toho šli s nasazením a s dobrým záměrem. Oproti Onderkovi a jeho partě je opravdu současné vedení města o úroveň lepší (i za pirátského přispění).To asi nikdo rozporovat nebude. A Žít Brno na tom má určitě podíl. Kultura, sociální věci a určitě i úsilí v oblasti dopravy. Pracuji na magistrátu a náš Odbor životního prostředí sousedí s Odborem dopravy, vedle kanceláře mám prosklenou zasedačku a tam vídám Hanku Kašpaříkovou sedět s úředníky někdy i několikrát týdně. Takže za mizernou odměnu odvádí skutečně hodně práce.
Dovolila bych si zareagovat ještě na tuto část příspěvku, protože se výše diskutovaly finanční obnosy mých kolegů.
Již jsem to psala ve své kandidátské řeči. Když jdu do něčeho, chodím do toho naplno. Buďto věci řeším pořádně, nebo je neřeším vůbec. Neumím dělat věci napůl, protože se mi to vždy vymstilo. Vždy si vyhledávám informace a chci je znát do posledního detailu, než dělám nějaké soudy. Zastupitelování se věnuji tedy fulltime, i když nejsem uvolněná. Celkem mi příjmy od města činí měsíčně nějakých 33 000 čistého a jsou poskládané z odměny zastupitele, jedné komise, jedné dozorčí rady a jednoho představenstva. Ano, mohlo by se říci, že jde o kumulaci funkcí, nicméně ve všech těchto mích aktivitách je provazba a nestavím se k práci jen tak, že se účastním zasedání a akorát zvedám ruku. Nikoliv. V rámci svých funkcí vnáším další témata, která se řeší.

V rámci komise organizační (kde mne vystřídal Tomáš) jsem přicházela s různými návrhy (doplnění některých věcí do smluv obecně, personální agenda - otevírací doba aj.), leč většina byla panem tajemníkem zamítnuta.

Následně jsem se stala předsedkyní komise územního plánování (opuštění komise organizační) a krom běžně předkládaných materiálů se věnujeme i dalším věcem - doporučením RMB. Zde jsem se celkem hádala s vedoucí sekce o tom, co komise může či nemůže schvalovat v rámci předkládaných materiálů - ve smyslu, zda můžeme měnit jimi předkládané usnesení. :) Vtipné debaty. Ale řešíme i studie a hromadu dalších věcí.

V rámci BKOMU:
- 106/1999 Sb.
- řešila jsem web
- byla jsem předsedkyní kontrolní komise na výběrové zakázky (na návrh předsedy z ANO usnesli, že provedeme kontrolu, v rámci které jsme narazili na drobná pochybení a dali doporučení)
- řešila jsem právě ta SSZ
- opět pohledávky a mnoho dalších drobností

V rámci BVK namátkou tato:
- glyfosát
- 106/1999 Sb., registr smluv
- vydatnost vodních zdrojů a jejich kvalita
- dílčí řešení problémů, které vyvstaly na základě různých štížností a ponětů od lidí (v řádech jednotek)
- infozprávy o řešení pohledávek
- téma šoupátek
- téma Moře v Brně
- CSR společnosti
- dlouhodobá strategie oprav
Těch témat je mnohem víc, některá jsou opravdu malá a mnohdy to byly třeba jen drobné podněty, které zazněly směrem k vedení společnosti. A samozřejmě to byla také témata, které jsme diskutovali v rámci běžně předkládaných materiálů do představenstva.

Ano, a asi 1 rok jsem byla členkou DR KAM, kde jsem jediná měla zkušenosti člena dozorčí rady a vnášela jsem různé připomínky směřující k nápravě porušování zákona (nedostatek zákonem stanovených informací na webu KAM, nebo neúplné zveřejňování smluv). Ale tyto věci nebyly úmyslné, spíše je to o tom, že vytváříte nový subjekt a všechno si musí nějak sednout a dotáhnout. Pak nás zrušili a nechali jen odbornou radu.

Nutno dodat, že většina věcí je propojená s dalšími záležitostmi. Že díky své pozici, když přišel podnět, jsem jej mohla řešit.

Taky bych doplnila, že se pro mě svět nezboří. když se nestanu zastupitelkou. Vím, že si najdu jiné zaměstnání, v rámci kterého se budu snažit o to, aby věci dávaly smysl, dělaly se napoprvé a dobře. Mám dlouholeté zkušenosti a znám různé nástroje - od profesního, přes aktivistický, tak po ten výkonný systém. Štve mě, když se u projektů nepoužívá selský rozum a trochu širší úhly pohledů na věc. Nemám ráda škatulkování toho, že silnic je třeba jen pro motoristy a ty chodče tu nemáš co dělat. Poznala jsem, že tento princip je zakořeněný hluboko v magistrátních strukturách a bude ještě dlouho trvat, než se podaří to změnit, aby krom polyfunkčního města jsme měli i lidi, co se dokáží na věci dívat z vícero stran, ne jen z toho jednoho úhlu - životní prostředí, doprava, sociálka. Pro mě třeba ulice znamená všechna tato témata a proto ráda spojuji šikovné lidi, aby se potkávali nad projekty a řešili je společně, z gruntu, pořádně s výhledem na desetiletí.

Hawk.
Hana Kašpaříková

Hanka Kašpaříková

Příspěvek od Hanka Kašpaříková » 14 bře 2018, 15:33

Jiri.Kaderavek píše:
14 bře 2018, 15:11
Neznám přesně náklady na PD, ale pokud vezmu, že za 30tis. Kč stavím metr^2, tak mne jedno parkovací místo s obslužnou plochou přijde na 600tis. Kč. Což je tedy pálka, nicméně je tu právě proto prostor pro pobídky ke stavbě soukromých garáží. Pokud dá město na parkovací místo třeba 250 tis. Kč dotaci, tak se mu to v rozumném horizontu vrátí v tom, že nebude muset udržovat vozovku pod současnými parkovacími místy na ulicích a vyřeší tím problém ulic přeplněných auty. No a majitelé bytů by na to mohli přistoupit, protože to zvyšuje cenu bytu a komfort užívání. Myslím, že by to byla win-win-win strategie.
Už jsem to tu psala, nakolik to vyjde - cca od 50 - 400 000 Kč/1 parkovací místo. Záleží, zda je na ulici, nebo v podzemí, které je suché, nebo ve kterém je potřeba odčerpávat voda.
A ony ty stromy při vší úctě potřebují zeminu a vodu. Pokud se bavíme, že pod nimi bude cca v 5 m pod zemí už beton, tak se bavíme o dřevinách, které budeme třeba co 30 let měnit. A my potřebujeme dostat do města stromy, které to tam zvládnou třeba 100 let. Ty zastávají silně svoji ekologickou fci. Ne lízátka. :)
Hana Kašpaříková

Jiri.Kaderavek
Profese: programátor, analytik, manažer, trenér
Dal poděkování: 2443 poděkování
Dostal poděkování: 6850 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Kaderavek » 14 bře 2018, 15:45

Stromů jsem za svůj život vysadil dosítky, možná stovky, takže to je to poslední co bych obětoval, takže při vší úctě nejste jediná, kdo tu myslí ekologicky. Podzemní garáže samozřejmě nezaberou zdaleka celou plochu vnitrobloku, takže není pravda, že by pak pro samé garáže nebylo kde sázet duby a lípy. Navíc se Vám uvolní spousta místa pro stromy na ulicích, víceméně to místo, které zabere garáž s odpovídající vegetací nad ní (teď je tam často plácek, trávník), tak to místo se Vám uvolní na ulici. Jen to chce hledat způsoby, ne důvody. Této argumentaci, vymýšlet proč to či ono nelze opravdu nerozumím. Buď chcete ty auta z těch ulic dostat nebo ne. No a ty parkovací domy taky nevisí ve vzduchu a popravdě je to ta nejohyzdnější část městské architektury (hned po mezikontinentální střele primátora Onderky).
Zakladatel České pirátské strany

Petr.Springinsfeld
Rozhodčí komise
Profese: Student práva
Dal poděkování: 662 poděkování
Dostal poděkování: 630 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Springinsfeld » 14 bře 2018, 15:55

Oznámení moderátora:
Znovu upozorňuji, že jsem ukončil grilování kandidátů na lídra!
Petr Springinsfeld
3. místopředseda KS JmK a člen rozhodčí komise
608 366 554, petr.springinsfeld@pirati.cz

Hanka Kašpaříková

Příspěvek od Hanka Kašpaříková » 14 bře 2018, 16:05

Jiri.Kaderavek píše:
14 bře 2018, 15:45
Stromů jsem za svůj život vysadil dosítky, možná stovky, takže to je to poslední co bych obětoval, takže při vší úctě nejste jediná, kdo tu myslí ekologicky. Podzemní garáže samozřejmě nezaberou zdaleka celou plochu vnitrobloku, takže není pravda, že by pak pro samé garáže nebylo kde sázet duby a lípy. Navíc se Vám uvolní spousta místa pro stromy na ulicích, víceméně to místo, které zabere garáž s odpovídající vegetací nad ní (teď je tam často plácek, trávník), tak to místo se Vám uvolní na ulici. Jen to chce hledat způsoby, ne důvody. Této argumentaci, vymýšlet proč to či ono nelze opravdu nerozumím. Buď chcete ty auta z těch ulic dostat nebo ne. No a ty parkovací domy taky nevisí ve vzduchu a popravdě je to ta nejohyzdnější část městské architektury (hned po mezikontinentální střele primátora Onderky).
Jsem taktéž praktik a realista. Pokud se někdo pustí do výstavby podzemní garáže, tak už prostě využije maximum kapacity, takže zabere veškerou možnou plochu. A navíc, toto téma jsme tu už jednou měli. V roce 2011 a následujících, kdy vládnoucí ČSSD s nám. Mackem se snažili o prolomení územního plánu a likvidaci zeleně ve vnitroblocích, které jsou v rámci ČR naprosto unikátní.

Jen pro připomenutí: https://brno.idnes.cz/brno-aktualizuje- ... zpravy_eko
Takže se vracím zpět ke strategickým dokumentům, který řeší výstavbu parkovacích domů. A případně ke změně legislativy.
Hana Kašpaříková

jakubkorinek
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: režisér
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 17 poděkování

Příspěvek od jakubkorinek » 15 bře 2018, 18:10

JakubSobocik píše:
14 bře 2018, 14:22

Zajímalo by mě, zda při dovození dostatečné kompatibility s pirátskými hodnotami a při ocenění práce a erudice kandidátů Žít Brno (zvolení do čela kandidátky) by poté tito kandidáti chtěli vstoupit do Pirátské strany a Žít Brno případně rozpustili (jde o samostatnou kandidátku Pirátů a ne o koalici). A kdyby byla vyvozena politická odpovědnost za některé aféry (klukoviny? :-) ) Matěje Hollana a on se na kandidátku Pirátů nedostal a jiní členové ano, jak by jako celek postupovali dál? Kdyby se na pirátskou kandidátku vůbec nedostali, podali by samostatnou kandidátku Žít Brno? A kdyby se kandidáti z Žít Brno do zastupitelstva ani se svojí samostatnou kandidátkou vůbec nedostali, jestli by byli ochotni pokračovat v práci a pomáhat Pirátům případně jako poradci (a pomohli zužitkovat jejich zkušenosti k obecnému prospěchu)?
Ahoj Kubo, pokusím se odpovědět za sebe - nekandidujeme k vám jako celek, ale jako jednotlivci.
Pokud byste mě zvolili na volitelné místo, snažil bych se ještě ověřit svou kompatibilitu s pirátskými hodnotami, jak píšeš. Navrhovaná seance na téma městské mobility by tomu mohla hodně pomoci. Určitě bych se jí zúčastnil a pokusil se hledat společný pohled na věc. Ještě bych si to pak rád ověřil na tématech sociální a bytové politiky, kultury, výstavby, rozvoje města a strategie rozvoje města. Pokud bych se ukázal být kompatibilní s pirátskými hodnotami, požádal bych o plnohodnotné členství - o tom jsem rozhodnutý. Pokud ne, vyslyšel bych (celkem silné) volání Zelených. Jsou na dně. Jsem notorický zakladatel všeho možného, chci být u věcí od začátku.
Co udělají ostatní, v tuto chvíli fakt nevím.
Jakub Kořínek

Petr.Springinsfeld
Rozhodčí komise
Profese: Student práva
Dal poděkování: 662 poděkování
Dostal poděkování: 630 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Springinsfeld » 16 bře 2018, 17:14

Oznámení moderátora:
V prvním kole volby lídra celkem hlasovalo 11 členů. Tomáš Koláčný obdržel 9 hlasů, Patrik Doležal 3 hlasy a Hana Kašpaříková 0 hlasů. 1 hlasující se zdržel. Konstatuji, že nadpoloviční většinu obdržel pouze Tomáš Koláčný a byl tak zvolen lídrem už v prvním kole. Gratuluji.

Oba neúspěšní kandidáti se budou účastnit i volby čela kandidátky, protože se k tomu ve svých kandidátských řečech přihlásili.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Springinsfeld za příspěvky (celkem 6):
Jakub.Sobocik, Tomas.Kolacny, Ivo.Vasicek, Jiri.Kaderavek, Hanka Kašpaříková, Lukas.Dubec
Petr Springinsfeld
3. místopředseda KS JmK a člen rozhodčí komise
608 366 554, petr.springinsfeld@pirati.cz

Marcel.Kolaja
Poslanec Evropského parlamentu
Profese: místopředseda Evropského parlamentu
Dal poděkování: 7218 poděkování
Dostal poděkování: 6625 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marcel.Kolaja » 19 bře 2018, 08:09

Děkuji všem za odpovědi k rezidentnímu parkování. Dovolím si prezentovat svůj názor: město poskytuje infrastrukturu a ta by měla být funkční. Pakliže do města je třeba zajíždět, aby si člověk vyřídil něco na úřadě, odvezl děti do školy apod., spoléhá se na tuto infrastrukturu. Jestliže někdo někde bydlí a chce si poblíž zaparkovat auto, měl by přemýšlet, kde bude parkovat a měl by být ochotný se na tom finančně podílet. Systém tzv. rezidentního parkování se buduje přesně proti těmto principů a je v celku jedno, jaké dílčí parametry tohoto systému budou nastaveny, bude-li to systém rezidentní, tedy vázaný na příslušnost (bydliště) k danému místu.

Systém rezidentního parkování zavádí princip, že bydlí-li někdo z vlastního rozhodnutí v centru města, dostane za pakatel teoretickou možnost parkovat u baráku, zatímco někdo, kdo si do daného místa jede pouze něco vyřídit, krouží desítky minut mezi bloky a beznadějně hledá místo k parkování mezi rezidenty. Já si řešení představuji zcela obráceně. Nevidím jediný důvod, proč by město mělo poskytovat majiteli nemovitosti (nebo nájemníkovi) privilegium k zaparkování. Je odpovědností každého majitele nemovitosti rozhodnout se, zda-li chce zaparkovat. Všimli jste si, že v nových výstavbách si lidé kupují parkovací místa za stovky tisíc korun? Nevím, proč by to mělo v centru města platit jinak. Chce-li se město nějak aktivně zapojit pro lepší možnost parkování v centru města, pak je to:

(i)
zasazením se o výstavbu vnitřních parkovacích míst (podzemní garáže u nových výstaveb, parkovací domy): tato místa by poté byla komerčně dispozici místním (nákup nebo pronájem), stejně jako je to kdekoli jinde

(ii)
regulace parkovacími hodinami za sklem (doba závislá na charakteru místa): nemyslím si, že by bylo vyloženě nutné vybírat za krátkodobé parkování parkovné, ale pokud přijede student v neděli do Brna a v pátek odjíždí, není důvod, aby celý týden zabíral místo v centru

(iii)
MHD zdarma (je-li jízda MHD dražší než jízda autem, pak mě to stěží motivuje nechat auto zaparkované doma v garáži)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marcel.Kolaja za příspěvky (celkem 2):
Pavel.Moravec, Jiri.Kaderavek
Marcel Kolaja
místopředseda Evropského parlamentu

Zamčeno

Zpět na „Místní fórum Brno“