Novela stavebního zákona 2018, zlepšení?

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Doprava a Logistika

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Doprava a logistika. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
klivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1228
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 472 poděkování
Dostal poděkování: 771 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Novela stavebního zákona 2018, zlepšení?

Příspěvek od klivan »

Mě by zajímalo, zda skutečně došlo ke zkrácení přípravy staveb, zda došlo k ulehčení života stavebníkům. Protože každý, kdo někdy něco stavěl, at plot, nebo garáž, nebo rodinný domek ví, že obíhání úřadu často trvalo déle než samotná stavba. Zda bude přínos novely pro obce a pro uzemní plánování v praxi, teoreticky by mělo dojít ke zkrácení. Ja si myslím, že pohádky jsou fajn..
Máme 720 stavebních úřadů, 7 speciálních stavebních úřadů . Světová banka vydává žebříček 190 zemí podle toho, jak dlouho trvá vyřídit všechna potřebná povolení, než může subjekt začít stavět. Dle Světové banky je pro průměrnou stavbu v České republice třeba 21 nejrůznějších povolení a celý proces se může protáhnout až na 247 dní. V žebříčku patří České republice až 130. pozice. Novela stavebního zákona nestačí. Investoři od ní ale převratné změny k lepšímu neočekávají. Novela stavebního zákona urychlení lhůt patrně nepřinese.
Novela v současné podobě určité zjednodušení asi přinese, ale nesplňuje to, co podle nás měla splnit. To znamená zkrácení lhůt,“ uvedla viceprezidentka Hospodářské komory ČR Irena Bartoňová Pálková pro ČTK.

A s výslednou podobou novely není spokojené ani ministerstvo pro místní rozvoj.

https://www.statnisprava.cz/rstsp/ciselniky.nsf/i/d0061
http://www.doingbusiness.org/data/explo ... on-permits
Tito uživatelé poděkovali autorovi klivan za příspěvek:
David.Witosz
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers
Uživatelský avatar
David.Witosz
Republikový výbor
Příspěvky: 340
Registrován: 06 dub 2017, 07:54
Profese: inženýrský geodet
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 359 poděkování
Dostal poděkování: 858 poděkování

Re: Novela stavebního zákona 2018, zlepšení?

Příspěvek od David.Witosz »

Obávám se že tady Vám nikdo neodpoví. Novela stavebního zákona patří do gesce ministerstva pro místní rozvoj.
To že zasahuje do dopravních staveb je pravda, ale Doprava je v tomto případě pouze poradní orgán, tohle my nepíšeme a ani nemůžeme.
Doporučuji se obrátit na garanta pro místní rozvoj.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Witosz za příspěvek:
klivan
Hledejme vzdělání, právě proto, že cit je slepý, musíme mu svítit rozumem. Vzdělání hledejme praktické, ale také všeobecné a filosofické. Dnes zejména je také třeba vzdělání historického, politického. Mravnost dnes znamená do veliké míry mravnost politickou. Nedělejme rozdílu mezi politikou a mravností.
Uživatelský avatar
klivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1228
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 472 poděkování
Dostal poděkování: 771 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Novela stavebního zákona 2018, zlepšení?

Příspěvek od klivan »

Sněmovna v úterý 6.3.2018 v úvodním kole podpořila poslanecký návrh, který má zrychlit výstavbu určených dopravních staveb. Zákon u stanovených staveb předpokládá zavedení předběžné držby pozemků a také jejich zpřístupnění pro přípravné práce. Měla by se také zjednodušit výplata náhrad za věcná břemena. Pod návrhem jsou podepsaní zástupci všech sněmovních stran. Podle dřívějšího vyjádření ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) by mohla změna zákona urychlit stavby až o třetinu.
V pozměňovacím návrhu místopředsedy výboru pro veřejnou správu Ladislava Oklešťka (ANO 2011) se objevuje institut „předběžného uvedení v držbu“ v bodě 14 (§ 2e), který by umožnil „vyvlastniteli“ získat držbu vyvlastňovaného práva. Bod 1 zní takto:

„Je-li vedeno vyvlastňovací řízení pro účely provedení stavby dopravní infrastruktury dle § 1 odst. 2 písm. a) nebo b), pro kterou bylo vydáno pravomocné stavební povolení nebo pravomocné společné povolení, kterým se stavba umisťuje a povoluje, může vyvlastňovací úřad svým rozhodnutím uvést vyvlastnitele na jeho žádost a za podmínek stanovených v tomto zákoně v držbu vyvlastňovaného práva před ukončením vyvlastňovacího řízení (dále jen „předběžné uvedení v držbu“). Předběžné uvedení v držbu je přípustné jen jestliže veřejný zájem na dosažení účelu vyvlastnění převažuje nad zachováním dosavadních práv vyvlastňovaného. Předběžné uvedení v držbu je přípustné, není-li možno vyvlastňovaná práva potřebná pro uskutečnění účelu vyvlastnění získat dohodou.“

Česko jako Papua. V délce stavebního řízení je na 130. místě..tak snad se zrychlí stavba dálnic, i když z toho znárodnování mi jde mráz po zádech, nevím, zda nebyl vypuštěn z lahve "džin vyvalstnivací". Ve znárodnování byli Češi mistři světa. :D

Více na http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/du ... ku-1344187
https://echo24.cz/a/ivtFz/cesko-jako-pa ... 30-miste[b][/b]
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers
Uživatelský avatar
David.Witosz
Republikový výbor
Příspěvky: 340
Registrován: 06 dub 2017, 07:54
Profese: inženýrský geodet
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 359 poděkování
Dostal poděkování: 858 poděkování

Re: Novela stavebního zákona 2018, zlepšení?

Příspěvek od David.Witosz »

klivan píše: 08 bře 2018, 18:10
Pane klivan, nedělejte mi tady v tom nepořádek. Psal jsem Vám že stavební zákon má v gesci MMR a tedy dotazy na stavební zákon prosím tam. A co se týče novely 416/2009 Sb, aneb Vámi zmiňované urychlení výstavby tak na to tady vedeme již delší dobu vlastní vlákno s názvem Novela 416/2009 Sb - předběžná držba a plán potřeb, tak tady prosím nezakládat separátní diskusi. Díky

PS Tady link na téma. Dále již sem prosím nepřispívat, aneb brzy LOCK

viewtopic.php?f=550&t=39433&p=547681#p547681
Hledejme vzdělání, právě proto, že cit je slepý, musíme mu svítit rozumem. Vzdělání hledejme praktické, ale také všeobecné a filosofické. Dnes zejména je také třeba vzdělání historického, politického. Mravnost dnes znamená do veliké míry mravnost politickou. Nedělejme rozdílu mezi politikou a mravností.
Uživatelský avatar
klivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1228
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 472 poděkování
Dostal poděkování: 771 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Novela stavebního zákona 2018, zlepšení?

Příspěvek od klivan »

Omlouvám se, pokusím se polepšit, už jsem se naučil zakládat témata, ale mám občas problém, kam to zařadit. Pokud to umíte přesunout do správného vlákna,
klidně mě přesuňte, máte mou plnou důvěru. Možná nosím dříví do lesa, chtěl jsem trochu přispět, když maj piráti tak úzkou základnu, tak jsem měl dojem, že mohu přispět s trochou do mlýna
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers
Uživatelský avatar
klivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1228
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 472 poděkování
Dostal poděkování: 771 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Novela stavebního zákona 2018, zlepšení?

Příspěvek od klivan »

Jo, poslal jsem vám poděkování ve vlákně děkovném. ;)
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers
Odpovědět

Zpět na „Doprava a Logistika“