Anketa: Východiska k referendu

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
V tomto fóru se zjišťují pomocí anket názory členů na nějakou oblast (např. pokud přijde dotaz zvenku). Odpovídat na otázky zde mohou pouze členové strany.
Chcete-li vyvolat jednání nebo hlasování celostátního fóra, použijte Členské podněty.
Odpovědět

Souhlasíte s východisky Pirátů k referendu?

Ano
138
57%
Ne, referendum bude příliš složité uspořádat
5
2%
Ne, referendum bude příliš snadné uspořádat
46
19%
Ne, nechci referendum
32
13%
Nevím
11
5%
Jiná odpověď (v diskusi)
10
4%
 
Celkem hlasujících: 242 - Celkem hlasů: 242

Uživatelský avatar
Ida.Chuchlikova
Příznivec Pirátů – Liberecký kraj
Příspěvky: 331
Registrován: 10 lis 2016, 18:15
Profese: Architektka se slabostí k územním plánům
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Dal poděkování: 424 poděkování
Dostal poděkování: 264 poděkování

Re: Anketa: Východiska k referendu

Příspěvek od Ida.Chuchlikova »

Ales.Jakl píše:
Podnikneme konkrétní politické kroky k zavedení základního příjmu v ČR i v EU →Necháme experty zpracovat analýzu jak zvládnout budoucí společenské změny. Variantou je základní příjem v rámci EU = vykostění (soutěž o návrh na zavedení ZP RV zamítl)

Zavedeme celostátní referendum → podpoříme referendum jen o některých otázkách a až za 20 let = vykostění
Tenhle posun mě osobně mrzí. Upřednostnila bych původní verzi. Ale to už se od původního tématu dost vzdalujeme.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ida.Chuchlikova za příspěvek:
Ales.Jakl
email: ida.chuchlikova@pirati.cz
tel: +420 776747881
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa: Východiska k referendu

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Ok, Ido, tak to se omlouvám, to jsme si vážně nerozuměli. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Ida.Chuchlikova

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
klivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1228
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 472 poděkování
Dostal poděkování: 771 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa: Východiska k referendu

Příspěvek od klivan »

Jiri.Kaderavek.sen píše:
klivan píše:Zeman v r 92 byl proti referendu, nyní otočil jako korouhvička. Bohužel v tomto měl pravdu "Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt. (...)“
90% zahraničí volilo Drahoše, což mi připomíná starý vtip z dob komunismu "Hloupý Čech volá z domova ,chytrý volá z práce a ten nejchytřejší z Kanady."
Takže zmasírovat ty hloupé, co zůstali v České kotlině, např. k vystoupení z NATO, z EU, bude snadné. Po masivní emigraci v r 48,68 a i po roce 89, tady moc chytrých Čechů nezůstalo, jinak by si nezvolili za presidenta nemocného alkoholika a za premiéra estébáka. Nevím ,jak trpěli odlivem mozků Švýcaři, ale myslím, že Švýcaři díky vysokým platům spíše mozky z celého světa nasávali. Nemůžeme tudíž aplikovat ty samé metody, jako mají Švýcaři. Nejsme Švýcaři, jsme hloupější ,než Švýcaři, a musíme si to přiznat! Srovnej jenom počet Nebelových cen, kolik jich máme my a kolik Švýcaři., 1:20, srovnej počet vynálezů atd. Švýcaři jsou jinde a bude hůř, mozky, lékaři, inženýři, vynálezci odchází do USA , do Západní Evropy. Propadáme se do nicoty a bezvýznamnosti. :fet:
http://www.psp.cz/eknih/1990fs/slsn/ste ... 020006.htm
Zajímalo by mne, do které skupiny se řadíš? Já bych tě řadil do tebou zmiňované třetiny.
Vzhledem k tomu, že jsem nemigroval,(nestihl jsem to) a vzhledem k tomu, že s věkem je demence na postupu, tak k té druhé polovině lidí. Každý druhý člověk má podprůměrnou inteligenci- :D
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers
Uživatelský avatar
klivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1228
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 472 poděkování
Dostal poděkování: 771 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa: Východiska k referendu

Příspěvek od klivan »

Přidám jeden citát
Ladislav Hejdánek 28 český filozof a profesor 1927
„Demokracii tady teď máme, ale nemáme demokraty. Dokud je nebudeme mít, žádné volby nám nepomůžou. Když volí blbci, volí blbě… Instituce nás nezachrání. Potřebujeme vychovat vědomí a sebevědomí. A politicky gramotné občany… V demokracii jsou si všichni občané rovni. A je to pravda, že všichni občané jsou si rovni? Jak zabudovat do demokracie, že lepší je víc než horší, když víme už od presokratiků, že v každé společnosti je většina horších? Jak chceme dosáhnout, aby ti horší volili ty lepší?“ :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi klivan za příspěvek:
Petr.Vileta
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34600
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa: Východiska k referendu

Příspěvek od Petr.Vileta »

Ida.Chuchlikova píše:Dalibore,
uplně se míjíme v porozumění. V úvodním příspěvku jsem upozorňovala právě na to, že je potřeba řešit příčiny, díky kterým se lidé (zjednodušeně popsaní v dokumentu) ocitají v situaci, kdy jim veškerý čas, co mají, zabírá práce, kde si vidělají tak akorád na vlastní existenci.
Na Záhoru musíš jinak, příkladem. ;)
Ráno vstávám v 5:00, abych došel pěšky na vlak a v 6:50 si mohl ve vrátnici fabriky pípnout vstupní kartou, protože v 7:00 začíná pracovní doba a musím se ještě převléknout do montérek. Pak makám do 15:30. Máme sice 8-hodinovou pracovní dobu, ale půl hodiny je povinně na oběd, protože Zákoník práce a odbory. Někdy kolem 18:00 se dostanu domů (po té dřině jde člověk pěšky pomaleji než ráno). Ještě se stavím v hospodě na jedno nebo dvě, pak jdu domů, žena mi dá večeři, pohádáme se o nějakou úplnou blbost, seřvu děti a nejpozději ve 21:00 padnu do postele. A ráno znovu, od pondělí do pátku. V sobotu si pospím do 8:00, pak opravím plot, aby pes nezdrhal za fenama, posekám trávník, nebo tak něco, večer na pár piv a v neděli čumím na telku a nejpozději ve 20:00 zase spát, protože v pondělí ráno ...
A teď mi řekni, kdy si mám shánět informace o naší účasti v misi OSN, o důsledcích vystoupení z EU a podobně. Maximálně jsem schopný v hospodě probrat s chlapama, že starosta je pěknej hajzl a přihrává zakázky kamarádům, takže v příštích volbách ho určitě volit nebudu, možná ty místní Piráty. Nic složitějšího od mě fakt nechtěj, ostatně, vždyť jsem také jen vyučený soustružník.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 5):
TomasMikus, Giuseppe.Maiello, Josef.Kadlecek, klivan, Pavel.Moravec

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa: Východiska k referendu

Příspěvek od Michael.Polak »

Jako jak už tady zaznělo, existuje vlastně jedna výrazně horší věc, než referenda... která samozřejmě mohou dopadnout jinak, než by se nám samotným líbilo (a pak budou závazné a budeme v pytli). A tou je zvolení (přinejmenším relativně) hloupých poslanců za extremistické strany - do systému, který je pokládá za vážně míněné zástupce a dává jim odpovídající pravomoci.

Referenda mají zajímavý potenciál vzít extrémistům vítr z plachet.. samozřejmě to předpokládá aspoň přibližně politicky gramotnou společnost, ale taky to vyžaduje konec polarizace - tedy voliči ODS, TOPky, STAN, ČSSD, KDU-ČSL.. ale samozřejmě i naši a asi i většina voličů ANO si uvědomí, že jsou nějaká témata, na kterých se demokratická společnost jako většina shoduje a tyto strany, navzdory snaze se proti sobě vymezovat, doporučí v referendu tu samou věc. Protože to většinou nebude o mocenských otázkách, které by jednu stranu oslabily nebo posílily.. naopak se tím vyškrtají z politiky témata, u kterých je pro strany velmi složité se jednoznačně profilovat a vezme se vítr z plachet osobnostem, které se v rámci stran na nějakém dílčím tématu profilovat chtějí.

Že je podpora referend mezi Piráty v podstatě jen 55%, mi zarazilo. Je fakt, že přímá demokracie nebylo téma, kvůli kterému jsem do Pirátů vstupoval, ale po čase jsem si na něj zvykl. A právě referenda mi přišla vždy jako ten inteligentnější z "prvků přímé demokracie"... protože ta přímá volba a následná odvolatelnost téměř kohokoliv, jak jsme měli v programu původně, mě vždycky trochu zarážela (ale nechtěl jsem dělat problémy a samotná odvolatelnost až takový nesmysl není...)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 5):
Dalibor.Zahora, Giuseppe.Maiello, Vit.Fux, Josef.Kadlecek, Ales.Sura

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Marcel.Kolaja
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 5079
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Profese: kvestor Evropského parlamentu
Bydliště: Český Brod
Dal poděkování: 7466 poděkování
Dostal poděkování: 7689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa: Východiska k referendu

Příspěvek od Marcel.Kolaja »

Michael.xChaos.Polak píše:Jako jak už tady zaznělo, existuje vlastně jedna výrazně horší věc, než referenda... která samozřejmě mohou dopadnout jinak, než by se nám samotným líbilo (a pak budou závazné a budeme v pytli). A tou je zvolení (přinejmenším relativně) hloupých poslanců za extremistické strany - do systému, který je pokládá za vážně míněné zástupce a dává jim odpovídající pravomoci.
To je velmi důležitá a chytrá poznámka. Dříve v diskuzi zaznělo, že poslanec není garance odbornosti. A ona vlastně je. Tedy alespoň ten systém s tím takto počítá. Lidé by si měli do parlamentu měli voli ty nejlepší z nejlepších (v PSP ČR sedí cca 0,0025 % populace), kteří budou za ně řešit důležité a komplikované otázky. Většina lidí nemá ani čas a ani mozkovou kapacitu vykonávat práci poslance. Pokud se tam dostane blb (což se někdy zjevně děje), tak celý systém padá na hubu, protože s tím nepočítá.

Tento faktor je třeba vzít i u referend, tj. počítat s tím, jaké jsou časové možnosti, odbornost, vzdělanost a inteligence populace. Výhodou je, že my víme, jak jsou tyto faktory v české společnosti nastaveny, a myslím si, že i tyto faktory pirátská východiska přiměřeně adresují.
Michael.xChaos.Polak píše:Že je podpora referend mezi Piráty v podstatě jen 55%, mi zarazilo.
Zapomněl jsi započítat 3 % (ti, kteří si myslí, že současná východiska jsou dokonce příliš příkrá), tj. 58 %. Ovšem lze započítat alespoň část těch, kteří si myslí, že bude příliš snadné vyvolat referenda, protože i ti jsou v principu pro referenda. Samozřejmě lze polemizovat, zda-li požadavek více než půl milionu podpisů pro vyvolání referenda lze ještě považovat za podporu referend, když pro zvolení politické strany do poslanecké sněmovny, což nám trvalo 8 let, stačí cca čtvrt milionu voličů. Takže podpora je spíš kolem 70 %.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marcel.Kolaja za příspěvky (celkem 6):
Giuseppe.Maiello, Dalibor.Zahora, Vit.Fux, Vojtech.Pikal, Josef.Kadlecek, Petr.Vileta

Marcel Kolaja
kvestor Evropského parlamentu

Uživatelský avatar
TomasMikus
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 594
Registrován: 15 úno 2017, 16:10
Profese: biolog
Bydliště: Praha 3
Dal poděkování: 241 poděkování
Dostal poděkování: 372 poděkování

Re: Anketa: Východiska k referendu

Příspěvek od TomasMikus »

Jak už jsem tu psal piráti by si měli ujasnit co s referendem myšleno ústavním referendem. 55% podpora pro člověka který chce ctít demokracii jako základní princip není ve skutečnosti žádná většinová podpora. Takže na stole evidentně leží otázka, zda vůbec referendum za piráty jako celek rozuměj ústavní referendum je to pravé co by piráti měli v tuto chvíli posouvat dopředu.
a pak je tu samozřejmě celá řada faktických poznámek- např. přímá volba presidenta není prvkem přímé demokracie alespoň tak jak já to chápu nikdo mi zde nedal jediný příklad toho v čem je přímá demokracie lepší než zastupitelská tedy myslím jednoznačný ověřený konkrétní příklad mluvím samozřejmě o referendech týkajících se celostátních otázek.
Co se EU týče, protože nalejme si čistého vín,a o to většinou jde zastáncům referenda o vystoupení z EU, pak referendum zde již bylo a měli by tedy především oni tento výsledek naprosto respektovat a ne ho zpochybňovat, když je tedy podle nich referendum tím svatým grálem. Všechny argumenty, že EU se od té doby změnila jsou absurdní. Ano, ale ČR a její občané u toho byli a jaká je účast voličů např. do europarlamentu a kdo nás tam ve výsledku zastupuje ? .... je to jak fňukání malých rozmazlených fracků nic víc.
ČR by mohla daleko aktivněji přistupovat k agendě EU a ne jen pasivně absorbovat ruskou anti EU a ani-USA propagandu chce to rozum do hrsti jit do konkrétních problémů a vědět v jaké zemi žijeme kde ta země leží a jakou má historii to je naprosté minimum co bych čekal od zodpovědných politiků kteří nebudou přehazovat zodpovědnost na své voliče ale budou tvrdě pracovat pro obhájení zájmů této země a jejich občanů. Piráti se o to snaží mají autentický program ale je třeba ho dovést do konkrétní podoby a ta nemůže být ideologická ale racionální.
Tito uživatelé poděkovali autorovi TomasMikus za příspěvek:
Petr.Lysek
Uživatelský avatar
Giuseppe.Maiello
Člen KS Praha
Příspěvky: 351
Registrován: 23 čer 2014, 21:52
Profese: Vysokoškolský učitel
Bydliště: Praha-Klánovice
Dal poděkování: 1117 poděkování
Dostal poděkování: 527 poděkování

Re: Anketa: Východiska k referendu

Příspěvek od Giuseppe.Maiello »

Milan.Dadourek píše:
Mikulas.Peksa píše:
Lenka.Kozlova píše:Já bych Dalibora tak neokřikovala, demokracii uvnitř bych si nepletla s erozí toho, na čem jsme se shodli už dávno.
Jirka možná nevěděl, do čeho jde, to se může stát, demokracie tkví v tom, že má stále na výběr.
Jestli se máme prohrabávat do základů, na kterých stojíme, byla bych hodně opatrná.
... Jenže i noví členové mají plné právo mít vlastní názor a mají stejné právo zakládat členské podněty na změnu programu, jako měli členové v dobách, kdy měla pirátská strana 50 členů...
Díky za tenhle přístup. Ale zároveň jsem vděčný i za upozornění, že o něčem se už diskutovalo a má to závěry. Možná jsem lajdák, ale fakt jsem celé fórum nepročetl... A vsadil bych se, že ne jen noví členové neznají program na zpaměť. Takže díky za vstřícnost i za občasné upozornění, že tohle už se probralo. Mám důvěru ve starší členstvo a rád se na to podívám. :)
Na druhou stranu mi tahle debata nepřipadá zpochybňující program - jen se ladí parametry, a to bude nutné u každé priority.
Už to tu bylo napsáno a připojím se: díky za dobrou diskusi.
Co píšeš, je to moc hezký. Ale nezapomeň, že Peksův přístup by se dál interpretovat také, jako pokus o získáni přizně od nových členů. Noví členi volí stranické orgány a kandidatky, nezapomeň, a pro politika, kteři se chystá na dálši vnitrostranickou bitvu (lidrostvi na kandidatce do Evropského parlamentu), je nesmírně důležité získat hlasy nováčků

Proti takovým pokusům je lepší vyjadřit akorát svoje názory a nevytvořit umělé prostředí, kde staří Piráti a mladí Piráti mezi sebou, jako dvě generace, polemizují...

Pragmatismus není úplně špatná věc, ale není dobré sledovat pouze trendy. Doplatil na to už...Paroubek, pokud si pamatuješ...
Naposledy upravil(a) Giuseppe.Maiello dne 12 úno 2018, 10:01, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Giuseppe.Maiello
Člen KS Praha
Příspěvky: 351
Registrován: 23 čer 2014, 21:52
Profese: Vysokoškolský učitel
Bydliště: Praha-Klánovice
Dal poděkování: 1117 poděkování
Dostal poděkování: 527 poděkování

Re: Anketa: Východiska k referendu

Příspěvek od Giuseppe.Maiello »

Marcel.Kolaja píše:
Michael.xChaos.Polak píše:Jako jak už tady zaznělo, existuje vlastně jedna výrazně horší věc, než referenda... která samozřejmě mohou dopadnout jinak, než by se nám samotným líbilo (a pak budou závazné a budeme v pytli). A tou je zvolení (přinejmenším relativně) hloupých poslanců za extremistické strany - do systému, který je pokládá za vážně míněné zástupce a dává jim odpovídající pravomoci.
To je velmi důležitá a chytrá poznámka. Dříve v diskuzi zaznělo, že poslanec není garance odbornosti. A ona vlastně je. Tedy alespoň ten systém s tím takto počítá. Lidé by si měli do parlamentu měli voli ty nejlepší z nejlepších (v PSP ČR sedí cca 0,0025 % populace), kteří budou za ně řešit důležité a komplikované otázky. Většina lidí nemá ani čas a ani mozkovou kapacitu vykonávat práci poslance. Pokud se tam dostane blb (což se někdy zjevně děje), tak celý systém padá na hubu, protože s tím nepočítá.
Nedostanou se pouze blbci, ale i prospěchařei, kteři jsou naopak velice chytři. Co je horší dle Tebe? Blbý Rozner, nebo chytři prospěchař?

Nicmeně nebyl bych takovým pesimistou. I blbce i prospěchaře dříve nebo potom odhalujeme, a pak bychom byli blbci my, pokud bychom je zvolili znovu... :roll:
Naposledy upravil(a) Giuseppe.Maiello dne 12 úno 2018, 09:55, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Giuseppe.Maiello za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Odpovědět

Zpět na „Zjišťování názorů členů“