Anketa: Východiska k referendu

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Toto fórum slouží k anketám, kdy je potřeba orientačně zjistit převažující názory na nějakou oblast mezi členstvem (např. pokud přijde dotaz zvenku). Hlasovat zde mohou pouze členové.
Pro členské iniciativy v rámci celostátního fóra slouží Členské podněty.
Odpovědět

Souhlasíte s východisky Pirátů k referendu?

Ano
138
57%
Ne, referendum bude příliš složité uspořádat
5
2%
Ne, referendum bude příliš snadné uspořádat
46
19%
Ne, nechci referendum
32
13%
Nevím
11
5%
Jiná odpověď (v diskusi)
10
4%

Celkem hlasujících: 242 - Celkem hlasů: 242

Mikulas.Peksa
Republikové předsednictvo
Profese: poslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 6919 poděkování
Dostal poděkování: 8958 poděkování

Re: Anketa: Východiska k referendu

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 10 úno 2018, 13:48

Dalibor.Zahora píše:Ok, to mi přijde jako dobrý tah, takovou změnu bych podpořil.
Ostatně, já mám za to, že tak byla ta naše pozice i myšlená, viz text TZ:
Piráti chtějí zavést ústavní referenda s časovým odstupem několika let, aby se občané nejdřív sžili s pravidly běžných referend. Prvky přímé demokracie je třeba zavádět postupně.
Řekl bych, že bychom to měli daleko silněji komunikovat, IMO momentálně to v debatě schytáváme především proto, že lidé mylně předpokládají, že chceme bezprostředně umožnit hlasování o opuštění EU. To je pozice KSČM a SPD, ale ne naše. A ve skutečnosti to nechce ani Babiš nebo ČSSD, takže pro to prostě ústavní většina není ani náhodou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 8):
Dalibor.Zahora, Marcel.Kolaja, Martin.Duska, Marek.Necada, Vojtech.Pikal, Ida.Chuchlikova, Vit.Jurasek, Pavel.Moravec
When you play game of trolls you flame or you die. #ByrokratickaFerovka #DyckyMost

Milan.Dadourek
Krajské předsednictvo
Profese: Farmář, ochrana přírody
Dal poděkování: 1176 poděkování
Dostal poděkování: 1010 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Milan.Dadourek » 10 úno 2018, 14:21

Mikulas.Peksa píše:...Okamura přijde o téma,...
Přesně. SPD získala tolik hlasů nejspíš proto, že v minulém období bylo pro referendum v Parlamentu teoreticky hlasů dost, před volbama se to opět slibovalo, a pak poslanci opět udělali na lidi dlouhý nos. A proto bych také čekal, že SPD bude svoje požadavky radikalizovat, aby reálné prosazení referenda spíše ztížila, protože se jí to takto hodí. A Piráti by v tom měli pomoct najít konstruktivní řešení - prosazení referenda (protože ho řada lidí považuje za dluh a je to v souladu s programem) a přitom pohlídat, aby nemohlo posloužit k rozvrácení ústavního pořádku.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Vojtech.Pikal, Pavel.Moravec
"Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo." Vlasta Burian --- Mocní, běžte první! --- Profil --- Na FB mě nenajdete.

Milan.Dadourek
Krajské předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Milan.Dadourek » 10 úno 2018, 14:32

Mikulas.Peksa píše:
Lenka.Kozlova píše:Já bych Dalibora tak neokřikovala, demokracii uvnitř bych si nepletla s erozí toho, na čem jsme se shodli už dávno.
Jirka možná nevěděl, do čeho jde, to se může stát, demokracie tkví v tom, že má stále na výběr.
Jestli se máme prohrabávat do základů, na kterých stojíme, byla bych hodně opatrná.
... Jenže i noví členové mají plné právo mít vlastní názor a mají stejné právo zakládat členské podněty na změnu programu, jako měli členové v dobách, kdy měla pirátská strana 50 členů...
Díky za tenhle přístup. Ale zároveň jsem vděčný i za upozornění, že o něčem se už diskutovalo a má to závěry. Možná jsem lajdák, ale fakt jsem celé fórum nepročetl... A vsadil bych se, že ne jen noví členové neznají program na zpaměť. Takže díky za vstřícnost i za občasné upozornění, že tohle už se probralo. Mám důvěru ve starší členstvo a rád se na to podívám. :)
Na druhou stranu mi tahle debata nepřipadá zpochybňující program - jen se ladí parametry, a to bude nutné u každé priority.
Už to tu bylo napsáno a připojím se: díky za dobrou diskusi.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Vojtech.Pikal
"Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo." Vlasta Burian --- Mocní, běžte první! --- Profil --- Na FB mě nenajdete.

Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Profese: programátor, podnikatel v oboru telekomu
Dal poděkování: 2251 poděkování
Dostal poděkování: 5353 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 10 úno 2018, 15:42

Jen mi napadlo, že kdyby se volby do Magistrátu Hl.m.Prahy logicky sjednotily s termínem krajských voleb (tam svých charakterem rozhodně patří) místo s termínem komunálních voleb, tak se dají celostátní referenda spojovat i s krajskými volbami... a tím se vytvoří více "oken" pro spojování voleb s celostátními referendy...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.xChaos.Polak za příspěvek:
Dalibor.Zahora
604 282398 | Jabber: x@j.cz | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
@xchaos@mastodon.social | člen MS Praha 6 | A liberal is a man too broadminded to take his own side in a quarrel

Milan.Dadourek
Krajské předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Milan.Dadourek » 10 úno 2018, 15:49

Michael.xChaos.Polak píše: ...celostátní referenda spojovat i s krajskými volbami...
S krajskými a komunálními by to bylo rozhodně lepší. Při spojení s volbami do poslanecké sněmovny je velké riziko směšování témat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvek:
Dalibor.Zahora

Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Profese: programátor, podnikatel v oboru telekomu
Dal poděkování: 2251 poděkování
Dostal poděkování: 5353 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 10 úno 2018, 16:05

Mikulas.Peksa píše:To si nemyslím. Já si myslím, že pokud teď schválíme zákon o obecném referendu, který umožní hlasovat běžné otázky (protikuřácký zákon, zveřejňování smluv ČEZem,...) a neumožní hlasovat ty závažné (členství v EU, zavedení trestu smrti,...), situace se zklidní. Okamura přijde o téma, protože z "chceme přímou demokracii" se stane "chceme referendum o EU" (což zkoušel třeba Matějka a samo o sobě nic moc, na to letí akorát hardcore nacionalisti typu Klause mladšího). Zároveň "pražská kavárna" zjistí "hej, ono se vlastně nic neděje" a přestane panikařit (což je ta emoce, která drží TOP 09 před pádem do propadliště dějin).
Tohle mi přijde krásná vize, ale stejně mě se schválení referend v součastné době - současnou sestavou, v současné vládní krizi a v době, kdy Miloš Zeman mohl být zvolen prezidentem proti relativně všeobecně přijatelnému inteligentnímu kandidátovi - přijde jako mrazivé.

Jako chci říct, dáváme tím do rukou nástroj populaci s převážně tak či onak mírně fašizujícími názory (obávám se). Spousta věcí, co dnes neprojdou jako obecní vyhláška, můžou projít jako běžný zákon.

A třeba zmírnění exekucí skrz zákon se určitě nedočkáme - to spíše jejich zpřísnění.

No ale zase nejde zastavit pokrok vpřed kvůli strachu... pouze bych k referendům dodal, že bude potřeba i další krok - a sice masivní osvěta mezi občany. Sice taky rád argumentuju ve prospěch referend Švýcarskem - ale teď by to chtělo ještě nějaké ty Švýcary, všude kolem. Více hodinářů, méně alkoholiků.. nebo v čem je ten trik.
604 282398 | Jabber: x@j.cz | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
@xchaos@mastodon.social | člen MS Praha 6 | A liberal is a man too broadminded to take his own side in a quarrel

Marcel.Kolaja
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: odborník na svobodný software
Dal poděkování: 7218 poděkování
Dostal poděkování: 6580 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marcel.Kolaja » 10 úno 2018, 17:26

Předně chci poděkovat za tuto anketu. Je to důkazem toho, že se náš poslanecký klub snaží neroztrhnout stranu vejpůl a na důležité kroky hledá indikátory. Ostatní strany a jejich voliči nám tohle můžou závidět.

Hlasoval jsem "ano". Podrobněji:

Souhlasím s tím, že je třeba adresovat utržení zástupců lidu z řetězu, na což je referendum dobrým nástrojem. Ovšem je třeba se vyvarovat bezbřehého referenda na cokoli, který prosazují populistické strany. Vymezení referend o ústavních změnách a mezinárodních úmluvách do 3/5 kategorie a oddálení schválení referend tohoto typu na pozdější dobu považuji za rozumný krok. Požadavek na počet podpisů v rozmezí 100 000 až 250 000 považuji za přiměřený. Méně než 100 000 by bylo příliš snadné a vice než 250 000 by bylo přehnaně obtížné. Dvojnásobný počet u zásadního referenda též považuji za přiměřený.

Navázání kvóra na hlasy pro návrh považuji za podmínku _nutnou_ pro přijetí zákona o referendu. Pokud by kvórum bylo vázáno na účast v referendu, přikláním se k názoru, že by bylo lépe takový zákon o referendu nepodpořit.

Samozřejmě, že je třeba se inspirovat (a vyvarovat se chyb) z ostatních zemích a je dobře, že tak naši poslanci činí. Bylo by ovšem skutečně dobré ještě zahrnout Švýcarsko. Mimochodem, referendum není ve Švýcarsku žádným spásným modelem, jak si mnozí představují. Stejně tak jako lze manipulovat s veřejným míněním v případě voleb a poté lobovat u poslanců, tak obdobně lze manipulovat s veřejným míněním v případě referend. Zbavme se, prosím, představy, že referenda jsou prostě super a spasí nás. Mají své výhody i nevýhody a ďábel se opět skrývá v detailech. V našem právním a demokratickém systému je to zásadní změna a je třeba ji udělat správně, neuspěchat ji a nenasazovat si růžové brýle.

Poslední důležitá poznámka: Musíme být vnitřně i mediálně připraveni na to, že nakonec zákon o referendu nepodpoříme, pokud se nám nepodaří vyjednat dobrý návrh a výsledný hlasovaný návrh bude špatný. Špatný zákon o referendu bude horší než žádný zákon o referendu. Držím našim poslancům palce.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marcel.Kolaja za příspěvky (celkem 8):
Marek.Necada, Jiri.Ulip, Petr.Springinsfeld, Dalibor.Zahora, Vojtech.Pikal, Jiri.Koudelka, Vit.Jurasek, Pavel.Moravec

Ondrej.Kolek
Krajské předsednictvo
Profese: chemik (technolog vývoje)
Dal poděkování: 870 poděkování
Dostal poděkování: 836 poděkování

Příspěvek od Ondrej.Kolek » 10 úno 2018, 18:02

Obecní referenda už máme a Pirát může být spokojen :-)

Celostátní závazná resp. ústavní referenda je dobré zvažovat, téma kultivovat.
Skousnutelné to je, ale třeba s podmínkou volební účastí 75 % a pokud 75 % zúčastněných bude hlasovat pro záměr.
100 - 250 tis. jako kvórum je řádově podhodnocené. Klidně 1 mega.
Omezit témata pro referendum (mezinárodní smlouvy nereferendovat).

Ústava ani mezinárodní smlouvy nejsou omalovánky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Kolek za příspěvky (celkem 2):
Zbynek.Konvicka, Ida.Chuchlikova
Krajské předsednictvo LK; Garant bodu Věda a Výzkum; ondrej.kolek@pirati.cz
"Podle ovoce poznáte dobrý či špatný strom"

Marek.Necada
Republikový výbor
Profese: silozpytec
Dal poděkování: 8036 poděkování
Dostal poděkování: 5354 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek.Necada » 10 úno 2018, 18:15

Ondrej.Kolek píše:Obecní referenda už máme a Pirát může být spokojen :-)

Celostátní závazná resp. ústavní referenda je dobré zvažovat, téma kultivovat.
Skousnutelné to je, ale třeba s podmínkou volební účastí 75 % a pokud 75 % zúčastněných bude hlasovat pro záměr.
100 - 250 tis. jako kvórum je řádově podhodnocené. Klidně 1 mega.
Budu se opakovat, ale oprávněně:
Program České pirátské strany píše:Ústavní zákon stanoví způsob kladení otázek v referendech, lhůty pro sběr podpisů požadujících veto, pro naplnění občanské iniciativy atd., omezenou frekvenci rozhodování o stejných otázkách, návrhy vyžadující povinné referendum, požadavky na vzdělání a praxi kandidátů na přímo volená místa a konkrétní počty podpisů v peticích tak, aby byla přímá demokracie životaschopná. Hlasování o aktuálních otázkách budou probíhat v předem určené dny několikrát za rok. Každá změna ústavy bude schvalována v referendu a měla by vycházet z vůle občanů.
Taková kvora spolehlivě zabijí jakékoliv referendum. Co takhle je zavést dejme tomu pro (jakékoliv) volby?
Omezit témata pro referendum (mezinárodní smlouvy nereferendovat).
Pak se nedivme, až ostatní strany proti vůli naší a veřejnosti protlačí nějaké nové TTIP, ACTA a podobně.
Ústava ani mezinárodní smlouvy nejsou omalovánky.
Souhlasím. Ale v tom případě bychom k nim vůbec neměli pouštět poslance, nedejbože senátory.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvky (celkem 4):
Ivor.Kollar, Dalibor.Zahora, Vojtech.Pikal, Giuseppe.Maiello
jednatel republikového výboru Pirátů
7ЗО 845 З7З
Долой царя!

Jan.Lipavsky
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: Analytik
Dal poděkování: 983 poděkování
Dostal poděkování: 1360 poděkování

Příspěvek od Jan.Lipavsky » 10 úno 2018, 18:36

Lenka.Kozlova píše:
Jan.Lipavsky píše:
Dalibor.Zahora píše:Dobré ráno Jirko,
možná ti asi ještě plně nedošlo, co přesně si udělal, když si vstoupil do politické strany...

Tak tedy, téma referenda je dávno prodiskutované. Tím, že jsi požádal o členství si i s tímto de facto souhlasil, pokud sis to zapomněl přečíst, je to jaksi tvoje chyba.
Fajn! Takže si podle tebe máme vytisknout program strany a studovat jej jako sebrané spisy Marxe-Engelse?

Díky, tendle svět podle Daliborka Záhory nechci.

Já radšej vnitrostranickou demokracii :)

Honza
Já bych Dalibora tak neokřikovala, demokracii uvnitř bych si nepletla s erozí toho, na čem jsme se shodli už dávno.
Jirka možná nevěděl, do čeho jde, to se může stát, demokracie tkví v tom, že má stále na výběr.
Jestli se máme prohrabávat do základů, na kterých stojíme, byla bych hodně opatrná.
Já bych se tedy opravdu ohrazoval proti způsobu argumentace: "O tom se bavit nebudeme, tak to prostě je."
Vnitrostranická debata je naprostým základem našeho fungování. A úplně stejně se nás na věci k referendu budou ptát i voliči a těm přece neřekneme. "Hele, tak to prostě je, tak už se neptej...".
Správně na to tuším odpověděl Adam. Je potřeba reagovat tím, že se ten postoj vyargumentuje.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Lipavsky za příspěvky (celkem 3):
Zbynek.Konvicka, Vojtech.Pikal, Jan.Hora

Odpovědět

Zpět na „Členské ankety“