Anketa: Východiska k referendu

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Toto fórum slouží k anketám, kdy je potřeba orientačně zjistit převažující názory na nějakou oblast mezi členstvem (např. pokud přijde dotaz zvenku). Hlasovat zde mohou pouze členové.
Pro členské iniciativy v rámci celostátního fóra slouží Členské podněty.
Odpovědět

Souhlasíte s východisky Pirátů k referendu?

Ano
138
57%
Ne, referendum bude příliš složité uspořádat
5
2%
Ne, referendum bude příliš snadné uspořádat
46
19%
Ne, nechci referendum
32
13%
Nevím
11
5%
Jiná odpověď (v diskusi)
10
4%

Celkem hlasujících: 242 - Celkem hlasů: 242

Lenka.Kozlova
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: vychovatelka
Dal poděkování: 7745 poděkování
Dostal poděkování: 2865 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa: Východiska k referendu

Příspěvek od Lenka.Kozlova » 10 úno 2018, 08:42

Jan.Lipavsky píše:
Dalibor.Zahora píše:Dobré ráno Jirko,
možná ti asi ještě plně nedošlo, co přesně si udělal, když si vstoupil do politické strany...

Tak tedy, téma referenda je dávno prodiskutované. Tím, že jsi požádal o členství si i s tímto de facto souhlasil, pokud sis to zapomněl přečíst, je to jaksi tvoje chyba.
Fajn! Takže si podle tebe máme vytisknout program strany a studovat jej jako sebrané spisy Marxe-Engelse?

Díky, tendle svět podle Daliborka Záhory nechci.

Já radšej vnitrostranickou demokracii :)

Honza
Já bych Dalibora tak neokřikovala, demokracii uvnitř bych si nepletla s erozí toho, na čem jsme se shodli už dávno.
Jirka možná nevěděl, do čeho jde, to se může stát, demokracie tkví v tom, že má stále na výběr.
Jestli se máme prohrabávat do základů, na kterých stojíme, byla bych hodně opatrná.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Kozlova za příspěvky (celkem 7):
Ivo.Vasicek, Dan.Lestina, Milan.Dadourek, Dalibor.Zahora, Ales.Jakl, Giuseppe.Maiello, Ales.Sura

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 532 poděkování
Dostal poděkování: 2809 poděkování

Příspěvek od Ondra.kl » 10 úno 2018, 09:22

Lenka.Kozlova píše:Jestli se máme prohrabávat do základů, na kterých stojíme, byla bych hodně opatrná.
Jistě, jenže být opatrný neznamená být proti všem změnám. V programu máme že prosazujeme elektronické volby, znamená to snad že je prosazujeme i v jejich "nedostatečně bezpečných variantách"? Ne. Proč bychom to měli u referenda dělat jinak?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvky (celkem 4):
Vojtech.Pikal, Milan.Dadourek, Jiri.Koudelka, Petr.Vileta

Jiri.Kaderavek.sen
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: bývalý obchodník, dnes důchodce
Dal poděkování: 2566 poděkování
Dostal poděkování: 3056 poděkování

Příspěvek od Jiri.Kaderavek.sen » 10 úno 2018, 09:50

klivan píše:Zeman v r 92 byl proti referendu, nyní otočil jako korouhvička. Bohužel v tomto měl pravdu "Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt. (...)“
90% zahraničí volilo Drahoše, což mi připomíná starý vtip z dob komunismu "Hloupý Čech volá z domova ,chytrý volá z práce a ten nejchytřejší z Kanady."
Takže zmasírovat ty hloupé, co zůstali v České kotlině, např. k vystoupení z NATO, z EU, bude snadné. Po masivní emigraci v r 48,68 a i po roce 89, tady moc chytrých Čechů nezůstalo, jinak by si nezvolili za presidenta nemocného alkoholika a za premiéra estébáka. Nevím ,jak trpěli odlivem mozků Švýcaři, ale myslím, že Švýcaři díky vysokým platům spíše mozky z celého světa nasávali. Nemůžeme tudíž aplikovat ty samé metody, jako mají Švýcaři. Nejsme Švýcaři, jsme hloupější ,než Švýcaři, a musíme si to přiznat! Srovnej jenom počet Nebelových cen, kolik jich máme my a kolik Švýcaři., 1:20, srovnej počet vynálezů atd. Švýcaři jsou jinde a bude hůř, mozky, lékaři, inženýři, vynálezci odchází do USA , do Západní Evropy. Propadáme se do nicoty a bezvýznamnosti. :fet:
http://www.psp.cz/eknih/1990fs/slsn/ste ... 020006.htm
Zajímalo by mne, do které skupiny se řadíš? Já bych tě řadil do tebou zmiňované třetiny.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kaderavek.sen za příspěvek:
Ivo.Vasicek
člen České pirátské strany
tel: +420775335227

Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Profese: Farmář, ochrana přírody
Dal poděkování: 1919 poděkování
Dostal poděkování: 1690 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Milan.Dadourek » 10 úno 2018, 10:07

Ales.Sura píše:Osobně chci vrátit demokracii její původní význam (tj. vláda lidu).
I když s celkovou filozofií tvojí úvahy souhlasím, snad mi promineš jedno upozornění - toto je velmi novodobé pojetí demokracie. Původní náplní tohoto pojmu byla spíše vláda svobodných rodilých soukmenovců dostatečně majetných, aby se mohli zabývat veřejnými věcmi, a aby měli co ztratit. Starověkých Atéňanů oprávněných k účasti na vládě byl jen malý zlomek (ne ženy, ne mladí, ne chudí, ne přistěhovalí...). O opěvaném Švýcarsku jsem se dočetl, že polovinu svých občanů (ženy) připustilo k volbám až v roce 1971! Takže jde o ideál, vizy, která zatím nikde a nikdy nebyla dosažena. Ke které bych se také rád blížil, ale zároveň mám pocit, že těch kroků bude třeba více, protože se všichni musíme mnohé naučit a na mnohé si zvyknout. OFFTOPIC(Třeba, že imigranty z Čech vyhání Japonec, a přesto ho češi berou vážně. :shock:)
"Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo." Vlasta Burian --- Mocné omezujte první! --- Profil --- Na FB mě nenajdete.

Adam.Zabransky
Krajský zastupitel
Profese: student práva na UK
Dal poděkování: 1898 poděkování
Dostal poděkování: 3415 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adam.Zabransky » 10 úno 2018, 10:53

Jsem pro závazné referendum a dokonce i pro ústavní referendum. Nelíbí se mi ale podle mě neférové argumenty, které zde padají od některých zastánců referenda, ve smyslu "referendum je u Pirátů dávno prodiskutované"/"koukni na dlouhodobý program, tam to je"/"jestli jsi Pirát, tak musíš chtít ústavní referendum teď" atd. Na pirátském dlouhodobém programu je důležité to slovo dlouhodobý. Není to volební program, je to představa toho, jak by Česko podle nás mělo vypadat v dlouhodobém horizontu. Takže když tam je napsáno, že např. chceme rozhodování v referendu o mezinárodních smlouvách na základě lidové iniciativy, neznamená to, že není legitimní z pozice člena strany požadovat, aby se na tento typ referenda vztahovaly mnohem přísnější podmínky nebo aby bylo o několik let odloženo. Neexistuje žádný do podrobností zpracovaný návrh zákona o referendu, se kterým bychom šli do voleb. Takže si prosím odpusťte tu aroganci vůči novým členům. To, že někteří z vás šli k Pirátům hlavně kvůli referendu, je pro tuto diskusi irelevantní.

U této ankety mi chybí podstatná část hodně důležitých otázek - kontrola Ústavním soudem, seznam otázek, o kterých se nebude moci rozhodovat (napadá mě třeba "sociální dávky pro Romy"), pravidla pro kampaň atd. Snad přijdou na řadu taky. Ideálně bych uvítal, abychom si tu finální návrh schválili členskou základnou.
Pražský radní pro bydlení a transparentnost, student práv na Karlovce, bojovník za práva zvířat a efektivní altruista.
Tel. +420 721 006 868
FB: https://www.facebook.com/adam.zabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

TomasMikus
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: biolog
Dal poděkování: 209 poděkování
Dostal poděkování: 312 poděkování

Příspěvek od TomasMikus » 10 úno 2018, 11:16

Ales.Sura píše:Jsem jednoznačně pro závazná referenda o jakýchkoliv otázkách. Je to jeden z hlavních důvodů, proč jsem k Pirátům vstupoval. Vůbec nechápu o čem se tu bavíme, když tyhle věci jsou jasně zmíněny v programovém bodu Přímá demokracie.
Osobně chci vrátit demokracii její původní význam (tj. vláda lidu). Občané mají právo určovat směrování států a nést následky svých rozhodnutí.
Za sebe bych držel počet podpisů obzvláště pro běžná referenda na uvedeném minimu (tj. 100.000 hlasů). Podpoří to chuť lidí se aktivně zapojit do politiky. Občané taky přijdou o jednu z častých výmluv, že občan nemá šanci nic ovlivnit. Referendem se karta obrací a politici se budou muset mnohem více ohlížet na vůli občanů. Ohledy v současnosti nezřídka končí zvolením ve volbách. Referenda by společně s přímou volbou, a hlavně též odvolatelností, politiků mohla občanům vrátit důvěru k demokracii.
Odstup k zavedení ústavního referenda bych viděl optimálně na 2 roky (určitě ne více jak 3) - tj. aby začalo platit do skončení čtyřletého volebního období.
Jsem také rád, že jsou zmíněny vyvážené, pravdivé a aktuální informace. Jenom doufám, že pravdivost nebude probíhat v rovině nálepkování "fake news" jak je v současnosti módním zvykem.
Na závěr chci za tuto aktivitu opravdu poděkovat!!! Upřímně řečeno jsem byl překvapen (pozitivně!), že na toto téma takto brzo došlo. Už i z vnitřku naší strany se ozývají hlasy, že referendum je nebezpečný nástroj. Že ti blbí občané nejsou schopni kvalitního a kvalifikovaného rozhodování. Že referenda a přímá volba je čirý populismus, apod. Podobné výroky vyvěrají pouze ze strachu, že si občané odhlasují volbu, která se nám nelíbí. Pokud bychom ale lidi nechali dělat jenom rozhodnutí, která se líbí nám, tak by to opravdu s demokracií nemělo nic společného.
Takže ještě jednou DÍKY!
jakoho jednoho z nejvíce proreferendových zastanců mám otázku přímo na Vás v čem je přímá demokracie jednoznačně lepší než zastupitelská a co je špatného na úvaze že dnešní svět se bez odborného přístupu neobejde tedy že se necháváme zastupovat v mnoha věcech několikrát denně pečivo nakupujeme u pekaře auto u automobilek stříhat se necháváme u holiče ošetřovat od lékaře a děti si necháváme vzdělávat od pedagogů proč bychom tedy neměli stát nechat řídit odborníky včetně zahraniční politiky otázek bezpečnosti atd. díky
Tito uživatelé poděkovali autorovi TomasMikus za příspěvek:
HOI21MiloslavDorda

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 24846 poděkování
Dostal poděkování: 11790 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 10 úno 2018, 11:17

Tak ještě upřesním.
Samozřejmě, že další diskuze a projednávání je možné, ale to by ten příspěvek JIrky musel být napsán jinak, měl by být informovaný, ne ignorantský. Z něj spíš plyne, že vůbec nechápe, jak nějaký kolektiv funguje.
Martin.Duska píše:Zase v klidu. Při každém grilování padá otázka co ti v Pirátském programu líbí/vadí. Jako řada členů jsem zmínil přímou demokracii na celostátní úrovni. Neznám Piráta který by s pirátským programem souhlasil na 100 procent. Ano, existují i lidé s opačným názorem... Anketa jasně ukazuje že většina Pirátů to chce, tím je téma vyřešené
Jasně neříkám, že musí 100% souhlasit, ale měl by ho nějak reflektovat a respektovat, zvláště, když tu nejsem dlouho a x věcí neznám.

Druhá věc, že je to nebezpečné i z jiného důvodu - ta při každém mediální poryvu budeme všechno hned předělávat a zpochybňovat?
S takovým přístupem ti garantuji, že dlouho nevydržíme.
Jan.Lipavsky píše:[OFFTOPICquote="Dalibor.Zahora"]Dobré ráno Jirko,
možná ti asi ještě plně nedošlo, co přesně si udělal, když si vstoupil do politické strany...

Tak tedy, téma referenda je dávno prodiskutované. Tím, že jsi požádal o členství si i s tímto de facto souhlasil, pokud sis to zapomněl přečíst, je to jaksi tvoje chyba.

Fajn! Takže si podle tebe máme vytisknout program strany a studovat jej jako sebrané spisy Marxe-Engelse?

Díky, tendle svět podle Daliborka Záhory nechci.

Já radšej vnitrostranickou demokracii :)

Honza[/quote][/quote][/quote][/quote][/quote][/quote][/quote]
V tisku to ještě není, ale redakční kolektiv již pracuje na sebraných spisech Bartoše, Michálka a Ferjenčíka. Takže neboj, dočkáš se! :)
A tu vnitrostranickou demokracii, ti ve vhodnou chvíli připomenu. :twisted:

Zatím poprosím grafiky, jestli by mohli předělat dle vzoru, dík!
656808-top_foto1-7sdi9.jpg
Marx_Engels_Lenin.svg.png
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Giuseppe.Maiello
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

TomasMikus
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: biolog
Dal poděkování: 209 poděkování
Dostal poděkování: 312 poděkování

Příspěvek od TomasMikus » 10 úno 2018, 11:20

Petr.Vileta píše:

Jsem jednoznačně pro obecní a krajská referenda, ale nejbližších 20 let proti ústavnímu referendu. Švýcaři se to učili 200 let a i dnes se tam občas spletou. My začali přímou volbou prezidenta a jak to dopadlo víme. Začínat je třeba od jednoduchého a postupovat k náročnějšímu a složitějšímu.
jednoznačně souhlas se vším jen k poslední poznámce si dovolilm podpoznámku přímá volba presidenta není podle mne zcela zcela projev přímé demokracie tím by bylo spíše pokud by občané v referendu hlasovali jaký věnec a kam položit a jak by měl být ten či onen projev upraven v případě Zemana zda lezt první do otvoru na východě a nebo ještě více na východě. Takže přímá volba presidenta asi zas tak moc nevadí a hlavně je to pro tento národ potřeba tímto slzavým údolím projít aspoň doufám třeba budeme za pět let opět trošku dospělejší.

HOI21MiloslavDorda
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: student demokracie a meditace
Dal poděkování: 102 poděkování
Dostal poděkování: 116 poděkování

Příspěvek od HOI21MiloslavDorda » 10 úno 2018, 11:27

Adam.Zabransky píše:Jsem pro závazné referendum a dokonce i pro ústavní referendum.
Ou, to bolí. Asi je to ale záměr, že v našich končinách ani studenti práv nemají ponětí o tom, co a proč funguje ve Švýcarsku.
Žádné ústavní referendum tam není zapotřebí, pro každou změnu ústavního zákona je předepsáno závazné referendum (obligatorisches Referendum).
Das obligatorische und das fakultative Referendum in der Schweiz - oficiální informace Švýcarské konfederace v pěti jazycích včetně angličtiny.

Eine Volksabstimmung muss durchgeführt werden, wenn das Parlament gewisse Erlasse verabschiedet, insbesondere wenn es die Verfassung ändert. (obligatorisches Referendum) Verfassungsänderungen treten nur in Kraft, wenn sie von der Mehrheit des Stimmvolks und der Mehrheit der Kantone in der Volksabstimmung angenommen werden.
Lidové hlasování musí proběhnout, pokud parlament schválí některé výnosy, zejména pokud mění ústavu (obligatorní referendum). Změny ústavy vstoupí v platnost jen tehdy, pokud jsou v lidovém hlasování přijaty většinou občanů s právem hlasovat a současně většinou kantonů.

V posledních sedmi letech jsem strávil necelé dva roky ve Švýcarsku, velmi rád zpracuji pro Piráty zprávu o zdejší polo-přímé demokracii, a to více podrobnou než je ta, kterou máte k dispozici pro státy EU. Ku prospěchu, duchovnímu a materiálnímu blahu zdejšího lidu třeba i zdarma. Jen se obávám, že už je pozdě ...
Naposledy upravil(a) HOI21MiloslavDorda dne 10 úno 2018, 18:07, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi HOI21MiloslavDorda za příspěvky (celkem 3):
TomasMikus, Petr.Vileta, Pavel.Moravec
Clovek by nemel placenim dani prispivat na zivobyti tem, ____ "Nadeje na zvrat globalniho oteplovani je ve zmene celeho systemu,
kteri se povazuji za moudrejsi nez cely narod dohromady. ____ na takovy, co funguje lepe, jsme v nem zdravejsi, produktivnejsi,
Patrim do Svycarska - system s vysledky pro budoucnost. ____ a ten system je levnejsi a mirumilovnejsi." Paul Hawken

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 21115 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 10 úno 2018, 11:31

TomasMikus píše:v čem je přímá demokracie jednoznačně lepší než zastupitelská a co je špatného na úvaze že dnešní svět se bez odborného přístupu neobejde tedy že se necháváme zastupovat v mnoha věcech několikrát denně pečivo nakupujeme u pekaře auto u automobilek stříhat se necháváme u holiče ošetřovat od lékaře a děti si necháváme vzdělávat od pedagogů proč bychom tedy neměli stát nechat řídit odborníky včetně zahraniční politiky otázek bezpečnosti atd.
Za prvé to, že je někdo poslanec, není automaticky zárukou odborného přístupu.
Za druhé bych zde ocitoval včerejší příspěvek Mikiho:
Mikulas.Ferjencik píše:Piráti po celou svou existenci upozorňují na rozevírající se nůžky mezi chováním a zájmy politické reprezentace a jejich voliči. Vidíme, že poslanci jednotlivých stran k sobě navzájem mají blíže, než ke svým voličům. Mají podobné platy, podobné vzdělání a podobné životní zkušenosti. Občasnou výjimkou je nástup do značné míry generačních stran jako jsou třeba Piráti, ale tahle mezipolitická solidarita prostě existuje a je znát.

I z tohoto důvodu vzniká řada zákonů, se kterými občané nesouhlasí, ale nevidí žádnou cestu, jak je změnit, protože když dojde na lámání chleba, politici navzdory svým slibům "vyměknou". Příkladem jsou exekuce, výjimky pro ČEZ ze zákonů o přístupu lidí k informacím, absurdní přimíchávání biosložky do nafty, které v českém provedení škodí i životnímu prostředí, zákony, které si napsali na míru přímo sami telefonní operátoři, absurdní daňový systém, kdy bohatí platí menší procento, než nejchudší a spousta dalších průšvihů, které se od revoluce nakupily.

Piráti jsou přesvědčení, že tímto problémem je potřeba se vážně zabývat a obecné referendum je jedna z mnoha cest, jak přimět politiky, aby ve svém rozhodování více reflektovali zájmy svých voličů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
TomasMikus, Giuseppe.Maiello
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Odpovědět

Zpět na „Členské ankety“