KF Pha 6/2018 Odměny zastupitelům v MČ (rozprava)

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.


Moderátoři: KoKS Praha, Pražští předsedající, PKS Praha

Uživatelský avatar
Michal.Jokes
Člen KS Praha
Příspěvky: 650
Registrován: 02 zář 2016, 21:04
Profese: organizátor, režisér, herec
Dal poděkování: 257 poděkování
Dostal poděkování: 784 poděkování

KF Pha 6/2018 Odměny zastupitelům v MČ (rozprava)

Příspěvek od Michal.Jokes »

Zahajuji jednání ve věci schválená záměru na odměny zastupitelům městských částí.

Usnesení:
KF Praha schvaluje záměr na odměny zastupitelů zvolených za Piráty (případně s jejich podporou) ve výši 250 000 Kč.
Důvodová zpráva:
Zastupitelé městských částí mají výrazně nižší odměny než magistrátní zastupitelé. To je velký problém, protože z těchto odměn se vůbec nedá uživit (z odměn magistrátních zastupitelů se nově jakž tak uživit jde, s přídavkem od strany to je ještě o něco lepší). Výsledky jsou nemilé: aktivity některých našich zastupitelů městských částí nejsou vidět, pokud tam nějaká aktivita vůbec je.

Strana za mandáty zastupitelů MČ nedostává žádné příspěvky od státu, tudíž pro jejich odměňování musíme sahat do jiných zdrojů. I tak to ale myslím stojí za to. Pokud je dokážeme namotivovat, aby byli aktivní (včetně mediálních aktivit), myslím, že se to straně nakonec vyplatí. Proto navrhuji uzavřít s nimi smlouvy podobné těm, které mají magistrátní zastupitelé, s limitem třeba 5000 Kč měsíčně na každého. Část z toho by byla vyplácena jako hodinovka, část jako bonus za mediální zviditelnění. Schvalovalo by PKS.
Hlasování bude zahájeno 4. 2. 2018 a bude trvat 48 hodin.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Jokes za příspěvek:
Petr.Jedelsky
77O 113 642
Krajský koordinátor Praha
Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12022 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Pha 6/2018 Odměny zastupitelům v MČ (rozprava)

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

A je problém skutečně ve výši odměny?

Olča, Dana a Tomáš Murňák jsou velmi aktivní, naopak o pár dalších jsem toho moc neslyšel. Koho konkrétně mají ty peníze aktivizovat?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 4):
Karel.Nejedlik, Ladislav.Kos, Eva.Horakova, Jakub.Michalek

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Karel.Nejedlik
Člen KS Praha
Příspěvky: 238
Registrován: 23 črc 2014, 16:36
Profese: Informatik
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2541 poděkování
Dostal poděkování: 578 poděkování

Re: KF Pha 6/2018 Odměny zastupitelům v MČ (rozprava)

Příspěvek od Karel.Nejedlik »

Mikuláš trefuje hřebík na hlavičku.

Mě by ještě zajímalo, zda je to dočasné opatření, tedy jedná se v podstatě o formu předvolební kampaně? A nebo je to dlouhodobý záměr?
Dopravní zamyšlení: OFFTOPICIndividuální automobilová doprava - největší omyl lidstva?
O trolech: OFFTOPICObrázek
Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3069
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4840 poděkování
Dostal poděkování: 6416 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Pha 6/2018 Odměny zastupitelům v MČ (rozprava)

Příspěvek od Jan.Hora »

Mě to dává smysl adhoc - pro ty zastupitele, kteří budou sami o sobě aktivní a pracovití a přitom o nich bude známo, že v občanském povolání si vydělají pramálo nebo jsou na mateřské či v důchodu. Tj. nejsem proti, ale šetřil bych s tím...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 4):
Petr.Jedelsky, Karel.Nejedlik, Ladislav.Kos, Nadezda.Jureckova

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Pavel.Hajek
Příspěvky: 501
Registrován: 29 čer 2014, 13:07
Profese: učitel
Dal poděkování: 503 poděkování
Dostal poděkování: 1076 poděkování

Re: KF Pha 6/2018 Odměny zastupitelům v MČ (rozprava)

Příspěvek od Pavel.Hajek »

Ahoj, máme zastupitele MČ, kteří jsou nově poslanci, tam není co řešit, ale máme tu i velmi aktivní zastupitele, kteří několik let makají za směšnou částku a prosím, neponižujte je tím, že teď na několik měsíců budou muset dělat výkazy práce a pracovat na hodinovku a přiklepněte jim rovnou „základní příjem“ fix 5.000 Kč měsíčně.

Všichni víme, že bez diskuze celé volební období na své MČ maká:

Tomáš Murňák
Jana Komrsková
Jiří Dohnal

a omlouvám se, jestli mi teď někdo další vypadl.

Dejte jim ten fix třeba usnesením fóra.
Uživatelský avatar
Vaclav.Hrdlicka
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 27
Registrován: 18 čer 2016, 00:30
Profese: manažer
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 84 poděkování

Re: KF Pha 6/2018 Odměny zastupitelům v MČ (rozprava)

Příspěvek od Vaclav.Hrdlicka »

Nabízím svůj osobní pohled a stanovisko k odměnám zastupitelů. Možná to má někdo podobně, případně zná ze svého okolí. Těm ostatním může obohatit představu o tom, kdo jsou také pražští Piráti...

Mojí motivací pro aktivitu v místní samosprávě je primárně zájem sám ovlivňovat město a místo, na kterém se svojí rodinou žiji. A se svým naturelem a životními hodnotami to do jisté míry to beru i jako poslání.
Za poslední rok jsem strávil desítky a dost možná i stovky hodin relevantními aktivitami jako je psaní článků, připomínek k četným stavebním řízením, rešeršováním různých témat pro zastupitelstvo, kontaktní kampaní atp. Sami to asi znáte…

To vše bez nároku na jakoukoliv odměnu, při fulltime jobu a rodině se dvěma dětmi. Na tomto místě nutno dodat, že doposud nejsem zastupitelem, protože k Tomášovi Murňákovi, respektive Pirátům na Praze 13, jsem naskočil až na sklonku roku 2016. Ale i kdybych byl, těch pár stovek měsíčně zastupitelské odměny pokryje -když to trochu přeženu- občerstvení v rámci našich pracovních schůzek.

Osobně nemám ambici stát se uvolněným zastupitelem, a to zejména z pragmatických - finančních důvodů. A vím, že hodně Pirátů na zastupitelské úrovni to má podobně.Jsem ale připraven věnovat samosprávě a Piratum minimálně stejnou energii a čas i po podzimních komunálních volbách. A jsem přesvědčen, že i s ohledem na práci, která je za námi vidět, máme potenciál je letos vyhrát.

Moji (ne)možnost stát se v případě volebního úspěchu uvolněným pár tisícovek asi nevyřeší. Ale jednoznačně pro nějakou formu odměny zastupitelům jsem. Na férovku… i mne se budou doma lépe obhajovat hodiny a hodiny zastupitelské práce, když budu moci mimo dobrého pocitu kompenzovat tento čas rodině i něčím hmatatelným.

A zvážil bych i prostředky a la expertovné, kterým bychom mohli když ne motivovat, tak alespoň symbolicky ocenit třeba ad hoc spolupráci s externím speciisrou atp.Dovedu si představit nějaký volný “budget” pro předsednictvo, kterým bude možné ocenit spolupracovníky. Jsem si vědom možných smluvně-výkaznických komplikací, které by bylo řešit, ale dávalo by mi smysl.

Každopádně odměna i pro zastupitele městských částí ano a ještě jednou ano. Peníze jsou svým způsobem vždycky až na prvním místě, takže je naprosto legitimní hledat za svoji práci odpovídající odměnu. Byla by škoda, pokud by z těchto důvodů “odcházeli” lidé kandidovat jen na magistrát, nebo úplně.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Hrdlicka za příspěvky (celkem 5):
Tomas.Murnak, Michal.Koci, Nadezda.Jureckova, Josef.Kadlecek, Jan.Hora
Místopředseda MS Piráti Praha 13
Předseda zastupitelského klubu Praha 13
https://wiki.pirati.cz/lide/vaclav_hrdlicka
Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2134
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1775 poděkování

Re: KF Pha 6/2018 Odměny zastupitelům v MČ (rozprava)

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

Mikulas.Ferjencik píše:...naopak o pár dalších jsem toho moc neslyšel....
Možná právě proto o nich není slyšet, páč musí vydělávat na složenky. OFFTOPICZa svou práci eletrikáře beru bezmála 400 man/hour a doma dvacet let hospodaříme s plusovou nulou. O dovolené si můžu už stejných dvacet let nechat jen zdát, nedostat od rodičů prachy na rekonstrukci&zateplení střechy, tak už všech nás pět bydlíme na ubytovně/pod mostem. Žena taky maká...
Jednoznačně pro návrh.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Kadlecek za příspěvek:
Vaclav.Hrdlicka
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12336
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5377 poděkování
Dostal poděkování: 20687 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Pha 6/2018 Odměny zastupitelům v MČ (rozprava)

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Ahoj, předně u návrhu na 250 000 Kč není napsáno, kdo ho předkládá. Osobně jsem jednoznačně proti tomu, aby se rozdávaly peníze, pokud to průkazně nepovede ke zvýšení aktivity. Zejména tzv. paušály bez kontroly jsou podle mé zkušenosti vyložené rozhazování peněz. Každý celopražský zastupitel musel konkrétně dokládat, co udělal a podle toho dostal odměnu, tedy odměna podle výkonu, nikoliv paušál, a samozřejmě se to kontrolovalo, takže všichni viděli, že za flákání peníze nedostanou a že se musí snažit svoji práci prodat lidem. Zdaleka nejsem přesvědčen o tom, že by si všichni zastupitelé MČ zvolení za Piráty odměnu zasloužili. Obecně zastupitel na městské části je nesrovnatelný se zastupitelem hl. m. Prahy (HMP hospodaří s rozpočtem, který je cca 70 větší než rozpočet největší městské části. Není adekvátní tedy dávat obecně cca poloviční odměnu.) Na druhou stranu u aktivních a ověřených zastupitelů bych s tím souhlasil, zejména pokud máme perspektivu, že dají dohromady úspěšnou kandidátku na dané městské části a povedou volební kampaň. Rád bych tedy viděl u usnesení konkrétní seznam zastupitelů, kteří by peníze měli dostávat, za jejich práci se krajské předsednictvo zaručí, a zvážil bych, zda by se o nich mělo hlasovat jednotlivě.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvek:
Adam.Zabransky

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2134
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1775 poděkování

Re: KF Pha 6/2018 Odměny zastupitelům v MČ (rozprava)

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

Jakub.Michalek píše:...Rád bych tedy viděl u usnesení konkrétní seznam zastupitelů, kteří by peníze měli dostávat, za jejich práci se krajské předsednictvo zaručí, a zvážil bych, zda by se o nich mělo hlasovat jednotlivě.
Když takový exot nepovede otevřený kalendář (à propos - mají ho všichni naši poslanci/zastupitelé?), tak je snadné mu nedat ani vorla.
V tom s Tebou nezbývá než souhlasit.
Ne-insider si těžko dokáže představit práci zastupitele vedle své (neuvolněná funkce). Možná jsem to s tou svou jednoznačností přeťáp; pokud bych ale měl věnovat třeba čtvrtinu času (který normálně věnuju vydělávání měďáků) funkci na MČ a ještě zadarmo, tak bych tam z finančních důvodů vydržel tak šest neděl. Málokdo z Pirátů má vatu, kterou může průběžně rozpokládat na oltář své obci a pak s hřejivým pocitem u srdce splakat nad výdělkem. To by pak bylo doma keců!
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Jan.Lejcko
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 623
Registrován: 02 čer 2017, 18:33
Profese: Student práv, "ajťák".
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 1328 poděkování
Dostal poděkování: 804 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Pha 6/2018 Odměny zastupitelům v MČ (rozprava)

Příspěvek od Jan.Lejcko »

Ahoj,

dovolím si reagovat trošku nemístnou a negativní poznámkou, která je svou formou nicméně dosti důležitá, alespoň se mi to tak z mé pozice zdá.
Poznámkou, která dementuje výši a účel podpory zvolených zastupitelů za Piráty.

Domnívám se, že částka 250 000,- Kč by reálně neodpovídala možnému počtu lidí, které ve výsledku budou za Piráty úspěšně občany zvoleny.
- nelíbí se mi fixní taxa 250tis. Kč (neříkám, že je to malá částka, ale s ohledem na níže uvedené...)

Prostou matematikou je možné dojít k výsledku, že se řekněme počítá s cca 50x lidmi, které získají mandát zastupitele na oné MČ Prahy, ale co se stane nedej bože s těmi ostatními, kteří (ne)budou v tomto počtu zohledněny ?
Cožpak KF Praha nepamatuje na ostatní ? Co když bude vícero úspěšných lidí, kteří dostanou mandát, vícero nad oněch zmiňovaných 50x lidí (50lidí x 5000,- = 250 000,- Kč).

Dále mi zde chybí informace, zda by to bylo po dobu výkonu mandátu či jen v předvolebním/povolebním čase. (?)
- tedy na jak dlouhé období by "finanční příspěvek" poputoval za oním zastupitelem.

Stejně tak informace, o tom, jak by byly nastaveny limity hodinové vs. mediální "odměny" ?
- to může být u každého jinak; jeden bude zastupitelem a reprezentantem oboru, který je zrovna mediálně palčivý; kdežto druhý bude zastupitelem a reprezentantem oboru, který je úplně odlišný a svojí prací bude obdobně aktivní jako první, ale bez mediálního zviditelňování...
Vedle tohoto musíte vzít na zřetel i to, že osoba X/Y, tedy jeden ze zastupitelů (který bude úspěšný svou kandidaturou) nebude mít tak ožehavou pozici (témata) na to, aby se musela zviditelňovat - medializovat.

Proto si dovolím navrhnout, aby KF Praha brala nějakou proměnlivou částku (ne fixní), která by reálně odpovídala počtu lidí, kteří se dostanou na jednotlivé pozice MČ Prahy.
+ zároveň stanovení "nějakých" přesných kritérií, která by byla nastavena tak, aby se dopředu o nich vědělo

Díkec
Zamčeno

Zpět na „Krajské fórum Praha“