Možnosti uložení volných prostředků

Finanční odbor plánuje finance strany, spravuje transparentní účet, vede transparetní účetnictví, dohlíží na toky peněz ve straně, sestavuje účetní uzávěrku, spolupracuje s finančním auditorem a zpracovává výroční finanční zprávu.

Moderátoři: Kancelar strany, Financni tym

Pravidla fóra
Toto fórum slouží pro diskuse související s finančním týmem, např. náměty a připomínky k jeho činnosti, u kterých předpokládáte delší diskusi. Na každý podnět založte nové téma.
  • Oznámení a dotazy prosím vkládejte do podatelny
  • Můžete používat i odkazy do jiných fór, pokud nejsou uzavřená.
  • Moderování tohoto fóra provádí výhradně vedoucí finančního týmu, nebo jím pověřený spolupracovník.
  • Po vyřešení nebo vyčerpání diskuse se po několika dnech téma zamyká. O opětovné odemknutí můžete požádat soukromou zprávou.
Pro proplacení financí si podejte žádost, jiné podněty podávejte do podatelny, ale napřed zkuste, jestli na to není návod.
Uživatelský avatar
Jaromir.Beranek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 291
Registrován: 25 dub 2016, 17:37
Profese: ekonom, právník
Bydliště: Praha 6 - Bubeneč
Dal poděkování: 690 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování

Možnosti uložení volných prostředků

Příspěvek od Jaromir.Beranek »

Po dohodě s vedením jsem vytvořil stručnou analýzu možností uložení volných prostředků na bankovním účtu do produktů s vyšším zhodnocením. Dávám k dispozici všem pro doplnění komentářů či vlastních návrhů - diskusi nechám běžet cca týden. Po schválení ze strany RV bude dokument předložen RP jako připravené usnesení.

Výchozí předpoklady:
- jsme ochotní uložit peníze pouze na spořicí účet či termínovaný vklad s garantovaným výnosem a nulovým rizikem ztráty
- jsme ochotní mít peníze uložené pouze v bance s licencí ČNB nebo pobočce zahraniční banky z jiné země EU
- chceme peníze rozdělit po menších částkách do více finančních investicí
- aktuální přehled úročení u termínovaných vkladů a spořicích účtů zde
- možné modifikovat - např. jsme ochotní investovat do podílových fondů či jiných instrumentů, případně netrváme na úložce u instituce s bankovní licencí

Aktuálně máme na účtu 57 milionů korun, z nichž letos vyčerpáme cca 45 milionů korun, ale dalších 30 milionů korun nám přijde na státních příspěvcích. Příští rok vyčerpáme opět kolem 45 milionů korun a dostaneme minimálně stejných 30 milionů korun, pravděpodobně však více díky navýšenému objemu příspěvků na mandát za zastupitele na MHMP a nově zvolené senátory. Tento scénář, kdy nevyčerpáme veškeré disponibilní prostředky na účtech, se pak bude opakovat každý rok až do příštích sněmovních voleb v roce 2021. Znamená to tedy, že pokud bychom se rozhodli uložit veškeré volné peníze, které nebudeme během následujícího 1, resp. 2 a 3 let potřebovat, do lépe úročených bankovních produktů, můžeme se na 1 rok vzdát částky až 40 milionů korun, na dva roky až 25 milionů korun a na 3 roky až 10 milionů korun, aniž by ohrozily cash flow Pirátů. Logicky by tedy bylo možné pro maximalizaci výnosů uložit zmíněných 10 milionů na tři roky, dalších 15 (25 – 10) milionů na dva roky a zbývajících 15 (40 – 15 – 10) milionů korun na jeden rok. Na druhou stranu je třeba uvážit některé rizikové scénáře, při jejichž naplnění by Piráty neměli dostatečný objem hotovosti na účtech a museli se ztrátou výnosové produkty vypovídat.

Očekávané zhodnocení:
a) varianta Clear Deal u J&T Banky - nejvyšší zhodnocení se všemi prostředky u jedné banky (při připisování úroků s roční frekvencí)
  • - 15 milionů na 1 rok s úrokem 1,05 %: po zdanění 133.875 Kč
    - 15 milionů na 2 roky s úrokem 1,50 %: po zdanění 384.938 Kč celkem, resp. v průměru 192.469 Kč za rok
    - 10 milionů na 3 roky s úrokem 1,60 %: po zdanění 413.574 Kč celkem, resp. v průměru 137.858 Kč za rok
    - CELKOVÝ VÝNOS PO ZDANĚNÍ: 932.287 Kč
b) varianta rozdělení prostředků po menších částkách u více finančních institucí
c) jiná varianta, která počítá s jinými výchozími předpoklady

Rizika:
- předčasné volby a nevyplacení příspěvků na mandáty (19,8M ročně) a na činnost (10M ročně)
- nevyplacení státního příspěvku v jednom nebo více letech po sobě z důvodu neschválení zprávy o hospodaření za předchozí rok (příklad Zelených, sami jsme loni měli složitou situaci)
- nižší než předpokládaný zisk v budoucích volbách a nižší dodatečné příjmy
- uložení větších částek u jedné banky s ohledem na možný default - vklady jsou ze zákona pojištěny pouze do částky odpovídající EUR 100.000

Přínosy:
- dodatečný příjem z úroků
- diverzifikace rizika pro případ defaulty jedné z bank
- bezpečnostní polštář
- vyšší ochrana proti zneužití prostředků na účtu
Předem díky za váš čas!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jaromir.Beranek za příspěvky (celkem 5):
Jan.Novak, Jan.Lipavsky, Petr.Tkadlec, Vojtech.Pikal, Rostislav.Reha

Jaromír Beránek
předseda Výboru pro zahraniční vztahy a EU fondy ZHMP
tel: 720 761 616
Profil | FB | LinkedIn

Uživatelský avatar
Jaromir.Beranek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 291
Registrován: 25 dub 2016, 17:37
Profese: ekonom, právník
Bydliště: Praha 6 - Bubeneč
Dal poděkování: 690 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování

Re: Možnosti uložení volných prostředků

Příspěvek od Jaromir.Beranek »

Komentovat můžete přímo do pracovního dokumentu: https://goo.gl/BBztFp

Jaromír Beránek
předseda Výboru pro zahraniční vztahy a EU fondy ZHMP
tel: 720 761 616
Profil | FB | LinkedIn

Uživatelský avatar
jnxkkghw
Příspěvky: 82
Registrován: 02 pro 2017, 19:15
Profese: kominík
Dal poděkování: 15 poděkování
Dostal poděkování: 50 poděkování

Re: Možnosti uložení volných prostředků

Příspěvek od jnxkkghw »

Pri mezirocni inflaci 2,5 % je to lahoda :)
black metal je o tom, že tam hudebníci přivazují nahé dívky k obráceným křížům
death metal je o tom, že tam souloží s mrtvými dívkami
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Fotku Stierlitze jako avatara mi zakazali, toz sem nahodil catvatara.

Obrázek
Uživatelský avatar
Jan.Hosek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 453
Registrován: 18 lis 2016, 21:05
Profese: programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 310 poděkování
Dostal poděkování: 499 poděkování

Re: Možnosti uložení volných prostředků

Příspěvek od Jan.Hosek »

Když diverzifikovat tak: PotCoin, HempCoin, DopeCoin, Paragon :fet:
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Možnosti uložení volných prostředků

Příspěvek od Petr.Vileta »

honza.h píše:Když diverzifikovat tak: PotCoin, HempCoin, DopeCoin, Paragon :fet:
Jako fór to beru, ale při těch výkyvech to ani nelze brát jinak. :D
https://coinmarketcap.com/currencies/potcoin/

https://ekonomika.idnes.cz/jizni-korea- ... anicni_div

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Jan.Hosek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 453
Registrován: 18 lis 2016, 21:05
Profese: programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 310 poděkování
Dostal poděkování: 499 poděkování

Re: Možnosti uložení volných prostředků

Příspěvek od Jan.Hosek »

Petr.Vileta píše:
honza.h píše:Když diverzifikovat tak: PotCoin, HempCoin, DopeCoin, Paragon :fet:
Jako fór to beru, ale při těch výkyvech to ani nelze brát jinak. :D
Fór to byl, sám bych do těchto čtyř věcí značnou část svých peněz nedal, ale chtěl jsem tím začít i vážnou debatu.

Jak poznamenal Krtek, výnosy termínovaných vkladů a podobných nízko-rizikových věcí jsou momentálně pod inflačním cílením ČNB. Určitě lepší než nic, ale .... Já bych debatě o variantě c) nebránil.

Napadají mě varianty:
  1. Nemovitosti: Zakládají se Pirátská Centra. Nájem tvoří částku srovnatelnou s úrokem z toho 10 milionového vkladu. Část dlouhodobé rezervy by mohla být investována do nemovitosti pro některé z center.
  2. Podílové fondy, jak bylo zmíněno. Proč ne alespoň z části.
  3. Jednu akcii ČEZu (za cca 500Kč), jen pro argument, že se tají informace akcionáři.
  4. Já bych byl i z malé části prostředků pro Bitcoin, i když věřím a rozumím, že většina členů by asi byla proti.
  5. [vtip]Truhla s cca 50 kg zlata.[/vtip]

OFFTOPIC[quote="Petr.Vileta"]
https://ekonomika.idnes.cz/jizni-korea- ... anicni_div[/quote]
Tyhle zprávy se vyvíjely hodně rychle. Nejdřív zákaz, pak "zákaz by byl nelegální", mezi tím 100 tisícová petice, pak nařčení úředníků ze "zobchodování" té první negativní zprávy. Teď je to ve stavu, že budou mít docela rozumnou regulaci obchodování, srovnatelně s akciovými trhy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hosek za příspěvek:
Vit.Fux
Uživatelský avatar
Jaromir.Beranek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 291
Registrován: 25 dub 2016, 17:37
Profese: ekonom, právník
Bydliště: Praha 6 - Bubeneč
Dal poděkování: 690 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování

Re: Možnosti uložení volných prostředků

Příspěvek od Jaromir.Beranek »

Díky za příspěvky. Rád bych reagoval na poslední návrh variant:
Napadají mě varianty:
1. Nemovitosti: Zakládají se Pirátská Centra. Nájem tvoří částku srovnatelnou s úrokem z toho 10 milionového vkladu. Část dlouhodobé rezervy by mohla být investována do nemovitosti pro některé z center.
2. Podílové fondy, jak bylo zmíněno. Proč ne alespoň z části.
3. Jednu akcii ČEZu (za cca 500Kč), jen pro argument, že se tají informace akcionáři.
4. Já bych byl i z malé části prostředků pro Bitcoin, i když věřím a rozumím, že většina členů by asi byla proti.
5. [vtip]Truhla s cca 50 kg zlata.[/vtip]
Ad 1. Podle mě nemáme dostatečnou expertizu (ani pro volbu vhodné nemovitosti, ani pro vlastní zabezpečení pronájmu), ale větší problém vidím v omezené likvidnosti aktiv, pokud bychom peníze neočekávaně potřebovali dříve. U vkladových produktů je obvykle možné peníze dostat za cenu snížení výnosu i před koncem vázací doby.
Ad 2. K této variantě se sám kloním. Alespoň část navrhnu investovat do konzervativních fondů.
Ad 3. To jsem mohli udělat i dřív, ne? Ale když se to dobře prodá, proč ne. :-)
Ad 4. Investice do neregulovaného nebo špatně regulovaného produktu nám do budoucna může přinést potíže typu neočekávané daně apod. Navíc nevím, jestli určitá anonymita coinů není v rozporu s požadavkem na transparentnost.
Ad 5. Nebo rovnou malý ostrov v Karibiku. Tam bychom mohli mít i papouška!

Jaromír Beránek
předseda Výboru pro zahraniční vztahy a EU fondy ZHMP
tel: 720 761 616
Profil | FB | LinkedIn

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12338
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5381 poděkování
Dostal poděkování: 20691 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Možnosti uložení volných prostředků

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Když ne bitcoin, tak aspoň akcie Key Investments? Slyšel jsem, že institutu V. K. se to vyplatilo. :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 5):
Petr.Vileta, Jiri.Hoskovec, Jaromir.Beranek, Vit.Fux, Frantisek.Navrkal

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Jan.Hosek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 453
Registrován: 18 lis 2016, 21:05
Profese: programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 310 poděkování
Dostal poděkování: 499 poděkování

Re: Možnosti uložení volných prostředků

Příspěvek od Jan.Hosek »

Jaromir.Beranek píše: Ad 1. Podle mě nemáme dostatečnou expertizu (ani pro volbu vhodné nemovitosti, ani pro vlastní zabezpečení pronájmu), ale větší problém vidím v omezené likvidnosti aktiv, pokud bychom peníze neočekávaně potřebovali dříve. U vkladových produktů je obvykle možné peníze dostat za cenu snížení výnosu i před koncem vázací doby.
Určitě to chce vědět co a proč kupujeme a že cena je výhodná. Další věc je, že možná teď není vhodná doba (vysoké ceny), ale to se ukáže až zpětně. Jo horší likvidita je určitě mínus, na druhou stranu se nemovitostmi dobře ručí za případné úvěry. (Ne, že bych chtěl aby si Piráti půjčovali na volební kampaň, jako to dělají jiné strany.) Také z pohledu investice hrozí negativum, že vznikne emoční vazba, která bude bránit prodeji, když je to vhodné. (Jako například Lidový dům, má možná takový problém.)

Jako investice s výhledem na 3 roky se to asi nevyplatí. Jako investice s výhledem na 100 let (nebo do horších časů, mi to smysl dává).
Jaromir.Beranek píše: Ad 2. K této variantě se sám kloním. Alespoň část navrhnu investovat do konzervativních fondů.
Dá se čekat, že na tom by mohla být shoda.
Jaromir.Beranek píše: Ad 3. To jsem mohli udělat i dřív, ne? Ale když se to dobře prodá, proč ne. :-)
Já jsem svých pár akcií prodal krátce po výnosu ústavního soudu, že nemusejí zveřejňovat ani podle 106.
Jaromir.Beranek píše: Ad 4. Investice do neregulovaného nebo špatně regulovaného produktu nám do budoucna může přinést potíže typu neočekávané daně apod. Navíc nevím, jestli určitá anonymita coinů není v rozporu s požadavkem na transparentnost.
Nevím ani jestli, strana podle zákona, stanov, atd. může do něčeho takového investovat. Hlavně myslím, že by na tom nebyla ani shoda mezi členy, ale to může ukázat anketa. Chtěl jsem, aby stínový ministr švihlých nápadů začal brainstormovat, místo aby zastával konzervativní směr. :-) S anonymitou problém není, té se dá lehce vzdát. Daňové zákony se mohou měnit a mění neočekávaně pořád, to riziko je u všech druhů dlouhodobých investic.
Jakub.Michalek píše:Když ne bitcoin, tak aspoň akcie Key Investments? Slyšel jsem, že institutu V. K. se to vyplatilo. :)
Určitě se dá vymyslet validní argument proti Bitcoinu. ;) Tohle by se dalo použít, jako varování před jakoukoliv investicí.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Možnosti uložení volných prostředků

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jakub.Michalek píše:Když ne bitcoin, tak aspoň akcie Key Investments? Slyšel jsem, že institutu V. K. se to vyplatilo. :)
Üdvözölje Vaclav barátomat.
Bács Jajos.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Odpovědět

Zpět na „Finanční tým“