KF Pha 10/2017 Volba předsednictva KS Praha (rozprava)

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Koordinatori, PKS Praha

Aneta.Heidlova
Člen KS Praha
Profese: Interní tester
Dal poděkování: 69 poděkování
Dostal poděkování: 180 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Pha 10/2017 Volba předsednictva KS Praha (rozprava)

Příspěvek od Aneta.Heidlova » 07 pro 2017, 00:14

Ondrej.Kallasch píše:Ahoj osádko,

rád bych položil pár otázek kandidátům.
  • Příjímání členů, zkušební doba, kdo z Vás bude ten kdo si to vezme na hrb?
  • Místní sdružení a decentralizace, výhoda nebo nevýhoda jaké pravomoce mají mít?
  • Rozpočet na kampaň v roce 2018, členění na jednotlivé MČ nebo centrálně jeden rozpočet na celou Prahu?
Děkuji
Ot. 1. - Já bych si to klidně vzala na sebe, ovšem minimálně ve dvou se to lépe táhne, takže, kdo se ke mě přidá? :D

Ot. 2. - Jak se to vezme. Všechno má své výhody a nevýhody. Pro zajištění dobrých výsledků je potřeba vybrat kvalitní lidi (místní koordinátory), kteří by to vedli opravdu svědomitě. V nejlepším případě by to měli být tací lidé, kteří se podíleli na kampani nebo nějak jinak. Samozřejmě by to nemuselo být nutnou podmínkou. Znám několik osob, co tu jsou krátce a kampaň se jim v podstatě nepodařilo stihnout, ale za to se znají s někým z nás a především to myslí s námi vážně. Je také potřeba komunikovat s vedením, aby byly pořád aktuální informace. Já beru komunikaci jako jeden ze základních pilířů dobrého fungování.

Ot. 3. - Základní příjem pro každou MČ s tím, že v případě větších výdajů za logické věci by jim bylo přidáno. Myslím si, že není potřeba šetřit takovým způsobem, který by omezoval tu danou MČ. Teď každá část pojede sama za sebe a my chceme, aby to přineslo výsledky. Jedno z kritétií pro finanční částku by mohla být třeba velikost dané MČ, přece jen např. u Prahy 4 (Michle, Braník, Chodov, Modřany, Kunratice, Písnice) bych předpokládala větší náklady, než třeba u Prahy 20 (Horní Počernice).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Aneta.Heidlova za příspěvek:
IvanF

Marek.Paris
Člen KS Praha
Profese: Analytik
Dal poděkování: 19 poděkování
Dostal poděkování: 29 poděkování

Příspěvek od Marek.Paris » 07 pro 2017, 01:05

• Místní sdružení a decentralizace, výhoda nebo nevýhoda jaké pravomoce mají mít?
  • Rozpočet na kampaň v roce 2018, členění na jednotlivé MČ nebo centrálně jeden rozpočet na celou Prahu?
Děkuji
1) Letos na jaře jsme navrhli cestu Piráta, která trvá zhruba 3 měsíce a provede každého zájemce o členství (ale i nadšeného příznivce) procesem, který mu pomůže poznat stranu a její program. Proces vznikl na základě feedbacku od tehdejších nováčku. https://cl.ly/0o3i1M1k1d3P. V tomto smyslu se k Anetce rád přidám a podpořím jeho dotažení.

2) Za největší pravomoc místních sdružení považuji přijímání členů. Dnes je to tak, že MS v Praze zakládají aktivní Piráti s historií ve straně. Pokud to tak bude i nadále, nevidím důvod na této pravomoci něco měnit. Myslím ale, že je správné všechny Piráty zapojovat i na úrovni velké Prahy. Nebrání nám v tom vzdálenost, jako v jiných krajích, tak toho využijme.

3) Jak jsem psal v kandidátské řeči, rád bych zkopírovat strukturu této kampaně. Mám zkušenost s realizací city lightů pro parlamentní kampaň, které jsme dostali darem v několika krajích. Každý kraj přispěl ze svého rozpočtu a centrála přidala částkou odpovídající velikosti kraje a jeho finančních možnostech. Někde dokonce přispěli také kandidáti. Tento systém se osvědčil a rád bych ho zachoval. Klíč nevidím ani tak v rozpočtu, jako spíš koordinaci obou úrovní a správném vyvážení centrálních a lokálních témat v každé části.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Paris za příspěvky (celkem 4):
Zdenek.Hrib, Roman.Kucera, IvanF, Jan.Mejsnar

Barbora.Hruzova
Zástupce vedoucího odboru
Profese: knihovnice, spisovatelka
Dal poděkování: 1365 poděkování
Dostal poděkování: 595 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Barbora.Hruzova » 07 pro 2017, 09:58

Děkuji
1. Přijímání členů je momentálně asi jedním z nejzávažnějších úkolů PKS. Jsem připravená věnovat se tomuto zodpovědně a pečlivě, ale očekávám samozřejmě plnou spolupráci celého týmu, aby to nebyla jen otázka osobních sympatií či antipatií.
2. MS je třeba plně podporovat, pokud mají smysl. To znamená, pokud je v nich dostatek členů, kteří už jsou v Pirátské straně aktivní delší dobu, jako je například MS na Praze 6. Pokud chce někdo kandidovat v komunálních volbách, nemusí být nutně v MS, a zakládat je účelově jen pro komunální volby mi nepřipadá správné. Co se týče pravomocí, měla by MS mít co největší samostatnost v místě kde působí, včetně možnosti přijímání nováčků. Na druhou stranu je třeba, aby nadřízený orgán měl možnost kontroly. Toto je ještě na delší debatu a vyladění detailů.
3. Myslím, že rozpočet by měl být i pro jednotlivé MČ, ale měl by zohledňovat jejich velikost a aktivitu členů. V případě dobře zdůvodněné potřeby by měl být i navýšen.

Upřesňuji, že chci kandidovat pouze na místopředsedu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Barbora.Hruzova za příspěvky (celkem 2):
Roman.Kucera, IvanF

Zdenek.Hrib
Garant programového bodu
Profese: konzultant
Dal poděkování: 727 poděkování
Dostal poděkování: 2390 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek.Hrib » 07 pro 2017, 10:04

Adam.Zabransky píše:A navrhuju: Anetu Heidlovou, Zdeňka Hřiba, Danu Balcarovou, Olču Richterovou, Jardu Beránka, Tomáše Murňáka, Viktora Mahrika a Ondru Profanta :)

Jinak kandidovat můžete i bez toho, aniž by vás někdo navrhnul. :)
Děkuji za důvěru, ale kandidovat do PKS Praha nebudu z prostého a přízemního důvodu: "Nejsem schopen chodit na pravidelné úterky v PiCe" :weep: . Prostě ten konrétní termín prezenčně nestíhám a přišlo by mi to trapné.
Věřím, že budu více prospěšnější v RP, které se v úterý večer neschází a proto jsem požádal krajské fórum o nominaci do RP na místopředsedu. Pro úplnost dodávám, že mám i členský podnět CF k nominaci do RP na místopředsedu
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 3):
Barbora.Hruzova, Karel.Nejedlik, IvanF

Ondrej.Profant
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: Poslanec
Dal poděkování: 13324 poděkování
Dostal poděkování: 7283 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondrej.Profant » 07 pro 2017, 10:55

Ondrej.Kallasch píše:Příjímání členů, zkušební doba, kdo z Vás bude ten kdo si to vezme na hrb?
Přijimací doba určitě. Tohle je jedna z věcí, kterou aktivně řešit nebudu z časových důvodů.
Ondrej.Kallasch píše:Místní sdružení a decentralizace, výhoda nebo nevýhoda jaké pravomoce mají mít?
Jednoznačně výhoda, ale samozřejmě nesmí být nepřipravené MS. MS musí vést zkušení Piráti, kteří se nenechají zmanipulovat ani zastrašit. Pravomoce je třeba mít přiměřené. Líbilo by se mi, kdyby pravomoc příjimaní členů byla volitelná. Aby šlo založit malé MS, které zkusí své fungování a nebudeme se muset obávat velrybaření.
Ondrej.Kallasch píše:Rozpočet na kampaň v roce 2018, členění na jednotlivé MČ nebo centrálně jeden rozpočet na celou Prahu?
Oboje. Velkou část na centrum, MČ podle jejich lokálních podmínek. Udrží se tím jednotná značka a zároveň se půjde projevit lokálně (decentralizovaně).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Profant za příspěvky (celkem 4):
Karel.Nejedlik, Roman.Kucera, IvanF, Jiri.Komrska
profant.eu, poslanec

Jaromir.Beranek
Profese: ekonom, právník
Dal poděkování: 182 poděkování
Dostal poděkování: 324 poděkování

Příspěvek od Jaromir.Beranek » 07 pro 2017, 11:42

K otázkám od Ondry Kallasche:
Ondrej.Kallasch píše:Příjímání členů, zkušební doba, kdo z Vás bude ten kdo si to vezme na hrb?
Zkušební doba má smysl u nových lidí, které neznáme. Na druhou stranu je možné ji zkrátit nebo eliminovat, pokud se uchazeč od začátku aktivně zapojí. Alternativou je osobní záruka stávajícího člena, který nováčka přivádí, pokud si ho současně vezme na starost jako mentor a bude se mu věnovat.
Ondrej.Kallasch píše:Místní sdružení a decentralizace, výhoda nebo nevýhoda jaké pravomoce mají mít?
Decentralizace ano, ale pouze tam, kde je reálné ji kvalitně personálně zajistit. Místní sdružení by měla mít možnost disponovat s menším balíkem peněz pro řešení vlastních potřeb a organizaci lokálních akcí a kampaní. Na druhou stranu je důležité nepřijít o synergie na úrovni KS, pokud jde například o společné nákupy nebo složitější administrativu.
Ondrej.Kallasch píše:Rozpočet na kampaň v roce 2018, členění na jednotlivé MČ nebo centrálně jeden rozpočet na celou Prahu?
Zkušenost z letošní kampaně ukázala, že má smysl postupovat koordinovaně na úrovni celé Prahy, proto jsem i pro jeden společný rozpočet, za který bude odpovídat volební manažer centra. Každá MČ pak může mít podkapitolu na akce ve svém obvodu, kterou může a nemusí využít. Rozhodně by to však neměla být soutěž mezi MČ. Voliči v Praze lokální kandidáty moc neznají, což je současně omezení i příležitost. Postupujme jednotně, posilujme brand, ale dejme šanci prezentovat se i jednotlivým kandidátům, pokud mají zajímavý příběh a drajv!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jaromir.Beranek za příspěvky (celkem 2):
Roman.Kucera, IvanF
Jaromír Beránek
předseda výboru ZHMP, předseda KS Praha
tel: 720 761 616
Profil | FB | LinkedIn

Vit.Simral
Asistent senátora
Profese: Radní hl. m. Prahy
Dal poděkování: 406 poděkování
Dostal poděkování: 669 poděkování

Příspěvek od Vit.Simral » 07 pro 2017, 11:56

Děkuji
Ahoj Ondro,

díky za otázky, můj názor je tento:

1) Pro mne je klíčové, aby lidé, kteří se ještě letos přihlásí, mohli už hlasovat v primárkách do komunálu. Bez toho bychom zbytečně frustrovali hromadu zájemců - aktivních lidí, kteří nám chtějí pomoci s pirátskou politikou. Jsem si vědom toho, že se mohlo přihlásit spoustu oportunistů a nepirátů - věřím ale, že tyhle jsme schopni screenovat a prosít. Direktivně bych proto čekací dobu neurčoval, věřil bych fungujícím MS. Tam, kde by hrozilo založení MS (téměř) zcela z nových lidí, musí to koordinovat PKS. Tenthle názor tlačím i na schůzích strategického týmu upgradu, kterých se účastním.

2) Jsem pro největší decentralizaci, hlavně v otázkách personálních (např. nábor) a politických (např. koalice); co se týče financování, hlavní roli přisuzuji KS a PaRo, MS by si měly ponechávat finance na základní organizaci a administraci, větší věci řešit přes PaRo.

3) Rozpočet centrálně se zapojením všech MS do jeho plánování. Když do toho budou od začátku zapojeni reprezentanti všech MS se svými vstupy, věřím, že to proběhne zcela konsensuálně, bez zádrhelů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Simral za příspěvky (celkem 3):
Karel.Nejedlik, Roman.Kucera, IvanF

Adam.Zabransky
Krajský zastupitel
Profese: student práva na UK
Dal poděkování: 1896 poděkování
Dostal poděkování: 3413 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adam.Zabransky » 07 pro 2017, 12:29

Přijímání členů budeme řešit v předsednictvu asi všichni. ;) Jsem pro nějakou zkušební dobu, ale IMHO nemusí být daná stejná pro všechny. Jsou zájemci, které třeba několik z nás zná, vidíme, že jsou aktivní a důvěřujeme jim. Pak jsou zájemci, které jsme nikdy nikdo neviděl, a ti by s námi měli chvíli pobýt, než je přijmeme. Tohle ale není úplně oblast, na kterou bych se chtěl v předsednictvu soustředit (akorát se budu soustředit na to, abychom nové členy nepřijímali ukvapeně).
Určitě výhoda u MS, kde fungují dlouhodobě aktivní členové, u kterých se nemusíme bát velkých chyb (úmyslných či neúmyslných). Tam ať si přijímají sami nové členy a do budoucna ať mají vlastní rozpočet. Prozatím, jak jsem psal ve své kandidátské řeči, bych rozpočet pro městské části řešil položkou v rozpočtu pro oblastní buňky, aby aktivní buňky měly možnost si třeba zaplatit na částečný úvazek analytika místních kauz nebo něco podobného (zpočátku by to byl takový pool pro všechny MS najednou, přičemž přidělení peněz by schvalovalo pražské předsednictvo, v případě vyšších výdajů krajské fórum). Stejně jako Ondrovi Profantovi by se mi líbila možnost založit MS "na zkoušku", které by dočasně nemělo pravomoc samo přijímat členy (předsednictvo MS by přijetí akorát mohlo navrhnout předsednictvu PKS).
Centrálně pro celou Prahu s tím, že místní buňky by mohly žádat o peníze na projekty, které chtějí udělat specificky u nich. Speciálně bych vyčlenil rozpočet jen pro nejperspektivnější buňky, které mají dostatečné kapacity a zkušenosti na to, aby si dělaly kampaň částečně samy (např. Praha 10, Praha 6 a Praha 13, ale třeba se objeví i další).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Zabransky za příspěvky (celkem 4):
Karel.Nejedlik, Roman.Kucera, IvanF, Jiri.Komrska
Pražský radní pro bydlení a transparentnost, student práv na Karlovce, bojovník za práva zvířat a efektivní altruista.
Tel. +420 721 006 868
FB: https://www.facebook.com/adam.zabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

Roman.Kucera
Republikový výbor
Profese: IT
Dal poděkování: 9563 poděkování
Dostal poděkování: 17203 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Roman.Kucera » 07 pro 2017, 13:19

Ondrej.Kallasch píše:
Konečně otázky o něčem, dík Ondro :-)

1. Tohle je kolektivní záležitost PKS, jestli si to bude někdo chtít vzít v roli "zpravodaje" pro PKS, nebudu proti, a klidně to budu já.
Obecně jsme byli v ocházejícím PKS dost opatrní, zvláště po volbách, a dbali jsme na doporučení RV, že máme lidi nejprve poznat, pak přijmout. Ostatně to jsme dělali už od průšvihu s Ivanem Jurkem, který se k nám dostal jako kukaččí vejce lidovců. Což stojí za připomenutí. Již od dubna visí v KK náž návrh na jeho vyloučení. Bez jakékoliv reakce ze strany KK.
Vyloučit člena je u Pirátů jen hypotetická věc, prakticky se to povedlo jen dvakrát. Proto musíme být při přijímání opatrní, protože je to fakticky nevratný proces.

2. V Praze nemáme s žádným místním sdružením problémy a lidem v nich věřím. Přesto existují v celém sytému nejasnosti, nedomyšlenosti a chyby, kterým lze zabránit jedině dobrou vůlí všech zainteresovaných stran při případných sporech. Na jedno jsem upozornil a i když Vojtův výklad obavy trochu uklidnil, není to OK.
Další věc je určité riziko při přijímání členů místními sdruženími. My jsme opatrní, ale co když MS nebude? I proto bych rád, kdyby prošla mou navržená změna stanov.

3. O tomhle bych asi nechal hlasovat KF, já osobně jsem pro kombinovaný systém. MS samy nejlíp vědi, co je u nich palčivý problém a jak na to cílit kampaň, na druhou stranu centrální financování může přinést značné úspory nákladů.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!

Roman.Kucera
Republikový výbor
Profese: IT
Dal poděkování: 9563 poděkování
Dostal poděkování: 17203 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Roman.Kucera » 07 pro 2017, 13:29

Ještě k tomu přijímání členů. Protože pracuji jako odpovídač na stranickém facebooku, vidím ty desitky dotazů lidí, kteří odeslali přijímací formulář a marně čekají na odpověď. Mám z toho naprosto strašný pocit. Nevím, co jim odpovědět.
Tento nově prosazovaný strojový, neosobní systém přijímání členů bych okamžitě zrušil. Člena je nutné poznat osobně, nechat si od něj vyplněnou přihlášku, vždyť pro něj je ten podpis určitým slavnostním aktem. Nemusí to být jako objednání toaleťáku v Alze. :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Karel.Nejedlik, IvanF
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!

Odpovědět

Zpět na „Krajské fórum Praha“