Elektronické volby

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni Tym Demokracie

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru meziresortního týmu Demokracie. Další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jan.Hosek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 453
Registrován: 18 lis 2016, 21:05
Profese: programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 310 poděkování
Dostal poděkování: 499 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Jan.Hosek »

Ondra.kl píše:
Karel666 píše:
Celou dobu mluvím o tom JAK DLOUHO JE MOŽNÉ KONTROLU PROVÁDĚT.
A CHÁPEŠ ŽE JÁ SE PTÁM JESLTI TOTO NEMÁ BÝT ZMĚNĚNO, PROTOŽE SE NEBAVÍME O PAPÍROVÉ VOLBĚ?
......
Doufám že uznáš že kontrola delší než 7 dní nemá smysl.
.......
Nevidím důvod, proč by měla kontrola elektronických hlasů trvat déle, než kontrola papírových. Kontrola voličských seznamů, by probíhala stejně pro oba typy hlasu a kontrola součtu by probíhala řádově rychleji u e-hlasů, než u papírových.
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4097 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Ondra.kl »

honza.h píše:Nevidím důvod, proč by měla kontrola elektronických hlasů trvat déle, než kontrola papírových.
V tom se shodneme, ale Karel666 to vidí jinak.
torrespondent
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 361
Registrován: 05 črc 2016, 16:42
Profese: např. právník, grafik, student práva
Dal poděkování: 268 poděkování
Dostal poděkování: 634 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od torrespondent »

honza.h píše:
torrespondent píše: a co jinak, už existuje pq proof key exchange crypto, a bezpečný hw?
"pq proof" předpokládám myslíš odolné proti kvantovým počítačům.

Anonymitu lze zajistit, tak aby byla odolná proti kvantovým počítačům. (Například Zcash to tak má)
Ono je to trochu složitější a nejde jen o adresu. https://github.com/zcash/zcash/issues/8 ... -343493535
New Hope je věc na které se pracuje kolik... 2 roky?
Bezpečný hw: To záleží, jak moc jsi paranoidní.
Nechápu proč se dokola omýlá tenhle otřepaný žvást, když jen za poslední týden se ukazuje, že: Intel má brutální backdoor, a už se to nedá tutlat, google má na androidech permanentně puštěný BTS sniffer, atd.

Naopak bych řekl, ač si nechci hrát na psychologa, že lidé, kteří vytěsňují tato a další fakta, mají poměrně velký problém s přijetím reality jaká je, a chrání si její bezpečnou verzi útokem ad hominem - "jak moc jsi paranoidní", takže s tímhle už jděte k šípku.
Tito uživatelé poděkovali autorovi torrespondent za příspěvky (celkem 2):
Pavel.Moravec, Ivor.Kollar
Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Karel666 »

Ondra.kl píše:
honza.h píše:Nevidím důvod, proč by měla kontrola elektronických hlasů trvat déle, než kontrola papírových.
V tom se shodneme, ale Karel666 to vidí jinak.
Proč mi vkládáš co jsem neřekl? Proč lžeš?

Co nechápeš na situaci, kdy u papírových voleb máš komisu, kde každý zástupce strany může udělat kontrolu (že se na to zástupce ODS pěkně.... a pak to musel řešit soud vypovídá něco o tom koho strana delegovala a to i u pirátů), ale u elektronické volby může nastat situace, kdy tu maniupulaci zjistí třeba rok potom a já se ptám, jak se k tomu stavět...

Prosím tedy, když si ty něco myslíš, nepodsouvej třetí osobě lži o tom co si myslím, když nechápeš rozdíly...
Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Karel666 »

honza.h píše:...
Nevidím důvod, proč by měla kontrola elektronických hlasů trvat déle, než kontrola papírových. Kontrola voličských seznamů, by probíhala stejně pro oba typy hlasu a kontrola součtu by probíhala řádově rychleji u e-hlasů, než u papírových.

To Ondra vymýšlí hovadiny o tom co já prý píšu, protože si přečetl číslo v zákoně a neustále má pocit, že ho musí dokola opakovat.

Ve skutečnosti se ptám, jestli nastane situace, kdy se o podvodu dozvíme rok potom, ala "hackování" elektronických občanek v Estoncku, kdy komise nemá jak v době voleb možnost kontrolovat "pravdivost", jak se stavět potom k výsledku? V zákoně je řečeno (nevím) 14 dnů a pak má každej smůlu, ale narozdíl od "elekronické volby kd ymusí věřit" u papírové má zástupce strany možnost během počítání dostatečnou možnost kontroly (viz letošní volby počítání preferenčních a jak se k tomu postavili zástupci stran, že sami nevěděli jak počítat... a pak řešil soud, protože zástupci jsou hlupáci)
Proto i když mi to sprvu Ondra podsouval opak (proč nevím) říkám, že u současného stylu volby a počítání je v pořádku "14 dní a dost"..., ale když v novém typu volby je možnost objevit podvod i rok potom, jestli "14 dní od samotné volby" je ok?
Uživatelský avatar
Jan.Hosek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 453
Registrován: 18 lis 2016, 21:05
Profese: programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 310 poděkování
Dostal poděkování: 499 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Jan.Hosek »

Karel666 píše:
honza.h píše:...
Nevidím důvod, proč by měla kontrola elektronických hlasů trvat déle, než kontrola papírových. Kontrola voličských seznamů, by probíhala stejně pro oba typy hlasu a kontrola součtu by probíhala řádově rychleji u e-hlasů, než u papírových.

To Ondra vymýšlí hovadiny o tom co já prý píšu, protože si přečetl číslo v zákoně a neustále má pocit, že ho musí dokola opakovat.

Ve skutečnosti se ptám, jestli nastane situace, kdy se o podvodu dozvíme rok potom, ala "hackování" elektronických občanek v Estoncku, kdy komise nemá jak v době voleb možnost kontrolovat "pravdivost", jak se stavět potom k výsledku? V zákoně je řečeno (nevím) 14 dnů a pak má každej smůlu, ale narozdíl od "elekronické volby kd ymusí věřit" u papírové má zástupce strany možnost během počítání dostatečnou možnost kontroly (viz letošní volby počítání preferenčních a jak se k tomu postavili zástupci stran, že sami nevěděli jak počítat... a pak řešil soud, protože zástupci jsou hlupáci)
Proto i když mi to sprvu Ondra podsouval opak (proč nevím) říkám, že u současného stylu volby a počítání je v pořádku "14 dní a dost"..., ale když v novém typu volby je možnost objevit podvod i rok potom, jestli "14 dní od samotné volby" je ok?
Ale tady píšeš, že to vidíš jinak. My jsme se s Ondrou shodli, že kontrola elektronických voleb bude rychlejší než u papírových, tedy lhůta na protesty stačí. V případě masového útoku ala "hackování" občanek, by si všiml velký počet voličů, že jejich volba byla jiná, než volili. Všimnout by si toho mohli okamžitě po skončení voleb a nahlásit by to mohli hned.

Já osobně jako volič bych měl větší důvěru v to, že můj hlas byl započítán jak měl.
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4097 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Ondra.kl »

Karel666 píše:Co nechápeš na situaci, kdy u papírových voleb máš komisu, kde každý zástupce strany může udělat kontrolu (že se na to zástupce ODS pěkně.... a pak to musel řešit soud vypovídá něco o tom koho strana delegovala a to i u pirátů), ale u elektronické volby může nastat situace, kdy tu maniupulaci zjistí třeba rok potom a já se ptám, jak se k tomu stavět...
U elektronických i papírových voleb můžeš zjistit rok (i později) po volbách že došlo k podvodu. U papírových i elektrnonických voleb je ti to ale k ničemu, protože námitky je možno podávat jen omezený čas - a to proto že potřebujeme aby zasedala sněmovna a nechceme čekat bez možnosti schválit byť jediný zákon.

A dobře, opravuji svůj výrok: "V tom se shodneme, ale soudím že Karel666 to vidí jinak."
torrespondent
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 361
Registrován: 05 črc 2016, 16:42
Profese: např. právník, grafik, student práva
Dal poděkování: 268 poděkování
Dostal poděkování: 634 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od torrespondent »

Ondra.kl píše:U elektronických i papírových voleb můžeš zjistit rok (i později) po volbách že došlo k podvodu. U papírových i elektrnonických voleb je ti to ale k ničemu, protože námitky je možno podávat jen omezený čas - a to proto že potřebujeme aby zasedala sněmovna a nechceme čekat bez možnosti schválit byť jediný zákon.
Odhalit volební podvod není k ničemu, pokud ta země má alespoň minimální politickou kulturu. Ty předpokládáš, že zastupiči s nelegitimním mandátem by se ho nevzdali, čímž bych si nebyl tak jistý, Nečas taky podal demisi i když je do teď de iure bezúhonný (ano soudkyně ho obvinila z křivé výpovědi, ale teprve se uvidí, jestli za ní bude postižen).

Jinak tohle vlákno jste spolehlivě rozložili, gratulki.
Uživatelský avatar
Tomas.Martinek
Republikový výbor
Příspěvky: 843
Registrován: 31 kvě 2012, 19:34
Profese: Student doktorského studia, OSVČ
Bydliště: Česká Lípa
Dal poděkování: 601 poděkování
Dostal poděkování: 1136 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Tomas.Martinek »

Prosím o Vaše připomínky také k možnosti zavedení korespondenčního hlasování - viz clenske-ankety-f637/korespondencni-hlas ... 39171.html

Ing. Tomáš Martínek, člen poradního týmu k důchodové reformě MPSV, člen resortních týmů Finance a Informatika. Více info zde.

Uživatelský avatar
Jan.Hosek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 453
Registrován: 18 lis 2016, 21:05
Profese: programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 310 poděkování
Dostal poděkování: 499 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Jan.Hosek »

Jen si tady odložím jeden projekt, který chce udělat hlasovací systém na blockchainu horizonstate.com. Zatím to nevypadá, že by měli funkční produkt, ale třeba za rok by mohli.

Druhý podobný projekt v pokročilejším stádiu je followmyvote.com.
Odpovědět

Zpět na „Demokracie“