CF 25/2017 [Změna stanov] Přijímání členů

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.


Moderátor: Předsedající

Pravidla fóra

Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

Zamčeno
Uživatelský avatar
Marek.Necada
Administrativní odbor
Příspěvky: 3425
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9678 poděkování
Dostal poděkování: 6754 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 25/2017 [Změna stanov] Přijímání členů

Příspěvek od Marek.Necada »

Jakubisko píše:Snad si nemyslíš, že 100% současné členské základny má na tuto tématiku /a mnoho jiných/ zcela stejný názor. Jak tu podotknul Aleš Jakl, kompatibilita a stejnost jsou různé věci. Mělo by jít o konceptuální shodu s pirátskými myšlenkami, nikoli totální souhlas se vším, co se odsouhlasilo. Já jsem třeba zdrženlivější co se týče kompletní legalizace "tvrdých" drog, ale to neznamená že si nepřeji liberalizaci drogové politiky a už vůbec to neznamená, že jsem nekompatibilní s pirátským programem, který řeší stovky dalších témat.

Pokud budeme dogmaticky přijímat pouze jeden názor, staneme se stranou totalitní a pak už členskou základnu nepotřebujeme vůbec.
Samozřejmě, s tím souhlasím. 100% shoda není mezi členy pochopitelně ani teď, ale držíme směr. A je důležité, aby ten nám zůstal, a proto je potřeba, aby se uchazeči alespoň ztotožňovali s programovými cíli ve stanovách a s dostatečnou většinou toho, co je v dlouhodobém programu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvek:
Roman.Kucera
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Uživatelský avatar
Jakubisko
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 39
Registrován: 27 kvě 2010, 11:59
Profese: překladatel
Bydliště: Praha 10, Strašnice
Dal poděkování: 18 poděkování
Dostal poděkování: 41 poděkování

Re: CF 25/2017 [Změna stanov] Přijímání členů

Příspěvek od Jakubisko »

Marek.Necada píše:Samozřejmě, s tím souhlasím. 100% shoda není mezi členy pochopitelně ani teď, ale držíme směr. A je důležité, aby ten nám zůstal, a proto je potřeba, aby se uchazeči alespoň ztotožňovali s programovými cíli ve stanovách a s dostatečnou většinou toho, co je v dlouhodobém programu.
Já s tebou souhlasím, ale prostě je to hrozně ošemetné...dostatečná shoda; co to je? Jak definujeme "množství větší než malé"? Ale hlavně, i kdybychom to mohli nějak definovat, popř. by to bylo zcela v dikci MS nebo KS, jak to ověřit?
  • Background checky a šmírování sociálních sítí snad v úvahu nepřipadá, protože to samo o sobě jde proti pirátským hodnotám o ochraně soukromí.
  • Sáhodlouhá výběrová řízení a psychotesty asi nepřichází v úvahu, na to nikdo nemá čas ani prostředky.
  • Dlouhá čekací lhůta, podmíněná aktivitou čekatele, je ošemetná - zaprvé sama o sobě nic neprokáže (že někde roznosím letáky do schránek nebo budu dělat bedňáka na koncertu o programové shodě neříká vůbec nic) a zadruhé může naopak odradit potenciální členy s pirátským myšlenkovým zakotvením, kteří třeba jenom nemají čas nebo chuť se zapojovat tímto způsobem. (tam se trošku řadím i např. já)
  • No a zmíněné dotazníky jsou šíleně zkratkovité a dá se v nich velmi snadno lhát. Nicméně i kdyby šlo o dokonalý dotazník, který vše obsáhne a nějak zajistí upřímnost...Řekněme, že někdo je proti legalizaci rekreačního konopí, není si jistý univerzálním základním příjmem a nelíbí se mu myšlenka MHD zdarma. Zároveň je ale zcela ve shodě v oblasti autorského práva, navíc je to třeba expert na tuto problematiku a měl by pro stranu neoddiskutovatelný přínos. Je takový zájemce na odpis jen kvůli neshodě v jiných programových bodech?
Já nevím, bohužel nemám jednoznačné odpovědi a mám strach jak z přílišného uzavření a "zklikovatění" strany, tak ze ztráty směru. A ač nejsem členem, tak mám záhadně určitý pocit zodpovědnosti a budoucnosti se trošku bojím. :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakubisko za příspěvek:
Lukas.Dubec
Uživatelský avatar
Ivo.Vlasaty
Místní předsednictvo
Příspěvky: 2231
Registrován: 31 led 2012, 09:15
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 8754 poděkování
Dostal poděkování: 3666 poděkování

Re: CF 25/2017 [Změna stanov] Přijímání členů

Příspěvek od Ivo.Vlasaty »

Zvážím podporu případných kompromisních návrhů (viz třeba Radek Holodňák), jsem ochotný bavit se o pojistkách, ale pro tohle určitě hlasovat nebudu (i když v porovnání pořád lepší návrh, než povinné "čekatelství").

Piráti jsou otevřená strana a musí jí zůstat. Nastalou situaci považuji za pouhou paniku, která by na tom neměla nic změnit. Za posledních osm dní jsem absolvoval schůzi MS, KS a komunálního týmu. Jak účast OFFTOPIC(byli, a za to jsem rád, ale žádné tsunami) nováčků na nich, tak diskuse k tématu mne v tom utvrdily. Vytvoření obecné nedůvěry k MS není správná cesta, další překážky do procesu přijímání členů nejsou správná cesta. Možnou cestou je posílení pojistek, pokud některá konkrétní jednotlivá MS v budoucnu selžou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vlasaty za příspěvky (celkem 9):
Radek.Holodnak, Ales.Jakl, Lukas.Dubec, Vit.Fux, Michal.Horak, Ludek.Blaha, Martin.Mareda, Zbynek.Konvicka, Jiri.Kratky

Ivo Vlasatý
České Budějovice
ivo.vlasaty@pirati.cz
792446700

Uživatelský avatar
Rostislav.Reha
Republikový výbor
Příspěvky: 5254
Registrován: 15 říj 2013, 12:16
Profese: informatik
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 7637 poděkování
Dostal poděkování: 8838 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 25/2017 [Změna stanov] Přijímání členů

Příspěvek od Rostislav.Reha »

Jan.Kochert píše:
Rostislav.Reha píše:Zkousim se zamyslet se nad variantou, kdy kazda organizacni jednotka (at uz KS nebo MS) by byla procentualne omezena v case prijimat nove cleny v zavislosti na jeji velikosti.
To je imho super nápad.
Prostě s tím jak MS roste, zvyšuje se v nějakém koeficientu i maximální kapacita jeho členů (a tím se ve druhém řádu postupně zrychluje i proces přijetí, bo za nějaký čas nebudou mít za x času kapacitu jeden pirát, ale dva piráti atd..).
Malý MSka sice budou mít nevýhodu v brutálně pomalém rozjezdu oproti větším městům (pokud nebudou nějak pozitivně diskriminována), ale zase by bylo v jejich zájmu, aby vybírali co nejkvalitnější lidi, když pak budou mít na nějaký čas "vyčerpáno" - tím je vlastně zaručena aspoň nějaká názorová a kvalitativní konzistence.

Bonus je v tom, že MSka budou mít argument proč někoho nepřijmout hned a z členství se stane taková sexy věc za odměnu. :)
Zkousel jsem si to namodelovat a vychazi mi docela fajn nasledujici pravidlo:
Počet členů přijatých příslušným předsednictvem za kalendářní čtvrletí nesmí překročit druhou odmocninu počtu členů této organizační jednotky k poslednímu dni předchozího kalendářního čtvrtletí děleno třemi, zaokrouhleno dolu. Krajská předsednictva do tohoto limitu započítávají pouze členy, kteří nejsou členy některého místního sdružení.

Vychazi to takhle:

Kód: Vybrat vše

Počet clenu	Max. narust za ctvrtleti
3	                   1
4	                   2
5	                   2
6	                   2
7	                   2
8	                   2
9	                   3
10	                  3
11	                  3
12	                  3
13	                  3
14	                  3
15	                  3
16	                  4
17	                  4
18	                  4
19	                  4
20	                  4
21	                  4
22	                  4
23	                  4
24	                  4
25	                  5
26	                  5
27	                  5
28	                  5
29	                  5
30	                  5
31	                  5
32	                  5
33	                  5
34	                  5
35	                  5
36	                  6
37	                  6
38	                  6
39	                  6
40	                  6
41	                  6
42	                  6
43	                  6
44	                  6
45	                  6
46	                  6
47	                  6
48	                  6
49	                  7
50	                  7

Nejrychleji pri plnem vyuziti toho pravidla rostou nejmensi organizace (za rok se ze 3 lidi dostanete na 10), ale postupne to procentuelne klesa (uz od 19 lidi je to za rok mene nez dvojnasobek). Na rodil od Lukase si ale myslim, ze prislusne predsednictvo by melo pravo aktivni zadatele uprednostnit pred neaktivnimi.

- k diskuzi -

EDIT: Doplneno zaokrouhleni.
Naposledy upravil(a) Rostislav.Reha dne 14 lis 2017, 21:37, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Rostislav.Reha za příspěvky (celkem 7):
Jiri.Ulip, Vit.Fux, Jakub.Dedek, Radek.Holodnak, Michaela.Nepejchalova, Dan.Lestina, Radek.Simkanic

Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.
exJunior clen KK.
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Radek.Holodnak
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2640
Registrován: 06 pro 2012, 20:51
Profese: filozofický antropolog
Bydliště: Žatec
Dal poděkování: 1397 poděkování
Dostal poděkování: 2075 poděkování

Re: CF 25/2017 [Změna stanov] Přijímání členů

Příspěvek od Radek.Holodnak »

Mě se na Rosťově návrhu nelíbí především to, že se jedná o DIREKTIVNÍ PŘÍKAZ, který nedbá na aktuální potřeby V DANOU CHVÍLI NA DANÉM MÍSTĚ.
Je to pro mě přijatelný jakožto forma kompromisu, vzhledem k tomu, že znovu upozorňuji, že důvody pro určitou reformu přijímání členů objektivně existují, ale nelíbí se mi prostě, že v původním návrhu direktivně bez kontroly rozhoduje krajské předsednictvo, kdežto v Rosťově návrhu direktivně rozhoduje cifra, kterou někdy někdo bez jakéhokoliv vztahu ke konkrétním podmínkám v daném místě stanovil.
Zejména v roce komunálních voleb to může být pro malá sdružení, která rychle, ale odpovědně expandují s tahem na bránu vstříc komunálním volbám, to může být zbytečná brzda, jejíž překročením se pak v dobré víře jednající předsednictvo vydává všanc sankcím.
Tedy: jednu entitu, která z principu nebude rozhodovat lépe, tedy krajské předsednictvo, jsme v Rosťově návrhu nahradili jinou entitou, která nebude rozhodovat lépe - umělou cifrou.

Přesto je takový návrh pro mě jako kompromis přijatelnější, než původní navrhovaná varianta, protože zachovává zásadní roli autonomie v nabírání členstva místním sdružením.

A konkrétně:
V Žatci fungovala buňka s 15ti členy. Postupně během pár let členská základna klesla, respektive mnoho lidí prostě po letech nezaplatilo členský příspěvek. Teď se blíží komunální volby a mnoho z nich se znovu aktivizuje, do toho se objevují další, kteří nám mĚsíce a léta pomáhali, a měli by zájem nyní vstoupit.
Jak to mám vyřešit, jakožto předseda, kterému se sdružení scvrklo na holé předsednictvo a pár přívěšků? Protože v posledních leteh někteří členové nezaplatili příspěvek a utlumili aktivitu, ale nyní se mají zájem vrátit, smím přijmout jen 4 lidi ročně, i když celé sdružení má za sebou 5 let historie a ti nynější zájemci v něm třeba těch posledncíh 5 let výrazně pomáhali?
Tohle je jeden z příkladů, jak je určování cifer zfleku neflexibilní.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Radek.Holodnak za příspěvky (celkem 4):
Petr.Tkadlec, Jiri.Kratky, Lukas.Dubec, Petr.Lysek
Uživatelský avatar
Rostislav.Reha
Republikový výbor
Příspěvky: 5254
Registrován: 15 říj 2013, 12:16
Profese: informatik
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 7637 poděkování
Dostal poděkování: 8838 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 25/2017 [Změna stanov] Přijímání členů

Příspěvek od Rostislav.Reha »

Radek.Holodnak píše:
Jak to mám vyřešit, jakožto předseda, kterému se sdružení scvrklo na holé předsednictvo a pár přívěšků? Protože v posledních leteh někteří členové nezaplatili příspěvek a utlumili aktivitu, ale nyní se mají zájem vrátit, smím přijmout jen 4 lidi ročně, i když celé sdružení má za sebou 5 let historie a ti nynější zájemci v něm třeba těch posledncíh 5 let výrazně pomáhali?
Tohle je jeden z příkladů, jak je určování cifer zfleku neflexibilní.
No ono to je trosku nepochopene - 4 lidi rocne to nejsou nikdy, i v pripade ze zacinas uplne od zacatku na 3 lidech, tak za rok prijmes 7 lidi na celkovych 10 (coz asi nebude tvuj pripad). Ale mozna by se slo zamyslet nad tim, ze jiz v minulosti prijati clenove by mohli mit vyjimku a mohli byt prijimani mimo tento limit - take k diskuzi.


EDIT: chybka :)
Naposledy upravil(a) Rostislav.Reha dne 15 lis 2017, 15:04, celkem upraveno 1 x.

Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.
exJunior clen KK.
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Michal.Horak
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 922
Registrován: 29 říj 2013, 17:57
Profese: IT (database & system administrator)
Bydliště: Písek
Dal poděkování: 257 poděkování
Dostal poděkování: 779 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 25/2017 [Změna stanov] Přijímání členů

Příspěvek od Michal.Horak »

Je to zatím nejhorší výplod jaký jsem za své členství v Pirátské straně zaznamenal, trošku stravitelným by to snad udělal ten kompromisní návrh , že by PKS mělo do 12ti měsíců právo přezkumu, ale i to je trochu na hraně.
Psal jsem to už několikrát v jiných vláknech k této problematice, když vám o to tak jde, nevymýšlejte vymyšlené, vezměte tu směrnici KSČ z roku 1971 a je to :lol: :lol: :lol: .
Tohle je opravdu degradace Pirátské strany coby otevřené platformy, přesně jak napsal Ivo Vlasatý.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Horak za příspěvky (celkem 4):
Ludek.Blaha, Zbynek.Konvicka, Lukas.Dubec, Postrach
Předseda Piráti Písecko
Uživatelský avatar
Ludek.Blaha
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 1465
Registrován: 23 čer 2014, 00:11
Profese: strategický zkompetentňovatel
Bydliště: Písek
Dal poděkování: 1521 poděkování
Dostal poděkování: 1536 poděkování

Re: CF 25/2017 [Změna stanov] Přijímání členů

Příspěvek od Ludek.Blaha »

Vzhledem k našemu vstupu do vysoké politiky považuji za naprosto nezbytné prověřit ideovou kvalitu a psychickou stabilitu stávajících členů strany prostřednictvím nově ustanovených akčních výborů, pro jeden každý kraj vždy tři členové nahodile vybraní z jiných krajů.
Třeba já jsem do strany vstoupil z naprosto zištných důvodů, a za ty téměř tři roky na to doposud nikdo nepřišel. Ani stranické předpisy nemám řádně nastudovány, rozumím tomu jak koza petrželi, a státní správu a samosprávu si představuji jako Hurvínek světovou válku. Nebo jako Spejbl světový mír? Teď nějak nevím...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ludek.Blaha za příspěvky (celkem 5):
Ales.Jakl, Michal.Horak, Lukas.Dubec, Vit.Fux, Postrach

Aby člověk mohl hlásat pravdu z radnice nebo z parlamentu, musí se tam nejdřív prolhat...
Demokracie je výborná věc. Umožňuje občanům, aby si zcela svobodně zvolili... diktaturu!
Umělá inteligence nedosáhne nikdy až takové úrovně, aby dokázala napodobit myšlení pitomce.

Uživatelský avatar
Jiri.Kratky
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 78
Registrován: 24 kvě 2012, 00:20
Profese: OSVČ
Bydliště: Svitavy
Dal poděkování: 441 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování

Re: CF 25/2017 [Změna stanov] Přijímání členů

Příspěvek od Jiri.Kratky »

Jenom malý příklad z historie. Někde jsem četl, že TOP09 měla v době svého největšího úspěchu asi 7x větší členskou základnu. Z podobných důvodů jako my (velerybaření a ideová „čistota“), se bránila náboru nových členů. Co se stalo? Zestárla, zkostnatěla, zaprděla se a dopadla jak dopadla. Kurz naší „plavby“ je jasný, nové názory nových členů mohou tuto plavbu zrychlit nebo zpříjemnit, když už jsem u těch přirovnání. A je také nutné vychovat novou generaci, i když se to možná některým současným funkcionářům nemusí líbit, časem budou vyměněni, tedy pokud má strana zůstat taková jaká momentálně je.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kratky za příspěvky (celkem 5):
Lukas.Dubec, Ludek.Blaha, Josef.Spak, Michal.Horak, Vit.Fux
Uživatelský avatar
Tomas.Kolacny
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 3191
Registrován: 04 kvě 2012, 01:22
Bydliště: Brno - Židenice
Dal poděkování: 1592 poděkování
Dostal poděkování: 3846 poděkování

Re: CF 25/2017 [Změna stanov] Přijímání členů

Příspěvek od Tomas.Kolacny »

Jiri.Kratky píše:Co se stalo? Zestárla, zkostnatěla, zaprděla se a dopadla jak dopadla.
TOPka dopadla jak dopadla kvůli Kalouskovi a jeho jediném tématu posledních let, tedy antibabiš.

Nikdo nikdy neříkal, že nemáme nové členy přijímat a vychovávat novou generaci (já osobně budu fakt rád, když vedle mě vyroste potenciální aspirant na mou funkci), ale o tom se tady přece nebavíme. Pokud potenciální kandidát měl zájem pracovat a sdílel pirátské postoje, snad nikdy se nestalo, že by nebyl přijat, problém ale nastává ve chvíli, kdy si přijímací předsednictvo tu názorovou kompatibilitu dostatečně neověří a zde prostě platí, že víc očí víc vidí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Kolacny za příspěvky (celkem 4):
Marek.Necada, Vojtech.Pikal, Roman.Kucera, Dalibor.Zahora

Tomáš Koláčný
statutární město Brno - Zastupitel města Brna, člen výboru pro národnostní menšiny a zastupitel městské části Brno-Židenice
tel: +420 736 661 244 e-mail: tomas.kolacny@pirati.cz

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“