Elektronické volby

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni Tym Demokracie

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru meziresortního týmu Demokracie. Další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jan.Hosek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 453
Registrován: 18 lis 2016, 21:05
Profese: programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 310 poděkování
Dostal poděkování: 499 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Jan.Hosek »

Michael.xChaos.Polak píše: V zásadě je otázka, zda naším cílem je spíše usnadnění voleb, nebo spíše zvýšení důvěry (samotná kryptografie je nesrozumitelná i pro poměrně chytré lidi a povede spíš k masivnímu zvýšení nedůvěry.. jako doplňkový mechanismus to dává smysl.
Důvěra v korektnost průběhu současných voleb je u nás asi dostatečná. Lidi u nás z velké části věří odborníkům a chceme určitě systém, u kterého by odborníci neměli pochybnosti. Nikdo asi v blízké době nepředpokládá úplné nahrazení současných voleb novým systémem.

E-volby můžou být zásadní usnadnění voleb pro malou část lidí dnes. Ale hlavně si myslím, že pokud chceme více prvků přímé demokracie na různých úrovních státní správy, je systém pro elektronické hlasování nezbytný. Řešilo se tady například hlasování pojištěnců zdravotní pojišťovny.
Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Karel666 »

[quote="honza.h"][/quote]

viz:
zpravy.e15.cz/zahranicni/udalosti/eston ... ka-1339433

Tvoje víra v technologie, protože papír je přeci starý a moderní je bezpečné a když ne, tak pouze minimálním rizikem je trochu mimo můj pohled co je tolerovatelné u něčeho jako volby. Chtěkl bych vidět co by se dělalo, když by sněmovna rok zasedala, přijala zákony, mezinárodní smlouvy, prodeje/koupě a pak někdo příšel sorry voba byla sfalšována...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Karel666 za příspěvek:
Vit.Fux
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4097 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Ondra.kl »

Karel666 píše:Chtěkl bych vidět co by se dělalo, když by sněmovna rok zasedala, přijala zákony, mezinárodní smlouvy, prodeje/koupě a pak někdo příšel sorry voba byla sfalšována...
Dělo by se to samé co v případě papírových voleb ... námitky vůči jejich pravosti je možno podávat myslím do 14 dnů. Pak prostě výsledky platí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvky (celkem 2):
Roman.Semik, JakubPl
Uživatelský avatar
Jan.Hosek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 453
Registrován: 18 lis 2016, 21:05
Profese: programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 310 poděkování
Dostal poděkování: 499 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Jan.Hosek »

Karel666 píše:
honza.h píše:
viz:
zpravy.e15.cz/zahranicni/udalosti/eston ... ka-1339433

Tvoje víra v technologie, protože papír je přeci starý a moderní je bezpečné a když ne, tak pouze minimálním rizikem je trochu mimo můj pohled co je tolerovatelné u něčeho jako volby. Chtěkl bych vidět co by se dělalo, když by sněmovna rok zasedala, přijala zákony, mezinárodní smlouvy, prodeje/koupě a pak někdo příšel sorry voba byla sfalšována...
Navrhuji systém, kde by si každý mohl ověřit jak sám hlasoval a kde by si každý mohl ověřit, že všechny hlasy byly sečteny jak měli. Kdyby se stalo, to co s Estonskými občankami, a někdo hlasoval za velké množství lidí, tak by se hodně lidí po volbách mohlo ozvat. Dnes nemáš možnost ověřit jak se tvůj hlas započetl a kdyby to nebylo tak do očí bijící, tak by si nikdo nevšiml, že některé okrsky špatně sčítaly preferenční hlasy. Nevím jak to dopadne, možná se ukáže, že ve sněmovně měl sedět někdo jiný.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34601
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Petr.Vileta »

Pavel.Moravec píše:EDIT: tak nejspíš tato chyba neumožňuje zjistit, jak kdo hlasoval. Ale šlo tím (pokud někdo chybu obejvil dříve) falšovat volby, že z mého veř.klíče si spočítal klíč tajný, a poté za mne hlasoval. Tedy být občan Estonska, tak si jsem dosti nejistý jestli mé hlasování bylo tajné a jestli pod mou identitou jsem hlasoval doopravdy já, anebo někdo jiný (nebo má estonský model i možnost ověření "ano, fakt se za mou osobu připočítal hlas straně X s pref.hlasy Y a Z"?)
Oni tam nemají nějakou možnost, aby si konkrétní volič zpětně ověřil alespoň to, kolikrát hlasoval? Neumím estonsky ani dost dobře anglicky, abych si přečetl nějaký popis jejich volebního systému. ;)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Jan.Hosek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 453
Registrován: 18 lis 2016, 21:05
Profese: programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 310 poděkování
Dostal poděkování: 499 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Jan.Hosek »

Petr.Vileta píše:
Pavel.Moravec píše:EDIT: tak nejspíš tato chyba neumožňuje zjistit, jak kdo hlasoval. Ale šlo tím (pokud někdo chybu obejvil dříve) falšovat volby, že z mého veř.klíče si spočítal klíč tajný, a poté za mne hlasoval. Tedy být občan Estonska, tak si jsem dosti nejistý jestli mé hlasování bylo tajné a jestli pod mou identitou jsem hlasoval doopravdy já, anebo někdo jiný (nebo má estonský model i možnost ověření "ano, fakt se za mou osobu připočítal hlas straně X s pref.hlasy Y a Z"?)
Oni tam nemají nějakou možnost, aby si konkrétní volič zpětně ověřil alespoň to, kolikrát hlasoval? Neumím estonsky ani dost dobře anglicky, abych si přečetl nějaký popis jejich volebního systému. ;)
Podle videa si jenom ty můžeš ověřit, jaký je tvůj hlas na serveru, tedy poslední který jsi (nebo někdo s tvým ID) odevzdal. Po skončení hlasování se oddělí hlasy od identity, sejde se komise, která dá dohromady klíč na rozšifrování hlasů a sečte se to. Anonymita a validita voleb je založena na důvěře v zabezpečení serverů, důvěře v provozovatele systému, pozorovatele a auditory.... Tedy ověřit si, že ti nikdo "nehacknul občanku" a tvůj hlas nezměnil asi můžeš (minimálně těsně po skončení hlasování), ale ověřit si že ten tvůj hlas byl správně započtený asi přímo nemůžeš.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hosek za příspěvek:
Pavel.Moravec
Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Karel666 »

honza.h píše:
Petr.Vileta píše:
Pavel.Moravec píše:EDIT: tak nejspíš tato chyba neumožňuje zjistit, jak kdo hlasoval. Ale šlo tím (pokud někdo chybu obejvil dříve) falšovat volby, že z mého veř.klíče si spočítal klíč tajný, a poté za mne hlasoval. Tedy být občan Estonska, tak si jsem dosti nejistý jestli mé hlasování bylo tajné a jestli pod mou identitou jsem hlasoval doopravdy já, anebo někdo jiný (nebo má estonský model i možnost ověření "ano, fakt se za mou osobu připočítal hlas straně X s pref.hlasy Y a Z"?)
Oni tam nemají nějakou možnost, aby si konkrétní volič zpětně ověřil alespoň to, kolikrát hlasoval? Neumím estonsky ani dost dobře anglicky, abych si přečetl nějaký popis jejich volebního systému. ;)
Podle videa si jenom ty můžeš ověřit, jaký je tvůj hlas na serveru, tedy poslední který jsi (nebo někdo s tvým ID) odevzdal. Po skončení hlasování se oddělí hlasy od identity, sejde se komise, která dá dohromady klíč na rozšifrování hlasů a sečte se to. Anonymita a validita voleb je založena na důvěře v zabezpečení serverů, důvěře v provozovatele systému, pozorovatele a auditory.... Tedy ověřit si, že ti nikdo "nehacknul občanku" a tvůj hlas nezměnil asi můžeš (minimálně těsně po skončení hlasování), ale ověřit si že ten tvůj hlas byl správně započtený asi přímo nemůžeš.
Takže vlastně musíš věřit, že ten komu "komise" z obce pošle hlasy bude mít dobře zabezpečené servery? Stejně jako ty občanky v Estonsku? :D
Teď platí, že by jsi musel jednu komisi po druhé podplatit, aby jsi sfalšoval volby, protože sei zpětně může kdokoliv kontrolovat, výsledek i 10 let zpětně... Tady stačí získat kontrolu nad komunikací nebo servery co to sčítají a když se to udělá dobře tak...
Když si představím, že z úniky mají problém i takové organizace jako NSA a o ovladnutí krymu zelenými můžíky NSA nevěděla, protože rozkazy šli postaru písemně (ukázka, že papír asi zastarelý nebude...), si říkám, fakt ti Honzo stojí za to tlačit na digitalizaci něčeho čeho se jednou za pár let účastní pouze 15-60 procent voličů...
Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Karel666 »

Ondra.kl píše:
Karel666 píše:Chtěkl bych vidět co by se dělalo, když by sněmovna rok zasedala, přijala zákony, mezinárodní smlouvy, prodeje/koupě a pak někdo příšel sorry voba byla sfalšována...
Dělo by se to samé co v případě papírových voleb ... námitky vůči jejich pravosti je možno podávat myslím do 14 dnů. Pak prostě výsledky platí.

Hele a není rozdíl mezi tím, že teď máš "zástupce" zúčastnění strany co může kontrolovat počítání vs že to nikdo není schopem a musí "věřit", že technologie je bezpečná...
Takže mi vlastně říkáš, že rok po volbách se zjistí, že parlament byl zvolen podvodem a tu 2/3 vetsinu nemá mít, ale do 14 dnů nikdo nepodal stížnost, tak když během roku změní ústavu a následně ústavní soud(ala polsko), tak prostě budeme stát a říkat, že je to demokratické, nikdo přeci nepodal stížnost :D
Hmm, pak máme pohled na to co je repulika jiný názor...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Karel666 za příspěvek:
Petr.Vileta
Uživatelský avatar
Jan.Hosek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 453
Registrován: 18 lis 2016, 21:05
Profese: programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 310 poděkování
Dostal poděkování: 499 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Jan.Hosek »

Karel666 píše: Takže vlastně musíš věřit, že ten komu "komise" z obce pošle hlasy bude mít dobře zabezpečené servery? Stejně jako ty občanky v Estonsku? :D
Teď platí, že by jsi musel jednu komisi po druhé podplatit, aby jsi sfalšoval volby, protože sei zpětně může kdokoliv kontrolovat, výsledek i 10 let zpětně... Tady stačí získat kontrolu nad komunikací nebo servery co to sčítají a když se to udělá dobře tak...
Vždyť já tady navrhuji úplně jiný systému než používají v Estonsku. Systém, který navrhuji by nezávisel na nějaké centrální sčítací autoritě, každý by si mohl přepočítat všechny elektronické hlasy okamžitě po skončení voleb, každý by si mohl ověřit svůj hlas během a po skončení voleb, za anonymitu svého hlasu by si zodpovídal pouze každý volič sám.

Karel666 píše: OFFTOPICKdyž si představím, že z úniky mají problém i takové organizace jako NSA a o ovladnutí krymu zelenými můžíky NSA nevěděla, protože rozkazy šli postaru písemně (ukázka, že papír asi zastarelý nebude...),si říkám, fakt ti Honzo stojí za to tlačit na digitalizaci něčeho čeho se jednou za pár let účastní pouze 15-60 procent voličů...
OFFTOPICCo věděla nebo nevěděla NSA nevím. Jak posílá Rusko rozkazy taky nevím.
  1. poslední dobou skoro každý rok
  2. jestli chceme více prvků přímé demokracie, tak se to užije mnohem více pro rozhodování měst, krajů, zdravotních pojišťoven, .........
  3. netlačím, jen ostře nesouhlasím s názorem, že to nejde a ukazuji jak by to mohlo jít
Uživatelský avatar
Jan.Hosek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 453
Registrován: 18 lis 2016, 21:05
Profese: programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 310 poděkování
Dostal poděkování: 499 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Jan.Hosek »

Karel666 píše: Hele a není rozdíl mezi tím, že teď máš "zástupce" zúčastnění strany co může kontrolovat počítání vs že to nikdo není schopem a musí "věřit", že technologie je bezpečná...
Takže mi vlastně říkáš, že rok po volbách se zjistí, že parlament byl zvolen podvodem a tu 2/3 vetsinu nemá mít, ale do 14 dnů nikdo nepodal stížnost, tak když během roku změní ústavu a následně ústavní soud(ala polsko), tak prostě budeme stát a říkat, že je to demokratické, nikdo přeci nepodal stížnost :D
Hmm, pak máme pohled na to co je repulika jiný názor...
V podstatě jsem na to už odpověděl, ale pro jistotu ještě jednou. Estonské volby jsou v tomhle při nejmenším nedokonalé, těmi bych se jako celkem neinspiroval. Lze navrhnout systém, kde kdokoliv vidí, že se podvádí při sčítání a kdokoliv si může ověřit že byl jeho vlastní hlas správně započítán. V případě špatného sčítání, by se určitě ozvala dotčená strana velmi brzo. V případě zfalšování hlasů jednotlivých voličů ve velkém počtu, by se určitě brzo ozval velký počet voličů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hosek za příspěvek:
Roman.Semik
Odpovědět

Zpět na „Demokracie“