RV 36/2017 - Program 2017 (Práce a sociální věci)

Archivní fórum pro ukončená jednání Republikového výboru.


Moderátoři: asistent/ka RV, Jednatelé, Předsedající RV

Vit.Simral
Člen KS Praha
Příspěvky: 372
Registrován: 13 čer 2016, 12:41
Profese: Radní hl. m. Prahy
Dal poděkování: 446 poděkování
Dostal poděkování: 772 poděkování

Re: RV 36/2017 - Program 2017 (Práce a sociální věci)

Příspěvek od Vit.Simral »

Současný systém zachováme a vylepšíme. Stát nabídne možnost dobrovolného garantovaného penzijního spoření.
Tímhle se dost omezujeme. Obecně nejlépe hodnocené jsou penzijní systémy, které co nejvíce diverzifikují tvé důchodové příjmy; je to pochopitelné, vlastně to následuje logiku klasického risk-averse investičního modelu.

Pokud chcete ten bod změnit, dal bych tam něco ve stylu "Chceme následovat příkladu Dánska. Stát lidem nabídne více možností, jak se na stáří finančně zajistit."

A musí se to vejít do 1800 znaků :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Simral za příspěvky (celkem 3):
Petr.Tkadlec, Jakub.Michalek, Frantisek.Kopriva
Uživatelský avatar
Tomas.Martinek
Republikový výbor
Příspěvky: 844
Registrován: 31 kvě 2012, 19:34
Profese: Student doktorského studia, OSVČ
Bydliště: Česká Lípa
Dal poděkování: 601 poděkování
Dostal poděkování: 1136 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 36/2017 - Program 2017 (Práce a sociální věci)

Příspěvek od Tomas.Martinek »

Petr.Tkadlec píše:
Tomas.Martinek píše:
Lenka.Kozlova píše: 3. Nově navrhujeme zvlášť uvést bod Důchodový systém[/b]
- jedná se o společensky důležité téma. Objem důchodů v r. 2015 činil 386 519 643 Kč (z toho starobních 314 872 161 Kč), zdroj: http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/E0A530C ... b_2015.pdf.
- Zvýšení minimálního důchodu a větší míra solidarity osloví zejména starší ročníky, dnešní třicátníky zajímá dlouhodobá vize, která je u Pirátů spjata se základním příjmem. Je tu nepříznivý demografický vývoj a růst schodku důchodového účtu, a pokud nechceme jít cestou nesplnitelných slibů, spokojme se programu zatím s konstatováním, že současný systém považujeme za vyhovující a že podporujeme soukromé důchodové spoření / připojištění. Doporučujeme však tento bod podrobněji vysvětlit a zdůvodnit.
Ahoj, musím sem napsat připomínky k tomuto bodu, konkrétně k soukromému penzijnímu připojištění. Piráti by neměli podporovat připojištění v rámci soukromých penzijních fondů. V tuto chvíli je systém penzijních fondů jedno velké letadlo, které funguje jen díky novým střadatelům. Například v případě "hypoteční krize" z roku 2008 bylo největším problémem, když se do platební neschopnosti dostala pojišťovna AIG (neuvážené obchody na finančním trhu, vysoké odměny managementu, zbytečné výdaje například na marketing), kterou poté musel zachraňovat/sanovat stát z peněz všech daňových poplatníků (nejen těch, co si u ní spořili na důchod). Stejný případ se v rámci různých ekonomických krizí v příštích desetiletích může (a pravděpodobně objeví) nastat u většiny soukromých penzijních fondů. Pokud nechceme v budoucnu čelit tomu, že se na stát budou obracet při krachu penzijního fondu střadatelé s žádostí o vyplacení daných úspor z prostředků státního rozpočtu (jako v případě AIG), měli bychom zrušit veškerou státní podporu (zrušit daňové úlevy i státní příspěvek) soukromému životnímu pojištění (protože tím dává stát najevo, že tomu věří a "garantuje to", i když je to dlouhodobě neudržitelné). Naopak by měla vzniknout možnost dobrovolně si spořit v rámci svého účtu sociálního pojištění spravovaného a garantovaného státem nad rámec povinného sociálního pojištění. Z příjmů tohoto programu, který by nabízel daňové úlevy i státní příspěvek, by byly financován účet sociálního pojištění, který je nyní v silné ztrátě.

větu:
Současný systém plní funkci, chceme jej zachovat. Ano spoření na důchod.
bych navrhl přeformulovat na:
Současný systém zachováme a vylepšíme. Stát nabídne navíc možnost dobrovolného garantovaného spoření na důchod.
Jsme omezeni na znaky, tak musíš vzít celý návrh a předložit nový, který se vleze do 1800 znaků.
Ok, věta, aby se vešla, by tedy zněla:
Současný systém zachováme. Stát nabídne možnost dobrovolného spoření s garancí.

Ing. Tomáš Martínek, člen poradního týmu k důchodové reformě MPSV, člen resortních týmů Finance a Informatika. Více info zde.

Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4747
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4369 poděkování
Dostal poděkování: 3706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 36/2017 - Program 2017 (Práce a sociální věci)

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

Současný systém zachováme. Stát nabídne možnost dobrovolného spoření s garancí.
Zní strašně moc nepirátsky, když zachováváme nějaký systém.
Navrhuji Lence pozměnit její návrh na
z
● Současný systém plní funkci, chceme jej zachovat. Ano spoření na důchod.
na
● Současný systém vylepšíme. Stát nabídne možnost dobrovolného spoření s garancí.
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Vit.Simral
Člen KS Praha
Příspěvky: 372
Registrován: 13 čer 2016, 12:41
Profese: Radní hl. m. Prahy
Dal poděkování: 446 poděkování
Dostal poděkování: 772 poděkování

Re: RV 36/2017 - Program 2017 (Práce a sociální věci)

Příspěvek od Vit.Simral »

Já bych preferoval "Stát nabídne více možností dobrovolného spoření s garancí." Chci tam zdůraznit tu možnost výběru.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Simral za příspěvky (celkem 2):
Petr.Tkadlec, Frantisek.Kopriva
Uživatelský avatar
Tomas.Martinek
Republikový výbor
Příspěvky: 844
Registrován: 31 kvě 2012, 19:34
Profese: Student doktorského studia, OSVČ
Bydliště: Česká Lípa
Dal poděkování: 601 poděkování
Dostal poděkování: 1136 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 36/2017 - Program 2017 (Práce a sociální věci)

Příspěvek od Tomas.Martinek »

Vit.Simral píše:Já bych preferoval "Stát nabídne více možností dobrovolného spoření s garancí." Chci tam zdůraznit tu možnost výběru.
Jak jsem psal dříve, klidně může stát (myšleno státní systém pojištění bez komerčního vlivu) nabízet více možností, ale nesmí se to přepisovat tak, že by stát podporoval komerční penzijní připojištění... Klidně, ať komerční penzijní pojištění běží dál i bez podpory státu, ale rozhodně ho nemá stát podporovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Martinek za příspěvek:
Vojtech.Pikal

Ing. Tomáš Martínek, člen poradního týmu k důchodové reformě MPSV, člen resortních týmů Finance a Informatika. Více info zde.

Uživatelský avatar
Lenka.Kozlova
Příznivec Pirátů – Jihočeský kraj
Příspěvky: 3167
Registrován: 11 čer 2012, 09:34
Profese: vychovatelka
Dal poděkování: 9057 poděkování
Dostal poděkování: 3408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 36/2017 - Program 2017 (Práce a sociální věci)

Příspěvek od Lenka.Kozlova »

Vit.Simral píše:Za mě dobré, s návrhem B se dokážu ztotožnit. Tiborovi jsem teď dodal nějaká čísla, kolik to bude stát.

Ještě bych přeformuloval "Motivace obcí zapojit se do systému", nezní to jako heslo, ale jen nadpis, a "novodobé otroctví", zní mi to trochu levně.

Díky za iniciativu!
Děkujeme za komentáře a navrhujeme tedy novou formulaci těchto bodů:

● Konec obchodu s chudobou, obecní sociální bydlení místo příspěvku na bydlení.
● Boj s byznysem pracovních agentur často na hraně zákona, proti prekarizaci práce.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Kozlova za příspěvky (celkem 3):
Vit.Simral, Dana.Balcarova, Frantisek.Kopriva

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Dana.Balcarova
Člen KS Praha
Příspěvky: 610
Registrován: 13 pro 2013, 12:34
Profese: poslankyně PSP ČR
Bydliště: Praha 9
Dal poděkování: 807 poděkování
Dostal poděkování: 682 poděkování

Re: RV 36/2017 - Program 2017 (Práce a sociální věci)

Příspěvek od Dana.Balcarova »

[quote="Lenka.Kozlova"
● Boj s byznysem pracovních agentur často na hraně zákona, proti prekarizaci práce.[/quote]

Lenko, pls, "prekarizaci práce" netusim co je?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dana.Balcarova za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Jakub.Michalek
Jen v takové společnosti se bude dobře dařit, ve které lidé sázejí stromy, o nichž vědí, že v jejich stínu už nebudou odpočívat
Uživatelský avatar
Lenka.Kozlova
Příznivec Pirátů – Jihočeský kraj
Příspěvky: 3167
Registrován: 11 čer 2012, 09:34
Profese: vychovatelka
Dal poděkování: 9057 poděkování
Dostal poděkování: 3408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 36/2017 - Program 2017 (Práce a sociální věci)

Příspěvek od Lenka.Kozlova »

Dana.Balcarova píše:[quote="Lenka.Kozlova"
● Boj s byznysem pracovních agentur často na hraně zákona, proti prekarizaci práce.
Lenko, pls, "prekarizaci práce" netusim co je?[/quote]

Prekarizace práce - nestandardní druh zaměstnání, který je nejistý a nechráněný. Není dostatečně finančně ohodnocený, takže na jeho základě nelze uživit domácnost. více zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Prekarizace
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Kozlova za příspěvek:
Dana.Balcarova

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Lenka.Kozlova
Příznivec Pirátů – Jihočeský kraj
Příspěvky: 3167
Registrován: 11 čer 2012, 09:34
Profese: vychovatelka
Dal poděkování: 9057 poděkování
Dostal poděkování: 3408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 36/2017 - Program 2017 (Práce a sociální věci)

Příspěvek od Lenka.Kozlova »

OFFTOPICostatní odpovědi večer, díky za trpělivost ;)

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Lenka.Kozlova
Příznivec Pirátů – Jihočeský kraj
Příspěvky: 3167
Registrován: 11 čer 2012, 09:34
Profese: vychovatelka
Dal poděkování: 9057 poděkování
Dostal poděkování: 3408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 36/2017 - Program 2017 (Práce a sociální věci)

Příspěvek od Lenka.Kozlova »

Předávám vzkaz od Věry Marušiakové, autorky bodu o důchodech:
Tomáši, díky, že reaguješ na tento bod. Díky za komentář a hlavně zdůvodnění / vysvětlení. Je mi jasné, že i soukromé kapitálové důchodové pojištění není bez rizik. Postrádala jsem podrobnější pirátský postoj k důchodovému systému a vycházela jsem jen z toho, že Piráti jsou pro průběžný systém, ačkoliv zdaleka není dokonalý. Mým cílem bylo dostat do programu toto téma, protože jak jsem už napsala, je důležité a Piráti podle mě musí mít pro kampaň v tomhle jasno.
Tento bod jsem jako jediný dávala do návrhu s tím, že bude podroben revizi. Jsem tedy určitě pro jakoukoliv úpravu a ráda vidím, že jste tady s Vítkem už na tom zapracovali. Děkuji i Vítkovi za jeho komentář a vysvětlení. Věra

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Zamčeno

Zpět na „[Archiv RV]“