Kultura - koncept programového bodu pro PS 2017

Veřejná diskuse k návrhům a bodům a tématům Pirátského programu.

Moderátoři: Garanti, Poslanecka snemovna - poslanci

Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum pro konzultace k Pirátskému programu.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.

Do tohoto fóra patří programová témata, která se týkají programu jako celku, více bodů nebo žádného z nich.
Uživatelský avatar
Jaroslav.Nemec
Asistent poslance
Příspěvky: 1641
Registrován: 24 dub 2009, 08:47
Profese: výtvarník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2535 poděkování
Dostal poděkování: 1824 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kultura - koncept programového bodu pro PS 2017

Příspěvek od Jaroslav.Nemec » 11 kvě 2017, 12:15

Navrhuji OFFTOPIC(překlepy a chyby prosím opravte) - změny, krom pořadí, jsem je podtrhl
Kultura

Cílem Pirátů je podpora kultury a lidí, kteří ji vytvářejí. Podpoříme knihovny, galerie, divadla či muzea, která budou splňovat podmínky průhledného hospodaření. Svobodná společnost je pestrá, a taková je i její kultura.

Dáme autorskému právu smysl
 • Nechceme porušovat práva autorů a umělců, ale přizpůsobit pojetí autorského práva digitálnímu věku. Podporujeme tvořivost, sdílení a férovou odměnu autora za komerční užití jeho díla.

  Zrušíme nadvládu autorských svazů nad umělci. Zrušíme povinnost oznamovat kulturní vystoupení OSA a její oprávnění vybírat poplatky i za nezastupované tvůrce. Umělec nesmí být nucen platit poplatek za koncert, kde hraje vlastní hudbu.

  Ušetříme domácnostem i podnikatelům stovky milionů: Zlevníme elektroniku zrušením poplatku za prázdná média. Hospodský nebude muset platit poplatek za rádio a televizi - zaplatí ho vysílací stanice. Výrazně snížíme nebo zcela zrušíme poplatky pro školy, výzkum a nekomerční aktivity.

  Na úrovni EU zahájíme diskusi o zkrácení copyrightu: Původně trval copyright 14 let od zveřejnění díla, s možností prodloužení na dvojnásobek. To je dostatečná doba na vytvoření finančního zisku z díla.
Dostupné kulturní bohatství
 • Podpoříme dobrovolné vstupné ve veřejných muzeích a galeriích. Knihovny, galerie a muzea ve 21. století jako veřejná služba. Knihovny galerie a muzea jsou místem setkávání, sdílení informací, vzdělávání a seznamování společnosti s kulturním dědictvím.

  Podporujeme digitalizaci sbírkových fondů. Jejich zpřístupnění na Internetu chápeme jako samozřejmost.

  Ceníme si památek a kulturního dědictví. Prosazujeme, aby odborná vyjádření Národního památkového ústavu byla pro státní správu závazná. Požadujeme důkladný dohled státní správy nad stavem kulturních památek a dodržovaní povinnosti vlastníka kulturních památek vyplývajících ze zákona.

  Zavedeme architektonické a urbanistické soutěže pro veřejné stavby jako standard. Toto řešení je nesporně nejtransparentnějším způsobem zadání veřejné zakázky na architektonické či urbanistické dílo. Budoucí kulturní památky a architektonické skvosty nevzniknou z výběrových řízení na nejnižší cenu stavby.
Podpoříme financování kultury
 • Dáme vám slevu na dani, pokud darujete peníze na kulturu. Obdarovat budete moci libovolnou neziskovou instituci, která má průhledné financování a pěstuje kulturu nebo jinou veřejně prospěšnou činnost.

  Veřejnoprávní média slouží všem: ​Zrušíme koncesionářské poplatky. Příjem ČT a ČRo nahradíme podílem na výběru DPH a příjmy z reklamy. Omezíme politické tlaky na vedení televize a rozhlasu, viz stanovisko.

  Podpoříme věnovat "1–4 %" z celkového rozpočtu veřejné stavby na výtvarné řešení.
Doplnění / snad dovysvětlení: Pořadí jsem zvolit tak,a by prvně byla problematika autorského zákona, se kterou si nás lidé nejčastěji spojují, Následně státní agenda MKČR - knihovny, galerie, památková péče. A na poslední místě ostatní - finance.

Památková péče a arch. soutěže – v těchto bodech vycházím z textů dlouhodobého programu, jen jsem to pokrátil. Arch. soutěže se hodí i do jiných oblastí, ale zde jsme to řešili, nechal jsem tam tedy i ten dovětek o budoucích památkách, ale tato věta OFFTOPIC- Budoucí kulturní památky a architektonické skvosty nevzniknou z výběrových řízení na nejnižší cenu stavby. - by se dala vynechat, pokud by byla potřeba krácení.

Vynechal jsem vše k dotacím/grantům, nevnímám na úrovni MKČR potřebu reformyOFFTOPIC(případná diskuze a kritika by se hodila pro nějaké budoucí stanovisko, třeba). Úplně novým bodem jsou ty % ze staveb, kdysi se to diskutovalo... přidal jsem to jen jako možnost, kterou plně podporuji, ale chápu, že tohle nebylo nikde šiřeji prodiskutováno, tak zvažte zda se tím zabývat.

Ostatní změny jsou formulační a drobné detaily (není jen OSA, ale i jiné autorské svazy...). Změnil jsem slova "zavedeme" na realičtější "podpoříme". Případně jsem vzal formulaci z dlouhodobého programu, když se mi zdála výrazně lepší či přesnější.
Naposledy upravil(a) Jaroslav.Nemec dne 11 kvě 2017, 14:02, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jaroslav.Nemec za příspěvky (celkem 2):
Frantisek.Kopriva, Lenka.Kozlova
předseda zastupitelského klubu Piráti Praha 2 / výtvarník, kurátor architektonických výstav
https://praha2.pirati.cz/lide/jarda-nemec/ / http://jarnemec.com/jaroslav-nemec/

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Republikový výbor
Příspěvky: 14954
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9496 poděkování
Dostal poděkování: 17084 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kultura - koncept programového bodu pro PS 2017

Příspěvek od Roman.Kucera » 11 kvě 2017, 12:31

redmine píše:Veřejnoprávní média slouží všem: Zrušíme koncesionářské poplatky. Příjem ČT a ČRo nahradíme podílem na výběru DPH a příjmy z reklamy.
Omezíme politické tlaky na vedení televize a rozhlasu, viz stanovisko
Můj ideál:
Veřejnoprávní média slouží všem: Koncesionářské poplatky nahradíme rigidně stanoveným podílem na výběru DPH. Zvýšíme možnost příjmů z reklamy, ovšem přísně a jednoznačně regulované.
Omezíme politické tlaky na vedení televize a rozhlasu, viz stanovisko
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Jaroslav.Nemec, Janek.Wagner, Lenka.Kozlova
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!

Uživatelský avatar
Frantisek.Kopriva
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 2182
Registrován: 10 říj 2013, 20:37
Profese: poslanec
Bydliště: Mladá Boleslav / Praha
Dal poděkování: 4675 poděkování
Dostal poděkování: 2732 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kultura - koncept programového bodu pro PS 2017

Příspěvek od Frantisek.Kopriva » 11 kvě 2017, 13:44

Co píše Jarda Němec dává smysl. Nicméně přišel docela s křížkem po funuse a nepřijde mi úplně šťastné, pokud bychom měli teď celý bod kompletně překopávat. Proto bych byl rád (a vlastně celé RV), pokud se urychleně domluví s Ivanem na nějaké konsenzuální variantě, která zohlední připomínky, ale nezazdí totálně současnou podobu bodu. Draft o pár řádků výše mi přijde jako dobrý start, ale poslední slovo by měl mít Ivan coby garant.
sněmovní profil |< >| veřejný kalendář |< >| Facebook |< >| Twitter

* člen výboru pro evropské záležitosti a výboru pro obranu
* delegát PS PČR v Parlamentním shromáždění Rady Evropy
* jednatel republikového výboru Pirátů

Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 9790
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4075 poděkování
Dostal poděkování: 14912 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kultura - koncept programového bodu pro PS 2017

Příspěvek od Ivan.Bartos » 11 kvě 2017, 13:58

Frantisek.Kopriva píše:Co píše Jarda Němec dává smysl. Nicméně přišel docela s křížkem po funuse a nepřijde mi úplně šťastné, pokud bychom měli teď celý bod kompletně překopávat. Proto bych byl rád (a vlastně celé RV), pokud se urychleně domluví s Ivanem na nějaké konsenzuální variantě, která zohlední připomínky, ale nezazdí totálně současnou podobu bodu. Draft o pár řádků výše mi přijde jako dobrý start, ale poslední slovo by měl mít Ivan coby garant.
Navrhl jsem Jardovi rozšíření ve věcech památek a úpravy v bodech, které vypíchl. Toto nechávám na RV, pokud změny akceptuje. Jsem proti většímu variantnímu návhu a zásadním zásahům v tuto chvíli, protože nad ním neprobíhala debata zúčastněných v téměř 5ti měsíčním procesu a již došlo k projednávání na poli RV. Neakceptuji prostě variantu, kdy někdo přijde v závěru procesu, u kterého nebyl a zjistí, že je všechno jinak než si myslel.

Zdůrazňuji:

Dlouhodobý program Jardovy věci adresuje a je platný,Volební program ten dlouhodobý nepopírá a jsou v něm vybrané části a specifikace, které jsme vybrali jako top pro lidi ve smyslu "toto bychom dodali". Z tohoto můžete mít reálný benefit.

Dám příklad. Lidem je totálně jedno zda bude softwatre v open source nebo zda má být delivery IT zakázek agilní. Nám to jedno není, ale do programu 2017 to nepíšeme protože to je program pro lidi a ne náš seznam změn. Lidé chtějí mít IT jednoduché, levné (a tam se schová 100 a 1 naše představa o tom jak to realizovat), aby jim to šetřilo čas, skutečně pomáhalo a firmám netekly stamiliony, který můžou jít třeba do vzdělávání.
Proto v programu není nic o "jednotné api" protože tomu nikdo nerozumí ani o způsobu vyběrových řízení a oponentur technického řešení, protože to je občanovi jedno. To víme my a to je pro státní aparát.

Pokud zde má Jarda problém, tak je lze upravit na základě přeložení RV (Lydie slíbila, že to s Jardou udělá, aby nemusel u jednání být). U změn textace nechám vše opět na RV, pokud se jim varianta zdá zásadně lepší.

Program za mě, jak byl finálně předložen byl považován za konečný a uzavřený a možné změny jsem nechal v gesci RV, jehož členem nejsem. Ostatně je to přesně ta věc, kterou jsem neuměl vysvětlit u Šídla, že:-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvky (celkem 3):
Jaroslav.Nemec, Frantisek.Kopriva, Lenka.Kozlova
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz

Uživatelský avatar
Jaroslav.Nemec
Asistent poslance
Příspěvky: 1641
Registrován: 24 dub 2009, 08:47
Profese: výtvarník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2535 poděkování
Dostal poděkování: 1824 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kultura - koncept programového bodu pro PS 2017

Příspěvek od Jaroslav.Nemec » 11 kvě 2017, 14:10

Doplnil jsem pod návrh vysvětlení (ať je to po kupě). V zásadě mi jde o to, doplnit památkovou péči a arch. soutěže + co jsem tam dopsal.
Ceníme si památek a kulturního dědictví. Prosazujeme, aby odborná vyjádření Národního památkového ústavu byla pro státní správu závazná. Požadujeme důkladný dohled státní správy nad stavem kulturních památek a dodržovaní povinnosti vlastníka kulturních památek vyplývajících ze zákona.

Zavedeme architektonické a urbanistické soutěže pro veřejné stavby jako standard. Toto řešení je nesporně nejtransparentnějším způsobem zadání veřejné zakázky na architektonické či urbanistické dílo. Budoucí kulturní památky a architektonické skvosty nevzniknou z výběrových řízení na nejnižší cenu stavby.
Ještě více krácená varianta (kdyby nešlo jinak a byla potřeba krátit):
Ceníme si památek a kulturního dědictví. Prosazujeme, aby odborná vyjádření Národního památkového ústavu byla pro státní správu závazná.

Zavedeme architektonické a urbanistické soutěže pro veřejné stavby jako standard. Toto řešení je nesporně nejtransparentnějším způsobem zadání veřejné zakázky na architektonické či urbanistické dílo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jaroslav.Nemec za příspěvky (celkem 4):
Ivan.Bartos, Janek.Wagner, Lenka.Kozlova, Lydie.Bartosova
předseda zastupitelského klubu Piráti Praha 2 / výtvarník, kurátor architektonických výstav
https://praha2.pirati.cz/lide/jarda-nemec/ / http://jarnemec.com/jaroslav-nemec/

Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 9790
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4075 poděkování
Dostal poděkování: 14912 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kultura - koncept programového bodu pro PS 2017

Příspěvek od Ivan.Bartos » 11 kvě 2017, 14:24

Pokud se vejdeme ne mám s tím problém. Zásadní je být v synergii s dalšími body programu v rozsahu. Na zparacvoání a check tohoto bohužel nemám nyní kapacitu. Prosím tedy RV zvážení přídání Jardova návrhu. Děkuji.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvky (celkem 3):
Jaroslav.Nemec, Roman.Kucera, Lenka.Kozlova
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz

Uživatelský avatar
Frantisek.Kopriva
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 2182
Registrován: 10 říj 2013, 20:37
Profese: poslanec
Bydliště: Mladá Boleslav / Praha
Dal poděkování: 4675 poděkování
Dostal poděkování: 2732 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kultura - koncept programového bodu pro PS 2017

Příspěvek od Frantisek.Kopriva » 12 kvě 2017, 11:44

Na RV postoupily do 2. kola možnosti přijmout návrh RP a prodloužit dobu pro navrhování do dnešní půlnoci. Pokud vyhraje 2. kolo možnost B (prodloužení), tak se tím zpětně schválí navrhování do dnešní půlnoci. Pokud má být Jardův návrh zařazen, je tedy nutné, aby někdo z RV do dnešní půlnoci návrh předložil, získal podporu skupiny členů a doufal, že ve 2. kole vyhraje možnost B. Já jsem převzal předsedání, tak to udělat nemůžu. Jarda by měl v zájmu protlačení svého návrhu požádat o zařazení mezi účastníky jednání, aby mohl vystoupit v rozpravě. ;)
sněmovní profil |< >| veřejný kalendář |< >| Facebook |< >| Twitter

* člen výboru pro evropské záležitosti a výboru pro obranu
* delegát PS PČR v Parlamentním shromáždění Rady Evropy
* jednatel republikového výboru Pirátů

Uživatelský avatar
Jaroslav.Nemec
Asistent poslance
Příspěvky: 1641
Registrován: 24 dub 2009, 08:47
Profese: výtvarník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2535 poděkování
Dostal poděkování: 1824 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kultura - koncept programového bodu pro PS 2017

Příspěvek od Jaroslav.Nemec » 12 kvě 2017, 13:17

Po konzultacích s Lydií jsem navrhl tyto změny:

šktnout "až 2000 Kč" = zůstane: "Dáme vám slevu na dani, pokud darujete peníze na kulturu: ..."

místo "Změníme politiku podpory kultury tak, aby..." dát: "Podporujeme dotační politiku kultury tak, aby.."

Místo dvou posledních bodů
 • Zdigitalizujeme maximum českých knih: Na Internetu zpřístupníme všem občanům bezplatně knihy, u kterých vypršela majetková práva.
  Zavedeme povinný elektronický výtisk
Dát:
Podporujeme digitalizaci sbírkových fondů. Jejich bezplatné zpřístupnění na Internetu chápeme jako samozřejmost.

Ceníme si památek a kulturního dědictví. Prosazujeme, aby odborná vyjádření Národního památkového ústavu byla pro státní správu závazná. Požadujeme důkladný dohled státní správy nad stavem kulturních památek a dodržovaní povinnosti vlastníka kulturních památek vyplývajících ze zákona.

Zavedeme architektonické a urbanistické soutěže pro veřejné stavby jako standard. Toto řešení je nesporně nejtransparentnějším způsobem zadání veřejné zakázky na architektonické či urbanistické dílo. Budoucí kulturní památky a architektonické skvosty nevzniknou z výběrových řízení na nejnižší cenu stavby.
Ještě více krácená varianta (kdyby nešlo jinak a byla potřeba krátit):
Podporujeme digitalizaci sbírkových fondů. Jejich bezplatné zpřístupnění na Internetu chápeme jako samozřejmost.

Ceníme si památek a kulturního dědictví. Prosazujeme, aby odborná vyjádření Národního památkového ústavu byla pro státní správu závazná.

Zavedeme architektonické a urbanistické soutěže pro veřejné stavby jako standard. Toto řešení je nesporně nejtransparentnějším způsobem zadání veřejné zakázky na architektonické či urbanistické dílo.
Je to v rukách RV. Děkuji.

OFFTOPICps: Kdyby někoho zajímalo, jaké jsou dotační okruhy MKČR: https://www.mkcr.cz/dotacni-okruhy-1137.html + státní fondy https://www.mkcr.cz/statni-fondy-1154.html
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jaroslav.Nemec za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Polansky, Dominika.Michailidu
předseda zastupitelského klubu Piráti Praha 2 / výtvarník, kurátor architektonických výstav
https://praha2.pirati.cz/lide/jarda-nemec/ / http://jarnemec.com/jaroslav-nemec/

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 11517
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 4973 poděkování
Dostal poděkování: 17379 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kultura - koncept programového bodu pro PS 2017

Příspěvek od Jakub.Michalek » 12 kvě 2017, 15:08

Oba dva body jsem zahrnul do upraveného návrhu, viz zde republikovy-vybor-f248/rv-25-2017-progr ... ml#p508298
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 4):
Ivan.Bartos, Frantisek.Kopriva, Ivo.Vlasaty, Jaroslav.Nemec
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředseda strany

Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 9790
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4075 poděkování
Dostal poděkování: 14912 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kultura - koncept programového bodu pro PS 2017

Příspěvek od Ivan.Bartos » 12 kvě 2017, 15:14

Jakub.Michalek píše:Oba dva body jsem zahrnul do upraveného návrhu, viz zde republikovy-vybor-f248/rv-25-2017-progr ... ml#p508298
Děkuji.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvek:
Jaroslav.Nemec
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz

Odpovědět

Zpět na „Pirátský program“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host