Pozornosti hodné články

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.
Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum, které nesděluje politická stanoviska či názory Pirátské strany. Dodržujte prosím jeho pravidla.
Do vnitrostranické diskuse se mohou naši příznivci zapojit, pokud vstoupí do příslušné skupiny registrovaní příznivci.
Odpovědět
Janek.Wagner
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3713 poděkování
Dostal poděkování: 4042 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Piráti v praxi. Peníze a křoví

Příspěvek od Janek.Wagner » 12 kvě 2017, 08:55

Piráti v praxi. Peníze a křoví

Česká pirátská strana klepe na dveře Poslanecké sněmovny. Mohla by do vysoké české politiky přinést nějakou změnu? Vnitřní poměry ve straně spíš ukazují, že nikoli.

MF DNES

uspíšila videovýzva, v níž mimo jiné řekl: „Mám dva mladé kluky a chci se jim jednou podívat do očí. Byl jsem jedním z lidí, kteří byli u vzniku internetu, a nerad bych pomáhal budovat nesvobodné médium. A toto je důležité – mezi našimi příznivci je obrovské množství lidí, kteří se rozhodně morálně neztotožňují s tím, aby se internet stal uzavřeným prodejním kanálem velkých korporací.“

Kam zmizel étos
Ve volbách v roce 2010 Pirátům propadla kauce (210 tisíc korun), v říjnu 2013 už získali 2,7 procenta hlasů a dosáhli na 13 milionů korun. V roce 2012 byl zvolen za koalici s Piráty senátorem Libor Michálek. Piráti mají své zastupitele v Praze a Mariánských Lázních. V aktuálních průzkumech preferencí podle některých agentur oscilují kolem kritické hranice pěti procent.
Dnes Kadeřávek doplňuje: „Pokud bych něco zpětně změnil, tak jsme měli klást ještě větší důraz na to, aby lidé vstupující do strany správně chápali jako zásadu číslo jedna soukromí jednotlivce.“Krásné a čisté ideály. Avšak u Pirátů najdeme hádky a vnitřní konflikty, které začaly odrazovat čím dál více členů, odešli i starší a zkušenější.

Piráti nemají zdaleka vše v pořádku a nejen ve vlastním účetnictví. Je otázka, kam původní étos zmizel. Nevíme, zda je příčinou moc peněz nebo opojení funkcemi. Výchozí idealismus je postupně nahrazován falší „píár“, tedy zdáním, které neodpovídá realitě.
A to veřejnost vůbec netuší, kolik energie pohltí marné diskuse a osobní souboje, což potvrzuje i ostravský pirát Ondřej Polanský. „Když člověk dělá pro stranu něco navenek, vyžaduje to úsilí a čas a je to běh na dlouhou trať – zkuste si vytáhnout z městské firmy fakturu za určitou službu nebo zorganizovat petiční akci! Kdežto u diskuse o předpisech není vázán ničím, po večeři zapne pirátské fórum a diskutuje… Argumentaci ad hominem jsem se naučil zcela ignorovat. Když na vnitrostranickou situaci nahlédnu právě ale aby se pirátské hodnoty ve společnosti a především ve správě věcí veřejných prosadily, museli bychom se vrátit na zem a ty věci, které hlásáme, také aplikovat na sobě a dodržovat je. V tuto chvíli Pirátům rozhodně důvěřovat nelze. Současné vedení si myslí, že když se tam nedostaneme teď, tak se tam nedostaneme už nikdy. Já si myslím, že se tam nedostaneme už nikdy, právě pokud se tam dostaneme teď. Vidět chyby je odmítáno. Pokud na chybu upozorníš, jsi troll a zakážou ti psát do příslušné sekce.“

Vidina příjmu
Od roku 1992 zmizely z veřejných rozpočtů biliony. Podpora Pirátů zde existovala mimo jiné kvůli víře, že transparence veřejných výdajů smysl má a že nad stranickou byrokracií zvítězit lze. Ti, kteří u Pirátů vydrželi dodnes, tak činí buď pro vidinu křesla a pohodlného příjmu, pro touhu nenechat se zlomit a obstát ve vnitrostranickém „odboji“, anebo – přece jen – pro ideály v srdci. Někoho stranický systém vynesl nahoru a k penězům, jiného ponechal idealisticky pracovat „dole“– a zadarmo. Jako křoví.
Piráti v praxi a v malém „experimentálně“ ukázali tytéž mechanismy a síly, jaké působí u velkých politických stran. Na rozdíl od nich však porušením stranické kázně a disciplíny nechali nahlédnout hluboko pod stranickou pokličku. Má smysl za těchto okolností udělat z malé strany velkou? Interní opozice (vedením opakovaně nařčená, že se cítí ublíženě a chce si cosi dokázat) si myslí, že nikoliv.

Piráti ukázali tytéž mechanismy a síly, jaké působí u velkých politických stran.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janek.Wagner za příspěvky (celkem 2):
Filip.Krska, Michael.xChaos.Polak

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 21012 poděkování
Dostal poděkování: 9655 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozornosti hodné články

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 12 kvě 2017, 09:28

Chybí tam autor, Michal Rusek, a tady scan
mfd125rusek.jpg
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 4):
Filip.Krska, Frantisek.Kopriva, Michael.xChaos.Polak, Rostislav.Reha
kandidát do eRVé - Piráti Středočeský kraj, t. 773 993 465 twitter @daliborzz FB fb.com/dlbrz https://stredocesky.pirati.cz (zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz)

Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Dal poděkování: 4075 poděkování
Dostal poděkování: 14911 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivan.Bartos » 12 kvě 2017, 10:22

To je ten článek, jak mi Rusek "vyhrožoval" a dělal přes chat bububu, že jestli neunzám, že je jeho názor relevantní "odvoláš pozici neexistující autority"(což jsem při několika onlie FB výstupech ala Jiří Patočka a jeho vhledy, upřel), tak nám to nandá protože připravuje velikou sérií článků pro tištěné noviny a že neví "jestli nás teda pochválit, nebo zatratit"? Tak to jsme dopadli docela dobře:-) Docela mě baví, když je v tom článku část o soukromí od Jirky Kadeřávka a že je to nejdůležitější a základ původní iniciativy v kontrastu s Lukášem Novým, který se odvolává na původní pirátské ideály a soukromí uznává, když se mu to hodí. Tak snad toho bude víc. Prej je toho několik stránek.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvky (celkem 2):
Tomas.Vymazal, Petr.Vileta
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz

Vaclav.Fortik
Místní předsednictvo
Profese: manager
Dal poděkování: 2954 poděkování
Dostal poděkování: 3424 poděkování

Příspěvek od Vaclav.Fortik » 12 kvě 2017, 11:12

Je to spíše reklama než hejt..
Rusek v únoru připravoval mnohem delší materiál (asi pro Deník Referendum) a měl to pojatý jako generační střet starých zasloužilých pirátů a mladých svazáčků, což jsem se s ním hádal, že to tak není (že jsou i staří debilové a mladí schopní jedinci), a měl materiálu opravdu hodně (četl jsem co napala Lenka a další), takže ano, tento článek je slabý čajíček toho co měl připravené a beru to spíše jako upoutávku, která mnohé čtenáře upozorní na Piráty jako reálnou politickou sílu...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Fortik za příspěvek:
Ondrej.Polansky

Pavel.Moravec
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: IT
Dal poděkování: 9534 poděkování
Dostal poděkování: 4636 poděkování

Příspěvek od Pavel.Moravec » 12 kvě 2017, 11:23

Taky bych dodal, že od lidí pracujících pod Pleslem, Nachtigallem a Babišem lze očekávat jakékoliv okopávání kotníků kterékoliv potenciální konkurence. Oproti ČSSD ještě máme štěstí, že to nezveřejnili před CFkem nebo před volbami :D

Ať jen nediskutuju: Zeman vrtí Kájínkem: https://www.noviny.cz/vrteti-kajinkem/
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvek:
Michael.xChaos.Polak
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.

Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Dal poděkování: 4075 poděkování
Dostal poděkování: 14911 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivan.Bartos » 12 kvě 2017, 11:40

Vaclav.Fortik píše:Je to spíše reklama než hejt..
Rusek v únoru připravoval mnohem delší materiál (asi pro Deník Referendum) a měl to pojatý jako generační střet starých zasloužilých pirátů a mladých svazáčků, což jsem se s ním hádal, že to tak není (že jsou i staří debilové a mladí schopní jedinci), a měl materiálu opravdu hodně (četl jsem co napala Lenka a další), takže ano, tento článek je slabý čajíček toho co měl připravené a beru to spíše jako upoutávku, která mnohé čtenáře upozorní na Piráty jako reálnou politickou sílu...
Já teda vím, že to od začátku bylo buď pro Lidovky nebo MF (ale spíš Lidovky) a že byl na to hrd. A že mu takhle dlouhej text tak nějak nechtěli vzít, ale třeba se to změní. Tak až třeba vyjde druhý, zeptají se nás, co je na tom pravdy :-)
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz

Rostislav.Reha
Kontrolní komise
Profese: informatik
Dal poděkování: 4391 poděkování
Dostal poděkování: 4489 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rostislav.Reha » 12 kvě 2017, 14:26

Ten clanek byl jeste o stupen horsi (a delsi, asi proto ho prorezali, prijde mi ze obcas to nedava ani smysl).
Vyjadreni Ondry Polanskeho k tomu pred casem na FB: "Podělím se s vámi o jednu historku, která by byla úsměvná, kdyby nebyla smutná. Jeden náš bývalý člen (2009-2011 cca), bývalý novinář se začal zajímat o piráty, kvůli těm reálným průzkumům. Kontaktoval lidi co byli hodně aktivní v době jeho členství s tím, že napíše článek pro Plesla z MfD. Jenže spousta z těch lidí co oslovil jsou právě ti, co ze ztrany (většinou ve zlém) odešli. Wagnerovi, Martin Brož, krtek, a podobně. Je asi jasné, jaký si na základě toho udělal o dnešních pirátech názor. Pak napsal i mi, protože jsme v té době byli hodně v kontaktu při přípravě na zrušené předsčsné volby 2009. Snažil jsem se mu vysvětlit, že nic není až tak hrozné, jak se na první pohled zdá, že je v partaji plno kecalistů kteří jsou aktivní jen dovnitř strany a navenek ne, a že to nejde brát tak vážně. Že když je člověk neosobní a vždy věcný, dá se tam normálně fungovat a spousta věcí se i daří. No fajn. On jestli mě v tom článku může citovat. Já že klidně. No, pak mi poslal koncept, moje chyba byla že jsem se na to nepodíval, byl jsem tehdy na lyžích a pak na to zapomněl. Teď mi poslal finální znění, a jak jsem to četl, tak mě málem praštilo... Z té hromady mejlů a zpráv co jsme si vyměnili vybral 4 věty, a to tak, že kontextu zbytku článku působí úplně opačně, než co jsem do něj celou dobu hustil. No však posuďte sami, přikládám zde. Pro mě osobně velmi cenná zkušenost, ať řekneš novináři cokoliv, stejně to nakonec obrátí tak aby to vyznělo po jeho... A že záleží na kontextu celého článku, ne na tom co řekneš jako citaci. No, škodu to myslím žádnou nenadělá, na to je ten článek psaný příliš neobjektivně, což oslabuje jeho důvěryhodnost, ale blíží se volební mediální smršť, tak si prosím vezměte z toho taky příklad ať nenaletíte jako já."
Tito uživatelé poděkovali autorovi Rostislav.Reha za příspěvky (celkem 7):
Pavel.Moravec, Dalibor.Zahora, David.Witosz, Vojtech.Pikal, Petr.Vileta, Vit.Jurasek, Jakub.Nepejchal
Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 21012 poděkování
Dostal poděkování: 9655 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 12 kvě 2017, 14:38

Fakt je takovej problém si založit debatní vlákno? :roll: Tady sem vám ho založil: piratske-kauzy-f353/debata-k-pozornosti ... 36904.html

A běda kdo tu bude diskutovat! :evil:
Piráti na akci představili návrh novely zákona, kterou chtějí v létě předložit poslancům. Podle něj by konopí, a to i pro rekreační užívání, vyráběli a prodávali koncesovaní podnikatelé, což má do státní pokladny přinést ročně 3,2 miliardy. Spotřební daň by činila asi 30 korun za gram konopí a jeho cena by mohla být asi 110 korun. „Odmítáme monopolizaci domácími či zahraničními koncerny, stát bude vydávat koncese podobně jako na hazard. Lidé budou mít právo pěstovat si konopí pro vlastní spotřebu v určitém množství, například deset rostlin,“uvedl Zdeněk Hřib, expert pirátů pro zdravotnictví. Piráti požadují i možnost úhrady léčebného konopí ze zdravotního pojištění.
9 May 2017 Dnes Prague Edition
celý článek: OFFTOPIC„Tráva je lék, kdy už to pochopíte?“znělo v ulicích

Prahou prošel průvod za legalizaci marihuany. Demonstranty podpořili i někteří politici.

PRAHA Marihuana v Česku ztrácí, stejně jako jinde ve světě, nálepku nebezpečné a netolerovatelné drogy. Dokladem budiž pochod čítající přibližně sedm tisíc hlav, který v sobotu prošel Prahou.

Jeho účastníci přišli bojovat proti stávajícímu zákazu marihuany a apelovat na politiky, aby změnili zákony. Demonstrující chtějí pro vlastní potřebu marihuanu pěstovat a legálně ji užívat.
„Za menší než malé množství vám dnes hrozí pokuta, za větší trestní stíhání. Pro spoustu lidí je ale největší trest to, že vám policajti zničí kytky,“uvedl Petr Konvička, kterému prý marihuana pomáhá proti nespavosti. „Opít se může kdo chce a jak chce. Přitom alkohol je prokazatelně mnohem škodlivější než tráva,“doplnila další z protestujících Lucie Nová, která prý marihuanu kouří jen pro potěšení.
Demonstranti se dopoledne sešli na Karlově náměstí. Všudypřítomnou „vůni“marihuany tu a tam přebil jen zápach barevných sprejů, kterými lidé malovali transparenty. Od těch rozumnějších jako „Konopí je lék!“až po ty veselejší „THC je láska, tak si dej práska“.

Srocení lidu ihned využili strážníci a začali rozdávat pokuty. Zdálo se však, že nikoliv za držení marihuany, ale za užívání alkoholu. Karlovo náměstí je totiž jedno z míst, kde vyhláška pití zakazuje. „Jste z Prahy, tak musíte vědět, kde se se pít může a kde ne,“vysvětloval strážník skupině mladíků, zatímco si o pár metrů partička lidí podávala jointa. „I policajti tomu rozumějí. Teď už stačí jenom změnit ty zákony,“komentovala to Nová.

Asi v jednu hodinu se průvod vydal na cestu za doprovodu několika vozů osazených reproduktory, z nichž se linuly převážně reggae skladby. Byl to dlouhý průvod. Když obkroužil vrchní část Václavského náměstí a vydal se do Jindřišské ulice, z Vodičkovy ulice na náměstí ještě vcházeli poslední demonstranti. Celá akce zaujala i turisty. Demonstranty si fotili a někteří se k nim dokonce Veselá demonstrace přidávali. Stačil ostatně jeden pohled na složení zástupu a bylo jasné, že „tráva“již není jen záležitostí mladých. V davu sice převládali, ale odhadem tak pětinu průvodu tvořily rodiny s dětmi, dokonce i matky s kočárky a senioři.

V půl třetí pochod dorazil na Štvanici, kde pokračoval další program. Workshopy, koncerty či podepisování peticí doplnily desítky stánků s občerstvením a s konopnými výrobky. A také politická debata.
Přítomní politici se shodli na tom, že legalizace lékařského konopí z roku 2013 nepřinesla očekávaný výsledek. V lékárnách totiž není v současnosti konopí vůbec k dostání kvůli problémům, které má Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) s výběrem dodavatele. Pacienti se tak často musí vracet ke klasickým lékům, které jim v minulosti nepomohly. Na SÚKL, jehož úředníci si podle přítomných politiků vykládají zákony po svém, sváděla současné problémy většina diskutujících.
Lékařské konopí je navíc podle nich příliš drahé a léčba často pacienty vyjde na desítky tisíc korun měsíčně.
Debatu několikrát přerušili očividně opilí mladíci, kteří na diskutující sprostě pokřikovali. Příležitosti využil pražský zastupitel Filip Humplík (ODS): „Tohle s lidmi dělá alkohol, tohle s vámi marihuana nikdy neudělá,“zvolal. Legalizaci marihuany prý podporuje, ač pro něj ani pro ODS není prioritním tématem.

Piráti na akci představili návrh novely zákona, kterou chtějí v létě předložit poslancům. Podle něj by konopí, a to i pro rekreační užívání, vyráběli a prodávali koncesovaní podnikatelé, což má do státní pokladny přinést ročně 3,2 miliardy. Spotřební daň by činila asi 30 korun za gram konopí a jeho cena by mohla být asi 110 korun. „Odmítáme monopolizaci domácími či zahraničními koncerny, stát bude vydávat koncese podobně jako na hazard. Lidé budou mít právo pěstovat si konopí pro vlastní spotřebu v určitém množství, například deset rostlin,“uvedl Zdeněk Hřib, expert pirátů pro zdravotnictví. Piráti požadují i možnost úhrady léčebného konopí ze zdravotního pojištění.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 3):
Pavel.Moravec, Rostislav.Reha, Marek.Necada
kandidát do eRVé - Piráti Středočeský kraj, t. 773 993 465 twitter @daliborzz FB fb.com/dlbrz https://stredocesky.pirati.cz (zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz)

Janek.Wagner
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3713 poděkování
Dostal poděkování: 4042 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Janek.Wagner » 12 kvě 2017, 18:23

Jak tu pročítám vyjádření Ruskových přispěvatelů, kteří začali pod hrozbou sankcí nebo z pouhé zbabělosti "udávat další spolupachatele", zřejmě mi nezbyde, než všechny materiály, ze kterých Rusek vycházel, zveřejnit i s přesnou datací.
Ale nejprve všechny materiály poskytnu KK.

Tomas.Vymazal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: Softwarový analytik
Dal poděkování: 6473 poděkování
Dostal poděkování: 5324 poděkování

Příspěvek od Tomas.Vymazal » 12 kvě 2017, 20:01

V Brne si myslime, ze je ten clanek velice negativni. Ale co je smutnejsi -- ono je to z osmdesati procent pravda.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Vymazal za příspěvky (celkem 3):
Lenka.Wagnerova, Michaela.Skokanova, Janek.Wagner
Tom Vymazal, podporovatel phpBB a bojovník za legalizaci heroinu
Takovej ten stav, když seš uprostřed stavu a myslíš si, že nemáš stav. -- Michal Wagner, tč. garant programového bodu Drogy

Odpovědět

Zpět na „Pirátské kauzy“