Co znamená, že se začíná používat pojem "Ceny bez DPH"?

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Uživatelský avatar
Petros.Michailidis
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 923
Registrován: 01 úno 2012, 15:35
Profese: programátor analytik
Bydliště: Petrovice u Karviné
Dal poděkování: 1148 poděkování
Dostal poděkování: 1780 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Co znamená, že se začíná používat pojem "Ceny bez DPH"?

Příspěvek od Petros.Michailidis »

Všiml jsem si už v několika případech, že se používá pojem "cena bez DPH". (naposledy jsem si toho všiml zde: verejna-vyberova-rizeni-f572/vyberove-r ... 36708.html) Může mi někdo osvětlit, kdo tuto fintu vymyslel? Žádná naše pravidla o cenách se o dani z přidané hodnoty nezmiňují. A to ze zcela prostého důvodu. MY NEJSME PLÁTCI DANĚ Z PŘIDANÉ HODNOTY!

Jestliže totiž máme stanoveny určité cenové limity, pak tyto limity jsou stanoveny pro ceny, které MY budeme jako koncoví odběratelé platit. Bez ohledu, jakou část z dané ceny představuje daň z přidané hodnoty.

Chci na to upozornit proto, že bych nerad, aby se tady řešila situace, kdy nevyhlásíme výběrové řízení, protože padla úvaha, že by záměr mohl stát 45.000 bez daně z přidané hodnoty a nakonec se ukázalo, že těch tisíců, co nás to bude stát, bude přes padesát. A to si i umím přestavit situaci, kdy se uvede cena 43.000 a někdo to spočítá s 15% DPH a ono nakonec to bude při 21% DPH kousek přes 50 tisíc. A bude zase legrace, až to bude někdo kompetentní vysvětlovat.

Jen tak na okraj bych se i rád zadavatele zeptal, jak to bude s hodnocením ceny? Protože si opět dovedu představit nabídku plátce i neplátce DPH a oba budou mít uvedenu cenu bez daně. Plátce uvede 90.000 Kč (samozřejmě bez DPH) a neplátce 95.000 Kč. Otázka zní, kdo má lepší cenu? Dle zadání se bavíme o ceně bez DPH, takže to vypadá na plátce daně, ale připočteme-li daň, pak nás ten "levnější" příjde na 108.900, což je o dobrých 14.000 více, než činí cena daná neplátcem daně z přidané hodnoty.
Ale to opravdu jen na okraj.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petros.Michailidis za příspěvky (celkem 7):
Lukas.Kolarik, Janek.Wagner, Lenka.Wagnerova, Rostislav.Reha, Michaela.Nepejchalova, Vit.Fux, Jan.Koci
Petros Michailidis
tel: 777 897 146
otec dvou Pirátek (to je dobrá kvalifikace, ne?)
Janek.Wagner
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3215
Registrován: 26 úno 2012, 19:46
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3870 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co znamená, že se začíná používat pojem "Ceny bez DPH"?

Příspěvek od Janek.Wagner »

Tradiční šméčko...
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34580
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31538 poděkování
Dostal poděkování: 25676 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co znamená, že se začíná používat pojem "Ceny bez DPH"?

Příspěvek od Petr.Vileta »

Petros.Michailidis píše:Všiml jsem si už v několika případech, že se používá pojem "cena bez DPH". (naposledy jsem si toho všiml zde: verejna-vyberova-rizeni-f572/vyberove-r ... 36708.html) Může mi někdo osvětlit, kdo tuto fintu vymyslel? Žádná naše pravidla o cenách se o dani z přidané hodnoty nezmiňují. A to ze zcela prostého důvodu. MY NEJSME PLÁTCI DANĚ Z PŘIDANÉ HODNOTY!

Jestliže totiž máme stanoveny určité cenové limity, pak tyto limity jsou stanoveny pro ceny, které MY budeme jako koncoví odběratelé platit. Bez ohledu, jakou část z dané ceny představuje daň z přidané hodnoty.
Možná je to opsané z "velké" politiky. Všiml jsem si toho ve výběrových řízeních měst a obcí, které jsou ovšem dlouhodobějšího charakteru, než ta naše. Obec není plátcem DPH, ale vypisuje řízení na cenu bez DPH a to proto, že kdyby stát sazbu DPH změnil, nebylo by možné zakázku dokončit za sjednanou cenu, pokud se proplácí průběžně.

Příklad:
oprava chodníků v rozsahu 20 km2, zahájení dle počasí od března do konce května, ukončení dle počasí září až listopad. Sjednaná cena 12,1 milionu s DPH, proplácení po etapách (minimálně však jednou měsíčně).

A teď si představ, že projde ve Sněmovně změna DPH z 21% na 25%. Najednou by se cena bez zavinění smluvních stran měla zvednout o 1,4 milionu. Jenže jak? Dodatek ke smlouvě a nové kolo schvalování? Co když se politici mezitím pohádají a na truc to neschválí? Má se to nechat dojet do původní ceny a pak zastavit nedodělané? Nebo snad chceš po dodavateli, aby si snížil zisk, protože stát zvýšil DPH? Dodavatel totiž JE plátce DPH. ;)

Já to neobhajuji ani nezatracuji, jen jsem to už viděl a důvody trochu chápu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Roman.Kucera

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Petros.Michailidis
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 923
Registrován: 01 úno 2012, 15:35
Profese: programátor analytik
Bydliště: Petrovice u Karviné
Dal poděkování: 1148 poděkování
Dostal poděkování: 1780 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co znamená, že se začíná používat pojem "Ceny bez DPH"?

Příspěvek od Petros.Michailidis »

Petr.Vileta píše:
Petros.Michailidis píše:Všiml jsem si už v několika případech, že se používá pojem "cena bez DPH". (naposledy jsem si toho všiml zde: verejna-vyberova-rizeni-f572/vyberove-r ... 36708.html) Může mi někdo osvětlit, kdo tuto fintu vymyslel? Žádná naše pravidla o cenách se o dani z přidané hodnoty nezmiňují. A to ze zcela prostého důvodu. MY NEJSME PLÁTCI DANĚ Z PŘIDANÉ HODNOTY!

Jestliže totiž máme stanoveny určité cenové limity, pak tyto limity jsou stanoveny pro ceny, které MY budeme jako koncoví odběratelé platit. Bez ohledu, jakou část z dané ceny představuje daň z přidané hodnoty.
Možná je to opsané z "velké" politiky. Všiml jsem si toho ve výběrových řízeních měst a obcí, které jsou ovšem dlouhodobějšího charakteru, než ta naše. Obec není plátcem DPH, ale vypisuje řízení na cenu bez DPH a to proto, že kdyby stát sazbu DPH změnil, nebylo by možné zakázku dokončit za sjednanou cenu, pokud se proplácí průběžně.

Příklad:
oprava chodníků v rozsahu 20 km2, zahájení dle počasí od března do konce května, ukončení dle počasí září až listopad. Sjednaná cena 12,1 milionu s DPH, proplácení po etapách (minimálně však jednou měsíčně).

A teď si představ, že projde ve Sněmovně změna DPH z 21% na 25%. Najednou by se cena bez zavinění smluvních stran měla zvednout o 1,4 milionu. Jenže jak? Dodatek ke smlouvě a nové kolo schvalování? Co když se politici mezitím pohádají a na truc to neschválí? Má se to nechat dojet do původní ceny a pak zastavit nedodělané? Nebo snad chceš po dodavateli, aby si snížil zisk, protože stát zvýšil DPH? Dodavatel totiž JE plátce DPH. ;)

Já to neobhajuji ani nezatracuji, jen jsem to už viděl a důvody trochu chápu.
To je dost hloupá úvaha. Jestliže obec schválí ze svého rozpočtu částku 121.000 Kč (v ceně 100.000 bez DPH), dost těžko může vyplatit o 4 tisíce navíc bez nově schválené změny rozpočtu při změně DPH o 4%.
Nebo máš pocit, že bychom klidně nechali Mikuláše vyplatit 4.000 navíc? Když je neměl v rozpočtu? :-D
Petros Michailidis
tel: 777 897 146
otec dvou Pirátek (to je dobrá kvalifikace, ne?)
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34580
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31538 poděkování
Dostal poděkování: 25676 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co znamená, že se začíná používat pojem "Ceny bez DPH"?

Příspěvek od Petr.Vileta »

Petros.Michailidis píše:To je dost hloupá úvaha. Jestliže obec schválí ze svého rozpočtu částku 121.000 Kč (v ceně 100.000 bez DPH), dost těžko může vyplatit o 4 tisíce navíc bez nově schválené změny rozpočtu při změně DPH o 4%.
Nebo máš pocit, že bychom klidně nechali Mikuláše vyplatit 4.000 navíc? Když je neměl v rozpočtu? :-D
Každá obec má v rozpočtu nějakou rezervu. Tedy každá rozumně hospodařící obec. Co bys tedy dělal, kdyby obec schválila 10 milionů a stát by zvedl DPH? Představ si, že jsi starosta, tak navrhni zastupitelstvu nějaké rozumné řešení. Takže ... :?:

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Stepan.Strebl
Člen KS Praha
Příspěvky: 338
Registrován: 16 lis 2016, 11:30
Dal poděkování: 441 poděkování
Dostal poděkování: 872 poděkování

Re: Co znamená, že se začíná používat pojem "Ceny bez DPH"?

Příspěvek od Stepan.Strebl »

Petros.Michailidis píše:Všiml jsem si už v několika případech, že se používá pojem "cena bez DPH". (naposledy jsem si toho všiml zde: verejna-vyberova-rizeni-f572/vyberove-r ... 36708.html) Může mi někdo osvětlit, kdo tuto fintu vymyslel? Žádná naše pravidla o cenách se o dani z přidané hodnoty nezmiňují. A to ze zcela prostého důvodu. MY NEJSME PLÁTCI DANĚ Z PŘIDANÉ HODNOTY!

Jestliže totiž máme stanoveny určité cenové limity, pak tyto limity jsou stanoveny pro ceny, které MY budeme jako koncoví odběratelé platit. Bez ohledu, jakou část z dané ceny představuje daň z přidané hodnoty.

Chci na to upozornit proto, že bych nerad, aby se tady řešila situace, kdy nevyhlásíme výběrové řízení, protože padla úvaha, že by záměr mohl stát 45.000 bez daně z přidané hodnoty a nakonec se ukázalo, že těch tisíců, co nás to bude stát, bude přes padesát. A to si i umím přestavit situaci, kdy se uvede cena 43.000 a někdo to spočítá s 15% DPH a ono nakonec to bude při 21% DPH kousek přes 50 tisíc. A bude zase legrace, až to bude někdo kompetentní vysvětlovat.

Jen tak na okraj bych se i rád zadavatele zeptal, jak to bude s hodnocením ceny? Protože si opět dovedu představit nabídku plátce i neplátce DPH a oba budou mít uvedenu cenu bez daně. Plátce uvede 90.000 Kč (samozřejmě bez DPH) a neplátce 95.000 Kč. Otázka zní, kdo má lepší cenu? Dle zadání se bavíme o ceně bez DPH, takže to vypadá na plátce daně, ale připočteme-li daň, pak nás ten "levnější" příjde na 108.900, což je o dobrých 14.000 více, než činí cena daná neplátcem daně z přidané hodnoty.
Ale to opravdu jen na okraj.
Záměr samozřejmě zahrnuje cenu včetně DPH.

Bez DPH se to uvádí v poptávkách, protože většina B2B dodavatelů je na to takto zvyklá a nenapadne je, že my plátci nejsme.

Nejedná se o žádnou "fintu" nebo "šméčko".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Stepan.Strebl za příspěvky (celkem 7):
Frantisek.Navrkal, Vojtech.Pikal, Jan.Lipavsky, Petr.Tkadlec, Ivan.Bartos, Alexandr.Mansurov, Mikulas.Ferjencik
Uživatelský avatar
Petros.Michailidis
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 923
Registrován: 01 úno 2012, 15:35
Profese: programátor analytik
Bydliště: Petrovice u Karviné
Dal poděkování: 1148 poděkování
Dostal poděkování: 1780 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co znamená, že se začíná používat pojem "Ceny bez DPH"?

Příspěvek od Petros.Michailidis »

Tož mi hoši zkuste vysvětlit, proč u kritéria ve výběrovém řízení je uvedeno, že 30% představuje cena. Ale jaká? Bez DPH? S DPH?

A taková ta vysvětlení "většinou" "každá rozumná obec" a podobné zvykové kousky neosvětlují, proč MY používáme terminologii, která se NÁS netýká.
A pokud dodavatel neumí vyhodnotit, že politická strana dost dobře nemůže být plátcem DPH, pak bych se nerad s takovým dodavatelem domlouval.

A ještě jednou upozorním, že mi je úplně jedno, co si myslí a jak uvažuje dodavatel, zda je nebo není plátce DPH. Mně zajímá, proč my si klademe do naší cesty takové miny.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petros.Michailidis za příspěvky (celkem 2):
Janek.Wagner, Lenka.Wagnerova
Petros Michailidis
tel: 777 897 146
otec dvou Pirátek (to je dobrá kvalifikace, ne?)
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4096 poděkování

Re: Co znamená, že se začíná používat pojem "Ceny bez DPH"?

Příspěvek od Ondra.kl »

Petros.Michailidis píše:Ale jaká? Bez DPH? S DPH?
... tak teď už víš proč je dobré u ceny napsat i to "s DPH" nebo "bez DPH" ? Protože je to hned jasné! A nikdo nemusí po ničem pátrat ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvky (celkem 2):
Petr.Lysek, Mikulas.Ferjencik
Uživatelský avatar
Petr.Lysek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 733
Registrován: 01 úno 2012, 21:37
Profese: projektant
Bydliště: Belgická 3, 79604 Prostějov
Dal poděkování: 1495 poděkování
Dostal poděkování: 1007 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co znamená, že se začíná používat pojem "Ceny bez DPH"?

Příspěvek od Petr.Lysek »

Fakt mě fascinuje z jakých blbostí lze udělat u Pirátů nebetyčný problém.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Lysek za příspěvky (celkem 6):
Petr.Tkadlec, Adam.Zabransky, Stepan.Strebl, Ivan.Bartos, Petr.Vileta, Mikulas.Ferjencik
Místopředseda MS Prostějov
Zastupitel Statutárního města Prostějova
Krajský zastupitel v Olomouckém kraji
Email : Petr.Lysek@pirati.cz
Facebook : https://www.facebook.com/IgnaciusReilly
Profil: https://www.pirati.cz/lide/petr_lysek

"Lidé chtějí lži, aby měli podle čeho žít. Volají po nich." (Terry Pratchett:Národ)
Uživatelský avatar
Adam.Zabransky
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2123
Registrován: 06 led 2012, 22:10
Profese: politik, vystudovaný právník
Bydliště: Praha 10 - Vršovice
Dal poděkování: 2052 poděkování
Dostal poděkování: 3779 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co znamená, že se začíná používat pojem "Ceny bez DPH"?

Příspěvek od Adam.Zabransky »

Petros.Michailidis píše:Tož mi hoši zkuste vysvětlit, proč u kritéria ve výběrovém řízení je uvedeno, že 30% představuje cena. Ale jaká? Bez DPH? S DPH?
Možná už jsem zapomněl počítat, ale není to úplně jedno? Ať už ceny budou s DPH nebo bez DPH, tak pořadí nabídek bude pořád stejné.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Zabransky za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Frantisek.Navrkal

Pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu, člen republikového výboru, vystudovaný právník, bojovník za ochranu zvířat a efektivní altruista.
FB: https://www.facebook.com/piratzabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“