Think-tank/aktivistické křídlo/něco v tom smyslu

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Janka.Michailidu
Republikový výbor
Příspěvky: 2906
Registrován: 21 dub 2012, 19:19
Profese: Akademička na VŠCHT (biotechnologie)
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 5968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Think-tank/aktivistické křídlo/něco v tom smyslu

Příspěvek od Janka.Michailidu »

Ahoj Piráti!

S naším novým místopředsedou (Mikuláš Peksa) jsme rozvíjeli diskuzi na téma, jak vyřešit současnou "krizi identity" strany (vykopávacím bodem byl tenhle můj starší post: post460634.html#p460634 ).

Kód: Vybrat vše

Mikuláš Peksa
ja vim, premyslel jsem uz tehdy, jak se da takovemu pozadavku vyjit vstric
problem je v tom, ze kdyz se strana na rok zastavi kvuli sebereformovani, lidi ztrati drive, protoze se veci nehybou
 
Janka
jo, jenže to jsem uvedla jako krajní příklad
ono to jde dělat i souběžně samozřejmě
nicméně jako takový symbolický fakáč tomuhle přístupu beru například současný rozpočet
kdy se fakt všecko frcá na volby (a nutné položky mimo volby)
PaRo se pozastavuje
apod.
takže ta současná situace je už jakýsi.. opak, nějaké tolerantní koexistence dvou přístupů
 
Mikuláš Peksa
rozumim...ale z meho hlediska to dava perfektni smysl - vyhrat Wahlkampf, stejne jako jakykoli jiny Kampf implikuje soustredit vsechny sily do jednoho bodu (Schwerpunkt) a tam prorazit
omlouvam se za hloupou analogii
spis me napadla jina myslenka
vzhledem k tomu, ze tato organizace se soustredi na svuj primarni cil
nebylo by lepsi mit vedle druhou organizaci, ktera by byla zamerena na jine aktivity?
jakoze se mi libilo, ze Nemecti Pirati zalozili jakousi "poltickou nadaci" "think-tank" atp.
tam by byla vyhoda, ze by se nemohla ucastnit voleb
tudiz by se rozpocty netocily kolem kratkodobych problemu kampani
a smerovaly by k dlouhodobym strategickym cilum
 
Janka
jo, to by mi asi vyhovovalo víc
protože samozřejmě mi došlo, že jako.. nakonec tady bude víc lidí, kteří si seskupení "strana" přeberou fakt tradičně
ne alternativně, jako já
 
Mikuláš Peksa
ta mocenska mechanika to k tomu prirozene tlaci
 
Janka
můžu tenhle tvůj kousek o tom think tanku překopírovat do chlíva?
 
Mikuláš Peksa
uplne v klidu
 
Janka
dík
 
Mikuláš Peksa
jakoze, kdyby se psaly stanovy, dalo by se to udelat, aby obe organizace byly hodne provazane, ale zaroven ten think-tank rozumne autonomni, aby byl schopen si udrzet dlouhodoby focus
aby se nam to aktivisticke a politicke kridlo uplne nerozjelo (protoze priznejme si to - statni prispevky z volebnich kampani jsou dobrym zdrojem penez na aktivismus)
ale jakoby - ODS ma CEVRO institut, CSSD Masarykovu Demokratickou akademii, atp. .... pokud uz kvuli mocenskym mechanikam najizdime do komba "tradicni politicka strana", tak ty mocenske mechaniky ohneme takovym zpusobem, aby to fungovalo a fungovalo Piratsky
proste, aby to byla vyzkumna + aktivisticka organizace
 
Janka
jako jo.. na první pohled se mi to hodně líbí.. protože se posledních pár let fakt vnitřně profiluju spíš do nějakého infolobby směru.. takže jsem se trochu poobrátila i na ten DiEM, který je fakt skvělý a všecko
ale chybí mi tam ta komplexita pirátského záběru
a zas trhat svoje malé časové a energetické fondy na hodně částí (Legalizace, CZEPS, DiEM, atd.) mi nepříjde úplně efektivní
 
Mikuláš Peksa
Jakože ty jsi IMO úplně typická osoba, která by takovou věc využila
A fakt bych stál o to, kdybys pro ní dělala
Radši než aby ses sbalila, protože ostatní furt řeší jak vyhrát volby
 
Janka
no.. taky bych stála o to, abych se nesbalila.. protože vnitřně se furt s pirátským programem ztotožnuju nejvíc.. a jak říkám, abych tyhle "potřeby" nasytila někde jinde, musela bych kombinovat víc spolků/hnutí/atp., což mi nepříjde efektivní
Přidávám to sem do vnitrostranické, protože to, co navrhl Mikuláš, se třeba mně zdá na první pohled velice použitelné, takže bych byla ráda za to, kdybychom si to tu nějak hromadně a otevřeně probrali.

(Pokud pro tohle téma vidíte lepší místo jinde, budu ráda za přesun)

Díky za pozornost a případnou diskuzi :fet:

  • vedoucí meziresortního týmu Návykové chování
  • zástupkyně vedoucího pracovní skupiny Duševní zdraví
  • členka republikového výboru
  • členka správní rady π

zulip: Janka Michailidu | mastodon: malajanka | matrix: malajanka | tel: 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30040 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Think-tank/aktivistické křídlo/něco v tom smyslu

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Zákon o politických stranách předpokládá politické nadace ve smyslu jedna strana, jedna nadace.

Dokonce mají za nějakých podmínek nárok na nějaké státní financování.
Je to ono?

(Tohle je správné umístění pro toto téma. Byrocratic seal of approval :mrgreen: )

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Adam.Zabransky
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2123
Registrován: 06 led 2012, 22:10
Profese: politik, vystudovaný právník
Bydliště: Praha 10 - Vršovice
Dal poděkování: 2052 poděkování
Dostal poděkování: 3779 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Think-tank/aktivistické křídlo/něco v tom smyslu

Příspěvek od Adam.Zabransky »

Moc jsem nepochopil, nad čím chceš diskutovat. Nad tím, jak zajistit, aby se strana tolik neorientovala na volby? Nebo nad založením think-tanku?

Samozřejmě existuje dost témat, kterým je vhodné se věnovat aktivisticky. Ale největší překážka je IMHO v nedostatku lidské síly, což moc nevím jak bys chtěla změnit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Zabransky za příspěvky (celkem 2):
Frantisek.Navrkal, Vojtech.Pikal

Pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu, člen republikového výboru, vystudovaný právník, bojovník za ochranu zvířat a efektivní altruista.
FB: https://www.facebook.com/piratzabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4097 poděkování

Re: Think-tank/aktivistické křídlo/něco v tom smyslu

Příspěvek od Ondra.kl »

... ono by aktivistické křídlo mohlo být klidně i uvnitř strany ... kdyby se nějak organizovalo a vyvíjelo nějakou koordinovanou smysluplnou činnost ...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Ondrej.Profant
Uživatelský avatar
Janka.Michailidu
Republikový výbor
Příspěvky: 2906
Registrován: 21 dub 2012, 19:19
Profese: Akademička na VŠCHT (biotechnologie)
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 5968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Think-tank/aktivistické křídlo/něco v tom smyslu

Příspěvek od Janka.Michailidu »

Adam.Zabransky píše:Moc jsem nepochopil, nad čím chceš diskutovat. Nad tím, jak zajistit, aby se strana tolik neorientovala na volby? Nebo nad založením think-tanku?

Samozřejmě existuje dost témat, kterým je vhodné se věnovat aktivisticky. Ale největší překážka je IMHO v nedostatku lidské síly, což moc nevím jak bys chtěla změnit.
Diskutuj si tu nad čím chceš, ale mně jde pravděpodobně spíš o něco ve smyslu think-tanku/infolobby skupiny, která by se vůbec neorientovala na volby.

Ta tvoje hypotetická překážka v nedostatku lidské síly by imho mohla být způsobená i tím, že velká část aktivních lidí v pirátech se prostě na volby orientovat nechce, a jelikož vedení se orientuje pro změnu skoro jen na volby, tak jsou paralyzovaní - např. částečně i můj případ..

  • vedoucí meziresortního týmu Návykové chování
  • zástupkyně vedoucího pracovní skupiny Duševní zdraví
  • členka republikového výboru
  • členka správní rady π

zulip: Janka Michailidu | mastodon: malajanka | matrix: malajanka | tel: 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů.

Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Think-tank/aktivistické křídlo/něco v tom smyslu

Příspěvek od Vit.Fux »

Ondra.kl píše:... ono by aktivistické křídlo mohlo být klidně i uvnitř strany ... kdyby se nějak organizovalo a vyvíjelo nějakou koordinovanou smysluplnou činnost ...
Mikuláš Peksa píše:nicméně jako takový symbolický fakáč tomuhle přístupu beru například současný rozpočet
kdy se fakt všecko frcá na volby (a nutné položky mimo volby)
Janka.Michailidu píše:jakoze se mi libilo, ze Nemecti Pirati zalozili jakousi "poltickou nadaci" "think-tank" atp.
tam by byla vyhoda, ze by se nemohla ucastnit voleb
tudiz by se rozpocty netocily kolem kratkodobych problemu kampani
Ono v podstatě jde o návrat k "obarveným a neodbarvitelným penězům" a hlavně k "vyčištění" organizačních struktur rozdělením - mám pocit, že u strany a nadace jsou jiné požadavky na organizaci. Zatímco ve straně je vhodné táhnout za jeden provaz, tak v nadaci nevadí, když si každý pomalu pracuje na svém pirátském tématu.
Další výhodu vidím v jednodušším fundraisingu - spousta lidí dá peníze na rozvoj pirátoprojektů, ale úspěch strany ve volbách je jim vcelku ukradený.

Já bych byl pro think-tank docela byl.
Adam.Zabransky píše:největší překážka je IMHO v nedostatku lidské síly
Součet práce bude stejný nebo větší. Spousta dobrovolníků je zabržděna ve vyvíjení své srdcové pirátoaktivity zamrznutím PaRo a soustředěním se na volby.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvky (celkem 3):
Mikulas.Peksa, Jan.Kochert, Tom.Adamec
Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 21689
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: auditor počítačové bezpečnosti
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 5189 poděkování
Dostal poděkování: 12547 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Think-tank/aktivistické křídlo/něco v tom smyslu

Příspěvek od Lukas.Novy »

Me prijde, ze prave Swarmwise dava navod, jak tyhle dva pristupy kombinovat i v ramci politicke strany. Skoda, ze podle nej nepostupujeme.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Novy za příspěvky (celkem 3):
next_ghost, Ivo.Vlasaty, anonym2064

Demokracie je diskuse.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Tel: 777-5-KRTEK

Uživatelský avatar
Adam.Zabransky
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2123
Registrován: 06 led 2012, 22:10
Profese: politik, vystudovaný právník
Bydliště: Praha 10 - Vršovice
Dal poděkování: 2052 poděkování
Dostal poděkování: 3779 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Think-tank/aktivistické křídlo/něco v tom smyslu

Příspěvek od Adam.Zabransky »

Janka.Michailidu píše:Ta tvoje hypotetická překážka v nedostatku lidské síly by imho mohla být způsobená i tím, že velká část aktivních lidí v pirátech se prostě na volby orientovat nechce, a jelikož vedení se orientuje pro změnu skoro jen na volby, tak jsou paralyzovaní - např. částečně i můj případ..
No mě by právě zajímalo, jakým způsobem orientace vedení strany (a asi i většiny členské základny, proč jinak by si takové vedení zvolila, že) na volby někoho paralizuje v dělání aktivismu.
Vit.Jurasek píše:Spousta dobrovolníků je zabržděna ve vyvíjení své srdcové pirátoaktivity zamrznutím PaRo a soustředěním se na volby.
Super, první konkrétní příklad - zamrznutí PaRo. Pokud vím, tak se to vztahuje pouze na tento rok. Já osobně mám PaRo rád, byť bohužel několik projektů není dokončováno (ale tomu asi nijak zabránit nelze). Nicméně jestli je problém nedostatek peněz, tak to asi založení think tanku nevyřeší, ledaže by se strana rozhodla dávat mu peníze. A proč by dávala peníze think-tanku, když může aktivistickou činnost podporovat skrze PaRo... No nevím, prostě nedostatek peněz asi podle mě není hlavní důvod, proč ve straně není více aktivistů. Pokud chybí, tak je to výjimečně tento rok, a nemám pocit, že by před rokem bylo těch aktivistů nějak víc.

Jak říkám, podle mě hlavní překážka je spíš nedostatek lidské síly. Jedna z mála aktivnějších skupin v rámci Pirátů je legalizační skupina, která si asi před 2-3 lety řekla, že napíše paragrafové znění zákona, a pokud vím, tak teď někdy byla dokončena analýza coloradského zákona. To mi nepřijde jako dostatečně rychlé tempo a nepřijde mi, že hlavním problémem, který mají, je nedostatek peněz.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Zabransky za příspěvky (celkem 3):
Frantisek.Navrkal, Frantisek.Kopriva, Ondrej.Profant

Pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu, člen republikového výboru, vystudovaný právník, bojovník za ochranu zvířat a efektivní altruista.
FB: https://www.facebook.com/piratzabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11918 poděkování

Re: Think-tank/aktivistické křídlo/něco v tom smyslu

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Vojtech.Pikal píše:Zákon o politických stranách předpokládá politické nadace ve smyslu jedna strana, jedna nadace.

Dokonce mají za nějakých podmínek nárok na nějaké státní financování.
Je to ono?

(Tohle je správné umístění pro toto téma. Byrocratic seal of approval :mrgreen: )
Jo, presne to. V zasade to stejne potrebujeme, protoze pokud si tu nadaci nezridime, tak ty penize vyleti oknem (pokud teda vim). Zaroven je nemuzeme zpetne prevest na stranu a pouzit na dalsi kampanovani. Takze tohle byla takova chvilkova myslenka, jak by se dalo zajistit stabilni financovani pro aktivisticke projekty, pricemz by to mohlo byt rozpoctove neutralni. V zasade to muze byt vyvoj software, analyzy zavedeni zakladniho prijmu, poradani konferenci nebo cokoli, co vyleze z PaRo.

Cilovy stav z meho pohledu by kazdopadne byl, aby byl administrativne oddeleny "aktivismus" od "politiky". Z meho pohledu by to melo tu vyhodu, ze si usetrime nekonecne flejmy typu "kaslete na aktivismus a vsechno delate kvuli snemovne" a zaroven tam bude stabilni zdroj financovani, takze ten aktivismus bude mit "svoje jiste" (jakoze komu se chce rozjizdet nejaky dlouhodobejsi projekt, kdyz mu volebni kampan prerusi financovani). Predstavuju si, ze bychom casem mohli na kus uvazku treba mit nejakeho politologa/sociologa, ktery povede diplomky piratum-studentum se zajmem o tema (to uz tedy odpovida spis chapani jako think-tank). Teda tohle jsou samozrejme napady, z meho pohledu, dokud jsem v "politickem" kridle, nechci "aktivistickemu" diktovat priority. Pro me osobne je dostatecne, pokud bude chapano jako legitimni, ze se ted plne soustredim na volby - protoze ja osobne jsem si jisty, ze od vcerejska az do doby po rijnovych volbach na zadnou dobrovolnickou aktivitu navic nebudu schopen sahnout, den ma jen 24 hodin (takze muzu byt vniman jako "saboter aktivismu ve vedeni").

Je to surova a nijak zvlast hluboce promyslena myslenka, ale v zasade nijak nova (politicke nadace, think-tanky atp. jsou pomerne bezna vec, takze v podstate spis kopirujeme).

A samozrejme si trosku slibuju, ze "aktiviste", co aktualne "bezmocne nadavaji" na pomery pred volbami (a planuji nevolit), nebudou vahat a obehaji prislusnou byrokracii (studium zakonu, stanovy na ministerstvech, ucty v bankach,...) atp. Tolik k tomu, kde vzit prislusnou administrativni silu. Samozrejme, ze pokud ji hejno neni schopno vygenerovat, asi neni co resit.

Nic to nemeni na tom, ze Piratske noviny by tech par mesicu pred volbami meli rozdavat dobrovolnici atp. Jen proste muzou mit zvlastni ucet, ze ktereho se bude proplacet benzin, pokud v mezivolebnim obdobi objizdeji domovy duchodcu a uci tam lidi pouzivat Linux.
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Janka.Michailidu
Republikový výbor
Příspěvky: 2906
Registrován: 21 dub 2012, 19:19
Profese: Akademička na VŠCHT (biotechnologie)
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 5968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Think-tank/aktivistické křídlo/něco v tom smyslu

Příspěvek od Janka.Michailidu »

Adam.Zabransky píše:
Janka.Michailidu píše:Ta tvoje hypotetická překážka v nedostatku lidské síly by imho mohla být způsobená i tím, že velká část aktivních lidí v pirátech se prostě na volby orientovat nechce, a jelikož vedení se orientuje pro změnu skoro jen na volby, tak jsou paralyzovaní - např. částečně i můj případ..
No mě by právě zajímalo, jakým způsobem orientace vedení strany (a asi i většiny členské základny, proč jinak by si takové vedení zvolila, že) na volby někoho paralizuje v dělání aktivismu.
Vit.Jurasek píše:Spousta dobrovolníků je zabržděna ve vyvíjení své srdcové pirátoaktivity zamrznutím PaRo a soustředěním se na volby.
Super, první konkrétní příklad - zamrznutí PaRo. Pokud vím, tak se to vztahuje pouze na tento rok. Já osobně mám PaRo rád, byť bohužel několik projektů není dokončováno (ale tomu asi nijak zabránit nelze). Nicméně jestli je problém nedostatek peněz, tak to asi založení think tanku nevyřeší, ledaže by se strana rozhodla dávat mu peníze. A proč by dávala peníze think-tanku, když může aktivistickou činnost podporovat skrze PaRo... No nevím, prostě nedostatek peněz asi podle mě není hlavní důvod, proč ve straně není více aktivistů. Pokud chybí, tak je to výjimečně tento rok, a nemám pocit, že by před rokem bylo těch aktivistů nějak víc.

Jak říkám, podle mě hlavní překážka je spíš nedostatek lidské síly. Jedna z mála aktivnějších skupin v rámci Pirátů je legalizační skupina, která si asi před 2-3 lety řekla, že napíše paragrafové znění zákona, a pokud vím, tak teď někdy byla dokončena analýza coloradského zákona. To mi nepřijde jako dostatečně rychlé tempo a nepřijde mi, že hlavním problémem, který mají, je nedostatek peněz.
Vůbec nemám chut ti na tohle odpovídat, ale aspon se zkusim zeptat jinak. V čem tobě vadí, že by začla existovat takováhle "nadace", když by to několika lidem, kteří by chtěli být aktivní ve směru rozšiřování pirátských myšlenek nevolební cestou, pomohlo v tom, být zase víc aktivní?

  • vedoucí meziresortního týmu Návykové chování
  • zástupkyně vedoucího pracovní skupiny Duševní zdraví
  • členka republikového výboru
  • členka správní rady π

zulip: Janka Michailidu | mastodon: malajanka | matrix: malajanka | tel: 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů.

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“