Konkurz na nové fórum

Místo pro pracovní vlákna projektů, které nezastřešuje žádný stranický orgán. Pokud pro práci na projektu potřebujete založit několik vláken, založte je zde a do vnitrostranické diskuze přidejte jedno informační vlákno s odkazy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Toto je sekce pro pracovní vlákna. Obecná diskuze bez konkrétního praktického cíle sem nepatří. Pro pracovní vlákna platí jediná podmínka: Cíl projektu musí být v souladu s Pirátskými ideály. Dodržujte prosím pravidla fóra.

Zásady moderace
  • Nepracovní vlákna budou přesunuta do Vnitrostranické diskuze.
  • Diskuze v pracovních vláknech, která nesouvisí s příslušným úkolem, bude na požádání oddělena do samostatného vlákna ve Vnitrostranické diskuzi.
  • Pokud je z procedurálních důvodů třeba vlákno zamknout, bude na požádání zamčeno. Procedurální podmínky pro zamčení vlákna určuje zakladatel vlákna v úvodním příspěvku.
  • Žádná jiná moderace nebude prováděna.
Odpovědět
Uživatelský avatar
next_ghost
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3239
Registrován: 21 dub 2009, 18:03
Profese: programátor
Dal poděkování: 1433 poděkování
Dostal poděkování: 5131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Konkurz na nové fórum

Příspěvek od next_ghost »

Lukas.Novy píše:Coz takhle zavest tag, ktery by fungoval podobne jako citace, ale kdyz bys ho pouzil, doslo by k vytvoreni noveho vlakna, citovany prispevek by byl zkopirovan vcetne autora, v odeslanem prispevku by se vyminenil OFFTOPICza quote a byl by pridan taky. V puvodnim vlaknu by v prislusnem prispevku byla oznacena cast nahrazena odkazem na nove vlakno. Mozna trochu poladit, ale vyresi to tvuj problem?
Lepší řešení: Tlačítko "OT citace". Tohle tlačítko se bude chovat jako normální tlačítko pro citaci příspěvku, ale:
  • Odesláním příspěvku se založí nové vlákno
  • Do původního vlákna se vloží jen předdefinovaný příspěvek s odkazem do nového vlákna
Tohle by bylo srozumitelnější i pro totální pitomce.
Tito uživatelé poděkovali autorovi next_ghost za příspěvky (celkem 4):
Vojtech.Pikal, Rostislav.Reha, Pavel.Moravec, V__

Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.

Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 21719
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: auditor počítačové bezpečnosti
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 5231 poděkování
Dostal poděkování: 12560 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Konkurz na nové fórum

Příspěvek od Lukas.Novy »

Jo, muselo by se to poladit, jde mi o styl uvazovani a obecne reseni problemu. Zasadni rozdil je v tom, ze pri OT citaci povazuje za OT jenom ten svuj prispevek, kdezto v mem pristupu to funguje i jako decentralizovana moderace, kdy je za OT oznaceno i neco, co do toho vlakna fakt nepatri, ale chces k tomu diskutovat. A je podle me korektni, ze se to z toho vlakna vytrhne a ze je to mozne vytrhnout jenom jednou. Daji se tim resit i urazky apod.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Novy za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, V__

Demokracie je diskuse.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Tel: 777-5-KRTEK

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4111
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Konkurz na nové fórum

Příspěvek od Ondra.kl »

... se mi líbí jak tu řešíte vámi vytyčený teoretický problém. V praxi to ale přeci nebude mít vliv na nemožnost vyhodit kibice od stolu, že ? ... takže žádný návrat uživatelů nelze čekat ...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvky (celkem 3):
Mikulas.Ferjencik, Vojtech.Pikal, Vit.Fux
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33837 poděkování

Re: Konkurz na nové fórum

Příspěvek od Martin.Kucera »

Ondra.kl píše:
Martin.Kucera píše:
Ondra.kl píše:a uplatňování moderace v alespoň trochu dostatečném rozsahu.
To bylo odmítnuto? Tady je IMHO spíš pes zakopaný jinde - ač máme možnost decentralizované lokální moderace, tak lokální moderátoři se buď o moderování nestarají, anebo se bojí (a já se jim nedivím), že moderace vyvolá megaflame.
A globmodi samozřejmě nemůžou permanentně kontrolovat celé fórum.
Odmítnuto ... mno co já se pamatuju, tak tu byly 2 - 3 záchvěvy snahy o vážnou moderaci ... a všechny byly udolány několikadenním flamewarem. Za takové situace se nedivím že se nikomu nechce s kůži na trh do moderace se téměř nikdo nehrne.

Jinak řečeno ... díky obecné nevoli k moderaci a jejímu minimálnímu výskytu utekli uživatelé tam kde si mohou moderovat sami.
Aha, tak to jsem tě jen špatně pochopil, já si to vyložil tak, že to bylo odmítnuto "shora".
S vážnou moderací jsou lecjaké svízele - svého času jsme to chtěli řešit tak, že se bude moderovat na nahlášení, ale tenhle systém zvládne nabořit i jen jeden magor, co bude ostatní urážet na potkání, nahlašovat, když mu někdo urážku oplatí, plus ještě nahlašovat jako OT i posty, které OT nejsou. Protože moderátoři nebudou stíhat to řešit.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Rostislav.Reha
Republikový výbor
Příspěvky: 5255
Registrován: 15 říj 2013, 12:16
Profese: informatik
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 7643 poděkování
Dostal poděkování: 8838 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Konkurz na nové fórum

Příspěvek od Rostislav.Reha »

Ondra.kl píše:... se mi líbí jak tu řešíte vámi vytyčený teoretický problém. V praxi to ale přeci nebude mít vliv na nemožnost vyhodit kibice od stolu, že ? ... takže žádný návrat uživatelů nelze čekat ...
Zkousis demonstrovat rozbiti diskuze trollem? Protoze z meho pohledu to tak vypada.

Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.
exJunior clen KK.
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Konkurz na nové fórum

Příspěvek od Vit.Fux »

Otázka přístupu veřejnosti a zaplavování fóra krtkovými alteregy: tohle můžeme delegovat na jinou službu - třeba na MojeID. Sami proti mulťáctví bojují, tak je můžeme použít jako filtr.
A to, že jsme na internetu a poskytujeme poradny veřejnosti neznamená, že fórum musí umožňovat anonymyní postování příspěvků.
A registrace na MojeID je malá cena za pořádek na fóru.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvek:
wajrou
Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Konkurz na nové fórum

Příspěvek od Vit.Fux »

Jakub.Michalek píše:Z toho vyplývá, že hledáme komunikační kanál, kde budou moci efektivně tvořit jednotlivé týmy, kde budou moci lidi/týmy navzájem interagovat... Je žádoucí, aby se v těchto diskusích mohla ve větší či menší míře angažovat veřejnost.
Požadavek #1: musí jít jednoduše a operativně vytvářet skupiny s nastavením přístupu zvenčí. Takže ne žádat AO o tvoření globání skupiny.
Požadavek #2: operativní pracovní skupiny musí mít možnost si v sobě vymoderovat pořádek i za cenu despotismu zakladatele
... v podstatě každý může psát cokoliv kamkoliv, centrálně fungující moderátoři nezvládají řešit nebo se v důsledku shit-stormů bojí řešit velké množství urážek a osobních útoků. ... úroveň pod mateřskou školku (v ní jsou určitá pravidla chování) ...
Bylo by fajn mít možnost kromě palců nahoru dávat i cizím příspěvkům tagy jako "offtopic" a "nesmyslný hate" a takové příspěvky automaticky skrývat (sbalovat podobně jako offtopic v osobním příspěvku)
Což by pak pomohlo i v případě stromové struktury, protože by se tímhle dala umlčet celá OT diskuze nebo flame.
velká část členů již internetové fórum používá pouze k hlasování
Odsunem hlasování do nějakého rozumného systému se zase líp ukáže kdo a proč sem vlastně leze a jaké má potřeby.
Technické funkcionality jako skrývání nepřátel nefungují.
Fungují, ale ono to není úplně ideální. Krktek většinou mele pičoviny, ale občas má poznámku k věci - já bych radši, aby využil toho, že ten příspěvek předemnou četlo 5 lidí a už se nějak rozhodli jestli to hovadina je nebo není. Žádné palce mi nic neřeknou, deset palců dolů by mělo větší vypovídající hodnotu.
Velká většina skutečně fungujících týmů se dávno přesunula do uzavřených skupin na facebooku.
V tomhle vidím problém, protože u některých týmů bych rád viděl co se tam děje (aspoň read only) abych mohl třeba nabídnout pomocnou ruku. (viz požadavky 1 a 2)
2. Je vhodnější pokračovat v použití současného systému internetového fóra založeného na phpbb anebo zvolit jiný, třeba modernější systém (např. nodebb)?
Otázka zní co přesně potřebujeme. Výsledek může být klidně moderní míň, když bude podporovat pořádek a pomáhat organizaci místo vytváření problémů.

3. Jakým způsobem zajistit, aby komunikační platformu nemohl zahltit jeden hyperaktivní destruktivní jedinec? Jaké jsou možnosti nasazení reputačního systému a samoregulace fóra v případě vybraného technického nástroje...
V samoregulaci a moudrosti hejna vidím velký potenciál, ale hejno musí mít možnost i klovat a vyhostit problémového jedince. A ideálně bez nějakého hlasování, protože i to bere hejnu energii.
Požadavek #3: složitější reputační systém, který má reálný dopad na používání fóra. Třeba automatický ban na vlákno pro jedince, který ve vláknu dostal za víc jak N příspěvků M palců dolů. Nebo při překročení nějaké míry nahodit ban na 3 hodiny za každý palec v posledních 3 dnech. Prostě samoregulace/samomoderace hejnem.
4. ... Jaké je doporučené nastavení platformy, aby nově příchozí nebyli zahlceni, aby si člověk mohl nastavit sledované týmy (obory či agendy Pirátů), aby týmy měly možnost projednávat své věci veřejně i interně a aby se do některých debat (např. o odborných otázkách) mohla zapojit veřejnost?
Viz požadavek 1 a 2 a pak
Požadavek #4: mute celých subfór (já třeba nechci vědět co se děje na vysočině)
11. Jak jednostranně šířit aktuální a podstatné věci o celostátním / lokálním fungování strany / týmu, aby členi a příznivci byli informováni v jednom kanále, na který jsou zvyklí?
Tohle míchá věci dohromady: jedna věc je šíření obecných informací o fungování strany, kde musíme používat všechny dostupné prostředky, a fungování týmu, u kterého není potřeba se podbízet - a prostě kdo chce vědět, podívá se a použil bych něco standardního a otevřeného - třeba RSS nebo newsletter.
A pak ještě čistě za sebe bych potřeboval nějaký wizard, který by mě naměroval kam mám vlastně psát daný dotaz nebo návrh na zlepšení. Stačilo by něco naprosto primitivního co by se doptalo jestli se to týká celostátní/krajské/místní úrovně, na téma a oficiálnost dotazu. S tím, že by tam aktuálně mohly být i možnosti jako "chci vyhlásit hlasování", ...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvky (celkem 4):
Michaela.Nepejchalova, Vojtech.Pikal, Pavel.Moravec, Petr.Vileta
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34638
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31594 poděkování
Dostal poděkování: 25701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Konkurz na nové fórum

Příspěvek od Petr.Vileta »

Rostislav.Reha píše:Zkousis demonstrovat rozbiti diskuze trollem?
Mám Ondrovi jít na pomoc? :D

OFFTOPIC[attachment=0]krtiny.jpg[/attachment]
Oznámení moderátora:
Uživatel byl varován za OT/osobní útok/ničení věcnosti diskuze.
Přílohy
krtiny.jpg
krtiny.jpg (24.97 KiB) Zobrazeno 2310 x

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2764
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Bystrc
Dal poděkování: 12424 poděkování
Dostal poděkování: 5915 poděkování

Re: Konkurz na nové fórum

Příspěvek od Pavel.Moravec »

Díky za zpětnou vazbu.

Začal jsem psát pad co vlastně chceme od diskuzního fóra? na https://piratenpad.de/p/konkurz-na-nove-forum (pokud nešprechtíte německy, klikněte na ozubené kolečko a v menu úplně dole si zvolte jiný jazyk)

Proísm o konstruktivní pomoc s:
  • sepsáním nedostatků současného fóra (první část)
  • přidáním dalších vlastností fóra, která bychom mohli chtít (je v pořádku mít protichůdné požadavky, chci posbírat data kdo si jak co představuje, v jakých variantách)
Ty vlastnosti fóra jsem začal psát z placu, možná trochu kostrbatě, klidně to upravte/vylepšete/zpřesněte.

Prosím pište ty požadavky tak strukturovaně jak je to tam nyní:
  • typ vlastnosti A (např. moderace nebo viditelnost podfór apod.)
    • první varianta vlastnosti A (např. žádná moderace nebo moderace i zakladatelem vlákna)
    • druhá varianta vlastnosti A
    • ..
  • typ vlastnosti B
    • první varianta vlastnosti B
    • ..
Prosím admina/moderátora o editaci mého úvodního příspěvku přidáním tohoto příspěvku - bůhvíproč já svůj příspěvek editovat nemůžu :(

Pro případné záškodníky a hackery: pad si pravidelně zálohuji :twisted: .
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 6):
Mikulas.Ferjencik, Petr.Vileta, Vojtech.Pikal, Vit.Fux, Ivor.Kollar, Dominika.Michailidu
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26170
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36934 poděkování
Dostal poděkování: 30069 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Konkurz na nové fórum

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Doplnil jsem úvodní příspěvek.

A připmnělo mi to další požadavek - možnost formátování textu - alespoň tučně, kurzíva, podtržení, přeškrtnutí, seznamy, inline odkazy, [barva]
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Pavel.Moravec, Petr.Vileta

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Odpovědět

Zpět na „Pracovní prostor pro členské iniciativy“