Mezinárodní vztahy - program pro volby do PSP 2017

Moderátor: Resortni tym EZO

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Evropská unie, zahraničí, obrana. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Adam.Zabransky
Krajský zastupitel
Profese: student práva na UK
Dal poděkování: 1895 poděkování
Dostal poděkování: 3407 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mezinárodní vztahy - program pro volby do PSP 2017

Příspěvek od Adam.Zabransky » 08 dub 2017, 19:47

Překopíroval jsem na wiki.
Ivo.Vlasaty píše:Těch 200 znaků se nám asi bude muset prominout, vzhledem k tomu, že zčásti řešíme i agendu MPO :D
S tímto odůvodněním jsem předal Jakubovi. Tak uvidíme, jestli se nad vámi slituje. ;)

A teď ještě jedna věc. Něco mi říká, že nejvýbušnější věta v programu je "Podporujeme vytvoření fiskální Unie a zavedení celoevropského základního příjmu v rozumné výši." Pokud nechceme být za blbce, tak poprosím:
1) Sepsat, co si představujeme pod pojmem fiskální unie, co by to znamenalo pro Česko a proč to chceme vytvořit.
2) Alespoň řádově vyčíslit, co to podle vás znamená "rozumná výše" celoevrospkého základního příjmu, kolik by to stálo a kdo/z čeho by to zaplatil.

Podle mě by bylo spíš kontraproduktivní dávat tuto větu do programu, pokud nedokážeme na tyto dvě otázky pořádně odpovědět.
Pražský radní pro bydlení a transparentnost, student práv na Karlovce, bojovník za práva zvířat a efektivní altruista.
Tel. +420 721 006 868
FB: https://www.facebook.com/adam.zabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

Mikulas.Ferjencik
Vedoucí mediálního odboru
Profese: student
Dal poděkování: 10452 poděkování
Dostal poděkování: 16504 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik » 08 dub 2017, 19:50

Adam.Zabransky píše:Překopíroval jsem na wiki.
Ivo.Vlasaty píše:Těch 200 znaků se nám asi bude muset prominout, vzhledem k tomu, že zčásti řešíme i agendu MPO :D
S tímto odůvodněním jsem předal Jakubovi. Tak uvidíme, jestli se nad vámi slituje. ;)

A teď ještě jedna věc. Něco mi říká, že nejvýbušnější věta v programu je "Podporujeme vytvoření fiskální Unie a zavedení celoevropského základního příjmu v rozumné výši." Pokud nechceme být za blbce, tak poprosím:
1) Sepsat, co si představujeme pod pojmem fiskální unie, co by to znamenalo pro Česko a proč to chceme vytvořit.
2) Alespoň řádově vyčíslit, co to podle vás znamená "rozumná výše" celoevrospkého základního příjmu, kolik by to stálo a kdo/z čeho by to zaplatil.

Podle mě by bylo spíš kontraproduktivní dávat tuto větu do programu, pokud nedokážeme na tyto dvě otázky pořádně odpovědět.

Mně přijde obojí kontraproduktivní, je dost možné, že většina Pirátů je proti zavedení Eura.
Pirátský poslanec za Pardubický kraj. mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Adam.Zabransky
Krajský zastupitel
Profese: student práva na UK
Dal poděkování: 1895 poděkování
Dostal poděkování: 3407 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adam.Zabransky » 08 dub 2017, 20:04

Mikulas.Ferjencik píše:Mně přijde obojí kontraproduktivní, je dost možné, že většina Pirátů je proti zavedení Eura.
Já bych garanta nechal vysvětlit, co je tím míněno. Já vlastně nevím, co si pod tou větou mám představit. A pochybuju, že předsednictvo takhle ten program schválí, protože IMHO by to bylo v rozporu s demokratickým minimem.
Pražský radní pro bydlení a transparentnost, student práv na Karlovce, bojovník za práva zvířat a efektivní altruista.
Tel. +420 721 006 868
FB: https://www.facebook.com/adam.zabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

Mikulas.Peksa
Republikové předsednictvo
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 6922 poděkování
Dostal poděkování: 8978 poděkování

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 08 dub 2017, 20:57

Asi nejsem schopen upocitat vysi celoevropskeho zakladniho prijmu. Pokud nekdo ze socialnich veci nedoda nejake podklady, tu vetu bych vyskrtnul.

Pokud jde o fiskalni unii, predstava by byla takova, ze EU bude mit pravo vybirat dane a povinost vyplacet (nejake) socialni davky.

Na € je toxicke, ze znemoznuje devalvaci meny, ale nevytvari jiny zpusob, jak strukturalni rozdily vyrovnat. Pokud se Recko (nebo jiny stat) dostane do dluhove pasti (tj. jeho prijmy padnou primarne na obsluhu dluhu + udrzeni armady a policie), odpojuje se socialni system. V dusledku toho klesa domaci poptavka (duchodci bez duchodu "museji setrit", lide si neporizuji deti, ...), ekonomika kolabuje a roste nezamestnanost. Rostouci nezamestnanost vyvolava nejistotu a dalsi potrebu setrit (a tedy pokles poptavky). Krize v zemi nakonec vede k tomu, ze lide prchaji do zahranici a prestava fungovat statni sprava (statisice Reku jsou v zahranici a Recka vlada kasle na zajisteni ochrany hranic v uprchlicke krizi).

Uloha ma 2 reseni. Bud rozpustit eurozonu (resp. do ni vubec nevstupovat). Situace se pak resi devalvovanim meny - zhruba tak, jak to predvedla CNB v roce 2013. Pochopitelne to okamzite znehodnoti platy, uspory, vse OFFTOPICja si nestezuju, ja byl tehdy v Nemecku, me to plat zvedlo, ale lidi kolem nejak skuhrali :)

Druha varianta je vytvoreni nejakeho fondu/mechanismu, ze ktereho se budou chybejici duchody, podpory v nezamestnanosti atp. (nebo alespon jejich cast) doplacet a tim se propad ekonomiky zastavi. Nejvetsim zlocinem Angely Merkelove, Miroslava Kalouska a vsech politiku v letech 2008 - 2012 bylo to, ze vytvorili fond na zachranovani bank, ale ne fond na zachranovani obycejnych lidi. Do bank natekly velke objemy penez, ktere se ale neprelily do realne ekonomiky. Takze zatímco USA, Cina a dalsi zeme rostly (Cina treba o 10 % rocne), EU 7 let ekonomicky stagnovala. Ekonomicky upadek a zezamestnanost, obzvlast mezi mladymi, vyvolala ty nasledujici veci (krize identity, vzestup nacionalisticko-populistickych hnuti...).

Oni ti "eurovudci" nejsou zase tak uplne blbi a tohle si v podstate uvedomujou. Chapou, ze pokud nechteji, aby za ne nacionalni-populiste prosadili variantu 1, museji udelat variantu 2. Na stole lezi neco jako "zprava 5 predsedu", ktera rika, ze se ma zridit nejaky "ministr financi eurozony". Zatim se o tom spis diskutuje, protoze nikdo nechce predhodit zasadnejsi zmeny pred Francouzskyma a Nemeckyma volbama v tomhle roce. Ale v tech debatach mezi Macronem a Le Penovou je to dost jasne citit.

Vetsina Piratske strany je proti €, protoze Pirati nejsou fanaticti blbci a vyse zmineny problem chapou a nechteji dopadnout jako Rekove. Ale podporujeme DiEM, jsme proti Czexitu atp., protoze v zasade usilujeme o reformu EU k lepsimu. V CR neni jina strana, ktera by dokazala tohle tema uchopit. Vsichni opakuji klise typu "€ je super" nebo "€ je k nicemu, pojdme z nej zdrhnout". Je treba rikat "pojdme € reformovat". Vyse zminena veta je v programu prave proto, ze jsme progresivni strana, nechceme EU rozbit, ale reformovat, aby slouzila lidem a chceme se tak profilovat.

Kazdopadne v tuhle chvili probiha nova debata o rozdeleni kompetenci mezi EU a narodni staty. Spejeme k tomu, ze se ta fiskalni unie vytvori na bazi €zony a CR bude mit binarni volbu, jestli se pridat nebo zustat mezi temi nacionalisty, co to nechteji.

Cekal jsem, ze v ramci diskusi o financim systemu na to trochu prijde rec. Bohuzel, resila se tam nejaka utopicka dan z obratu na korporace, coz je nepochybne "zasluzne", ale neresi to, ze konkurence v danich a socialnich davkach, minimalnich mzdach atp. mezi Evropskymi staty tlaci na snizovani mezd a stehovani do danovych raju. Coz tem korporacim nahrava - s odpustenim - jak prase. Pripadny rozklad spolecneho hospodarskeho prostoru by to vyznamne posilil. Debata oddivergovala kamsi jinam a k tomu, co je v podstate strategicky nejdulezitejsi agendou nasledujiciho volebniho obdobi, jsme se nedostali.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 6):
Alexandr.Mansurov, Ondrej.Profant, Jan.Lipavsky, next_ghost, Ivo.Vlasaty, Filip Hajny
When you play game of trolls you flame or you die. #ByrokratickaFerovka #DyckyMost

Tomas.Martinek
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: Student doktorského studia, OSVČ
Dal poděkování: 247 poděkování
Dostal poděkování: 595 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas.Martinek » 08 dub 2017, 21:41

Ten celounijni základní příjem je hlavní věc, co je v daném programu zajímavá. Při přípravě se jednalo o částce 100 až 200 euro. Pro zjednodušení výpočet 100euro * 450 000 000 obyvatel starší 18ti let * 12 měsíců = 540 000 000 000 euro ročně
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Martinek za příspěvky (celkem 2):
Mikulas.Peksa, Ivo.Vlasaty
Ing. Tomáš Martínek, poslanec za Liberecký kraj, místopředseda volebního výboru a člen rozpočtového výboru PSP ČR

Mikulas.Ferjencik
Vedoucí mediálního odboru
Profese: student
Dal poděkování: 10452 poděkování
Dostal poděkování: 16504 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik » 08 dub 2017, 21:49

Ad celoevropský základní příjem, jsem pro, pokud to bude alternativa k eurodotacím. Problém eurodotací je, že je platí chudí a čerpají bohatí (třeba Babiš), základní příjem to řeší a z vyššího výběru DPH se dá stavět ta infrastruktura.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvek:
Mikulas.Peksa
Pirátský poslanec za Pardubický kraj. mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Mikulas.Peksa

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 08 dub 2017, 22:24

Mikulas.Ferjencik píše:Ad celoevropský základní příjem, jsem pro, pokud to bude alternativa k eurodotacím. Problém eurodotací je, že je platí chudí a čerpají bohatí (třeba Babiš), základní příjem to řeší a z vyššího výběru DPH se dá stavět ta infrastruktura.
Nevím, jestli to dokážeme ukecat, ale bylo by fajn do případného jednání o fiskální unii s mandátem "chceme to, ale dejte nám základní příjem". Na 99 % nás sice přejedou, ale je to stanovisko, které bychom jako Piráti měli zastávat.

To dotace odmítněme každopádně....nicméně, ony tvoří z hlediska celé EU relativně malý objem státních peněz, takže na ten ZP by nejspíš chybělo (teď střílím od boku).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvek:
Ivo.Vlasaty
When you play game of trolls you flame or you die. #ByrokratickaFerovka #DyckyMost

Mikulas.Peksa

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 08 dub 2017, 23:02

Tomas.Martinek píše:Ten celounijni základní příjem je hlavní věc, co je v daném programu zajímavá. Při přípravě se jednalo o částce 100 až 200 euro. Pro zjednodušení výpočet 100euro * 450 000 000 obyvatel starší 18ti let * 12 měsíců = 540 000 000 000 euro ročně
Mám za to, že bychom měli počítat, co to udělá s trhem práce takového Bulharska. Což - upřímně řečeno - fakt netuším. Dánové nebo Němci to asi moc nepoznají, ale netuším, co se stane s ekonomikou, kde to znamená významné navýšení průměrného příjmu. Okometricky bych řekl, že pokud je průměr v Bulharsku 520 € hrubého, tak to mediánový plat navýší o půlku. S půlkou mediánu si už poměrně hodně lidí zkusí zkrátit úvazek, IMO.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvek:
Ondrej.Profant

Tomas.Martinek
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: Student doktorského studia, OSVČ
Dal poděkování: 247 poděkování
Dostal poděkování: 595 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas.Martinek » 09 dub 2017, 00:06

Mikulas.Peksa píše:
Tomas.Martinek píše:Ten celounijni základní příjem je hlavní věc, co je v daném programu zajímavá. Při přípravě se jednalo o částce 100 až 200 euro. Pro zjednodušení výpočet 100euro * 450 000 000 obyvatel starší 18ti let * 12 měsíců = 540 000 000 000 euro ročně
Mám za to, že bychom měli počítat, co to udělá s trhem práce takového Bulharska. Což - upřímně řečeno - fakt netuším. Dánové nebo Němci to asi moc nepoznají, ale netuším, co se stane s ekonomikou, kde to znamená významné navýšení průměrného příjmu. Okometricky bych řekl, že pokud je průměr v Bulharsku 520 € hrubého, tak to mediánový plat navýší o půlku. S půlkou mediánu si už poměrně hodně lidí zkusí zkrátit úvazek, IMO.
Myslím, že to by měl být cíl, resp. Pomoci dorovnat rozdíly v unii. Samozřejmě po odchodu VB z unie to stáje bude trojnásobek současného příjmu rozpočtu EU, ale zavést o tom diskusi, proč ne. Myslím, že to má větší smysl než debatovat pouze o základním příjmu v ČR, který je nyní mnohem větší utopie.
Ing. Tomáš Martínek, poslanec za Liberecký kraj, místopředseda volebního výboru a člen rozpočtového výboru PSP ČR

Zdenek.Hrib
Garant programového bodu
Profese: konzultant
Dal poděkování: 727 poděkování
Dostal poděkování: 2369 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek.Hrib » 09 dub 2017, 09:58

já myslel, že místo EU dotací na Babišovo hnízdo se má z EU peněz platit ta celoevropská armáda :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 3):
Ondrej.Profant, Mikulas.Peksa, Ivo.Vlasaty

Odpovědět

Zpět na „Zahraničí“