Opoziční návrh programu pro ministerstvo financí

Do tohoto fóra se přesouvají Uzamčené členské podněty

Moderátor: Predsedajici

Žádám CF o hlasování o opozičním návrhu

Pro
35
81%
Proti
5
12%
Zdržuji se
3
7%
 
Celkem hlasujících: 43 - Celkem hlasů: 43

Uživatelský avatar
Tibor.Vansa
Garant programového bodu
Příspěvky: 507
Registrován: 25 kvě 2016, 16:05
Profese: analytik kreditního rizika v bance
Dal poděkování: 247 poděkování
Dostal poděkování: 912 poděkování

Opoziční návrh programu pro ministerstvo financí

Příspěvek od Tibor.Vansa »

Vážení Piráti,

rád bych navrhl, aby o znění programu pro parlamentní volby pro resort ministerstva financí hlasovalo CF. Navrhuji, aby se kromně návrhu garanta hlasovalo i o mém návrhu, který jsem připravil se skupinou dalších členů.
Vedou mne k tomu následující 3 důvody.
1. Naše skupina má odlišný názor, jak v praxi implementovat dlouhodobý programový cíl vyššího zdanění velkých nadnárodních korporací.
2. Znění jednotlivých návrhů je téměř finální a je třeba rozhodnout, které řešení se bude dál podrobně rozpracovávat, a získávat k němu stanoviska odborníků a mediální pozornost.
3. Prezentace přípravy bodu v médiích je odlišná od reality, což si každý novinář může přečíst na diskuzním foru. Je třeba to co nejrychleji napravit.

Věcně se spor týká návrhu Ivo Vašíčka zavést dan z maloobchodních tržeb pro firmy nad s maloobchodními tržbami nad 10 miliard korun. Reálně se týká především supermarketových řetězců, telefonních operátorů a distibutorů energií. Jako důvod pro zavedení uvádí podporu menších prodejců a značný příjem do rozpočtu. Z českých i zahraničních „odborníků“ jej podporuje Vlastimil Tlustý, kterého připravovaný návrh nadále uvádí jako partnerskou osobnost.

Proti jsem z těchto důvodů:
1. Existují vhodnější řešení. Uváděné sektory u nás skutečně vykazují výrazně vyšší ziskovost než je obvyklé a vzhledem k zahraničnímu vlastnictví je tento zisk odváněn z ČR ven. Tyto trhy jsou budto státem silně regulované státem, nebo přirozeně inklinují k oligopolnímu až monopolnímu charakteru. Správným řešením je tedy tyto trhy regulovat takovým způsobem, aby došlo k snížení marží a cen pro koncové zákazníky, a tím pádem i zisku zahraničních firem. Můžeme se inspirovat v zahraničí, kde jsou ceny a zisky nižší, nebo vyzkoušet nové řešení. Např. povinné zveřejnování cen v supermarketech formou otevřených dat by mohlo vést k podobnému tlaku na marže jako u eshopů. Elektřina a volání by se mohlo prodávat v online aukcích, které by umožnily spotřebitelům se sdružovat a mít větší vyjednávací sílu. Chtěl bych, aby Pirátská strana byla spojována s řešení hodnými 21.století, ne s dalšími daněmi jako socani. To je ale bod pro ministerstvo hospodářství, a to s tím nemá žádný problém.
2. Jde o výrazně antisociální opatření, které nejvíce postihne lidi s nejnižšími příjmy. Tím, že míří rovnoměrně na všechny velké hráče na trhu, supermarkety budou moci většinu daně přenést na občany zdražením. Ivo tento efekt nepopírá, pouze mu nevadí s tím, že nikdo voliče nenutí v supermarketech nakupovat. On je ale taky nikdo nenutí volit Piráty. Pro sociálně slabší skupiny obyvatel jsou nákupy v supermarketech důležité, a spolu s energiemi (taky zdraží) a bydlením tvoří většinu jejich výdajů. Opatření naopak tolik nepostihne výdaje bohatších vrstev, nákupy dražšího značkového zboží, služeb, atd. Obzvláště jako zdroj pro nepodmíněný základní příjem je to troufám si říct diskreditace této myšlenky. Vybírat finanční zdroje na něj od nejchudších a pak je rovnoměrně přerozdělit všem.
3. Drobné obchůdky v malých městech a vesnicích si jistě podporu zaslouží, mají svůj sociální význam, a jsem pro jejich podporu i formou daňových úlev.
4. Ivův návrh se nijak nedotkne montoven a dalších nadnárodních korporací, které v ČR své výrobky sice vyrobí, ale neprodávají jej českým spotřebitelům. Ty své zisky vyvádějí pomocí finančních operací s dcerami v daňových rájích, plateb za konzultační služby a jiných triků. ČR jim slouží pouze jako zdroj levné pracovní síly.
5. Daň zavedli Polští konzervativci. U jednodušších voličů nám skutečně může přinést politické body. Budou to ale především oni, kdo na daň doplatí, ne nadnárodní firmy, proti kterým hlasovali. Takový způsob politiky mi příjde nemorální a pro mne nepřijatelný.

Text mého návrhu programového bodu se tomu od Iva velmi podobá, rozvedu proto více, jaké řešení bych si představoval já.

1. Nejprve je třeba ucpat známé díry, kterými se korporace vyhýbají placení daní. Ty jsou dobře zdokumentovány díky aférám jako Lux Leaks, a existuje k nim už odborná literatura a návrhy řešení. Mezi oblíbené způsoby vyvádění zisků je pomocí umělých půjček se zahraničními dcerami s nadměrnými úroky, či jiných finančních operací. Jejich výšši téměř neomezujeme a často je ani nedaníme, i když bychom mohli. O řešení se snaží i EU v připravované směrnici ATAD, ale to je měkký kompromis. Další způsobem je pomocí plateb za konzultační, právnické, manažerské a další služby, licenční poplatky, autorská práva atd. Ty často míří do dceřiných společností v daňových rájích. Je třeba je jich výšši opět limitovat, konkrétní výpočet limitu musí vycházet z těžko falšovatelných údajů a v záviset na konkrétním typu sektoru. Částka nad limit nemusí být plně uznatelná jako daňový náklad, nebo musí být účetně vykázana v ČR pro platbu DPH. Tyto pravidla by se měly týkat jen velkých korporací nad třeba těch 10 miliard Kč tržeb, aby nekomplikovali život menším podnikům, které k těmto sofistikovaným nástrojům nemají stejně přístup.
2. Daním se vyhýbají i menší a střední podniky, víc než 10000 původně českých firem sídlí dnes v daňových rájích. Veškeré aktivity spojené s daňovými ráji, jako je vlastnictví firmy, být jejím jednatelem nebo pomáhat s jejím zakládáním, bych postavil mimo zákon. Chtěl bych být v tomto maximálně radikální.
3. Na druhou stranu bych chtěl firmy motivovat, aby více reinvestovali v ČR snížením daně z nerozdělného zisku (tj. toho, který nevyplatí svým vlastníkům), podobně jako to mají v Estonsku. Snížit jim můžeme stejně všem, nebo pouze menším firmám, to je věc diskuze. Jednak bychom jim tím pomohli rychleji akumolovat kapitál na další investice, a také bychom odstranili absurdní vykazování faktur ke konci roku.
4. Nejlepším způsobem jak omezit zisky nadnárodních firem a odliv kapitálu by byl růst mezd, a toto téma by myslím nejvíce ocenili i voliči. Možnosti ministerstva financí jsou ale v tomto směru omezené. Navrhoval jsem poskytnout firmám krátkodobé daňové úlevy výměnnou za dlohodobé zvýšení mezd. Opatření lze zavést fiskálně neutrálně, stát totiž po navýšení mezd vybere vždy více, stačí tento nárůst příjmů krátkodobě odpustit. Myslím, že dost firem by to motivovalo, záleží ale jak moc má top managment odměny a KPI navázané na opexy. To je ale jediné riziko, že toho firmy nebudou využívat. Padly zde i návrhy na danění firem podle výšše mezd zaměstnaců, nápad ale zůstává stále nedomyšlený.
5. Pro úplnost je třeba uvést, že největšší zdroj úniku daní je nejspíše transfer pricing. Firmy se sídlem v ČR, které jsou součástí nadnárodního výrobního řetězce, obdrží jen smluvní zlomek z celkové hodnoty vyrobeného zboží. Ten je určený předem zahraniční centrálou, bez ohledu na tržní hodnotu finálního produktu. Boj proti tomuto způsobu je velmi obtížný, částečně ho řeší zavedení společného konsolidovaného základu v EU, ale až v druhé fázi. Podporu této směrnice EU ale má ve své verzi i Ivo.

Na takto koncipovaný program máme kladné reakce od Glopolisu, organizace dlouhodobě se věnující tématu daňových úniků. Přislíbené máme i odborné konzultace od dalších ekonomů z pravého i levého spektra. V médiích předseda říká, že svůj program konzultujeme se širokou škálou odborníků z celého spektra. Pokud ale vím, Ivo se s nikým kromně Tlustého nesetkal. Námi připravené návrhy schazoval a zpochybňoval odbornost lidí, se kterými jsme je konzultovali. Konzultace podle mne znamená průběžnou komunikaci před schválením textu, ne že se chci někoho zeptat, ale nemám na to čas. Guvernér ČNB je především člověk, který musí pečlivě vážit každé své slovo. Fakt nevím, co Ivo čeká, že mu řekne na schválené vágní formulace typu „chceme další daň na supervelké korporace“. Od Iva jsem neviděl jediný podrobnější materiál, který by stál někomu zvenčí za diskuzi. Na jeho tvorbu měl 7 let svého garantství.
Dále předseda v médiích uvádí, že pro nás pracuje tým 6-8 ekonomů, kteří mají i zkušenosti z velkých firem. Ponechal bych stranou, že tým je tvořen lidmi, kteří spolupracují. Jako minimální požadavek bych ale viděl, že dotyčný ví, že je členem daného týmu, ví kdo jsou další členové a je ochotný se k tomu veřejně přihlásit. Já o žádném takovém týmu nevím.

Tohle jsou věci, které si každý novinář může přečíst na foru i bez mých příspěvků, a je to myslím třeba rychle napravit. Z lidí, se kterými jsme program konzultovali, bychom myslím byli schopni se Štěpánem a Vítkem takovýto tým vytvořit.

Zbývá uvést, proč se jako nový člen strany nedokáži s Ivem dohodnou na kompromisu. Předně v tom nejsem sám, podobný ekonomický náhled a zájem se na tvorbě podílet má i Petr Kapounek, Vít Šimral, Michal Xchaos Polák, Štěpán Štrébl, Marek Paris a další. Od začátku ledna na foru tvrdě Iva kritizuji, a učilnil jsem jsem i pár nekorektních výroků, za které se znova omlouvám. Myslím si ale, že jej kritizuji oprávněně a průběh přípravy programu popíši pro zájemce v dalším tldr příspěvku.

Velmi si vážím toho, že i jako nový člen můžu takovýto podnět vznést, a předem děkuji za Vaše komentáře a hlasy.

Tibor Vansa

Toto je můj návrh znění programového bodu. Lze jej samozřejmně dále upravit na základě rozpravy v tomto vlákně.
Ministerstvo financí
Piráti prosazují nižší zdanění práce a zjednodušení daňového systému. Daňová zátěž musí být přenesena na velké firmy, které z Česka odvádějí rekordní zisky.

Rovná daň a snížení zdanění práce
• Na daních a odvodech se za průměrného zaměstnance platí 42 % ze superhrubé mzdy. U 4násobného příjmu to je pouze 34 %. Zrušíme toto zvýhodnění a snížíme celkové zdanění práce
• Zavedeme rovnou sazbu a slevu na poplatníka ponecháme jako dnes. Průměrný zaměstnanec tak ušetří aspoň 2000 Kč ročně. Zaměstnavatelé lidí s příjmem nad 108 tis. Kč/měs. si mírně připlatí.
• Dle možností ekonomiky chceme sazbu zdanění práce snižovat o 1 procento ročně.
• Zjednodušíme život živnostníkům a firmám. Zavedeme jednotné inkasní místo, sjednotíme šest současných plateb do jedné a odpovědnost za rozeslání příslušným subjektům převedeme na stát.
• Běžný člověk vyplní své daňové přiznání na chytrém mobilu za 5 minut.

Důsledné zdanění nadnárodních firem
• Daňové úniky nadnárodních firem na českém trhu se odhadují na 57 mld. Kč ročně. Zavedeme přísné daňové zákony pro velké mezinárodní finanční operace, které zajistí adekvátní zdanění těchto firem.
• Omezíme motivaci k vyvádění nezdaněných zisků do zahraničí výhodnějšími daňovými pravidly pro reinvestice zpět v Česku.
• Zveřejníme rejstřík vlastníků firem s aktivitami či napojením v Česku.
• Podpoříme jednotný daňový základ firem v EU, který spravedlivěji rozděluje zdanění zisku mezi české zaměstnance a zahraniční vlastníky.
• Podpoříme dodatečnou daň pro banky. Banky nesmějí být zachraňovány z peněz daňových poplatníků.
• Adekvátně zdaníme těžbu surovin a využití veřejných zdrojů
• Očekáváme nové daňové výnosy, například příjem z nově vytvořených stavebních parcel či regulovaného prodeje konopí.

Další opatření v resortu financí:
• Zrušíme cenzuru internetových stránek pod záminkou boje proti hazardu.
• Podporujeme elektronické výkaznictví u velkých subjektů. Současné EET omezíme na smysluplné případy.
• Státní firmy budou transparentní organizace. Dáme do dozorčích rad experty.

Uživatelský avatar
Tibor.Vansa
Garant programového bodu
Příspěvky: 507
Registrován: 25 kvě 2016, 16:05
Profese: analytik kreditního rizika v bance
Dal poděkování: 247 poděkování
Dostal poděkování: 912 poděkování

Re: Opoziční návrh programu pro ministerstvo financí

Příspěvek od Tibor.Vansa »

V tomto tldr příspěvku bych rád popsal přípravu programu z mého pohledu, proč jsem došel k názoru, že Ivo na vypuštění daně z tržeb nepřistoupí a proč to chci řešit přes členský podnět. Na konci minulého roku jsem byl přidán do uzavřené FB skupiny pro tvorbu programu. Svoje nápady jsem sepsal do dokumentu k tomu určenému, kde zatím od Iva nebylo nic. Předpokládal jsem, že toto a sledování části fora k tvorbě programu bude stačit k tomu, abych byl zapojen, až příprava začne. Bohužel první informace, která se ke mne dostala, byl Ivův post na FB, že koncepci financí připravil s Tlustým, který je naším novým poradcem. Navíc koncepce bodu spočívala v daňi z obratu, což jsem považoval za dost nevhodné řešení. Iva jsem za setkání slušně, ale tvrdě zkritizoval a sepsal důvody, proč si myslím, že je to špatný nápad. Nedostalo se mi odpovědi. Nebyl to tedy moc dobrý začátek. Svoje otázky jsem proto napsal na forum, spolu se svoji predstavou, jak by mohl program vypadat. Ivo na otázky argumentoval pouze tím, že v dělal byznys s bývalými ministry financí a proto tomu rozumí (a usiluje o velké zakázky i u současného ministra financí, a nechápu proč to považuje za plus). Žádal jsem ho, aby svolal schůzku k programovému bodu, což mi přislíbil. Nechtěl jsem schůzku pro sebe, ale všechny, kteří se chtějí o téma zajímat. Ani po urgenci ji ale nesvolal, proto jsem založil doodle. Ivo schůzku 3 dny předem svolal na základě doodlu. Prezentaci předem nedodal, ale stejně měl jen svoji několik let starou 4 slidovou prezentaci. Učastníci ho upozorňovali, že jeho východiska dobře znají a chtěli řešit sporné body. V podstatě všichni účastníci bylo proti jeho daňi z tržeb. Ivo si odvykládal svoje, a schůzka bez jakéhokoliv přínosu skončila. Navíc bylo trapné, že na stejný čas byla domluvena diskuze s ekonomem Jiřím Štegem. Ivo ale musel odjet dříve a se Štegem ani nepromluvil. Diskuze s Jirkou pak musela probíhat v hospodě. Mnou položené otázky tedy stále zůstávaly nezodpovězeny. Začal jsem proto na foru brainstormovat a vymýšlet jiná řešení, abych zjistil kdo se o téma zajímá a jaké jsou zhruba postoje ve straně. Byl jsem za to a vyslovení slova starup Ivem na foru označován za neoliberála. Vzhledem k mým návrhům (různé regulace, majetkové daně apod.) je to evidentní nesmysl. Na osobní schůzce během volebního postoje jsem na to Iva upzorňoval a že mne takováto nálepka uráží. Ivo ale dál pokračoval ve svém manipulativním boji proti fiktivní skupince neoliberálů. I já jsem se dopustil nekorektních výroků. Špatně jsem si vyložil jednu větu, a napsal jsem že podle Iva jsem stejný blbec jako Robejšek. Význam Ivovy věty byl jiný a znovu se zde za to omlouvám. Nicméně se mi alespoň podařilo dotlačit Iva k tomu, aby napsal, jak konkrétně tu daň zamýšlí. Předtím volně zaměňoval pojmy obrat, třžby a sales tax. Kvůli tomu byly i některé mé otázky mimo, protože se týkaly daně z obratu. Dále Ivo jasně napsal důsldek - daň povede ke zdražení potravin v supermarketech.
Mezitím Štěpán přišel se svým návrhem na daň z příjmu. Zpracoval k tomu analýzu, ukázali jsme to několika členům včetně Ivana Bartoše, nápad se vesměs líbil a nikdo neměl námitek. Jakub chtěl mít k tomu co nejdříve tiskovou zprávu, abychom mohli reagovat, až ČSSD příjde se svým návrhem na progresivní zdanění. Štěpán si tedy nechal analýzu a TZ zkontrolovat profesorem daňového práva na UK a profíky ze své firmy. Jakub dal TZ na forum k diskuzi. Ivo ji označil za podivnou a nesrozumitelnou, blábol a kravinu. Nevidí důvod se vyjadřovat k tématu, ke kterému svolá tiskovou konferenci osobně premiér.
Chtěl jsem svolat delší celodenní schůzku k bodu, aby se situace vyřešila, a dal dohromady tým lidí, kteří na bodu budou pracovat. Udělal jsem to manipulativně, nebot jsem neuvedl, ze nejednam z Ivova pověření, ale jde o moji osobní iniciativu. Schůzka se bohužel neuskutečnila, neboť byla svolána opět dost narychlo a v den, kdy Ivo měl čas, bylo navíc vícero jiných pirátských akcí. Proběhl tedy jen mumble s Ivem, Jakubem, mnou, Štěpánem a Vítkem. Nekonečnou 2 hodinovou diskuzi, kdy Ivo odmítal přiznat, že by se mohl mýlit a že by profesor daňového práva z UK mohl tématu také rozumnět, jsme nakonec utli. Do půlnoci jsme pak dali dohramady společný opoziční návrh. Minulý týden se Ivo s Jakubem nejspíše dohodli na nějakém kompromisu. Ocenil jsem, že se snaží o kompromis, ale upozornil jsem oba, že chci mít jistotu, že RV bude hlasoval i o variantě bez daně z tržeb, a že pokud v tomto nebudu mít jistotu, podám členský podnět. Od té doby od nich nemám žádnou reakci, a tudíž zadávám svůj členský podnět. Čtenářům děkuji za trpělivost.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tibor.Vansa za příspěvky (celkem 5):
Rostislav.Reha, Vojtech.Pikal, Robert.Magni, Ivo.Vlasaty, Patrik.Dolezal

Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1686
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 430 poděkování
Dostal poděkování: 2231 poděkování

Re: Opoziční návrh programu pro ministerstvo financí

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Je to lepší. Ale opravdu bych tam, s ohledem na volby, strašně rád viděl jednoznačné vyjádření, že nepřiměřené zisky nechceme do rozpočtu, ale donutit společnosti je rovnou rozdělit zaměstnancům. Je to přece program pro lidi.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvky (celkem 2):
Tibor.Vansa, Vlastimil.Efraim

Uživatelský avatar
Maria.Vasickova
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 2453
Registrován: 01 úno 2010, 21:56
Profese: terapeut energetické psychologie
Bydliště: Jižní Morava
Dal poděkování: 1772 poděkování
Dostal poděkování: 1579 poděkování

Re: Opoziční návrh programu pro ministerstvo financí

Příspěvek od Maria.Vasickova »

Upřímně, jestli chcete oslovit ekonomy, tak možná jo. Kolik je u nás ekonomů? A kolik z nich bude volit Piráty?
Normální člověk (tedy ti řadoví zaměstnanci, o kterých tady pořád z nějakého důvodu povídáte), této rétorice nemůže rozumět.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Maria.Vasickova za příspěvek:
Martin.Shanil

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés

Uživatelský avatar
Vlastimil.Efraim
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2612
Registrován: 11 říj 2009, 23:08
Profese: sekáč
Bydliště: Olomouc, Morava, CZ, EU, Země, Slunce, Mléčná dráha
Dal poděkování: 556 poděkování
Dostal poděkování: 1106 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Opoziční návrh programu pro ministerstvo financí

Příspěvek od Vlastimil.Efraim »

...a velke podniky o kterych se tu mluvi, stejne odvadi prachy pryc do materskych firem v zahranici aby tady optimalizovali dane.
• Omezíme motivaci k vyvádění nezdaněných zisků do zahraničí výhodnějšími daňovými pravidly pro reinvestice zpět v Česku.
mam to chapat tak, ze z Ceska udelame danovy raj? Ok. :)
Naposledy upravil(a) Vlastimil.Efraim dne 14 bře 2017, 21:48, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vlastimil.Efraim za příspěvek:
Robert.Magni

Uživatelský avatar
Maria.Vasickova
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 2453
Registrován: 01 úno 2010, 21:56
Profese: terapeut energetické psychologie
Bydliště: Jižní Morava
Dal poděkování: 1772 poděkování
Dostal poděkování: 1579 poděkování

Re: Opoziční návrh programu pro ministerstvo financí

Příspěvek od Maria.Vasickova »

Jiri.Janecka píše:Je to lepší. Ale opravdu bych tam, s ohledem na volby, strašně rád viděl jednoznačné vyjádření, že nepřiměřené zisky nechceme do rozpočtu, ale donutit společnosti je rovnou rozdělit zaměstnancům. Je to přece program pro lidi.
Co je nepřiměřený zisk? Co mají Piráti společné s pojmem "donutit"? OFFTOPICAha povinně naočkovat, a trestat.... už chápu :(

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés

Uživatelský avatar
Vlastimil.Efraim
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2612
Registrován: 11 říj 2009, 23:08
Profese: sekáč
Bydliště: Olomouc, Morava, CZ, EU, Země, Slunce, Mléčná dráha
Dal poděkování: 556 poděkování
Dostal poděkování: 1106 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Opoziční návrh programu pro ministerstvo financí

Příspěvek od Vlastimil.Efraim »

Maria.Vasickova píše:Upřímně, jestli chcete oslovit ekonomy, tak možná jo. Kolik je u nás ekonomů? A kolik z nich bude volit Piráty?
Normální člověk (tedy ti řadoví zaměstnanci, o kterých tady pořád z nějakého důvodu povídáte), této rétorice nemůže rozumět.
souhlas.

Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1686
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 430 poděkování
Dostal poděkování: 2231 poděkování

Re: Opoziční návrh programu pro ministerstvo financí

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Maria.Vasickova píše:
Jiri.Janecka píše:Je to lepší. Ale opravdu bych tam, s ohledem na volby, strašně rád viděl jednoznačné vyjádření, že nepřiměřené zisky nechceme do rozpočtu, ale donutit společnosti je rovnou rozdělit zaměstnancům. Je to přece program pro lidi.
Co je nepřiměřený zisk? Co mají Piráti společné s pojmem "donutit"? OFFTOPICAha povinně naočkovat, a trestat.... už chápu :(
Jistě, trh vyřeší vše ...
Ale vážně, nastavení daní není jen kvůli rozpočtu. Slouží i k motivaci k určitému chování. Samozřejmě můžeš použít slovo motivovat, ale doba je myslím spíš zralá na donucení.
Nepřiměřený zisk je zisk vyšší, než je obvyklé v zemi, kam si podnikatel zisky odvádí. V tomto případě se obvykle jedná o původní země EU.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvek:
Robert.Magni

Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1686
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 430 poděkování
Dostal poděkování: 2231 poděkování

Re: Opoziční návrh programu pro ministerstvo financí

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Mám velmi vážné výhrady k tomuto bodu:

• Podpoříme jednotný daňový základ firem v EU, který spravedlivěji rozděluje zdanění zisku mezi české zaměstnance a zahraniční vlastníky.

EU nic takového nemá na programu, tudíž nemůžeme nic takového podporovat. EU nikdy nechtěla východní země jako rovnoprávné partnery. Ani ekonomicky ani jinak. Není nutné být neunijní, když to někteří pořád nemohou překousnout, ale aspoň nevěšte lidem bulíky na nos, že můžeme v EU něco prosadit, zvláště když to není v zájmu starých členů. Navíc nevím, proč bychom měli někoho diskriminovat. Nakonec Babiš taky nějak moc neplatí a jak sám říká, nikdy nepřemýšlel o tom, kolik utratí. Tak by měl začít...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvek:
Robert.Magni

Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 4575
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 9507 poděkování
Dostal poděkování: 5366 poděkování

Re: Opoziční návrh programu pro ministerstvo financí

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

A návrh usnesení celostátního fóra je co konkrétně?

IMO by tyhle věci měl schvalovat v první řadě spíš RV a pak teprve, pokud je to v daném případě smysluplné, CF.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil

Zamčeno

Zpět na „[Archív] Uzamčené členské podněty“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů