Židovský hřbitov v Prostějově

Místní sdružení pro okres Prostějov.

Moderátoři: Administrativní tým - OlK, PMS Prostějov

Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum místního sdružení Prostějov.
  • Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány.
  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.
  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení a pro všechny, kdo se nepřidají do skupiny Skryt Regiony kraj - OlK (Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra).
  • Moderátorem tohoto fóra je místní předsednictvo.
Jakub.Stacke
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 739
Registrován: 21 dub 2012, 09:27
Profese: Obchodní cestující
Bydliště: zlín
Dal poděkování: 568 poděkování
Dostal poděkování: 822 poděkování

Židovský hřbitov v Prostějově

Příspěvek od Jakub.Stacke »

Ahoj prostějovští Piráti,
rád bych se zeptal jak postupujete ve věci židovského hřbitova a jeho rehabilitace v Prostějově? O kauzu se zajímám cca 2 roky zpět a všímám si toho že jde prakticky o stejný případ jako v Holešově, Opavě atd. Trochu mě ovšem zarazilo to že manipulativní petice která si hrála s lidkou hloupostí a strachem ovlivnila i jednání na radnici. Na tuto situaci jsem reagoval založením petice na podporu Federace židovských obcí na kterou napadala hromada hnoje od cca 3100 prostějováků.
Rád bych se vás taky zeptal na to co jsou ty lokální reálie o kterých všichni mluvý a omlouvají s nimi to že se psy venčí na hrobech aniž by cokoliv na místě připomínalo že tam hroby jsou. Já sem ze Zlína a tady máme několik zaniklých hřbitovů a na každém je alespoň malý pomníček k připomínce.

Chci předejít zbytečné konfrontaci proto jsem celou petici směřoval na podporu těch co konají a ne jako hate na prostějováky. Pokud se někdo z vás rozhodne podpořit petici ať podpisem nebo sdílením budu rád. Rád budu taky za zpětnou vazbu a Váš názor. Chápu že oficiálně jako Prostějovští Piráti asi sdílet nebudete protože si nechcete pohnat město proti sobě. Nebo teda chápu!? No chápu z pohledu politika který se chce někam dostat, ale nechápu to z pohledu člověka.

petice :arrow: https://www.petice24.com/dustojna_pieta

Díky za případnou podporu a ať se daří
Prostě Stacke
77nula157333
Uživatelský avatar
Martin.Smida
Republikový výbor
Příspěvky: 4042
Registrován: 12 črc 2012, 07:45
Profese: Kompostář
Bydliště: Majetín
Dal poděkování: 2916 poděkování
Dostal poděkování: 5340 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Židovský hřbitov v Prostějově

Příspěvek od Martin.Smida »

Uživatelský avatar
Petr.Lysek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 733
Registrován: 01 úno 2012, 21:37
Profese: projektant
Bydliště: Belgická 3, 79604 Prostějov
Dal poděkování: 1495 poděkování
Dostal poděkování: 1007 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Židovský hřbitov v Prostějově

Příspěvek od Petr.Lysek »

Ahoj,
můj osobní názor je, že ta petice je hloupá a město se od ní mělo distancovat. Na druhé straně je to citlivá záležitost při které bude nutná shoda obou stran na vhodném kompromisním řešení. Chápu rodiče školáků a lidi co tam bydlí, že je vyděsila představa hřbitova obehnaného hřbitovní zdí a je chyba vedení města, nebo spíše úmysl, že tuto variantu představila svého času na stránkách města. Je jasné, že nelze odčinit všechny křivdy minulosti, to bychom asi nedělali nic jiného (vzhledem k naší historii a vůbec historii lidstva). Ale také chápu, že je to součást prostějovské historie a že bychom neměli zavírat oči před realitou. Vhodně navržené řešení připomínky hřbitova by mohlo město využít ve svůj prospěch. Ale při současné skladbě vedení města s komunisty jak otevřenými tak převlečenými to nebude zrovna jednoduché.
Poslední verze návrhu, alespoň na základě těch málo vizualizací, se zdá být dle mého názoru vhodným řešením.
Pravděpodobně se tato kauza bude projednávat na nejbližším zastupitelstvu takže uvidíme, s jakým zněním usnesení rada města přijde. Pokud to bude něco ve smyslu "nic se upravovat nebude", tak já budu hlasovat rozhodně proti takovémuto usnesení.
Co se sdílení petice týče, předpokládám že ji na fb nasdílíme, jen bychom k tomu rádi doplnili nějaký komentář. Ono totiž ani ta židovská strana nepostupovala zrovna bezproblémovým způsobem a popudila zbytečně nemalou část občanů. Nevím, jestli se k tomu dneska dostanu, ale snad ano.
Místopředseda MS Prostějov
Zastupitel Statutárního města Prostějova
Krajský zastupitel v Olomouckém kraji
Email : Petr.Lysek@pirati.cz
Facebook : https://www.facebook.com/IgnaciusReilly
Profil: https://www.pirati.cz/lide/petr_lysek

"Lidé chtějí lži, aby měli podle čeho žít. Volají po nich." (Terry Pratchett:Národ)
Jakub.Stacke
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 739
Registrován: 21 dub 2012, 09:27
Profese: Obchodní cestující
Bydliště: zlín
Dal poděkování: 568 poděkování
Dostal poděkování: 822 poděkování

Re: Židovský hřbitov v Prostějově

Příspěvek od Jakub.Stacke »

Petr.Lysek píše:Ahoj,
můj osobní názor je, že ta petice je hloupá a město se od ní mělo distancovat. Na druhé straně je to citlivá záležitost při které bude nutná shoda obou stran na vhodném kompromisním řešení. Chápu rodiče školáků a lidi co tam bydlí, že je vyděsila představa hřbitova obehnaného hřbitovní zdí a je chyba vedení města, nebo spíše úmysl, že tuto variantu představila svého času na stránkách města. Je jasné, že nelze odčinit všechny křivdy minulosti, to bychom asi nedělali nic jiného (vzhledem k naší historii a vůbec historii lidstva). Ale také chápu, že je to součást prostějovské historie a že bychom neměli zavírat oči před realitou. Vhodně navržené řešení připomínky hřbitova by mohlo město využít ve svůj prospěch. Ale při současné skladbě vedení města s komunisty jak otevřenými tak převlečenými to nebude zrovna jednoduché.
Poslední verze návrhu, alespoň na základě těch málo vizualizací, se zdá být dle mého názoru vhodným řešením.
Pravděpodobně se tato kauza bude projednávat na nejbližším zastupitelstvu takže uvidíme, s jakým zněním usnesení rada města přijde. Pokud to bude něco ve smyslu "nic se upravovat nebude", tak já budu hlasovat rozhodně proti takovémuto usnesení.
Co se sdílení petice týče, předpokládám že ji na fb nasdílíme, jen bychom k tomu rádi doplnili nějaký komentář. Ono totiž ani ta židovská strana nepostupovala zrovna bezproblémovým způsobem a popudila zbytečně nemalou část občanů. Nevím, jestli se k tomu dneska dostanu, ale snad ano.
co se týká mě, rád dodám nějaké úvodní prohlášení, kde vysvětluji jako autor proč sem se rozhodl petici založit. Jinak můžu sehnat nějaké prohlášení i od více či méně známých oobnosti, buď to z USTRu, Paměti Národa atd. Jde o to čím by jste to chtěli doplnit.
Prostě Stacke
77nula157333
Uživatelský avatar
Petr.Lysek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 733
Registrován: 01 úno 2012, 21:37
Profese: projektant
Bydliště: Belgická 3, 79604 Prostějov
Dal poděkování: 1495 poděkování
Dostal poděkování: 1007 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Židovský hřbitov v Prostějově

Příspěvek od Petr.Lysek »

Jakub.Stacke píše:co se týká mě, rád dodám nějaké úvodní prohlášení, kde vysvětluji jako autor proč sem se rozhodl petici založit. Jinak můžu sehnat nějaké prohlášení i od více či méně známých oobnosti, buď to z USTRu, Paměti Národa atd. Jde o to čím by jste to chtěli doplnit.
Zkus tedy něco poslat, my to zkusíme doplnit a poslat zpátky na kontrolu.
Místopředseda MS Prostějov
Zastupitel Statutárního města Prostějova
Krajský zastupitel v Olomouckém kraji
Email : Petr.Lysek@pirati.cz
Facebook : https://www.facebook.com/IgnaciusReilly
Profil: https://www.pirati.cz/lide/petr_lysek

"Lidé chtějí lži, aby měli podle čeho žít. Volají po nich." (Terry Pratchett:Národ)
Jakub.Stacke
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 739
Registrován: 21 dub 2012, 09:27
Profese: Obchodní cestující
Bydliště: zlín
Dal poděkování: 568 poděkování
Dostal poděkování: 822 poděkování

Re: Židovský hřbitov v Prostějově

Příspěvek od Jakub.Stacke »

Petr.Lysek píše:
Jakub.Stacke píše:co se týká mě, rád dodám nějaké úvodní prohlášení, kde vysvětluji jako autor proč sem se rozhodl petici založit. Jinak můžu sehnat nějaké prohlášení i od více či méně známých oobnosti, buď to z USTRu, Paměti Národa atd. Jde o to čím by jste to chtěli doplnit.
Zkus tedy něco poslat, my to zkusíme doplnit a poslat zpátky na kontrolu.
Ok vidím že sis mě přidal na FB takže můj úvod mám na zdi. Čekam na ty vyjadření, jak dojdou přepošlu.
Prostě Stacke
77nula157333
Uživatelský avatar
Martin.Smida
Republikový výbor
Příspěvky: 4042
Registrován: 12 črc 2012, 07:45
Profese: Kompostář
Bydliště: Majetín
Dal poděkování: 2916 poděkování
Dostal poděkování: 5340 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Židovský hřbitov v Prostějově

Příspěvek od Martin.Smida »

Jiri.Janecka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1809
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 516 poděkování
Dostal poděkování: 2445 poděkování

Re: Židovský hřbitov v Prostějově

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Jenom si dovolím konstatovat, že existuje velké množství míst, která se nacházejí nad bývalými pohřebišti a nikdo z toho žádnou vědu nedělá. Proč by měly mít židovské ostatky právo na "zvláštní zacházení?"
Uživatelský avatar
Martin.Smida
Republikový výbor
Příspěvky: 4042
Registrován: 12 črc 2012, 07:45
Profese: Kompostář
Bydliště: Majetín
Dal poděkování: 2916 poděkování
Dostal poděkování: 5340 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Židovský hřbitov v Prostějově

Příspěvek od Martin.Smida »

Ucta k mrtvym a urcita pieta mi neprijde jako zvlastni zachazeni.
Zvlastni mi prichazi naopak veprin na miste koncentraku, nebo to, ze lidi ukradnou nahrobky a vydlazdi si s nimi chodnicek na dvorku...

OFFTOPICAle dal to neresim, nebo mi Kapo premaluje Majetin na ruzovo :-D
Uživatelský avatar
Petr.Lysek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 733
Registrován: 01 úno 2012, 21:37
Profese: projektant
Bydliště: Belgická 3, 79604 Prostějov
Dal poděkování: 1495 poděkování
Dostal poděkování: 1007 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Židovský hřbitov v Prostějově

Příspěvek od Petr.Lysek »

tak po krátké a konstruktivní komunikaci je na světě stanovisko PV pirátů :-)
https://www.pirati.cz/regiony/olomoucko ... ni_jednani
Možná není tak radikální jak by mohlo být viděno optikou mimo PV, nicméně situace opravdu nebyla tak černobílá, jak by se z mediálních výstupů zdálo.
Snad nám nikdo moc nenadá :-)
Místopředseda MS Prostějov
Zastupitel Statutárního města Prostějova
Krajský zastupitel v Olomouckém kraji
Email : Petr.Lysek@pirati.cz
Facebook : https://www.facebook.com/IgnaciusReilly
Profil: https://www.pirati.cz/lide/petr_lysek

"Lidé chtějí lži, aby měli podle čeho žít. Volají po nich." (Terry Pratchett:Národ)
Odpovědět

Zpět na „Prostějov“