Volby 2017 - alimenty

Do tohoto fóra se přesouvají uzamčené a zpracované členské podněty.


Moderátor: Předsedající

Zamčeno

Jste pro hlubší rozpracování této myšlenky?

Ano
43
77%
Ne
6
11%
Zdržuji se
7
13%
 
Celkem hlasujících: 56 - Celkem hlasů: 56

Jiri.Janecka
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 1809
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 516 poděkování
Dostal poděkování: 2445 poděkování

Re: Volby 2017 - alimenty

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Martin.Shanil píše: Nestálo mi to za tu štrapáci po soudech a stejně by z ní asi nic nevymáčkli.
Martine, docela by mne zajímalo, co si představuješ pod pojmem štrapáce. Pokud za ni považuješ sepsání podání v rozsahu asi tak tří vět na základě vzoru, který najdeš na internetu a podepsání, vložení do obálky a cestu na poštu, pak mne překvapuje, že v tomto byrokratickém státě ještě funguješ.

A pokud jde o to tvrzení, že stát má lepší páky, pak by mne zajímalo, jaké máš na mysli. Stát bude nezaplacené výživné vymáhat úplně stejným způsobem, tj. zahájením řízení u exekutora, jako jakýkoliv jiný veřitel. A v systému, který je nastaven na stanovování výživného podle toho, jak se soudce vyspí, také stejné nic vymůže. Protože kde nic není, tam ani exekutor nebere. Což je tvůj naprosto správný postřeh - tohle je prostor k diskusi a řešení. Jenže to by chtělo vzdát se některých předpokladů, jako např. že neplacení výživného je "schválnost" a "darebáctví."

Jen tak pro zajímavost - statisticky k poměru toho, komu je dítě svěřeno do péče a komu je stanoveno platit výživné, jsou častějšími neplatiči ženy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvky (celkem 4):
Roman.Kucera, anonym2064, Robert.Magni, Radek.Simkanic
anonym2064
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 9165 poděkování
Dostal poděkování: 9447 poděkování

Re: Volby 2017 - alimenty

Příspěvek od anonym2064 »

Jiri.Janecka píše:
Martin.Shanil píše: Nestálo mi to za tu štrapáci po soudech a stejně by z ní asi nic nevymáčkli.
Martine, docela by mne zajímalo, co si představuješ pod pojmem štrapáce. Pokud za ni považuješ sepsání podání v rozsahu asi tak tří vět na základě vzoru, který najdeš na internetu a podepsání, vložení do obálky a cestu na poštu, pak mne překvapuje, že v tomto byrokratickém státě ještě funguješ.

A pokud jde o to tvrzení, že stát má lepší páky, pak by mne zajímalo, jaké máš na mysli. Stát bude nezaplacené výživné vymáhat úplně stejným způsobem, tj. zahájením řízení u exekutora, jako jakýkoliv jiný veřitel. A v systému, který je nastaven na stanovování výživného podle toho, jak se soudce vyspí, také stejné nic vymůže. Protože kde nic není, tam ani exekutor nebere. Což je tvůj naprosto správný postřeh - tohle je prostor k diskusi a řešení. Jenže to by chtělo vzdát se některých předpokladů, jako např. je neplacení výživného je "schválnost" a "darebáctví."
já si nic nepředstavuju, já to zažil. rozvodové řízení - 13 stání - se táhlo rok a půl. Souhlasím s tebou v tom, že
Jenže to by chtělo vzdát se některých předpokladů, jako např. je neplacení výživného je "schválnost" a "darebáctví."
ale to je právě úkol pro soud a nestranost nelze moc očekávat od zůčastněných.
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym2064 za příspěvky (celkem 3):
Robert.Magni, Radek.Simkanic, sery.pavel
Jiri.Janecka
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 1809
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 516 poděkování
Dostal poděkování: 2445 poděkování

Re: Volby 2017 - alimenty

Příspěvek od Jiri.Janecka »

To se ale bavíme o dvou různých věcech. Pokud jsi absolvoval rozvodové řízení, tak jeho výsledkem mimo jiné byl rozsudek, kterým se svěřuje dítě do péče a vyměřuje výživné. Státem hrazené výživné se týká čistě jenom uplatnění tohoto rozsudku. Samotného řízení o rozvodu a úpravě práv a povinností k nezletilci se nedotýká nijak. Zatímco já tvrdím, že právě tam je potřeba začít, neb tam jest zakopán celý problém. A pokud se tento problém nevyřeší, tak všecko ostatní jsou jenom kecy. Doufal jsem při svém vstupu, že Piráti by mohli mít odvahu do tohohle hrábnout, ale tu iluzi jsem už dávno pozbyl.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvky (celkem 2):
anonym2064, Robert.Magni
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5545
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22483 poděkování
Dostal poděkování: 4538 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Volby 2017 - alimenty

Příspěvek od Robert.Magni »

Jiri.Janecka píše:To se ale bavíme o dvou různých věcech. Pokud jsi absolvoval rozvodové řízení, tak jeho výsledkem mimo jiné byl rozsudek, kterým se svěřuje dítě do péče a vyměřuje výživné. Státem hrazené výživné se týká čistě jenom uplatnění tohoto rozsudku. Samotného řízení o rozvodu a úpravě práv a povinností k nezletilci se nedotýká nijak. Zatímco já tvrdím, že právě tam je potřeba začít, neb tam jest zakopán celý problém. A pokud se tento problém nevyřeší, tak všecko ostatní jsou jenom kecy. Doufal jsem při svém vstupu, že Piráti by mohli mít odvahu do tohohle hrábnout, ale tu iluzi jsem už dávno pozbyl.
Tak sepiš nějakej návrh,odvaha se třeba najde
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvky (celkem 2):
Radek.Simkanic, Lenka.Kozlova

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Jiri.Janecka
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 1809
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 516 poděkování
Dostal poděkování: 2445 poděkování

Re: Volby 2017 - alimenty

Příspěvek od Jiri.Janecka »

1. Zrušení domněnek otcovství, neboť jejich existence neodpovídá dosaženému stavu poznání (DNA).
2. Zavedení jednoznačných tabulek pro stanovení vyživovací povinnosti - vzory v Německu a Rakousku existují
3. Z toho vyplývající zrušení povinného soudního řízení o stanovení vyživovací povinnosti
4. Obdobně pokud jde o péči - žaloba pouze v případě, že jeden z rodičů se cítí vylučován z péče

Výhody: Odbřemenění 1/3 soudců, kteří se zabývají naprostými kravinami
Výrazné zeštíhlení OSPODu
Zánik několika stovek parazitujících Neziskovek, znalců a advokátů
Zlepšení rodinných vztahů, protože nebudou při rozchodu zatíženy nutností udělat z bývalého partnera darebáka
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvky (celkem 8):
Marek.Necada, Robert.Magni, Roman.Kucera, anonym2064, Jiri.Ulip, Roman.Novacek, julie.nova, Ivo.Vlasaty
Uživatelský avatar
Lukas.Kolarik
Příspěvky: 832
Registrován: 05 zář 2013, 21:08
Profese: OSVČ
Bydliště: Katovice
Dal poděkování: 225 poděkování
Dostal poděkování: 1112 poděkování

Re: Volby 2017 - alimenty

Příspěvek od Lukas.Kolarik »

Jiri.Janecka píše:1. Zrušení domněnek otcovství, neboť jejich existence neodpovídá dosaženému stavu poznání (DNA).
2. Zavedení jednoznačných tabulek pro stanovení vyživovací povinnosti - vzory v Německu a Rakousku existují
3. Z toho vyplývající zrušení povinného soudního řízení o stanovení vyživovací povinnosti
4. Obdobně pokud jde o péči - žaloba pouze v případě, že jeden z rodičů se cítí vylučován z péče

Výhody: Odbřemenění 1/3 soudců, kteří se zabývají naprostými kravinami
Výrazné zeštíhlení OSPODu
Zánik několika stovek parazitujících Neziskovek, znalců a advokátů
Zlepšení rodinných vztahů, protože nebudou při rozchodu zatíženy nutností udělat z bývalého partnera darebáka
1. OK
2. Doporučené tabulky již jsou, ale soudci se jich málokdy drží, a jak se jenom podle tabulky bude určovat, kdo komu bude platit ( matka otci, otec matce ).Tam kde jsou lidi schopní se domluvit, domluví se a k soudu nejdou.
3. Jak se to bez soudního rozhodnutí bude případně vymáhat?
4. To je mimo realitu. Lidé kteří jsou schopni se normálně a rozumně domluvit k soudu vůbec nejdou. Malé procento jich k soudu jde jenom proto, aby jejich domluva byla potvrzena soudem, ale ve většině těch sporů se soudí lidé, kteří nejsou schopni se ani domluvit kdy a kde si děti předají, natož jestli si je vůbec předají. Stanovení alimementů zabírá jen malý zlomek celého soudního řízení. Nevím tedy, kde chcete najít tu odbřemeněnou třetinu soudců. To by řešila jedině automaticky nastavená střídavá péče, tam by odpadly dlouhotrvající soudní řízení o tom kdo je vhodnější rodič a soutěž v tom, kdo na toho druhého vyhrabe větší svinstvo.

Zanik neziskovek...OK

ad Vymáhání výživného státem...stát by neměl postupovat stejně a neměl by to delegovat na souromého exekutora. Vymáhat by to měli soudní exekutoři, zaměstnanci soudu. Náklady exekuce by tím pádem byly výrazně nižší a lidem by se možná i chtělo ty exekuce platit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Kolarik za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, julie.nova
Nikdo není na světě úplně zbytečný, i ten největší hlupák slouží alespoň jako špatný příklad.
------------------------------------------

tel: 777279221, email: lukas.kolarik@pirati.cz, Profil
Jiri.Janecka
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 1809
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 516 poděkování
Dostal poděkování: 2445 poděkování

Re: Volby 2017 - alimenty

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Obávám se, že mimo realitu jsou některá výše uvedená přesvědčení. Bez toho, že by lidé šli k soudu to prostě nejde. Úprava práv a povinností k nezl. soudem je obligatorní, tedy tvrzení, že ti, co se dokáží dohodnout k soudu nejdou je nepravdivé. Mohou sice uzavřít dohodu, kterou soud potvrdí (nemusí), ale řízení se vždycky zahájit musí. V mém návrhu je zásadní právě to, aby to mohlo fungovat tak, jak ty si myslíš, že funguje. Tj. není žalobce není soudce.
To je právě ten problém s tabulkami. Musí být součástí zákona tak, jak jsou v Německu a Rakousku. Platby jednoho druhému se zohledňují podle skutečné péče. U nás panuje omyl, že střídavá péče nutně znamená půl na půl.
Opatrovnická řízení nejsou žádná justiční marginalita. Tvoří 1/3 soudních řízení. To je statistika.
Pokud jde o soudní exekutory a soudní soudní exekutory, tak hovořím o současném stavu. Žádní zaměstnanci soudů zaměření na vymáhání v tuto chvíli neexistují a soudy se této agendy s velkou radostí definitivně zbavily před dvěma roky. Ale i kdyby existovali, pokud jde o vymáhání výživného stejně jako jakéhokoliv jiného dluhu, znovu opakuji, že problémem je to, že povinní ty peníze prostě nemají, protože soud si jejich příjmy prostě vymyslel. (Tzv. předpokládaný příjem nebo "bezdůvodné" vzdání se příjmu). Nebo si myslíš, že by jim je současní exekutoři nedokázali vzít?
Jinak jsem rád, že se o problém zajímáš. Musím říct, že kdykoliv se na CF o něčem z rodinného práva začne diskutovat, tak mne zaráží, jak málo je tato diskuse navštívená. Přitom se s tím fakticky skoro každý v životě setká.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Ales.Kosina
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 56
Registrován: 28 led 2013, 07:39
Profese: Kvalitář
Dal poděkování: 101 poděkování
Dostal poděkování: 87 poděkování

Re: Volby 2017 - alimenty

Příspěvek od Ales.Kosina »

Zdravím,

přidám pár švestek do diskuze... z vlastní zkušenosti v Anglii.

Výživné neřeší soud, ale Child Maintenance Services (CMS) - úřad. Výživné je stanoveno v několika sazbách. Více na linku níže.

Pro pracujícího otce je nejobvyklejší Basic, kde je výživné stanoveno na 12%, resp. 16% nebo 19% hrubé mzdy pro 1, resp. 2 nebo 3 a více dětí.

Výživné je 1x ročně přepočítáno na základě aktuální mzdy. V případě změny mzdy o více než 25% je nutné přepočítat výživné okamžitě. Vyživovací povinnost končí okamžikem dokončení 2. stupně školní docházky (~ u nás maturity) nebo prvním vysokoškolským titulem (Bc.). To že u nás mohou 30 leté "děti" žádat o výživné, považuji za naprosté zvěrstvo. Výživné se krátí poměrně k tomu, kolik dní má otec dítě ve své péči. Má-li tedy prázdniny a každý druhý víkend, vyjde to zhruba na 1/7 dní v roce, výživné je tedy zkráceno na 6/7 základní výše. Dále má otec možnost od "hrubé mzdy" odečíst další náklady (např. náklady na cestování za dítětem, pokud přesáhnou minimální stanovený náklad).

Jak to fungovalo v praxi. Manželka se odstěhovala, podala návrh na rozvod. Již v době odluky mi zavolali z CMS, kde mi řekli, že manželka požádala o výživné. Ověřili si, kde pracuji, číslo bankovního účtu. Bylo mi oznámeno, že mi výše výživného přijde dopisem, kde bude i vyznačeno datum první splátky, kterou mi inkasem strhnou z účtu. Výši příjmů si ověřili přímo u zaměstnavatele. Než se začalo výživné platit, tak proběhly asi 2 měsíce. Toto dlužné výživné mi bylo rozpočítáno do prvních 12 splátek.

Více informací jak se výživné počítáno v UK najdete zde:
https://www.gov.uk/government/publicati ... aintenance

Stejným způsobem mám dohodnuté výživné i nyní. Platím 12% hrubé mzdy, na roční bázi je přepočítáno a dokládám to kopií daňového přiznání. Obecně se mi tento systém zdá daleko férovější a jasnější než svévolné ustanovení výše soudcem. Je jasně nastaveno ukončení vyživovací povinnosti.

Aleš

P.S.: Mimo výživného je v UK zásadním způsobem zohledněno u finančního dělení, kdo má rodičovskou odpovědnost... dělení majetku je pak výrazně vychýleno v jeho prospěch, protože musí zajistit dítě... takže žádné půl na půl... OFFTOPICještě někdo něco může zkusit říci o diskriminaci žen...
Naposledy upravil(a) Ales.Kosina dne 02 led 2017, 17:13, celkem upraveno 2 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ales.Kosina za příspěvky (celkem 8):
Vojtech.Pikal, Jiri.Janecka, julie.nova, Maria.Vasickova, Radek.Simkanic, Robert.Magni, Roman.Kucera, Ivo.Vlasaty
Uživatelský avatar
Ales.Kosina
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 56
Registrován: 28 led 2013, 07:39
Profese: Kvalitář
Dal poděkování: 101 poděkování
Dostal poděkování: 87 poděkování

Re: Volby 2017 - alimenty

Příspěvek od Ales.Kosina »

Zdravím,

ještě bych přidal pár bodů k předchozí diskuzi:
- zákon aktuálně chrání dítě a pokud je otec dítěte uveden v rodném listě má vyživovací povinnost, která je tuším od 3 let dítěte nevyvazatelná, i pokud se prokáže, že biologický otec je někdo jiný.

Tady bych jen doplnil, že 3 roky jsou poměrně dlouhá doba (na rozdíl od dřívějšího 1/2 roku), aby "otec" provedl test v případě podezdření. V případě možnosti i pozdějšího vyvázání je nutné odpovědět na následující otázky:
- kdo bude odpovědný za vyživovací povinnost dítěte?
- bude možne nechat soudně ověřit domělého otce, i když nebude souhlasit s odběrem DNA?
- kdo ponese náklady za takový test / soudní řízení? Matka v případě nepravdy, biologický otec v opačném?
- bude moci "otec uvedený v rodném listě" vymáhat výživné na biologickém otci nebo matce zpět? Pokud ano, za jak dlouhou dobu?
- co se stane s rodičovskou odpovědností? Přejde z "otce uvedného v rodném listě" na biologického otce?
- jak se bude možné bránit možnému zneužití ze strany matky? Matka bude moci použít test otcovství k přetrhání vytvořeného vztahu mezi "otcem v rodném listě" a dítětem. Je možné muži odebrat rodičovskou odpovědnost?
- jak bude chráněn muž, pokud z jeho genetickým materiálem otěhotní matka bez jeho vědomí? Umělé oplodnění, darování spermatu, případně jiné podvody.

Aleš
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ales.Kosina za příspěvek:
Robert.Magni
Uživatelský avatar
Lenka.Wagnerova
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2452
Registrován: 09 pro 2011, 15:12
Profese: ucitelka,psycholozka
Bydliště: Praha - Vinoř
Dal poděkování: 4813 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování

Re: Volby 2017 - alimenty

Příspěvek od Lenka.Wagnerova »

Na základě vlastních zkušeností v zásadě souhlasím s tím, co píše a navrhuje Lukáš Kolařík.

Výživné, alimenty, nejsou pro rodiče, ale dítě, v jeho zájmu. Není pravda, že důvodem neplacení je u většiny dlužníků fakt, že na to nemají. Setkala jsem se s mnoha případy, kdy rodič mající platit alimenty účelově zapírá majetek či příjmy (formální převody na příbuzné, místo mzdy fakturace, práce na černo apod.), aby nemusel platit tolik. A samozřejmě je hodně těch, kteří skutečně nemají, protože své příjmy propijí, prokouří, prohrají... Proč má být tímto chováním "rodiče" postiženo dítě/děti?

Rozvést se bez soudu skutečně nejde, ale pokud se rozcházející se rodiče domluví, soud to respektuje (pokud to samozřejmě není nějak úplně mimo).

Stát má rozhodně větší možnosti vymáhat cokoli, už proto, že má k dispozici profíky. Podávat žalobu bez právníka není legrace. A u soudu neporadí, max. ilegálně. Pokud se v současnosti něco zlepšilo, bylo by to super, ale když jsem tohle martýrium absolvovala já, byla jsem na to sama. Jedině OSPOD nebo nějaká neziskovka může pomoci či poradit zdarma. OFFTOPICA když se rozvádíte, protože živíte kromě 3 dětí i manžela, kterému nemůžete zakázat ani cigára, ani sázení, takže rozvod je jediná možnost, jak děti uživit, těžko máte na právníka. Žaloba je teprve první krok k tomu, aby se začalo jednat o vymáhání dlužného výživného. Potom si vymahatel musí sám zjistit, kde dlužník pracuje, v jaké bance má účet... Soud nic nezjišťuje. Když nevíte, kde dlužník je, máte smůlu. Exekutor si tohle zjistí snadno, běžný občan nemá nárok. A soud vydá pouze konkrétní rozhodnutí o exekuci, tedy adresované konkrétnímu plátci mzdy, případně bance. Když to nezjistíte, soud nic nevydá.

Trestní oznámení nemá žádný význam. Jednak je jakákoli snaha brána jako vyřešení problému, takže jakmile se dlužník dozví, že hrozí problém, něco zaplatí a je z obliga. A zavřený dlužný rodič je dětem platný, jak mrtvému zimník...

Takže zálohová úhrada dlužného výživného státem je pro děti zastupované rodičem, který se o ně stará, jediné skutečně užitečné řešení. Stát samozřejmě mnoho z dluhů nikdy nevymůže, ale stát to unese, na dítěti život v nouzi zanechá nenapravitelné stopy.

Určitě by bylo dobré, kdyby byla nějaká jednotná pravidla/tabulky pro stanovení výše výživného, ale nečekejme, že to vyřeší problémy popsané výše (zapírání majetku a příjmů). A již nyní není možné stanovit likvidační výživné, ale samozřejmě při změně či ztrátě zaměstnání nastává problém a soudy jsou pomalé. Tady by snad pomohla úprava, kdy ke dni podání žádosti o snížení, by byl druhý rodič informován, že se tak stalo a pokud soud důvody uzná, rozhodnutí bude platit zpětně ke dni podání žádosti. Tedy aby počítal s tím, že může vracet.

Zohlednění jiných způsobů zajištění potřeb dětí rodičem, který má platit alimenty, určitě existuje, soudy to zohledňují. A pokud jde o náklady např. na obědy, družinu, kroužky, tak si soud může a měl by vyžádat potvrzení skutečné výše plateb. Pokud chybí dohoda, samozřejmě. Při střídavé péči je výživné nesmysl. Pokud mají střídavou péči rodiče, kteří se nedohodnou na penězích, různě se "očůrávají", snaží se velké položky přehazovat na toho druhého apod., tak ani ta střídavá péče nemůže fungovat, jak by měla. Zažila jsem takové nechutnosti v rámci střídavé péče, že by zúčastněným rodičům nesvěřila ani psa...

Délka placení. Zaráží mě požadavek na omezení výživného po dobu povinné školní docházky. To jakože děti z rozvedených manželství nemají co studovat?! Při střední škole nemají ani šanci přivydělávat si (velice malá šance, navíc spíš ilegální). S VŠ už to může být věcí dohody, to jo. Omezení délky středoškolského studia a počtu studovaných škol je samozřejmě rozumné. Někteří pro velký úspěch studují SŠ 10 let bez valného úspěchu...

Výživné a Základní příjem: Kdyby se podařilo zavést ZP, a to i pro děti, mohlo by být výživné zrušeno. Ale to je zatím ve hvězdách ;)
Oznámení moderátora:
Příspěvek přiřazen pod původní profil autorky. MK
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Wagnerova za příspěvky (celkem 6):
Ales.Kosina, Marek.Necada, Radek.Simkanic, Lukas.Kolarik, Robert.Magni, Janek.Wagner
Zamčeno

Zpět na „[Archív] Ukončené členské podněty“