Mimořádný přezkum RV 55/2016 - vytvoření sítě koordinátorů

Do tohoto fóra se přesouvají Uzamčené členské podněty

Moderátor: Predsedajici

Zamčeno

Požaduji mimořádný přezkum usnesení RV 55/2016 o vytvoření sítě koordinátorů

Anketa končí za 22 lis 2016, 10:33

ANO
48
49%
NE
46
47%
zdržuji se
3
3%

Celkem hlasujících: 97 - Celkem hlasů: 97

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 17648 poděkování

Mimořádný přezkum RV 55/2016 - vytvoření sítě koordinátorů

Příspěvek od Martin.Kucera » 08 lis 2016, 10:33

Vážení členové,
Republikový výbor dnes v referendu schválil záměr vytvoření sítě placených krajských koordinátorů.
Proti myšlence samotné nejsem, ale zpracování považuji za šité horkou jehlou s nedostatečnou možností připomínkování a projednání (22. 10. RP představilo na zasedání RV, 24. 10. večer předloženo na fóru, do 28. 10., tedy pouhé 4 dny, sběr připomínek, do 2. 11. zapracování připomínek a následné předložení RV pro schválení v referendu) a trpící závažnými vadami. Argument RP (resp. Jakuba Michálka) že "není čas" neberu - rozhoduje se zde o celkovém výdaji přes 2 mil. Kč a to si zaslouží důkladné projednání s možností navrhovat alternativy (a ačkoli v kompetenci RV je takový výdaj schválit, domnívám se, že jde o natolik zásadní změnu, že by i členská základna měla mít možnost se k ní vyjádřit).
Další mé námitky naleznete v republikovy-vybor-f248/rv-55-2016-zamer ... 35297.html
Pokud tedy souhlasíte, že konkrétní navržené provedení tohoto záměru je potřeba přepracovat (případně jste ještě radikálnější a chtěli byste ho rovnou zrušit), podpořte prosím tento členský podnět. Na zahájení mimořádného přezkumu je zapotřebí získat 42 hlasů do 14 dnů (tedy do 22. 11. dopoledne).
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

Mikulas.Ferjencik
Vedoucí mediálního odboru
Profese: student
Dal poděkování: 10452 poděkování
Dostal poděkování: 16502 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mimořádný přezkum RV 55/2016 - vytvoření sítě koordináto

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik » 08 lis 2016, 11:08

Mám za to, že záměr zřízení krajských koordinátorů je odůvodněný, profesionálně zpracovaný a potřebný. Moje jediná obava je, jestli to personální odbor zvládne, ale to je otázka, kterou bude RP muset stejně vyřešit, pokud chceme ve volbách uspět. Martinovy výhrady jsou imho řešitelné v rámci návrhu rozpočtu (RV klidně může MSK přidat 40 000, pokud to bude odůvodněné, stejně, jako přidal 50 000 ÚSK a KVK minulý rok).

Mám ale poznámku k té rychlosti. Pokud chceme ve volbách uspět, tak musíme věci, které nejsou kontroverzní (mám za to, že je na tomto záměru ve straně shoda) schvalovat rychle a rychle je realizovat. Osobně bych RP doporučil aby několik hlavních záměrů nechalo schválit CF, ale to by měly být záměry typu "Většinu prostředků chceme vynaložit směrem k volebnímu výsledku", "Ve volbách chceme kandidovat samostatně", atp. Provoznětechnickou věc, jako je zřízení sítě koordinátorů bych nechal na RV.

Poslední poznámka: Současný harmonogram umožňuje, aby koordinátoři od ledna začali naplno pracovat, jakékoli zdržení povede k tomu, že začnou pracovat až od února, což nás zbytečně oslabí.

Proto hlasuju proti přezkumu
Pirátský poslanec za Pardubický kraj. mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Martin.Kucera

Příspěvek od Martin.Kucera » 08 lis 2016, 11:22

Mikulas.Ferjencik píše:Martinovy výhrady jsou imho řešitelné v rámci návrhu rozpočtu
Co např. výhrada, že by měli být koordinátoři placení úkolově a ne hodinově? (Obojí má své výhody a nevýhody, u úkolu je složitější stanovit odměnu a jednoduché zkontrolovat splnění, u hodinové odměny je jednoduché spočítat odměnu a složitější zkontrolovat zda vykázané hodiny jsou adekvátní odvedené práci).
Mikulas.Ferjencik píše:Osobně bych RP doporučil aby několik hlavních záměrů nechalo schválit CF, ale to by měly být záměry typu "Většinu prostředků chceme vynaložit směrem k volebnímu výsledku", "Ve volbách chceme kandidovat samostatně", atp. Provoznětechnickou věc, jako je zřízení sítě koordinátorů bych nechal na RV.
No, mně přijde víc než dvoumilionový výdaj na něco, o čem mám (na základě dosavadních poznatků) pochybnosti, že bude fungovat, jako dost zásadní záměr.
Mikulas.Ferjencik píše:Poslední poznámka: Současný harmonogram umožňuje, aby koordinátoři od ledna začali naplno pracovat,
Ani omylem, s tím už jsem taky polemizoval, protože není kdo by zaškolil 14 koordinátorů během tří týdnů, když zaškolení jedné asistentky RP trvalo víc než měsíc. (BTW, ona má smlouvu od půlky září, je 8. 11. a ještě od nás AFAIK neviděla ani korunu, čili pokud budeme takto přistupovat ke koordinátorům, stejně to rychle přestane fungovat. Tak se nediv, že mám k RP momentálně nedůvěru, zejména co se týče Jakubových iniciativ.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Rostislav.Reha, Radek.Simkanic, Robert.Magni, Rene.Vanecek

Rostislav.Reha
Kontrolní komise
Profese: informatik
Dal poděkování: 4460 poděkování
Dostal poděkování: 4588 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rostislav.Reha » 08 lis 2016, 11:25

At nespamuju vice topicu...

post477259.html#p477259
Tito uživatelé poděkovali autorovi Rostislav.Reha za příspěvky (celkem 2):
Martin.Shanil, Radek.Simkanic
Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.

Adam.Skorepa
Asistent poslance
Profese: živnostník
Dal poděkování: 850 poděkování
Dostal poděkování: 6788 poděkování

Příspěvek od Adam.Skorepa » 08 lis 2016, 11:56

Hlasoval jsem pro.

Ale je to zbytečné, protože Jakub už všechny nakazil fanatickým morem "musíme se tam dostat za každou cenu". Jak to v současnosti vidím já - Piráti si NEZASLOUŽÍ se dostat do Sněmovny. Tento konkrétní záměr mě přesvědčil o tom, že vedoucí osobnosti Pirátů jsou už příliš zaslepeny na to, aby vykonávaly a kultivovaly správnou politiku, se kterou bych se mohl ztotožnit. Místo toho jde už jen o řadu provozních (2 mega na náhradníky - nikoliv koordinátory, už reálně nezůstal moc nikdo, kdo by chtěl být koordinován! - dobrovolníků) či marginálních (namísto TTIP podrobně a naněkolikrát řešíme zákaz kouření) usnesení, která Piráty degradovala na formaci s vyčpělou "kontrolní" politikou. Bez ideologie, bez energie, bez nápadu.

Takže sice naposledy na protest hlasuji pro přezkum, ale neočekávám, že se něco stane, proto během pár týdnů (až dodělám a předám rozdělané věci), vystoupím ze strany a nebudu již Pirátům pomáhat/propagovat je/shánět pro ně hlasy. Nejde tedy jen o tuto "drobnost" (snahu narychlo bez dostatečného času na přípravu případných připomínek schválit milionový záměr - to je fakt supr, když Jakub dělá něco, co naši zastupitelé kritizují na MHMP, že?), má nespokojenost bublá už dost dlouho z řady důvodů.

Jen bych tedy ještě rád upozornil na takovou drobnost... mé znechucení a odpojení se od Pirátů představuje pro stranu ztrátu ekvivalentu práce placeného koordinátora (a možná víc než jednoho, jsem docela schopen různé skupiny lidí účinně inspirovat a motivovat, pokud v tom já sám vidím smysl)... a nebudu asi úplně sám, kdo do Pirátů už nebude svůj čas investovat. Takže ať do toho Jakoubek napumpuje radši ještě více peněz, protože jestli chce ve své kariéře poskočit do Sněmovny, bude muset ještě více kompenzovat ztráty způsobené jeho arogancí a neschopností lidí okolo něj (zdravím nekompetentního vedoucího MO).

Jinak... tohle je fakt ta správná cesta do Sněmovny. Ještě před jejím zahájením stačit znechutit veterány z mnoha předchozích bitev. Gratuluji vám - za tohle si vskutku zasloužíte nějakou medaili za zabedněnost.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Skorepa za příspěvky (celkem 5):
Petros.Michailidis, Robert.Magni, Antonin.Zapletal, Josef.Kadlecek, Rene.Vanecek
Author Sensei Tyrant Pervert

Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Dal poděkování: 4076 poděkování
Dostal poděkování: 15005 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivan.Bartos » 08 lis 2016, 12:18

Nechci do toho nalejvat emoce o "znechucení veteránů" (což je subjektivní leč používaná floskule) a naopak oceňuji pro mě ne neznámou mantru o tom, že "Piráti si NEZASLOUŽÍ se dostat do Sněmovny." ... ??? Protože Piráti mají jít 2017 do sněmovny. Záměr krajských koordinátorů adresuje zcela jasné problémy, se kterými se dlouhou dobu potýkáme, a které nejsme schopni jako dobrovolníci řešit. Operativa vs politika.

Psal jsem to někde na facebooku.

Já nevím moc v čem je problém. Krajům to ulehčí, předsedové budou mít k ruce někoho, kdo bude dělat operativu nejen v rámci kampaně, ale vůbec. Mělo by to vyřešit, pokud politicky "aparát" umí řídit lidi, a já věřím, ze umí, ze věci, které je potřeba udělat, nebudou stát jen proto, že jsme dobrovolnická organizace a někdo zrovna (nemohl, nechtěl, nevěděl). Koordinátor naopak může koordinovat tzn. v tomto případě být nápomocen právě těm dobrovolníkům. Lidé by se měli soustředit na aplikaci politiky a kandidáti na komunikaci s lidmi a ne dělat stěhovaky, sekretářky, účetní apod. Říká ten, který si sám staví pódia a další...aby to nebyly "jen kecy".

Dále zaznívají opět věci o protlačení a mandátu, který chybí k takovému rozhodnutí. Já k tomu mohu říct toto (opět kopie z FB):

Návrh na záměr může podat kdokoliv nebo si vyjednat podporu. Pokud se nepletu, tak strop není stanoven. Dokonce jsme jednou člensky hlasovali o rozpuštění strany a vyplacení všech straníků:-) Hlasování o nakládání s prostředky nad rámec je v kompetenci RV. Jak to se s tím popasuje, je věc RV. Problematika krajských koordinátorů je na stole již z dob před volbami a je ve všech zápisech, kde se o ní jednalo. Tím bych začal. RV si mohlo podle mě stanovit data na projednání dle potřeby i "když to spěchá". Chápu iniciativu Martina Kučery. Neberu však tuto lehce hysterickou reakci v dikci. Ohledně odčerpání peněz je to spojená nádoba. Nelíbí se mi, když někdo používá pouze jeden aspekt. Stejně tak jako je výsledek součet práce všech lidí, celostátní politika dopadá na jednotlivé kraje. Konkrétně to lze ilustrovat na volebním výsledku KS Vysočina, kde nebyla kampaň. JM ve svém kandidátském projevu vypíchl v bodě 2. fungující kraje. Toto je návrh cesty přetavený do schváleného záměru.
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz

Radek.Simkanic
Krajské předsednictvo
Profese: Student
Dal poděkování: 1249 poděkování
Dostal poděkování: 452 poděkování

Příspěvek od Radek.Simkanic » 08 lis 2016, 12:24

Adam.Skorepa píše: Jakub už všechny nakazil fanatickým morem "musíme se tam dostat za každou cenu".
To je právě děs, jako s takovýmhle jeho jednáním raději ani nechci, aby se Piráti dostali do Sněmovny. Raději se tam nedostat, než se tam dostat za takovouhle cenu, protože to už nebudou Piráti ale další klasická strana co se žene za moci...

A taký souhlasím s tím, že pokud se tato rychlokvaška nezpomalí a neprojedná, tak od Pirátů odstoupím a již jim nebudu s ničím pomáhat a ani lidi v mém okolí nabádat, aby je volili. Toto mě vážně znechutilo díky Jakubovi...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Radek.Simkanic za příspěvky (celkem 4):
Petros.Michailidis, Robert.Magni, Petr.Tkadlec, Rene.Vanecek
MSK je jako Fénix - při síle a nebo na popel. - Hana Dobrá
„Kráčíme v minulostí, naší budoucností je tvořit přítomnost.“ - Radek Simkanič
„Nikdy se všem nezavděčíš, ale nezavděčit se můžeš všem!“ - Radek Simkanič

Největší nepřítel je iniciativní třídní blbec!

Martin.Kucera

Příspěvek od Martin.Kucera » 08 lis 2016, 12:30

Ivane, pár poznámek:
Ivan.Bartos píše:Záměr krajských koordinátorů adresuje zcela jasné problémy, se kterými se dlouhou dobu potýkáme, a které nejsme schopni jako dobrovolníci řešit. Operativa vs politika.
Ano, jak už jsem psal, nemám problém s konceptem, ale s jeho konkrétní (čerstvě schválenou) implementací.
Ivan.Bartos píše:ze věci, které je potřeba udělat, nebudou stát jen proto, že jsme dobrovolnická organizace a někdo zrovna (nemohl, nechtěl, nevěděl).
S tímto obecně rovněž souhlasím, ostatně opakovaně jsem psal, že u věcí, které nikdo dělat nechce, nebo na ně nemá čas, nebo hoří zvnějšku dané termíny, zřejmě nezbude než na ně mít placené síly.
Ivan.Bartos píše:Problematika krajských koordinátorů je na stole již z dob před volbami a je ve všech zápisech, kde se o ní jednalo.
A tady už jdu polemizovat, první vlákno tomu věnované, které jsem našel, je až pracovni-prostor-pro-clenske-iniciativy ... 35230.html. Samozřejmě se téma mohlo izolovaně objevit v jiných vláknech, ale číst celé fórum nemá čas nikdo.
Ivan.Bartos píše:Chápu iniciativu Martina Kučery. Neberu však tuto lehce hysterickou reakci v dikci.
Proč hysterickou? Všimni si, že jsem vznášel námitky už cca před týdnem, pak ještě v průběhu jednání RV, takže prostě pokračuji ve využívání prostředků, které má člen v případě, že s nějakým rozhodnutím voleného orgánu zásadně nesouhlasí.
Ivan.Bartos píše:Toto je návrh cesty přetavený do schváleného záměru.
Návrh, k němuž mám výhrady (IMHO vážné) a zjevně nejsem jediný.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Petr.Tkadlec

Jakub.Michalek
Profese: poslanec
Dal poděkování: 4985 poděkování
Dostal poděkování: 17429 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jakub.Michalek » 08 lis 2016, 12:30

Ahoj, do republikového předsednictva jsem 27. 8. 2016 kandidoval mimo jiné s následujícím bodem
Iniciovat vznik školené administrativní podpory pro krajská sdružení (např. síť placených krajských koordinátorů) a rozjet pravidelnou činnost ve všech
krajských sdruženích (pravidelné akce, přijímání členů apod.).
Celostátní fórum mě zvolilo s mandátem a důvěrou realizovat program, a to také dělám.

Průběh projednávání

Rád bych shrnul, jak byl návrh projednáván, abych vyvrátil nařčení z toho, že byl šit horkou jehlou, nedostatečně projednán apod.:
  • Republikové předsednictvo projednalo tento záměr dne 9. 10. 2016 a 18.10. 2016, zápisy z jednání byly zveřejněny na internetovém fóru.
  • Dne 22. 10. 2016 projednal záměr a jeho rozpočotové náklady republikový výbor na zasedání v Praze s následujícími závěry:
    Závěry: Republikový výbor byl seznámen, zásadní námitky nejsou. Strategie bude dopracována a předložena
    - připravit strategické rohodnutí a samostatně, s lokálními spojeními a podporami
    - síť koordinátorů, promítnuta do organizačního řádu, rozpočtu
    - analýza
    Zápis byl zveřejněn na internetovém fóru.
  • Dne 24. 10. 2016 jsem zde publikoval kompletní zadání výběrového řízení k připomínkám a rozeslal jsem zprávu všem členům republikového výboru a krajským předsednictvům:
    Milí členové republikového výboru, milí členové krajských předsednictev, níže vám zasílám k připomínkování záměr zřízení krajské sítě koordinátorů. Věřím, že nám to všem usnadní práci a zlepší fungování Pirátů jako organizace. Zatím ovšem ještě není vyřešena výše dotace z celostátního rozpočtu na krajské koordinátory, ta bude řešena spolu s návrhem rozpočtu na rok 2017. Prosím o vaše připomínky k níže uvedeným dokumentům do 28. 10.

Prosím, abyste se také začali bavit se sousedními krajskými sdruženími, pokud budete chtít koordinátora se sousedním krajským sdružením sdílet (základní stav je ten, že koordinátor bude na každý kraj, koordinátora lze sdílet s nejvýše jedním sdružením).
  • Připomínkování fakticky probíhalo dokonce déle, až do 2. 11. 2016, kdy jsem záměr předložil republikovému výboru. Stejný den jsem všem členům republikového výboru poslal e-mail s dalším upozorněním.
  • Republikový výbor všechny záměry podle svého jednacího řádu projednává v referendu (pro konspirační teoretiky podotýkám, že já jsem se na napsání tohoto jednacího řádu nepodílel :)) Dne 4. 11. 2016 publikoval veřejné oznámení. Republikový výbor schválil návrh 4 denním veřejným hlasováním od 4. do 8. 11. 2016.
Rekapitulace projednání je pod tímto odkazem.

Z výše uvedeného je patrné:
  • Od 9. 10. 2016 bylo bezpočet příležitostí se k návrhu vyjádřit, Martin Kučera a spousta dalších lidí to i udělala. Není pravda, že by na sběr připomínek byly pouze 4 dny, neboť připomínkování finální verze probíhalo od 24. 10. do 2. 11., tedy celkem 10 dní, což je nadstandardní doba.
  • Není pravda, že návrh je šitý horkou jehlou, když z výše uvedeného přehledu vyplává, že na něm systematicky pracujeme důkladně a dlouhou dobu.
  • Není pravda, že by návrh obsahoval závažné vady. OFFTOPICto že třeba neodpovídá Martinově představě je věc jiná; Martin se patrně bojí, aby měl Moravskoslezský kraj dost peněz v rozpočtu na placení koordinátora, což ho mohu ujistit, že bude - bohužel teď Moravskoslezský kraj ani nevyplnil údaje o své kampani do celostátní volební analýzy, takže tam rozhodně někoho potřebujeme)
  • Návrh byl připravován veřejně, opakovaně a podrobně konzultován na republikovém předsednictvu, republikovém výboru a internetovém fóru.
Návrh chceme realizovat ještě před Vánocemi, což jsme na internetovém fóru patřičně zdůvodnili:
Za republikové předsednictvo bych rád jako předkladatel uvedl, že rychlé vytvoření sítě je nezbytný předpoklad pro dobré fungování krajů, propojení s centrem a rychlý start volební kampaně, který je zase třeba k úspěchu v Parlamentních volbách. Pokud návrh schválíte, tak já na oplátku slibuji, že do Vánoc budeme mít zaškolené a fungující koordinátory ve všech krajích. Jestli chceme uspět, musíme změnit mentalitu a nedopustit průtahy.
Z výše uvedeného je patrné, že celá diskuse a projednání trvalo 1 měsíc. Jsem přesvědčen, že v průběhu volební kampaně není možné všechno diskutovat věci déle než měsíc. Stejně tak si nelze představovat, že budeme během volební kampaně déle než měsíc diskutovat rozpočet kampaně. Projednávání záměru s možností navrhovat nové alternativy by zabralo nejméně dalších 36 dní. OFFTOPIC7 dní na sehnání podpory, 3 dny prodlevy s dobou na rozmyšlenou - záleží na dni podání, 4 dny na hlasování, 2 dny na zahájení jednání, nejméně 7 dní na projednání republikovým výborem - vzhledem k tomu, že naše 10denní doba se Martinovi zdála příliš krátká, tak však spíše 15 dnů, nejméně 1 den na dobu na rozmyšlenou, 4 dny na hlasování Teprve potom by bylo vyhlášeno výběrové řízení, které by nemohlo končit během Vánoc, a tedy skončilo by po Vánocích. Druhá kola by se konala v polovině ledna a koordinátoři by nastoupili nejpozději v druhé polovině ledna, byli by proškoleni v únoru a pořádně by začali pracovat snad v březnu, a to je na dobrou a chytrou kampaň pozdě.

Takto pomalý postup prakticky znemožňuje, abychom ve volbách uspěli. Chceme-li uspět, musíme se mobilizovat. Přímá demokracie rozhodně má své místo v programu Pirátů, ale odvolávat kapitána během bitvy a přezkoumávat systém organizace, kdy zbrojíme na kampaň, to je jako se střílet do nohy. Proto prosím vezměte rozum do hrsti, nedělejme "hlasování pro hlasování" během intenzivní přípravy volební kampaně, řekněte tomuto podnětu své NE a obraťme svoji pozornost k akci 17. listopadu, kde můžeme nabrat lidi. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 3):
Frantisek.Kopriva, Michal.Gill, Michaela.Krausova
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředseda strany

Ivan.Bartos
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Dal poděkování: 4076 poděkování
Dostal poděkování: 15005 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivan.Bartos » 08 lis 2016, 12:32

Radek.Simkanic píše:
Adam.Skorepa píše: Jakub už všechny nakazil fanatickým morem "musíme se tam dostat za každou cenu".
To je právě děs, jako s takovýmhle jeho jednáním raději ani nechci, aby se Piráti dostali do Sněmovny. Raději se tam nedostat, než se tam dostat za takovouhle cenu, protože to už nebudou Piráti ale další klasická strana co se žene za moci...

A taký souhlasím s tím, že pokud se tato rychlokvaška nezpomalí a neprojedná, tak od Pirátů odstoupím a již jim nebudu s ničím pomáhat a ani lidi v mém okolí nabádat, aby je volili. Toto mě vážně znechutilo díky Jakubovi...
Nevím, co to znamená "za každou cenu" a domnívám se, že vhledem k tomu, že kraje pracovaly s placenými koordinátory již teď, není to žádné novum.
Ačkoliv se může někomu zdát, že Jakub je nejvíce Evil, o nějakém nakažení teda nevím. Protože my se chceme dostat do Poslanecké sněmovny už poměrně dlouho (asi tak dvoje předchozí volby). Vždy, když je s něčím nesouhlas, tak je to prezentováno (a často stejnými lidmi), jako zásadní odklon od Pirátsví apod. Ultimátíčka jsou také velmi dobrou vyjednávací taktikou, což je patrně ze strany toho, kdo je klade maximálně Pirátské.

A promiň Adame, ale ultimáta mám od tebe v emailu i v takových věcech, že ti Miki nevydal tiskovku. Já myslel, že jsi klidný a pragmatický.

EDIT: Děkuju Jakubovi za faktické shrnutí a vypíchnutí časové souslednosti celého návrhu zde:
clenske-podnety-f350/mimoradny-prezkum- ... ml#p477269
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvek:
Ivo.Vasicek
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz

Zamčeno

Zpět na „[Archív] Uzamčené členské podněty“