Oficiální stanovisko Pirátů k povinnému očkování - věcné

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Zdravotnictvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Zdravotnictví. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 7013
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10900 poděkování
Dostal poděkování: 11475 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oficiální stanovisko Pirátů k povinnému očkování - věcné

Příspěvek od Ivo.Vasicek »

Martin.Kucera píše:
Ivo.Vasicek píše:Osobně bych doporučil v rámci řešení míry proočkovanosti navrhnout pozitivní motivaci, tedy např, platbu rodičům za očkování (forma rodičovského příspěvku).
O něco dřív jsi navrhoval 5000 za jedno očkování. Vzhledem k aktuálně povinným minimálně 4 očkováním (což by nekleslo ani po zrušení proti těm dvěma nemocem v navrženém stanovisku) by to obnášelo cca 2 mld ročně, pokud jsem se nesekl v propočtu. To si teda pro ty peníze dokážu představit řadu smysluplnějších využití.
Pokud vím, tak některé strany prosazují zvýšení rodičovského příspěvku, může se to klidně držet v tomto rámci a tomu částku přizpůsobit (třeba 4 x 1000). Není potřeba chytat se za slovíčka, spíš mi jde o princip. "pozitivní motivace místo negativní"
Zdenek.Hrib píše:No já s tím problém nemám. Ono vlastně se základním příjmem ani nebude potřeba aby člověk uměl číst a bude moct celkem dobře existovat i jako analfabet. Ale zajímal by mě Ivův názor na otázku povinné školní docházky. A doufám že když už se ptám potřetí tak třeba dostanu odpověď ;)
Odpověděl za mě xChaos, snad jen dodám, že:"Kdo jiný než Piráti by měl příjít s návrhy změn v této oblasti" Ale tohle téma patří do jiného vlákna.
Naposledy upravil(a) Ivo.Vasicek dne 16 říj 2016, 21:17, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, V__
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1623
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1057 poděkování
Dostal poděkování: 3286 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oficiální stanovisko Pirátů k povinnému očkování - věcné

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Tak já bych určitě nepodceňoval ideovou čistotu. Například propad preferencí ODS je podle mě nikoliv důsledkem Nagygate, ale primárně toho, že zvedli daně (čímž šli proti své základní ideologii) a navíc prasklo to, že ti co hájili tu ideovou čistotu se de-facto nechali uplatit výnosnými funkcemi.

Máte ale nějak zjištěné, jak se vlastně staví těch 2,66% co vás volilo v posledních volbách do sněmovny, k tématu povinného očkování? Jestli to jsou spíš oportunisti co mají problém s jakoukoliv povinností, nebo je to parta antivax fanatiků a nebo jsou to spíš typicky jinak systémově konformní IT pracovníci a nebo je to někdo úplně jiný? Jste si jistí, ža tuhle voličkou základnu názor "Chceme dobrovolné očkování a neočkované ve školkách, protože jsme proti všem zákazům" skutečně nadchne a naopak ji neohrozí? Pro mě by to třeba byl důvod, abych Piráty už víckrát nevoli, protože bych získal dojem, že jste spadli z Marsu. Stejně tak si myslím, že se přes 5% nedostanete pokud nebudete schopní ukázat, že jste normální lidi s dobře odůvodněným názorem (byť inovativním a provokativním) a ne parta ideologických fanatiků odtržených od reality.

Ještě jednou jsem si prošel Ohnisko a tam nic přímo použitelného není. Je tam zmínka o podpoře lidských práv, ale to už rozlousknul Ústavní soud, že ani stávající sankční legislativa s přestupkem není proti lidským právům. V Pirátském dvanácteru je na tohle aplikovatelné asi jen "Lidé mají právo rozhodovat se na základě informací", ale podle obsahu je to myšleno jen na přístupnosti informací o které spor není.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvek:
V__
Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1623
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1057 poděkování
Dostal poděkování: 3286 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oficiální stanovisko Pirátů k povinnému očkování - věcné

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Ivo.Vasicek píše:
Martin.Kucera píše:
Ivo.Vasicek píše:Osobně bych doporučil v rámci řešení míry proočkovanosti navrhnout pozitivní motivaci, tedy např, platbu rodičům za očkování (forma rodičovského příspěvku).
O něco dřív jsi navrhoval 5000 za jedno očkování. Vzhledem k aktuálně povinným minimálně 4 očkováním (což by nekleslo ani po zrušení proti těm dvěma nemocem v navrženém stanovisku) by to obnášelo cca 2 mld ročně, pokud jsem se nesekl v propočtu. To si teda pro ty peníze dokážu představit řadu smysluplnějších využití.
Pokud vím, tak některé strany prosazují zvýšení rodičovského příspěvku, může se to klidně držet v tomto rámci a tomu částku přizpůsobit (třeba 4 x 1000). Není potřeba chytat se za slovíčka, spíš mi jde o princip. "pozitivní motivace místo negativní"
Podle mě je dostatečná pozitivní motivace to, že když nechá rodič své dítě očkovat, tak jej může poslat do státem dotované školky. I když to primárně jako motivace tohoto druhu není myšleno a je to konkrétní opatření v oblasti veřejného zdraví, které má svůj konkrétní účel v ochraně neočkovatelných dětí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 4):
Rostislav.Reha, Lenka.Kozlova, Ondrej.Profant, V__
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5550
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22510 poděkování
Dostal poděkování: 4541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oficiální stanovisko Pirátů k povinnému očkování - věcné

Příspěvek od Robert.Magni »

Průzkum názorů našich voličů by vůbec nebyl od věci,jen nevím,jak to udělat ? Babišova metoda pomocí (spamových ?) emailů by byla proveditelná,databázi příznivců bychom mít měli (ti,co nabízeli předvolební výpomoc)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvek:
V__

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2134
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1775 poděkování

Re: Oficiální stanovisko Pirátů k povinnému očkování - věcné

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Kadlecek za příspěvek:
V__
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1623
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1057 poděkování
Dostal poděkování: 3286 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oficiální stanovisko Pirátů k povinnému očkování - věcné

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Josef.Kadlecek píše:Dredatej Plha se hlásí:
http://www.rozhlas.cz/plus/dnesniplus/_ ... i--1652851
to jen ukazuje, že v případě státní moci v ČR zjevně levá ruka neví co dělá pravá, a že aktuálně ta povinnost opravdu má určité rezervy v logice. Je tedy vhodné aby Piráti zaujali demokratickým procesem nějaké dobře odůvodněné stanovisko.

malá odborná přípava, za kterou lze poděkovat Analytickému útvaru Ústavního soudu ČR (obsahuje to i info o Rakouské legislativě k očkování a mateřským školkám):
http://www.usoud.cz/fileadmin/user_uplo ... na_web.pdf
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, V__
Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1623
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1057 poděkování
Dostal poděkování: 3286 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oficiální stanovisko Pirátů k povinnému očkování - věcné

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Alternativní liberálnější stanovisko k tomu co je uvedeno v prvním příspěvku. Zrušena přestupková sankce a zachováno vyžadování očkování pro matřeské školky. V právním smyslu jde o dobrovolné očkování, ale nedporučoval bych to stejně takto podávat z marketingového hlediska, protože většinová populace to na první pokus nepochopí. Jednou větou by se dalo říct, že "povinné" očkování by se mělo změnit na "účelně a smysluplně vyžadované". Z odborného hlediska si dokážu představit i tuto cestu za životaschopnou, protože by kolektivní imunita v mateřských školkách zůstane zachována a to je to, oč tu běží.
Piráti považují očkování za zásadní preventivní nástroj veřejného zdravotnictví, nicméně požadují, aby bylo vyžadováno pouze v nezbytných a odůvodněných případech. Státem vyžadované očkování také nesmí být garantovanou dojnou krávou pro farmaceutické firmy. Legitimním případem státem vyžadovaného očkování je v souladu s nálezem ústavního soudu ČR snaha o snížení rizika epidemií závažných infekčních chorob v dětských kolektivech. Důvodem takového požadavku totiž nemůže být jen ochrana zdraví jednotlivce, a to ani tehdy, když by mělo jít o ochranu zdraví dítěte před „neuváženě alternativním“ postupem jeho rodičů. Důvodem může být výhradně ochrana objektivně neočkovatelných osob pomocí tzv. kolektivní imunity před závažnými infekčními chorobami, dříve označovanými za „běžné dětské nemoci“. Ve všech případech očkování musí být dodržena obvyklá práva pacientů a jejich zákonných zástupců zejména na informovanost.

Piráti považují stávající přestupkovou sankci za odmítnutí očkování za nadbytečnou a požadují zachování pouze smysluplného opatření v oblasti veřejného zdraví, kterým je vyžadování očkování zdravých dětí před jejich přijetím do mateřské školky. Takto nastavený systém bude dostatečný pro zachování kolektivní imunity ve státních školkách, která je nezbytná pro zajištění bezpečného prostředí pro děti neočkovatelné z objektivních zdravotních příčin. Naopak v nestátních nedotovaných školkách by mělo být stanovení požadavku na proočkování dětí plně v kompetenci jejich vedení, které by však mělo mít povinnost všechny rodiče přijímaných dětí seznámit s pravidly, která pro svou školku takto určí. V této souvislosti Piráti požadují zrušení posledního povinného roku mateřské školky před zahájením školní docházky, protože to zcela narušuje logiku výše uvedeného opatření v oblasti veřejného zdraví. Stejného cíle v oblasti vzdělávání lze dosáhnout i jinými prostředky.

Důvodem výše uvedeného stanoviska je fakt, že rodiče odmítající očkování svých dětí, tak obvykle činí na základě své víry a nikoliv vědeckých faktů. Je tedy zbytečné je nutit k tomuto kroku pomocí přestupkového řízení, protože výsledná pokuta neřeší podstatu problému a názor takovýchto rodičů stejně nezmění, ale naopak spíše utvrdí. Dalším důvodem ke zrušení tohoto přestupku je fakt, že požadavek zákona na nahlášení svévolně neočkovaných dětí jejich pediatrem vede k závažnému narušení důvěry ve vztahu lékaře a zákonného zástupce jeho pacienta.

Piráti podporují účelný rozsah očkování před přijetím dítěte do státní mateřské školky. Do tohoto očkování jsou nicméně nyní zahrnuty i vakcíny, které nemají za cíl eliminaci epidemií v dětských kolektivech, jako je například vakcína proti tetanu (onemocnění není přenosné z člověka na člověka) anebo virové hepatitidě typu B (onemocnění nikdy nevytvářelo epidemie v dětských kolektivech). Vyžadování těchto očkování proti těmto konkrétním chorobám před přijetím dítěte do mateřské školky tedy není legitimní a je nutné tento požadavek odstranit, přestože tato očkování lze doporučit a proplácet z veřejných prostředků.

Piráti požadují transparentnost obchodu s vakcínami a odstranění monopolů oligopolů z této oblasti. Za tímto účelem je nutné změnit koncepci „povinné aplikace vakcín vyjmenovaných vyhláškou“ na koncepci „vyžadované ochrany proti chorobám vyjmenovaným zákonem před přijetím do mateřské školky“. Mělo by být na pacientovi či jeho zákonném zástupci aby si sám vybral konkrétní způsob řešení této ochrany, přičemž kromě standardně používaných vícevalentních vakcín mohou dostupné alternativy zahrnovat také registrované méněvalentní či monovalentní vakcíny. Z veřejných prostředků by nicméně měla být hrazena pouze nejlevnější varianta (zpravidla vícevalentní vakcína), a na jiné alternativy by měl pacient či jeho zákonný zástupce, doplácet.

Piráti akceptují jako dostatečnou ochranu z tohoto hlediska i „přírodní očkování“ založené na cíleném vystavení dítěte neoslabenému viru či bakterii například na „neštovicové party“. Přestože v některých případech může jít o postup, který povede k trvalému zdravotnímu postižení daného dítěte a mohl by být (například u dětí s předchozí známou poruchou imunity) dodatečně vyhodnocen jako trestný čin, není vhodné vnucovat rodičům ke splnění tohoto požadavku konkrétní zdravotní prostředky, které jsou v rozporu s jejich vírou.

Piráti podporují vytvoření mechanismu pro státní odškodnění za trvalé zdravotní následky způsobené aplikací registrovaných vakcín při snaze o splnění očkování vyžadovaných pro přijetí dítěte do mateřské školky. Tento mechanismus povede nepochybně ke zvýšení počtu hlášených závažných nežádoucích účinků, které bude nutné odborně přezkoumávat, nicméně tento trend je žádoucí. Pokud sběr informací o nežádoucích účincích spoléhá na systém pasivního hlášení, je klíčové především prvotní předání informace o možném riziku registrované vakcíny a falešný poplach je lepší než iluze bezpečnosti.
EDIT: ještě jsem tam přidal ten návrh na státní odškodnění za trvalé zdravotní následky v posledním odstavci
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 4):
Robert.Magni, Dominika.Michailidu, Frantisek.Navrkal, V__
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5550
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22510 poděkování
Dostal poděkování: 4541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oficiální stanovisko Pirátů k povinnému očkování - věcné

Příspěvek od Robert.Magni »

To raději nech pokuty,než ty školky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvek:
V__

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1623
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1057 poděkování
Dostal poděkování: 3286 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oficiální stanovisko Pirátů k povinnému očkování - věcné

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Robert.Magni píše:To raději nech pokuty,než ty školky.
Když se chceš "odpojit od systému" tak mi přijde logičtější, abys nebyl kriminalizován, ale pouze nemůžeš chtít využívat výdobytky toho systému. To mi přijde zcela logické.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 4):
Robert.Magni, Petr.Vileta, Ondrej.Profant, V__
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5550
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22510 poděkování
Dostal poděkování: 4541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oficiální stanovisko Pirátů k povinnému očkování - věcné

Příspěvek od Robert.Magni »

Zdenek.Hrib píše:
Robert.Magni píše:To raději nech pokuty,než ty školky.
Když se chceš "odpojit od systému" tak mi přijde logičtější, abys nebyl kriminalizován, ale pouze nemůžeš chtít využívat výdobytky toho systému. To mi přijde zcela logické.
Proti odebrání dětí se dá bránit,,otázkou svědomí,, Ale školky tak nějak tlačí lidi do pozice,kdy musí podvádět.Výdobytkem systému určitě není nutnost odložit někam dítě,abys nechcípl hlady.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvek:
V__

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Zamčeno

Zpět na „Zdravotnictví“