Politika psychotropnich látek.

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Zdravotnictvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Zdravotnictví. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Uživatelský avatar
Michal.Ketner
Jednatel/ka republikového výboru
Příspěvky: 2889
Registrován: 09 pro 2012, 13:16
Profese: Panda všeho druhu
Dal poděkování: 1908 poděkování
Dostal poděkování: 3381 poděkování

Politika psychotropnich látek.

Příspěvek od Michal.Ketner »

Jsem si rikal že to nejdrív budu diskutovat s garantem. Popřípadě s dalšími. Rad bych si nechal schválit doprovodný text k programovému bodu psychotropní látky ve znení:
POLITIKA PSYCHOTROPNÍCH LÁTEK

Prevence
Obecně je podstatou prevence snižování výskytu rizikových faktorů, vedoucích k nežádoucím jevům. Jako příklad prevence v rámci drogové politiky můžeme uvést omezení reklamy, vdělávání a šíření objektivních informací o výhodách a nevýhodách užívání všech drog (včetně informací o dnes legálním alkoholu nebo nikotinu).

Léčba a odvykání
Takto můžeme nazvat systém aktivit směřujících ke zlepšení celkového zdraví osob užívajících psychotropní látky a k léčbě jejich závislosti. Do tohoto systému zařazujeme například substituční léčbu závislosti.

Harm reduction
Soubor činností souhrnně nazývaných Harm Reduction se zabývá snižováním rizik u uživatelů, kteří nejsou nakloněni odvykací léčbě. Příkladem harm reduction může být vydávání psychotropních látek v balení s příbalovým letákem, kde budou zobrazena všechna rizika plynoucí z užívání a také letální dávka a další toxikologické detaily. Do tohoto bodu však můžeme zařadit také výměnu použitého injekčního náčiní za sterilní.

Sociální začleňování
Tento bod zahrnuje intervence zaměřené na návrat k životnímu stylu bez psychotropních látek, a dále na zlepšení sociálního statutu a jejich povšechného začlenění do společnosti. V současnosti reintegrace zahrnuje zlepšování sociálních dovedností, podporu vzdělávání i zaměstnatelnosti a řešení potřeb bydlení. Přístup ke službám je dnes ale často podmíněn např. stálým bydlištěm, což v důsledku vylučuje některé z osob, které podporu potřebují nejvíce.
Ma s tím garant nejaky problém ? Popřípadě někdo jiný ?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Ketner za příspěvky (celkem 5):
Ivo.Vasicek, Vaclav.Fortik, Petr.Lysek, Alexandr.Mansurov, Frantisek.Kopriva

Nejhorsi je lidska ublíženost :fet:

Sebeonanující popisky jaký mám funkce a jak jsem důležitej. :fet:

Uživatelský avatar
Martin.Broz
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 9429
Registrován: 08 črc 2009, 12:40
Profese: SMRT MODERACI
Bydliště: Internet
Dal poděkování: 1529 poděkování
Dostal poděkování: 5428 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Politika psychotropnich látek.

Příspěvek od Martin.Broz »

Já. Berete to všechno na lehkou váhu. Mícháte propagaci a podporu. Jako hulič je navíc garant zaujatý.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Broz za příspěvek:
Homo.Pyratus
Uživatelský avatar
Michal.Ketner
Jednatel/ka republikového výboru
Příspěvky: 2889
Registrován: 09 pro 2012, 13:16
Profese: Panda všeho druhu
Dal poděkování: 1908 poděkování
Dostal poděkování: 3381 poděkování

Re: Politika psychotropnich látek.

Příspěvek od Michal.Ketner »

Martin Broz píše:Já. Berete to všechno na lehkou váhu. Mícháte propagaci a podporu. Jako hulič je navíc garant zaujatý.
Už jsem ti řikal to že tobě mrdlo z hulení, je sice smutna vec, ale vinu na tom nesou tve psychicke predispozice, ne to hulení. :) Stejně tak by ti mohlo mrdnout skoro z cehokoliv, pokud si myslis ze si tomu mel nejak predchazet, tak ses mel uz predtim nechat zavrit do blazince.:)( Ikdyz ja tomuhle pristtupu nefandim).

Jinak ukaz mi kde primo nabadame v oficalnich stanoviskach k uzivani psyhcotropnich latek( Ikdyz ja osobne si myslim ze by to spolecnosti prospelo, ale nikde tenhle osobni nazor neprezentuju jako stanovisko strany. :)

Ano jsem zaujaty, kdyz vidim jak o dost nebezpecnejsi alkofet tu do sebe alskosmazky lejou horem dolem ikdyz je prokazatelne skodlivejsi nez konopí a kvuli konopí když to clovek pouziva na ruzne veci zejmena lecbu, cloveku hrozi kriminal. Ano presne tohle me stve protoze mi to prijde nefer. :) :fet: Jinak je to argument typu ty mas deti tudiz o vecech do vychovy deti nemuzes mluvit. :fet:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Ketner za příspěvky (celkem 6):
Rostislav.Reha, Petr.Lysek, Marek.Necada, Homo.Pyratus, Robert.Magni, Michaela.Nepejchalova

Nejhorsi je lidska ublíženost :fet:

Sebeonanující popisky jaký mám funkce a jak jsem důležitej. :fet:

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Politika psychotropnich látek.

Příspěvek od Michael.Polak »

Já nevím, ale nevidím teda v těch 4 odstavcích ani řádek propagace. Je to celkem slušně neutrální, nemám s tím problém.

Kam vede "totální válka s drogama", to se teď může každý poučit na Filipínách.

Jak bude vypadat "post-prohibiční společnost", to ale zatím prostě nevíme a neumíme si to představit. Nejde to ale brát tak, že když máme dnes problém s kouřením, tak že turecký sultán Murat IV měl pravdu, když nechával v 17.století přistižené kuřáky popravovat...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 2):
Marek.Necada, Robert.Magni

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Politika psychotropnich látek.

Příspěvek od Michael.Polak »

Michal.Ketner píše: Už jsem ti řikal to že tobě mrdlo z hulení, je sice smutna vec, ale vinu na tom nesou tve psychicke predispozice, ne to hulení. :)
Trochu jinak: huliči lépe poberou do hlavy více protichůdných myšlenek současně, aniž by se u nich projevoval stres, který tím vzniká. Když ovšem hulit přestanou (nebo se jim zvýší tolerance, ačkoliv někteří huliči tvrdí, že toto u hulení možné), tak jim pak ovšem ze všeho toho, co cestou nasbírali, vybuchne hlava.... :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvek:
Michal.Ketner

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Michal.Ketner
Jednatel/ka republikového výboru
Příspěvky: 2889
Registrován: 09 pro 2012, 13:16
Profese: Panda všeho druhu
Dal poděkování: 1908 poděkování
Dostal poděkování: 3381 poděkování

Re: Politika psychotropnich látek.

Příspěvek od Michal.Ketner »

Michael.xChaos.Polak píše:
Michal.Ketner píše: Už jsem ti řikal to že tobě mrdlo z hulení, je sice smutna vec, ale vinu na tom nesou tve psychicke predispozice, ne to hulení. :)
Trochu jinak: huliči lépe poberou do hlavy více protichůdných myšlenek současně, aniž by se u nich projevoval stres, který tím vzniká. Když ovšem hulit přestanou (nebo se jim zvýší tolerance, ačkoliv někteří huliči tvrdí, že toto u hulení možné), tak jim pak ovšem ze všeho toho, co cestou nasbírali, vybuchne hlava.... :-)
Ja u tohohle myslel nemoce jako schizofrenie, který se kolem užívání konopí neustále opakují.

Nejhorsi je lidska ublíženost :fet:

Sebeonanující popisky jaký mám funkce a jak jsem důležitej. :fet:

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Politika psychotropnich látek.

Příspěvek od Michael.Polak »

Michal.Ketner píše:
Michael.xChaos.Polak píše:
Michal.Ketner píše: Už jsem ti řikal to že tobě mrdlo z hulení, je sice smutna vec, ale vinu na tom nesou tve psychicke predispozice, ne to hulení. :)
Trochu jinak: huliči lépe poberou do hlavy více protichůdných myšlenek současně, aniž by se u nich projevoval stres, který tím vzniká. Když ovšem hulit přestanou (nebo se jim zvýší tolerance, ačkoliv někteří huliči tvrdí, že toto u hulení možné), tak jim pak ovšem ze všeho toho, co cestou nasbírali, vybuchne hlava.... :-)
Ja u tohohle myslel nemoce jako schizofrenie, který se kolem užívání konopí neustále opakují.
No ano, ale ten problém, proč se opakují, jsem právě popsal. Pořád se předpokládá nějaká přímá neurochemická souvislost, ale ta tam podle všeho není.

Problém je, že prakticky neexistuje vzorek huličů bez nějaké formy multidrug abuse, kterým by současně společnost tak či onak nevštěpovala pocit viny za to co dělají. (A nikdo není takový superman, aby si udržel psychickou integritu, když existuje pochybnost, zda to, co dělá, třeba není špatně... resp. ano, pokud je někdo psychopat, tak tu zpětnou vazbu od společnosti skutečně nepotřebuje....)

Nebo jinak: něčí charakterové vlastnosti asi předem rozhodnou, jestli bude ten, kdo přestane hulit, nebo se rozhodne, že "má povinnost být šťastný", nebo tak něco... tady mluvíš o "predispozicích", jenže je otevřená otázka, jestli definovat ,že "hráblo" těm, kteří přestali, nebo těm, kteří nepřestali :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvek:
Michal.Ketner

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Michal.Ketner
Jednatel/ka republikového výboru
Příspěvky: 2889
Registrován: 09 pro 2012, 13:16
Profese: Panda všeho druhu
Dal poděkování: 1908 poděkování
Dostal poděkování: 3381 poděkování

Re: Politika psychotropnich látek.

Příspěvek od Michal.Ketner »

Tak urcita neurochemicka souvislost tam je protoze zkracene dopamin a serotonin a takovy ty veci kolem toho jez jsou prakticky za kazdym prozivanim veci.

Ale jinak s tebou celkem souhlasim, ja jsu samdost skepticky diagnozam psychickych chorob, ale to jsem teda i u psychopatie a ostatnich poruch osobnosti ale to je asik na delsi rozpravu.

Nejhorsi je lidska ublíženost :fet:

Sebeonanující popisky jaký mám funkce a jak jsem důležitej. :fet:

Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1623
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1057 poděkování
Dostal poděkování: 3286 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Politika psychotropnich látek.

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Ja bych jen slova 'o vyhodach a nevyhodach' nahradil slovy 'o ucincich a rizicich'.

Jinak ale nevim kam ten text zaradit. Neni tam zadna vyzva a ani tam neni receno co pirati chteji.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 2):
Frantisek.Kopriva, Robert.Magni
Uživatelský avatar
Michal.Ketner
Jednatel/ka republikového výboru
Příspěvky: 2889
Registrován: 09 pro 2012, 13:16
Profese: Panda všeho druhu
Dal poděkování: 1908 poděkování
Dostal poděkování: 3381 poděkování

Re: Politika psychotropnich látek.

Příspěvek od Michal.Ketner »

Zdenek.Hrib píše:Ja bych jen slova 'o vyhodach a nevyhodach' nahradil slovy 'o ucincich a rizicich'.

Jinak ale nevim kam ten text zaradit. Neni tam zadna vyzva a ani tam neni receno co pirati chteji.
To je doprovodnej text k programovemu bodu.
https://www.pirati.cz/program/psychotropni_latky

Kam uz se tohle neveslo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Ketner za příspěvek:
Frantisek.Kopriva

Nejhorsi je lidska ublíženost :fet:

Sebeonanující popisky jaký mám funkce a jak jsem důležitej. :fet:

Odpovědět

Zpět na „Zdravotnictví“