Elektronické volby

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni Tym Demokracie

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru meziresortního týmu Demokracie. Další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4764
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9909 poděkování
Dostal poděkování: 5722 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Petr.Vileta píše:
Vlastimil.Efraim píše:Zrovna mě by se letos hodili. Jsem v USA a abych mohl hlasovat tak bych musel tisíce km do Los Angeles a nebo ještě déle do New Yorku. To se mi fakt nechce. :D
No vidíte, a jeden hlas pro Piráty je v p...
No jenže kdyby byly elektronické volby, tak se obávám, že by taky přišlo třeba pár tisíc hlasů pro SPO z Číny. :D Je to holt trade-off.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Pavel.Moravec

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34638
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31593 poděkování
Dostal poděkování: 25701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Petr.Vileta »

Návštěvník píše:V USA mají problémy se zabezpečením voleb. Hackeři útočí na systémy registrace voličů. Sice chápu, že by bylo hezké využívat výhody, které nám informační technologie nabízejí také při volbách, ale je zřejmé, že k zajištění bezpečnosti voleb tato technologie ještě nedozrála. Smiřte se s tím. Nebo alespoň vymyslete volební systém, nechte jej projít oponenturou odborníků na zabezpečení z několika států, ve kterých už volební systém mají a už v nich řešili problémy s spojené s jejich zabezpečením a poté něco prosazujte. Ale jednodušší a podle mého názoru výrazně bezpečnější je zůstat u klasické papírové formy hlasování.

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/be ... statu.html
Hackeři jistě nejsou žádní primitivové, takže podle mě by stačily dvě věci.
1) zajistit, aby systém dokázal útok rozpoznat. Nemusí nutně dohledat zfalšovaní data, stačí vědět "Falšovalo se" a volby se zopakují.
2) uzákonit za falšování voleb trest např. 20 let vězení bez možnosti předčasného propuštění.
Frantisek.Navrkal píše:
Petr.Vileta píše:
Vlastimil.Efraim píše:Zrovna mě by se letos hodili. Jsem v USA a abych mohl hlasovat tak bych musel tisíce km do Los Angeles a nebo ještě déle do New Yorku. To se mi fakt nechce. :D
No vidíte, a jeden hlas pro Piráty je v p...
No jenže kdyby byly elektronické volby, tak se obávám, že by taky přišlo třeba pár tisíc hlasů pro SPO z Číny. :D Je to holt trade-off.
Tvrdíkovi a jeho suitě také musíš umožnit demokraticky volit. :) Ony by jistě přišly hlasy i z Ruska (je tam pár tisíc našich zaměstnanců a manažerů) a možná překvapivě i z dost exotických zemí. Ostatně v roce 2013 přišlo ze zahraničí přes 10 tisíc hlasů.
http://volby.cz/pls/ps2013/ps361?xjazyk=CZ

A jedna diplomka k tématu https://is.muni.cz/th/386039/fss_m/DP_Eva_Novackova.pdf

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
next_ghost
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3239
Registrován: 21 dub 2009, 18:03
Profese: programátor
Dal poděkování: 1433 poděkování
Dostal poděkování: 5131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické volby

Příspěvek od next_ghost »

Petr.Vileta píše:Hackeři jistě nejsou žádní primitivové, takže podle mě by stačily dvě věci.
1) zajistit, aby systém dokázal útok rozpoznat. Nemusí nutně dohledat zfalšovaní data, stačí vědět "Falšovalo se" a volby se zopakují.
2) uzákonit za falšování voleb trest např. 20 let vězení bez možnosti předčasného propuštění.
3) najít způsob, jak dostat ruské, čínské a americké hackery před český soud... :lol:
Tito uživatelé poděkovali autorovi next_ghost za příspěvky (celkem 4):
Pavel.Moravec, Frantisek.Navrkal, Rostislav.Reha, Vojtech.Pikal

Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.

Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2764
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Bystrc
Dal poděkování: 12424 poděkování
Dostal poděkování: 5915 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Pavel.Moravec »

next_ghost píše:
Petr.Vileta píše:Hackeři jistě nejsou žádní primitivové, takže podle mě by stačily dvě věci.
1) zajistit, aby systém dokázal útok rozpoznat. Nemusí nutně dohledat zfalšovaní data, stačí vědět "Falšovalo se" a volby se zopakují.
2) uzákonit za falšování voleb trest např. 20 let vězení bez možnosti předčasného propuštění.
3) najít způsob, jak dostat ruské, čínské a americké hackery před český soud... :lol:
4) Pro 2 a 3 být schopen najít pravé viníky hackerského útoku.

5) Zajistit, aby aspoň desáté opakování voleb už nikdo nehacknul, nebo se na tu frašku vykašle i poslední volič.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 4):
Frantisek.Navrkal, Rostislav.Reha, Vojtech.Pikal, Tom.Adamec
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.
Návštěvník
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Návštěvník »

Petr.Vileta píše:
Návštěvník píše:V USA mají problémy se zabezpečením voleb. Hackeři útočí na systémy registrace voličů. Sice chápu, že by bylo hezké využívat výhody, které nám informační technologie nabízejí také při volbách, ale je zřejmé, že k zajištění bezpečnosti voleb tato technologie ještě nedozrála. Smiřte se s tím. Nebo alespoň vymyslete volební systém, nechte jej projít oponenturou odborníků na zabezpečení z několika států, ve kterých už volební systém mají a už v nich řešili problémy s spojené s jejich zabezpečením a poté něco prosazujte. Ale jednodušší a podle mého názoru výrazně bezpečnější je zůstat u klasické papírové formy hlasování.

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/be ... statu.html
Hackeři jistě nejsou žádní primitivové, takže podle mě by stačily dvě věci.
1) zajistit, aby systém dokázal útok rozpoznat. Nemusí nutně dohledat zfalšovaní data, stačí vědět "Falšovalo se" a volby se zopakují.
2) uzákonit za falšování voleb trest např. 20 let vězení bez možnosti předčasného propuštění.
Ad 1, ad 2) Naivní a zneužitelné. Zaprvé, schopní hackeři za sebou dokáží zamést stopy. Ale především je dané pravidlo ideální nástroj pro udržení stávajícího politického uskupení u moci. Zkrátka stačí objednat detekovatelný útok a volby se budou opakovat klidně třeba dva roky, dokud si politické strany neschválí vše, co potřebují. A trest dvaceti let? Už vidím, jak hledáte nějakého anonymního hackera někde v Rusku nebo Číně a žádáte o jeho případné vydání. Navíc pokud to bude někdo, kdo bude součástí nějaké jednotky pro kybernetický boj tak jej nedostanete nikdy. Úvaha o trestu nemá žádný smysl v situaci, kdy bude chtít ovlivnit volby nějaký větší stát. Nebo se snad vojáci neúčastní zahraničních misí kvůli obavám z odsouzení za trestný čin vraždy někde v Afghánistánu?

Navíc zůstává otázka jak chcete technicky zajistit jistotu detekce útoku na volební systém? Jak říkám, až někdo bude mít dostatečně kvalitní způsob, jak takové volby uspořádat a ten projde kvalitní oponenturou bezpečnostních odborníků nejen v oblasti IT, tak si dokážu představit, že bych změnil názor. Ale zatím žádný způsob, jak zorganizovat dostatečně zabezpečené elektronické volby, nevidím.
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Michael.Polak »

Jestli to tu ještě nebylo (via pirátský flamewar klub na nyx.cz/id DANNYSEK)

Hackers accessed US state voting systems
http://www.trustedreviews.com/news/hack ... ing-system

"In recent months, malicious cyber actors have been scanning a large number of state systems, which could be a preamble to attempted intrusions. In a few cases, we have determined that malicious actors gained access to state voting-related systems. However, we are not aware at this time of any manipulation of data," DHS Secretary Jeh Johnson said in the announcement.

Taková hláška fakt dovede uklidnit, že (minimálně by asi mezi elektronickými volebními systémy a Internetem měla být air-gap... totiž, ten super-bezpečný volební algoritmus stěží bude jediná věc, která na těch strojích poběží.. operačním systémem počínaje...)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Alexandr.Mansurov

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34638
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31593 poděkování
Dostal poděkování: 25701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Petr.Vileta »

Tak samozřejmě, pokud bude hacker z jiného státu, těžko ho u nás soudit. Ale opakováním voleb jsem nemyslel, že se nutně budou opakovat tím samým způsobem. Umím si představit, že opakované volby budou například pouze "papírové", tedy jako dnes. Také třeba u komunálek nebo krajských voleb se může opakovat pouze v určité obci nebo kraji, nebo dokonce pouze v konkrétním volebním okrsku.

Mě pořád nejde do hlavy, proč lze elektronicky ovládat bankovnictví (třeba i Agrofertu, Microsoftu, MMF), lze tak operovat pacienta přes půl Zeměkoule, ale bojíme se tak volit. Co je na volbách tak jiného, že se bojíme? To mi ta dálková operace pacienta přijde nebezpečnější. ;)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Roman.Kucera »

Petr.Vileta píše: Co je na volbách tak jiného, že se bojíme?
Zaznělo to tady několikrát, taxi to dohledej.
Jinak tvůj návrh na drakonické tresty pro Čechy a beztrestnost pro cizince je majstrštyk, za který by se nemusel stydět ani Babiš. A za sdílení autorsky chráněného obsahu bych dával kulku.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Petr.Vileta píše:...
Mě pořád nejde do hlavy, proč lze elektronicky ovládat bankovnictví (třeba i Agrofertu, Microsoftu, MMF), lze tak operovat pacienta přes půl Zeměkoule, ale bojíme se tak volit. Co je na volbách tak jiného, že se bojíme? To mi ta dálková operace pacienta přijde nebezpečnější. ;)
U těhle věcí potřebuješ jen ověřit, že mluvíš s tím správným člověkem (vlastníkem konta/chirurgem) a případně, že vás nikdo neodposlouchává. U elektronických voleb potřebuješ mluvit s tím "správným člověkem" a zároveň "nesmí" být zjistitelné, kdo to je. A navíc musí mít jistotu, že mluvil s Tebou, že jsi ho vzal na vědomí a nedovolil bys mu to, pokud by neměl to právo...vybudovat ten systém je prostě z hlediska zabezpečení podstatně složitější.

A proč to řešit - ve volbách se určuje vláda. Pacient se uzdraví nebo exne, prachy z účtu Ti banka (teoreticky) vrátí, pokud jí to hacknou. Ale státní převrat....za starých časů jsi musel poslat vojsko do hlavního města, obsadit ministerstvo vnitra, centrály armády a tajné služby, sídlo rozhlasu, televize. Ať to dopadlo jak to dopadlo, po ránu byli v celách zabíjeni lidi ve velkém.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 4):
Pavel.Moravec, Frantisek.Navrkal, Vojtech.Pikal, Tom.Adamec
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33837 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Martin.Kucera »

Roman.Kucera píše:A za sdílení autorsky chráněného obsahu bych dával kulku.
?????

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Odpovědět

Zpět na „Demokracie“