RV 23/2016 - Schválení záměru právní zastupování Olomouc

Republikovému výboru je svěřena moc zákonodárná. Republikový výbor schvaluje stranické předpisy, programové dokumenty a kandidátní listiny.

Moderátoři: Republikovy vybor, Jednatele

Pravidla fóra
Do fóra mohou psát členové skupin Republikový výbor, Vedoucí orgánů, Garanti a Účastníci. Do skupiny Účastníci se přidává na základě oprávněné žádosti v podatelně RV nebo jednateli, eventuálně předsedajícímu. Jednáním předsedají Jednatelé eventuálně Předsedající.
Do fóra hlasování píšou jen členové republikového výboru a předsedající.
Uživatelský avatar
Frantisek.Kopriva
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 2207
Registrován: 10 říj 2013, 20:37
Profese: poslanec
Bydliště: Mladá Boleslav / Praha
Dal poděkování: 4703 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 23/2016 - Schválení záměru právní zastupování Olomouc

Příspěvek od Frantisek.Kopriva » 18 dub 2016, 18:12

Lukas.Blazej píše:
Frantisek.Kopriva píše:Chtěl bych se zeptat, jak vysoká je pravděpodobnost, že tenhle spor vyhrajeme? A jsou někde popsány bližší okolnosti toho incidentu? Narušili naši lidé řádně ohlášený pochod a odmítli uposlechnout výzvy policie, nebo jak to bylo?

Zajímá mě hlavně, jestli sypeme peníze do kanálu (byť pro bohulibý účel), nebo jestli se peníze vrátí spolu s rozsudkem v náš prospěch.

Za stávajícího stavu (ne)informovanosti nemůžu bohužel hlasovat pro.

Obecně bych k tomu ještě dodal, že záměr trollit extrémistické akce je bezesporu prospěšný a účastníci budou mít pěkný zážitek na celý život, ale 50 tisíc není zanedbatelná částka. Co kdyby takovýto trolling s následným soudem provedla tři další MS, nebudou nám pak chybět finance např. na kauzu Sledujuserialy.cz? Vyzývám tedy všechny budoucí trolly, aby zvážili, zda jejich akce stojí za takovou zátěž pirátské kasy. ;)
Zavolal jsem Jakubovi Burgetovi. Šance vyhrát na druhém stupni jednotlivá přestupková řízení je vysoká, řekl bych tak 90%. Jakub ví, co dělá a úřad udělal spoustu pochybení. Peníze se nám vrátí ve formě voličů (z řad 50 obviněných a jejich okolí) a mediální pozornosti. Nedávám moc šancí tomu, že by se nám na účet vrátilo zpět 50.000 Kč. Pokud to dobře chápu, tak jedna skupina obvinění spočívá v tom, že pirátský hluk přehlušil řečníka řádně nahlášeného shromáždění, druhá skupina obvinění spočívá v tom, že si „naši lidé“ stoupli do cesty řádně nahlášenému pochodu.
Takže se soudí hlavně aby poukázali na ta pochybení úřadu? Nicméně narušování řádně ohlášené akce nepovažuji za správný přístup, není to IMHO ani pirátské ani jakkoliv prospěšné a přijde mi to jako velmi nešťastný přístup.

Podpořil bych všemi deseti alternativní pochod, osvětovou besedu, informativní letáky, cokoliv... ale s výdajem 50 tisíc na takovýto trolling mám principiální problém. Jak už jsem psal, částka to není na naše poměry zanedbatelná a kauza Odkaz není zločin je cca 10^9krát důležitější (prospěchem pro společnost i marketingově pro nás).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Kopriva za příspěvek:
Robert.Magni

Uživatelský avatar
Martin.Smida
Republikový výbor
Příspěvky: 3632
Registrován: 12 črc 2012, 07:45
Profese: Kompostář
Bydliště: Majetín
Dal poděkování: 2360 poděkování
Dostal poděkování: 4075 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 23/2016 - Schválení záměru právní zastupování Olomouc

Příspěvek od Martin.Smida » 18 dub 2016, 18:24

jak to proběhlo, si můžete stručně přečíst zde:
https://www.pirati.cz/regiony/olomoucko ... ke_mladeze

osobně jsem taky přesvědčen, že se ukáže, že právo je na naší straně a že policie i správní orgán udělali spoustu chyb, jenom si mysleli, že jim to projde a že se nikdo nebude bránit. několik lidí také pokutu zaplatilo, aby měli přes vánoce klid.

a fakt, že to za nás vyřizuje právní kancelář za zlomek běžné ceny, beru jako vstřícný krok ideově spřízněné kancláře a vpodstatě sponzoring.

To, že na nezanedbatelnou částku běží fundraising je zas záruka toho, že to není jen tak nějaký dárek (protože s finančního hlediska je jedno, jestli dám 500 na pokutu nebo 500 na fundraising), ale zúčastněným jde především o princip.
Zastupitel v Majetíně (od října 2014). Člen Republikového výboru (za CF od 2017)
Dříve Upgrade team, Volební výbor, místopředseda strany či předsednictvo KS OLK.
Člen mediálního odboru, člen venkovského místního sdružení Pirátská Tvrz.
Otec, manžel, režisér, herec, basák, zpěvák, textař, DJ, hráč pokeru, tenisu a nohejbalu... prostě nabito :-D

Ivan.Mikolas
Komunální zastupitel
Příspěvky: 470
Registrován: 22 čer 2009, 18:50
Profese: technik, ekonom
Bydliště: Praha 10
Dal poděkování: 1338 poděkování
Dostal poděkování: 618 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 23/2016 - Schválení záměru právní zastupování Olomouc

Příspěvek od Ivan.Mikolas » 18 dub 2016, 18:33

Poprosil jsem Lukáše Blažeje, aby zjistil podrobnosti. Tady na fóru jsem nějak nic nenašel, dokonce ani zmiňované referendum.

Mohl by někdo vedle Lukáše (nejlépe z řad postižených, chápu správně, že např. Martin Šmída nebo Vojta Pikal?) udělat trochu solidní svodku:
- co se stalo,
- proč se to vůbec stalo (kdo a proti čemu protestoval a proč musel porušovat pravidla),
- kdo byl zadržen (kolik bylo pirátů a kdo jsou ti ostatní),
- kde je ono zmiňované referendum,
- jaké postihy hrozí a dosahují vůbec výše oněch 50 tis. + DPH?,
- kdy a proč se rozhodlo nutnosti právního zastupování
- + cokoli podstatného pro dokreslení situace?

Jasně, je o tom krásný tklivý článek zde https://www.pirati.cz/regiony/olomoucko ... ke_mladeze, ale tam výše uvedení není. Navíc ze článku vyplývá, že věc se udála 30.10.2015! Dost času na řádné výběrko.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Mikolas za příspěvky (celkem 2):
Frantisek.Kopriva, Simon.Kostadinov
Ivan Mikoláš, http://www.mcc.cz
člen KS Praha, garant programového bodu Podnikání

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 19734
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 25698 poděkování
Dostal poděkování: 18632 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 23/2016 - Schválení záměru právní zastupování Olomouc

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 19 dub 2016, 01:46

Solidní svodka; na náměstí pořádala Dělnická mládež (pohrobek zakázané DSSS) demonstraci proti imigraci a za vystoupení z EU (yeah, right.) (Na právo se zůčastnit cizího veřejného otevřeného shromáždění s nesouhlasným názorem existuje judikát.)
To se nám nelíbilo, tak jsme se rozhodli jejich demonstrace nesouhlasně zúčastnit s lehce recesistickým nádechem.
K tomu se nabalili další lidé, takže DM tam bylo čtyři sta a anti-DM asi sto.
Takže v tomto počtu jsme nějak poloorganizovně s transparenty a mávátky dorazili na tu demonstraci a byly od druhé skupiny odděleni policií. Proběhlo nějaké bučení, výhružky smrtí, že budem viset a tak.
Je nám kladeno za vinu, že v tuto chvíli jsme přerušili řečníka, a narušili tak cizí právo shromažďovací přestože existuje záznam, kdy shromáždění je organizátorem zahájeno až po našem příchodu a pak teprve na pódium nastupuje Tomáš Vandas jako první řečník.
Během řečnění proběhli na shromáždění dva útoky; dýmovnice a svržení aparatury. Provinilci byly na místě zadrženi, odvedeni a nejsou námi zastupováni.
Řečnění byla nuda, takže po nějaké době se naše skupina odebrala do jiné části náměstí, k ústí ulice, kudy měl jít nahlášený pochod. Stoupli jsme si vyloženě tak, aby jsme nestáli v předmětné ulici, a příznivci DM mohli projít kolem nás. Po nějaké době, ještě během řečnění byla tato naše skupina z obou stran zablokována policií, nebylo umožňeno nikomu odejít, ale lidi byly pouštěni dovnitř, což vedlo k různým "veselým situacím", v tom, kdo všechno byl později obviněn.
Po tom, co jsme takhle byly snad 15 minut zablokováni, bez jakékoliv předchozí výzvy k rozejití a rozpuštění nám bylo sděleno, že je podezření, že jsme spáchali na náměstí přestupek, pročež budeme všichni perlustrování a postupně propouštěni.
Celé tohle zadržení a perlustrování apod trvalo přes hodinu. Pochod DM mezitím prošel bez jakéhokoliv narušení úplně jinou trasou.
Je nám kladeno za vinu, že jsme měli v úmyslu pochod blokovat a odmítali jsme místo opustit. Což vzhledem k tomu, že se nám kvůli zablokování PČR zdržel začátek schůze snad o hodinu fakt působí směšně.
Rád bych na tomto místě zdůraznil, že nějaká výzva k rozejití, ustoupení či cokoliv, nikdy nepadla. O nějakém poučení taky nemůže být řeči. Prostě si od nás pučili transparent s červenými trenýrkami a na tom fotili občanky.

Zadržených a obviněných celkem asi 95, z toho kolem 10 Pirátů, nějací zelení, nějací cizí státní příslušníci a pak podle záznamu policie LEX, což jsou buď levicoví extrémisté a nebo sdružení za práva držitelů zbraní.

Pak se asi dvě měsíce nic nedělo a v prosinci dorazila tak stovce lidí obálka s pruhem, že jsme vinni výše uvedenými přestupky a zaplať 500,- Kč, nebo podej odpor. Nějakou dobu trvalo, než se zjistil rozsah počtu obviněných (evidentně prostě šmahem poslali stejné obvinění všem, ať už dotyčný na náměstí byl, či nikoliv, stál v trase průvodu či nikoliv, či se tam jen šel někoho známého zeptat, co se děje). Takže cca týden před vánočními svátky se podávali odpory. (můj Příkaz, že jsem vinen byl vydán 14.12., odpor jsem podával 6.1., rozhodnutí o předvolání má datum 5.2. , přičemž jsem někde za prostředkem řady cca 60 osob, které podaly odpor. Předvolán na 1.3.) Už podávání odporů bylo vhodné koordinovat, protože je výhodné postupovat hromadně, požadovat projednání přestupku společně apod. V tomhle lépe vyloží situaci místní předseda Miloš Zmeškal nebo nový krajský předseda Jakub Burget.

O žádném referendu nevím;

Postihy jsou 95(60) x 500 +pokud by ses bránil neodborně sám a neuspěl tak dalších 1000,- na osobu. Ale jde o princip a o pravdu. Z cca 60 osob co podaly odpor v tuto chvíli je v našem paušálu zastupováno 49.

Moment, kdy se tedy jako mohlo začít připravovat výběrko je tak 25.12. 2015. Moment, kdy jsi potřeboval výsledky v lednu, resp. na začátku února. Jak dlouho tu trvá příprava a provedení výběrek nemusím snad popisovat.

ad nutnost právního zastupování; jestli stana nemá podpořit zastupování svých členů za jejich účast na stranické akci, kde neprovedli nic nelegálního, tak už nevím. (A jako prozkoumat spis a najít pochybení apod. prostě je odborná záležitost, kterou v danou chvíli nebylo možno pokrýt z vlastních či jiných nasmlouvaných zdrojů.)

EDIT: A proč tu řešíme vůbec výběrko?

Rád bych zdůraznil, že toto rozhodnutí RV nemá vliv na to, že výběrko není (jeho absenci tím nijak nezahladí) ani na stále platné předběžné opatření komise bránící vyplatit cokoliv z účtů strany ve prospěch kanceláře Burget Kalabis.

Existují následující možné výsledky;
i) RV předložené usnesení neschválí a RK smlouvu o zastupování shodí jako od počátku neplatnou -> vrátíme z fundraisingového účtu účelové dary jednotlivým dárcům a založímě někde jinde nějaký jiný mimo stranu a budeme muset vybrat o 50 000,- více. A budeme za pitomce u kanceláře i lidí.
ii) RV předložené usnesen neschválí a RK účty odblokuje -> vrátíme z fundraisingového účtu účelové dary jednotlivým dárcům a založíme někde jinde nějaký jiný mimo stranu, kde se bude muset znovu vybrat těch cca 12 000,-. A budeme za pitomce u lidí.
iii) RV předložené usnesení schválí a RK účty neodblokuje; v zásadě viz (i)
iv) RV předložené usnesení schválí a RK účty odblokuje -> strana zaplatí 50 000,- ze svého, jak bylo předem schváleno RP, a zbytek z fundraisingu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 8):
Alexandr.Mansurov, Petr.Lysek, Martin.Smida, Frantisek.Kopriva, Frantisek.Navrkal, Lenka.Kozlova, Lukas.Blazej, Lukas.Barton
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Předseda rozhodčí komise
Příspěvky: 4300
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr/vědec
Dal poděkování: 8313 poděkování
Dostal poděkování: 4779 poděkování

Re: RV 23/2016 - Schválení záměru právní zastupování Olomouc

Příspěvek od Frantisek.Navrkal » 19 dub 2016, 11:30

Mnohem, ale opravdu mnohem radši uvidim, že pomůžeme takhle neprávem buzerovaným lidem, než abychom za srovnatelné peníze nakupovali třeba propagační materiály apod.; klidně bych radši třeba zkrátil rozpočet MO, kdyby kvůli tomuhle nezbyly prachy na soudní spory.
Flamewar does not determine who is right - only who is left.

Ivan.Mikolas
Komunální zastupitel
Příspěvky: 470
Registrován: 22 čer 2009, 18:50
Profese: technik, ekonom
Bydliště: Praha 10
Dal poděkování: 1338 poděkování
Dostal poděkování: 618 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 23/2016 - Schválení záměru právní zastupování Olomouc

Příspěvek od Ivan.Mikolas » 19 dub 2016, 15:07

V každém případě díky za shrnutí Vojtěchu.
Sice pořád považuji tu antidemošku za ptákovinu. Jednak nemáme automatický patent na pravdu. Všichni víte, že osobně členství a v sozčasné deformované EU považuji za chybu. Totéž platí o masivním přijímání migrantů odlišné kultury, zejména když zde již dnes máme přes půl milionu migrantů z Ukrajiny (rozbité i díky EU) a dalších zemí.
Spíše bychom měli hledat dohodu a zasadit se o poznání a popis skutečného stavu, než eskalovat věci, které más rozdělují. Možná by také stálo vzít za úvahu, že tím, že věnujete podobné akci pozornost, jí věnujete svojí energii a děláte jí reklamu.
Ale budiž, v principu zastupování s Tebou spíše souhlasím.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Mikolas za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Ivan Mikoláš, http://www.mcc.cz
člen KS Praha, garant programového bodu Podnikání

Uživatelský avatar
Lukas.Barton
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 1511
Registrován: 29 říj 2012, 15:36
Profese: Konstruktér
Bydliště: Plzeň
Dal poděkování: 475 poděkování
Dostal poděkování: 1570 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 23/2016 - Schválení záměru právní zastupování Olomouc

Příspěvek od Lukas.Barton » 19 dub 2016, 18:53

Po přečtení svodky z akce jenom dodám:

1, Díky za nádherné trolení, jen tak dál.

2, Přesně toto je priorita v utrácení veřejných peněz, přesně na toto by měly jít naše zdroje. Je v pirátském zájmu zajistit co nejlepší právní ochranu, případně i finanční kompenzaci pro lidi, co raději pro klid již pokutu zaplatili. Pokud se dokážeme za své lidi a příznivce postavit, i finančně, tak jim nedáváme jenom peníze, ale i morální oporu, že za nimi někdo stojí a že v tom nejsou sami. A příště přijdou zase a to je to nejdůležitější. Pokud Piráti nezaplatí v plné výší veškeré právní výlohy, tak to považuji za ostudu této strany.

3, Díky za nádherné trolení, jen tak dál. OFFTOPICTento bod se shoduje s bodem č. 1, ale považuji ho za tak důležitý, že jsem ho napsal ještě jednou :)

Tímto dávám předkladateli ke zvážení, zda nedat pozměňující návrh na hrazení právních výloh v plné výši až do cca 100k Kč? A pokud na to nejsou v rozpočtové položce peníze, tak úprava rozpočtu.EDIT: Tak nic, ono už se hlasuje.
Chceš-li něco zničit, začni to dotovat.
Chceš-li něco utajit, dej to na pirátský web.
--------
Lukáš Bartoň
tel. 723 199 594

Uživatelský avatar
Frantisek.Kopriva
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 2207
Registrován: 10 říj 2013, 20:37
Profese: poslanec
Bydliště: Mladá Boleslav / Praha
Dal poděkování: 4703 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 23/2016 - Schválení záměru právní zastupování Olomouc

Příspěvek od Frantisek.Kopriva » 19 dub 2016, 20:26

Děkuji Vojtovi za uvedení věcí na pravou míru!

Za mě tedy toto (spíš si tu pro sebe shrnu důvod svého hlasování, stejně už je de facto rozhodnuto :D ):
1) Ideová rovina: Stále se domnívám, že tahle akce nebyla nejvhodnějším způsobem šíření pirátských myšlenek (tím budiž informační kampaně, osvětově-kulturní akce, PaRo atd.) a dala se vymyslet spousta variant s lepší prezentací Pirátů a pozitivnějším vlivem na společnost (zase ta osvěta). Na druhou stranu zásadním faktem však je, že jste neprávem šikanováni úřady a máte velkou šanci organizovaně vyhrát a tento úspěch prezentovat.

2) Předpisová rovina: Ve výjimečných a ospravedlnitelných případech (pardon za ty relativní pojmy) mi absence výběrového řízení nevadí a tento přečin by měl být prominut. Netroufám si posoudit, do jaké míry je to tenhle případ. Tak či onak RK vydala předběžné opatření a vydala tím vcelku jasný signál.

Sorry, tohle je natolik sporné, respektive ideově i předpisově nejednoznačné, že nemůžu být ani pro ani proti. Každopádně přeju hodně štěstí u soudu / na úřadu. ;)
sněmovní profil |< >| veřejný kalendář |< >| Facebook |< >| Twitter

* místopředseda výboru pro evropské záležitosti
* jednatel republikového výboru Pirátů

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 19734
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 25698 poděkování
Dostal poděkování: 18632 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 23/2016 - Schválení záměru právní zastupování Olomouc

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 20 dub 2016, 09:09

Hele, kdyby jsme tam organizovaně blokovali a svolávali tu akci s tímhle účelem, tak ani neceknu a pokutu zaplatím.
Ale prostě řečník nebyl přerušen a v trase průvodu jsem vůbec nestál. (Nehledě na špatný postup policie a procesní chyby.)

Trasu prostě zablokovala policie, ne my.
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Alexandr.Mansurov
Zahraniční odbor
Příspěvky: 1588
Registrován: 22 lis 2010, 16:56
Profese: programátor
Dal poděkování: 5094 poděkování
Dostal poděkování: 1993 poděkování

Re: RV 23/2016 - Schválení záměru právní zastupování Olomouc

Příspěvek od Alexandr.Mansurov » 22 dub 2016, 19:52

Hlasováno zde: hlasovani-republikoveho-vyboru-f578/rv- ... ml#p455355
Končím hlasování
Účast: 17
Pro A: 14
Pro B: 1
Pro C: 3
Pro D: 3

Pro postup do druhého kola bylo potřeba 9 hlasů, což získala pouze možnost A, která tak byla zvolena již v 1. kole.
Návrh RP byl přijat.
Končím jednání.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Alexandr.Mansurov za příspěvek:
Vojtech.Pikal

Zamčeno

Zpět na „Republikový výbor“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů