Upgrade Pirátské strany - 12 bugů

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět
Jakub.Michalek
Republikové předsednictvo
Profese: poslanec
Dal poděkování: 4986 poděkování
Dostal poděkování: 17462 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Upgrade Pirátské strany - 12 bugů

Příspěvek od Jakub.Michalek » 05 bře 2016, 22:03

Ahoj, náš základní problém jsou teď krajské volby, na kterých by měla každá ruka makat v rámci svých možností.

Protože se nám však blíží volba nového předsednictva, dávám sem k diskusi svůj pohled na problémy Pirátů a možná řešení. Narozdíl od skupiny "restart" jsem to nazval upgrade Pirátské strany, protože jsem přesvědčen, že se nám hodně věcí podařilo, lidé se na nás obracejí a věří nám. Nepotřebujeme vše zahodit a startovat znovu. Potřebujeme jen identifikovat vady a zasadit se o jejich nápravu. Od vavřínů máme pořád daleko a i kdybychom je měli, tak na nich nesmíme spát, žejo.

Snad nám tohle téma pomůže si některé věci utříbit. Budu rád za všechny konstruktivní připomínky a názory. Kibicové a kecálisti si prosím zvolí jiné vlákno na otravování, ok?

Předně tímto nechci zpochybňovat Pirátský program, jehož prosazování je naším hlavním cílem, ani jakkoliv zpochybňovat hodnoty otevřenosti apod. na kterých funguje. Takže budu moc rád, když mi to nikdo nebude podsouvat :D

Disclaimer máme za sebou - takže jdeme na to, 12 bugů a 12 záplat.
Upgrade Pirátské strany

12 bugů
  1. Fórum se změnilo na smetiště, kde několik kohoutů bojuje o pozornost a ostatní trpí.
  2. Spousta lidí, kteří podporují Piráty, ale nehodlají žít na smetišti, se stalo neaktivními, a Pirátská strana roste velmi pomalu.
  3. Lidi nemají žádné místo pro tvořivou činnost, kde by mohli makat bez všudypřítomných kecalů a kibiců, jejichž destruktivnost někdy přesahuje veškeré meze OFFTOPICnapř. pamatuji asi 5 haterů, kteří se hned objevili, aby prorokovali demonstraci za Svobodný Internet neúspěch, ale opak byl pravdou - myslím, že krajské sdružení Praha nepotřebuje, aby takoví lidé, pokud to dělají systematicky, mohli psát do jeho fóra
  4. Předsednictvo jsou super lidi. Většina předsednictva pilně pracuje, ale s vedením strany to má pramálo společného, navenek to působí trochu jako vláda sekretářek.
  5. Členové se bojí převzít iniciativu, protože jsou peskováni z různých stran.
  6. Strana pomalu mediálně reaguje na aktuální události (např. aktuálně patentové spory na léky, neúspěch českého tažení proti drogám).
  7. Předsednictvo strany téměř není mediálně vidět. Když jediné zviditelnění v moři témat je na tom, že se místopředseda vyfotí s nacistickou páskou s logem Pirátů, je něco blbě. :shock:
  8. Web není vyhovující po propagační a technické stránce.
  9. Členové se neorientují v množství systémů.
  10. Neexistuje centrální úložiště pro sdílení materiálů, newsletter, personální evidence, bezpečný hlasovací systém apod.
  11. Petr Bajgar má pravdu v tom, že koordinace voleb je někdy na žalostné úrovni. Naprostou prioritou jsou parlamentní volby, na které bychom se měli začít připravovat trochu již teď, kdo nepracuje na krajských volbách.
  12. V některých případech jsou zneužívány předpisy ke strašení lidí a bují zde nadměrný formalismus.

12 záplat

Nemám patent na rozum, takže sem dávám jako návrhy řešení k diskusi
  1. Rozdělíme fórum na dílčí jednotky, které mají vlastní cíl, členy, vedení, diváky a okolí (např. organizační složky, programové body). Ze nastavení "všichni vidí vše" přejdeme na "vidím jen zapnuté". Jednotka si bude rozhodovat o svých členech. Zavedeme reputační systém (již schváleno celostátním fórem, ale nerealizováno). Dočasně nebo trvale zabanujeme/navrhneme vyloučení extrémistů, kteří budou i po zavedení nového systému ostatní urážet.
  2. Odstraňme nejhorší problémy, profesionalizujme aparát, zkultivujme atmosféru, pořádejme akce a zapojme tyto lidi, jakmile se prostředí zlepší. Upřednostňujme osobní kontakt v rámci skupin, se kterými člověk souzní. Obnovme zrušený newsletter o Pirátských aktivitách, kde prezentujeme úspěchy, dáváme uznání konkrétním lidem, kterým se něco povedlo, a informujeme o možnostech zapojení a jasně prezentujme klíčové téma, kterým strana právě žije a musí ho řešit a co se očekává od každého člena. Republikové předsednictvo musí ve spolupráci s krajskými sdruženími zajistit, že se v každém kraji koná aspoň jednou měsíčně schůze, aby se k nám mohli připojit stejně smýšlející lidé.
  3. Vyveďme podatelny, svodky, volné úkoly, pracovní a jiné vhodné věci na redmine, propagujme ho jako místo pro Pirátskou aktivitu a síťování a naučme s ním lidi zacházet. Předně si však uvědomme, že lidé přirozeně spolupracují v týmech (viz můj text zde) a tyto týmy musí mít důvěru ostatních, že jsou schopny se sami spravovat, nastavit jako veřejné pro čtení (těm, kdo se přihlásí nebo si to na stránce týmů "zapnou") všechny nebo jen některé věci. Není rozhodně pravda, že se každé slovo napsané v souvislosti se stranou musí zveřejnit, a týmy by měly mít veškeré potřebné podmínky pro svou činnost. Důvěra ostatních v tyto týmy a společná kultura otevřenosti jako společenský, nikoliv ve všech případech právní standard, jsou toho nezbytným předpokladem.
  4. Předsednictvo musí mít svého placeného asistenta/asistentku, která bude zajišťovat jeho administrativu, hlasování apod. Předsednictvo musí pochopit, že jejich funkce jim byla svěřena, aby stranu vedli, dávali jí vizi, motivovali lidi, rozdělovali efektivně úkoly, nikoliv vše dělali sami. Předsednictvo by mělo být pro výkon funkce částečně uvolněno a strana by mu měla platit aspoň drobnou měsíční částku. Předsednictvo by si mělo v široké diskusi s členy (např. na pirateconu) ujasnit, co jsou klíčové cíle, priority a vize v rozvoji strany, a jít tvrdě po nich (např. strategický plán iniciovaný Ivem Vašíčkem je konečně krok správným směrem, ale je zejména třeba to uvést do praxe, viz např. pražský strategický plán). Předsednictvo by mělo utvářet pracovní týmy pro řešení klíčových identifikovaných problémů a mělo by objíždět kraje, intenzivně spolupracovat s republikovým výborem, mluvit s členy apod.
  5. Lidé, kteří řeší nedostatky peskováním a nikoliv pomocí, by měli být požádáni o změnu svého přístupu (někteří si to ani neuvědomujeme!), případně odsunuti od komunikace s ostatními členy. Postupy je třeba zjednodušit, uvést do souladu s praxí a dopracovat příslušné technické systémy (podávání žádostí o proplacení apod.).
  6. Předseda strany sestaví stínovou vládu, kolem stínových ministrů se začnou tvořit týmy spolupracujících na programovém bodu, nastaví postup pro členy, jak iniciovat rychlé reakce jménem strany na důležitá témata na facebooku/twitteru, a s tímto postupem seznámí členy.
  7. Je to na nás, abychom zvolili předsednictvo a samozřejmě zejména předsedu, kteří budou stranu mediálně prezentovat když už ne dravě, tak aspoň viditelně v pozitivním smyslu. Já už jsem to napsal jinde, že podporuji Ivana Bartoše, který by se měl na komunikaci s médii soustředit a vyhlašování výběrek apod. nechat třeba na Vojtovi Pikalovi. V marketingu je nepochybně třeba spolupracovat s profesionály, je možné i najmout externí mediální agenturu, která nám dá nezaujatý názor, který už kvůli zahleděnosti do sebe nemáme, a dohodnout se na podílu na zisku. Máme jen velmi málo profesionálů, kteří rozumí kampani a marketingu, takže se opravdu nemusíme bát s někým spolupracovat. Naší strategickou devizou jako politické strany byla, je a musí být dobrá politika; na dobrém marketingu můžeme spolupracovat s někým externím.
  8. S pomocí vlastních a externích programátorů, marketérů a psavců, s využitím dosud osvědčených věcí, vytvoříme jednoduchý ale dobrý centrální web pro propagaci, sdílení materiálů, fundraising apod., který bude dostupný odkudkoliv a kdykoliv velmi rychle a bude nápaditý s přiměřenou informační hodnotou a bude něco nabízet všem skupinám lidí, kteří tam lezou, např. i zájemcům o spolupráci. Brzy bude hotov web KS Praha, takže pak můžeme převzít pro ostatní krajská sdružení i stranu. Wiki necháme jako wiki.
  9. Nemusí znát všichni vše, stačí když znají to, co se jich týká. Všechny běžné věci pro členy jako nástěnka mých vlastních projektů a týmů a souvisejících projektů jiných lidí, jaká je hlavní celostranická kampaň a jak se zapojit do běžící kampaně, podávání žádostí o proplacení, podněty na vydání tiskové zprávy, kalendář akcí, členská příručka, přihláška pro nové členy, plánovaná hlasování a členské podněty apod. budou soustředěny na jednom rozcestníku, důležité věci půjdou e-mailem. Dojde k integraci všech různých systémů pomocí společného loginu a lišty.
  10. Dáme dohromady koncepci technických systémů zohledňující životní cyklus a správcovství aplikace s cílem používat na danou činnost vždy ten nejvhodnější svobodný software a vlastními silami a externími dodávkami portfólio aplikací vytvoříme. Budou na to vyhrazeny peníze a řádně vyhlášeny zakázky. Nic není dané, i fórum může být nahrazeno vhodnějším systémem.
  11. Je třeba ustavit volební štáb napříč celou republikou, který bude spolu komunikovat a scházet se osobně. Dále bychom podle mého názoru mohli najmout volebního manažera (jako jsme udělali na 3 měsíce před volbami v Praze) nebo agenturu, která spolu s členy aktivními na kampani, celostátním lídrem a krajskými lídry a volebními štáby naplánuje kampaň, bude organizovat celé úsilí (např. v redmine) a bude odměněna podle dosaženého výsledku. Klíčové úsilí by mělo být již v tom, abychom sestavili opravdu kvalitní kandidátky, nikoliv že se probudíme až před volbami a dáme tam jen naše členy. Dosud jsem se účastnil celé řady kampaní a ta poslední byla úspěšná, je třeba mít jedno dobře zapamatovatelné téma podstatné pro lidi a na něm se sjednotit a jednoho jasného protivníka (ten, kdo je nám nejvíce vzdálen). Jednoduché a jasné věci. Nebudeme-li schopni provést sami životaschopnou kampaň, utvořme širší koalici se Zelenými a menšími stranami, kde si můžeme vydobýt čelní místo.
  12. Pokud někdo neustále píše dezinformace ostatní členům o tom, co mají a nemají dělat, měl by na to být několikrát taktně soukromě upozorněn, pak důrazně veřejně upozorněn a v případě opakování by ho měl lídr týmu vykázat. Je jasné, že respekt k pravidlům je základem každého slušného politika. Na druhou stranu by to nemělo přecházet do formalismu (což se i mně občas stává). Pokud se to děje opakovaně u hodně týmů, je to indicie, že je něco v nepořádku. Možná v některých věcech jako je jednání celostátního fóra a rozhodčí komise až příliš bazírujeme na pravidlech pro sebemenší věc a potlačuje se tím hluboce společenský rozměr těchto jednání. Na druhou stranu např. u celostátního fóra se jednoznačně prokázalo, že současný systém funguje. Myslím, že v zásadě jsou mechanismy nastaveny správně, možná by stálo za to méně bazírovat na formálních náležitostech a více se zaměřovat na obsah a nechat na člověku jako je předsedající nebo zpravodaj, aby věc posoudil. Myslím, že to je ale spíš věc vědomého přístupu, možná drobné změny pravidel, než nějaké koncepční změny předpisů (nepochybně by ovšem bylo na místě udělat předpisový tým, který by se zaměřil na jejich zjednodušení, např. kompetenční řád, a hlídal by aktuálnost). Bylo by dobré se vystříhat formalismu a psát věci tak, aby byly všem srozumitelné (např. nepsat zkratky, nepoužívat rádobyprávnické ptydepe apod.). Stačí, když je nějaká věc z příspěvku zřejmá a nemusí tam být uvedena výslovně, když si ji může příjemce dovodit.
Let the flame begin. :-)

Přijdu se sem podívat asi tak za týden na nové reakce.
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředseda strany

Roman.Kucera
Republikový výbor
Profese: IT
Dal poděkování: 9558 poděkování
Dostal poděkování: 17201 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Upgrade Pirátské strany - 12 bugů

Příspěvek od Roman.Kucera » 06 bře 2016, 12:51

K bugům
B1, B2:
AO by měl dávat bany mnohem víc, ale nedává je. Bany nemají jen znemožnit přístup, ale potrestané lidi vychovávají. Když hrozba banu bude reálná, trollové si budou dávat bacha, i když nebudou mít aktuálně ban. Smetiště se odsmetí. To jde udělat hned, výsledek se dostaví velmi brzy

B5 Členové se bojí převzít iniciativu, protože jsou peskováni z různých stran.
Tohle je na delší rozbor, zkusím ho.
Hodně toho máš na svědomí ty, Jakoubku, a vůbec to nemyslím zle. Dospěl jsem k tomu i díky našemu společnému působení v RK.
Ty jsi inteligentní a máš právnické vzdělání, díky kterému víš, že předpis se má vykládat tak, aby splňoval účel, kvůli kterému byl vytvořen. Tvá práce v Rozhodčí komisi to jasně ukazuje.
Problém je, že tys ty předpisy vytvořil a vnitřně počítáš s tím, že když je budou všichni chápat a vykládat jako ty, nemůže nastat žádný problém.
Jenže Pirátská strana je komunita s vysokým zastoupením právně nezkušených "ajťáků", kteří předpisy chápou jako programovací jazyk, nebo frejmvork, tupý algoritmus. Striktně jedou slovíčko po slovíčku a snaží se reálný život strany napasovat do tohoto algoritmu. Sebemenší odchylka jim vyhodí hlášku ERROR a zastaví program.
Je tedy přirozené, že s tímto způsobem uvažování se všechno zasekne a nic nefunguje a že lidi, kteří mají takto zdánlivou oporu v předpisech, mají svaté přesvědčení, že bojují za správnou věc. A dokonale tím znechutí a odradí "ty normální".
Můžeme buďto vyměnit lidi, nebo změnit předpisy. To druhé se mi zdá jako rozumnější.
Formulace v předpisech by měly být méně algoritmické, měla by se nechat určitá volnost a měl by být zřetelně vyjádřen účel, třeba i za cenu značného zjednodušení. Zato by se k nim měl doplnit výklad a současně precedenty z nálezů RK, které ten výklad přirozeně vytvářejí. Mělo by to garantovat RP a vytvořit na to expertní skupinu, možná i placenou.

K dalším bodů se vyjádřím později, tokle mě vyčerpalo a čtenáře možná taky :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 7):
next_ghost, Frantisek.Kopriva, Petr.Vileta, Pavel.Korizek, Jan.Novak, Robert.Magni, Petr.Bajgar
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!

Antonin.Zapletal
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: pracující
Dal poděkování: 364 poděkování
Dostal poděkování: 245 poděkování

Příspěvek od Antonin.Zapletal » 06 bře 2016, 13:05

Dobrý, ale zatím je to s tím makáním na krajských volbách OFFTOPICpodle zápisu ze schůze takhle: nejdřív navolíme celou kandidátku OFFTOPICvčetně pochytaných bezdomovců pak si ustavíme volební štáb, počkáme si na centrální volební témata OFFTOPICkterá se podobají nápadně přepisu z roku 2012 a už tehdy nebyla úspěšná a pak teprv ustavíme volebního koordinátora z řad externích komerčních poradců... tak co mám jako dělat? Na čem mám jako pracovat? Když jsem se pokusil trochu protrollit vedení, doporučili mi, ať roznáším letáky? Já? No dobře, roznesu je OFFTOPIC(ve skutečnosti dám těch 200 a objednám si roznáškovou službu, protože nejsem debil, abych stepoval před zamčenými paneláky) Kde jsou ale ty letáky, co je mám roznést? Nikde, centrum je nedodalo, volební štáb je neschválil a témata se na ně nevejdou.

A do tohodle mi hoď 12 bug-ů :twisted:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonin.Zapletal za příspěvky (celkem 3):
Simona.Skorepova, Robert.Magni, Petr.Bajgar

Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: datový inženýr/vědec
Dal poděkování: 8348 poděkování
Dostal poděkování: 4832 poděkování

Příspěvek od Frantisek.Navrkal » 06 bře 2016, 13:59

Roman.Kucera píše:Formulace v předpisech by měly být méně algoritmické, měla by se nechat určitá volnost a měl by být zřetelně vyjádřen účel, třeba i za cenu značného zjednodušení. Zato by se k nim měl doplnit výklad a současně precedenty z nálezů RK, které ten výklad přirozeně vytvářejí. Mělo by to garantovat RP a vytvořit na to expertní skupinu, možná i placenou.
Máš pravdu, že lidi chtějí přesný postup, ale není to jen věc „ajťáků“. Koneckonců často byly požadavky, aby se k předpisům udělaly návody, tj. naopak předpisy zřejmě nejsou dostatečně „algoritmické“. IMO je jednoznačně lepší mít třeba komplikovanější předpis, u kterého je jasnější výklad, než mít jednoduchý předpis, pro jehož použitelnost v praxi bude nutné si nastudovat příslušné nálezy RK. Osobně navíc nějaké precedenční právo považuju za demenci a konecnkonců nálezy a odpovědi na předběžné otázky RK působí mimo projednávaný případ jen silou přesvědčivosti.

Prostě uznávám, že je to problém, ale tenhle tvůj „lék“ je IMO horší jak „nemoc“. Vyvolalo by to jen právní nejistotu a celkově ještě větší bordel.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvek:
Michal.Ketner
Flamewar does not determine who is right - only who is left.

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 22472 poděkování
Dostal poděkování: 19154 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 07 bře 2016, 03:29

Roman.Kucera píše:Formulace v předpisech by měly být méně algoritmické, měla by se nechat určitá volnost a měl by být zřetelně vyjádřen účel, ...
U zákonů se tomu, myslím, říká preambule.
Frantisek.Navrkal píše:Máš pravdu, že lidi chtějí přesný postup, ale není to jen věc „ajťáků“. Koneckonců často byly požadavky, aby se k předpisům udělaly návody, tj. naopak předpisy zřejmě nejsou dostatečně „algoritmické“.
Hmm, jsem programátor OFFTOPICi když někteří tvrdí opak, ale algoritmicky napsaný zákon, vyhláška, nebo náš interní předpis, mě tak trochu uráží, protože předpokládá, že nemám vlastní rozum.

Takže za mě: rozhodně nechci, aby mi předpis nařizoval, že žádost o proplacení se podepisuje jen a pouze PGP klíčem a ne třeba červenou propiskou na papíře. Že do systémů strany se přihlašuji jen a pouze OpenID a už ne login/heslo, nebo MojeID. Pokud je více způsobů, mám rád na výběr. Pro mě je důležitý účel předpisu (ta preambule, nebo "duch") a ne jeho doslovné znění, kde se budeme hádat, jestli "nebo" ve větě znamená A OR B, nebo IF A ... ELSE.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Roman.Kucera
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Jan.Lipavsky
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: Analytik
Dal poděkování: 1009 poděkování
Dostal poděkování: 1423 poděkování

Příspěvek od Jan.Lipavsky » 07 bře 2016, 20:47

Ahoj,

mám jeden velice konkrétní návrh ke bodu 1 (fórum).

Myšlenka spočívá v zavedení nového technického systému na principu Stackoverflow. Tj. mít možnost klást otázky, odpovídat na ně a tyto odpovědi řadit (hlasují uživatelé). Offtopicy a nerelevantní odpovědi samy spadnou dolů. Moderování tedy dělají z velké části uživatelé, kteří palcují odpovědi. Odpovědi je možné v určité míře editovat/vylepšovat.

Praxe ukazuje, že tento systém je nejen dobrý na hledání odpovědí na uzavřené otázky (typicky v programování, kde se tento systém rozjel jako první), ale i na hledání odpovědí na obecnější otázky.

Dneska samozřejmě klademe otázky a hledáme na ně odpovědi. Dělají se schůzky, zakládají Pady, chatuje se na Facebooku, ale když už se rozeběhne diskuze na fóru, tak to často dřív nebo později končí hádkou, ve které se do sebe zacyklí několik přispěvatelů, kteří mají potřebu mít poslední slovo. Když se odpovědi začnou řadit dle kvality, tak toto odpadne. Ano většina dostane více prostoru, ale tím se také projeví nezávazná podpora pro jednotlivé názory.

Dále odpadne nutnost se prokousávat kilometry příspěvků. Nejlepší odpovědi jsou jakýmsi přirozeným výběrem toho nejzajímavějšího.

Honza
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Lipavsky za příspěvky (celkem 6):
Alexandr.Mansurov, Petr.Vileta, Frantisek.Kopriva, Jakub.Michalek, Mikulas.Peksa, Dalibor.Zahora

Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: datový inženýr/vědec
Dal poděkování: 8348 poděkování
Dostal poděkování: 4832 poděkování

Příspěvek od Frantisek.Navrkal » 07 bře 2016, 21:30

Se StackExchange je problém, že diskuze se tam větví jen jako tříúrovňový strom - je tam kořen (úvodní dotaz) pak jednotlivé odpovědi jako další vrstva a nakonec komentáře k odpovědím jako listy stromu. To je docela přirozený model v případě Q&A, ale ne už v případě obecné diskuze.

Na to je lepší něco jako reddit, kde se diskuze organizuje do obecného stromu. Vůbec ideální by bylo, kdyby se diskuze mohla větvit do libovolného orientovaného acyklického grafu (kde by se vždy uvažovala chronologická orientace). Jasně by tam pak byly poznat jak nějaké hodně kontroverzní příspěvky (ty, co mají vystupujících hran) a i shrnující příspěvky (ty, co mají hodně hran vstupujících). AFAIK ovšem žádná taková aplikace, kde by diskuze mohla mít obecně tvar DAG, neexistuje (k mému stálému údivu). Vlastně by tam ani nemělo smysl uvažovat speciálně vlákna nebo podfóra - šlo by jen o speciální typy uzlů v grafu; celé fórum by by tak byl jeden velký DAG. Určitě by se na tom pak dala použít spousta algoritmů pro zpracování grafů pro dolování dat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 6):
Michal.Ketner, Pavel.Moravec, Jan.Novak, Frantisek.Kopriva, Vojtech.Pikal, Dalibor.Zahora
Flamewar does not determine who is right - only who is left.

Jakub.Michalek
Republikové předsednictvo
Profese: poslanec
Dal poděkování: 4986 poděkování
Dostal poděkování: 17462 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jakub.Michalek » 11 bře 2016, 18:46

Jan.Lipavsky píše:Myšlenka spočívá v zavedení nového technického systému na principu Stackoverflow. Tj. mít možnost klást otázky, odpovídat na ně a tyto odpovědi řadit (hlasují uživatelé). Offtopicy a nerelevantní odpovědi samy spadnou dolů. Moderování tedy dělají z velké části uživatelé, kteří palcují odpovědi. Odpovědi je možné v určité míře editovat/vylepšovat.
Naprosto souhlasím, hodilo by se i pro rozhodčí komisi, navrhoval jsem kdysi zde https://www.pirati.cz/to/agendy#rozhodci_komise
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředseda strany

Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: dělník
Dal poděkování: 14694 poděkování
Dostal poděkování: 2706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Robert.Magni » 18 bře 2016, 17:52

Osobně navíc nějaké precedenční právo považuju za demenci
Já mám opačný názor.A praxe u soudů mi ukázala,že ani soudci neznají pořádně zákony a drží se hlavně toho,co je zvykem...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvek:
Ivan.Mikolas
Robert Magni
zabzicek@gmail.com
704051696
799796575
Rokycansko

Ivan.Mikolas
Komunální zastupitel
Profese: technik, ekonom
Dal poděkování: 1338 poděkování
Dostal poděkování: 618 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivan.Mikolas » 19 bře 2016, 12:14

Jakube, zapomněl jsi na nešťastný bod 13:
Spousta kolegů se prodchnula pravdoláskou a začínají mít pocit, že jsou spasitelé světa. Nejsou. Naopak lidé v Čechách (na Moravě a ve Slezku ;) ) jsou na podobné mesiáše alergičtí - občas tím trpíš i Ty, Adam, Ondřej (kupodivu nejméně asi Mikuláš), ale to vaše mesiášství se dá vcelku vydržet a je vyvažováno prací. Pak jsou tu ovšem vyložené excesy typu výkřiků: "nácky tady nechceme, uprchlíky vítáme", nálepkování kolegů a naprostá povrchnost ve znalostech některých oblastí, ke kterým přesto generujeme stanoviska.

Řešení?
1. Nenechávat se unášet nadšením sebou sama. Výsledky nejsou zdaleka tak dobré, jak si často namlouváme. Naopak - pomalý růst členské základy a odchod řady členů je, z velké části, právě důsledkem spasitelských tentencí některých jedinců, kteří zaměňují pocity vlastního ega za pravdu. To už jsme tu zažili v historii mnohokrát a nepřínáší to mnoho dobrého.
2. Nenálepkovat. Místo toho nastudovat problematiku, která mne zajímá a vyjadřovat se k věcem aspoň trochu fundovaně. Nebo - v opačném případě - raději méně či vůbec.
3. Pirátsky respektovat různost názorů a vycházet z našich kořenů - transparentnosti, ochrany soukromí, autorských práv a dekriminalizace například konopí. Nezelenat. Tím se pouze přetahujeme o zaslepené človíčky jiného tábora. A, předpokládám, nechceme být zaslepení.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Mikolas za příspěvky (celkem 3):
Simona.Skorepova, Jiri.Kaderavek.sen, Antonin.Zapletal
Ivan Mikoláš, http://www.mcc.cz
člen KS Praha, garant programového bodu Podnikání

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“