CF 5/2016 Doplnění bodu Právní stát - Exekuce a oddlužení

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci, na ostatní se obracejte jen prostřednictvím předsedajícího. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna. Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 19728
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 25694 poděkování
Dostal poděkování: 18626 poděkování
Kontaktovat uživatele:

CF 5/2016 Doplnění bodu Právní stát - Exekuce a oddlužení

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 01 bře 2016, 11:33

Zahajuji jednání ve věci uložení úkolu změny programového bodu Právní stát republikovému výboru ve věci Exekutorské soutěže a oddlužení osob bez majetku.

Jednání bylo zahájeno na základě podpořeného členského podnětu.
Podnět, žádost o svolání

Navrhovatelem je Robert Magni.
OFFTOPIC[quote="Návrh usnesení"]Celostátní fórum ukládá republikovému výboru změnit program tak aby:
[list][*]1. byla zrušena soutěž mezi exekutory a platil princip jeden dlužník jeden exekutor
[*]2. bylo umožněno oddlužení i lidem bez majetku a bez příjmu[/list][/quote]
Návrh byl navrhovatelem pozměněn:
Návrh usnesení píše:Celostátní fórum ukládá republikovému výboru změnit program tak aby:
  • 1. byla zrušena soutěž mezi exekutory a platil princip jeden dlužník jeden exekutor
  • 2. byla zvýšena dostupnost oddlužení i lidem bez majetku a s nízkými příjmy
Zdůvodnění píše:OFFTOPIC(Upozornění, programový bod je ze své podstaty ideologickou tezí. Vyjadřuje přání voličů a tato přání mají být posléze naplněna odbornou diskuzí na úrovni parlamentu, univerzit a jiných semenišť odborníků. Ovšem stále platí, že odborníci slouží zájmům a přáním voličů. Tedy takto čtěte programové body, jako ideologické teze, jež čekají na své převedení do praxe.)

Doplnění programového bodu právní stát o:

1. Zrušení hospodářské soutěže mezi soudními exekutory
Ideologicka pozice zní: "Není možné nechat soutěžit ostatní lidi o možnost zasahovat do práv jiných lidí."

Výkon soudního rozhodnutí (exekuce) může být, za přesně stanovených podmínek, předán soukromé osobě, ovšem rozhodnutí o tom, která osoba bude vykonávat exekuci, náleží pouze státu. Neboť tam kde je umožněno zasahovat do práv jiných lidí, tam nesmí probíhat hospodářská soutěž. Protože práva lidí jsou příliš cenná, než aby jejich ze zákona dané omezování bylo možné nechat na hospodářské soutěži.

Možné reálné možnosti jak zrušit soutěž mezi exekutory:

Zrušení soutěže mezi exekutory je možné zařídit okresní teritorialitou (musí být okresní), nebo převedením jejich pravomocí na státní zaměstnance.

Teze:
a. Exekutoři mezi sebou nesmí soutěžit. Soutěž nechť se koná v obchodech, kde se nezasahuje do práv lidí. Soudy, výkony rozhodnutí, věznice apod. nechme bez soutěže jako veřejnou instituci. Byť je možné delegovat některé úkony na soukromé osoby (soukromé / soudní exekutory), provedení úkonů nesmí být vysoutěženo.

b. Pokud má exekutor od jednoho oprávněného tisíce exekucí, nezbývá mu, než dát "množstevní slevu", která spočívá v tom, že u neúspěšných exekucí (60 - 70 %) neúčtuje žádné náklady. To samozřejmě vede k tomu, že věřitel bonitu klienta nezkoumá a postupuje metodou nástřelu.

c. Skutečnost že ti, kteří jednu exekuci její náklady v případě nevymahatelnosti exekutorovi hradí, zatímco hromadní věřitelé si mohou smluvně ošetřit, že nehradí je možná logické z obchodního hlediska, ale nepřijatelné z pohledu rovného přístupu k soudu. Je to naprosto totéž, jako dostat množstevní slevu na soudních poplatcích.

d. Jeden dlužník jeden exekutor a nikoliv jeden dlužník deset exekutorů ze všech koutů republiky jako je tomu nyní. Zkombinováno s povinným slučováním exekucí to znamená nižší náklady na vymáhání a tzn. vyšší efektivita.

e. Teritorialitu podporuje většina soudních exekutorů, její podpora je i oficiálním výstupem jejich profesní Komory.
http://teritorialita.webnode.cz/duvody- ... torialitu/
http://teritorialita.webnode.cz/otazky-a-odpovedi/
http://www.financninoviny.cz/zpravy/exe ... mi/1267415

f. Hospodářská soutěž mezi exekutory mimo jiné generuje nové exekuce. Přitom exekuce, stejně tak jako jakkýkoliv jiný nucený výkon, nebo vězení, apod. jsou společensky nežádoucí. Jsou potřeba, to ano. Potřebujeme jak exekutory, tak vězení, ale zároveň je žádoucí, aby takových potřeb bylo co nejméně.

g. Zrušení soutěže mezi exekutory sníží náklady povinných, to zvýší vymahatelnost.

2. Umožnění oddlužení i lidem bez příjmu
Ideologická pozice zní: "Neplnění smlouvy není invalidita, ani trestný čin a tak následky nemají být ani trvalé, ani trestající. Je nutné předlužené vrátit co nejdříve zpět do hry."

a. Je nutné vracet do "hry" zpět ty co z ní vypadli pro předlužení. Např. ve Švédsku to trvá 5 let co člověk platí co může nad určitou nezabavitelnou částku a pak je bez dluhů. Má horší přístup ke kreditkám, úvěrům apod., ale je zpátky a může zase vydělávat a utrácet. V Anglii to samé trvá dokonce jen rok. U nás v ČR dnes platí princip, že kdo v pěti letech nesplatí alespoň 30% dluhů, ten nemá nárok na oddlužení a zůstává zadluženým do konce života. Což je principielně špatně. Je nutné nalézt nějakou cestu pro návrat do běžné společnosti i pro tyto lidi. Oddlužení nemajetných umožní vrátit se brzy do hry odpadlíkům, to přinese nové peníze do ekonomiky.

b. Sociálně vyloučený člověk je pro společnost dražší, než člověk začleněný. Nikdy nekončící, nesplatitelné exekuce způsobují sociální vyloučení.
http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/do ... -vylouceni

c. Vyvážený stav vyžaduje, aby i věřitelé byli zodpovědní a nesli následky toho, že půjčují důchodcům, invalidům, nebo ženám na mateřských, či jiným rizikovým (z pohledu možného splácení dluhu) osobám. Tedy musí nést riziko, že jejich pohledávky nebudou splaceny.

d. Dlohodobé vyloučení díky předlužení má negativní vliv na zdravotní stav jednotlivce. Zdraví a život mají přednost před plněním smluv a závazků.

e. Princip, dluhy se mají platit, je pravidlem hry, kterou předlužení lidé již nehrají.

f. V jiných zemích lidé musejí dokazovat před soudem, že nespadli do dluhů vlastní zhýralostí a že mají zájem se po oddlužení chovat zodpovědně k financím. Tento princip je vhodné zkopírovat a neumožnit oddlužení všem. Ovšem sama možnost oddlužení má být stavěna né na procentuálním uspokojení věřitelů, ale na osobě dlužníka a jeho přístupu k problému.

g. O tom zda dluh existuje rozhoduje soud, tedy stát, tedy lidé žijící na určitém území. Pokud lidé skrze své soudy mohou rozhodnout o existenci dluhu, mohou stejně tak rozhodnout o jeho neexistenci. Nejedná se o vyvlastnění, jelikož dluh v případě oddlužení zaniká a jeho vlastnictví není nikam převáděno. A už dnes soudy, tedy stát, tedy lidé rozhodují o možnosti zaplatit pouze 30% dluhu, ve stejném duchu je možné rozhodnout o zaplacení 0% pokud lidé uznají, že je to v daném případě lepší pro celek, pro společnost.

h. Je nutné každý případ posoudit zvlášť, jak k dluhům došlo a v žádném případě nedělat z oddlužení nárok. Má jít o dání šance předluženým, že to může skončit, že mají naději vrátit se do normální společnosti. Věčné, nikdy nekončící exekuce člověka ze společnosti vyčleňují a vyloučený člověk je pro společnost nebezpečný obzvláště pokud jich je více.

Příklady oddlužení v jiných zemích:
Bankrot v UK: https://www.gov.uk/bankruptcy/overview
Ve Švédsku se bankrot příliš nevyužívá, ale možno číst obecně zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Bankruptcy#Sweden


Skutečná cesta ke zvyšováni efektivity vymahání finančních pohledávek:

Pro splácení dluhů platí vzorec: splátka = příjem - životní náklady - odměny mediátorům

Protože dlužník má jen jedny peníze, jen jeden příjem a více se z něho vymoci nedá. Tedy je třeba chovat se hospodárněji k tomu co lze vymáhat.

Pokud opravdu přemýšlíme o systému vedoucímu ke splácení dluhu. Je nutné neustále podporovat:
1. zvyšování příjmu povinných
2. snižování jejich životních nákladů
3. snižování odměn exekutorům, soudům, advokátům (zprostředkovatelům)

Zvyšování příjmu povinných je možné podpořit třeba tím, že pro firmy nebude exekuce zaměstnance představovat žádný větší problém. Dnes nezaměstnaní lidé v exekucích mají problém najít práci, protože mají exekuci.

Při snižování životních nákladů je třeba v rámci sociálního smíru, aby lidé měli alespoň souměřitelnou životní úroveň, když už ne srovnatelnou.

Snižování odměn zprostředkovatelům, ideálně až k místům kde jsou různí právníci potřeba spíše méně. Pomalu snižovat potřebu využívání služeb právníků. Například zjednodušováním práva a jeho rychlejším reakcím na změny životního stylu lidí jež ho používají.

Data: http://www.datovazurnalistika.cz/zadluz ... ejchudsim/


Lidé co něco nezaplatí a je jedno proč, tu budou vždy. A také dokonce tu budou vždy lidé na které bude krátké jakkékoliv vymáhání. Proto je nutné systém nastavit pro většinu a ne ho mít extrémně drakonický a alibisticky to omlouvat menšinou problémových lidí. Nemá smysl volat po poctivosti lidí, toho nelze dosáhnout. Ale lze dosáhnout na poctivá pravidla hry. Lepší lidi nestvoříme, ale máme schopnost si stvořit lepší, spravedlivější zákony.
Lhůta pro navrhování potrvá 14 dní do 15.3. včetně, pokud si navrhovatel nepřeje lhůto delší. Pak bude následovat lhůta na rozmyšlenou a hlasování bude zahájeno v pátek 18.3. v 10:00 a potrvá do pondělí 21.3. 22:00. Pokud to bude třeba, bude následující víkend následovat druhé kolo hlasování.

Předsedat budu já, pokud vedoucí AO nepověří někoho jiného, nebo pokud se někdo nehlásí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 7):
Robert.Magni, Martin.Shanil, Iveta.Pospisilova, Ivo.Vlasaty, Robert.Sip, Frantisek.Kopriva, Mikulas.Peksa
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 19728
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 25694 poděkování
Dostal poděkování: 18626 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 5/2016 Doplnění bodu Právní stát - Exekuce a oddlužen

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 01 bře 2016, 11:34

--- rezervováno pro souhrnný příspěvek ---
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Uživatelský avatar
Jakub.Nepejchal
Místní předsednictvo
Příspěvky: 1180
Registrován: 26 bře 2014, 14:12
Profese: Vedoucí sociální služby
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 1471 poděkování
Dostal poděkování: 1222 poděkování

Re: CF 5/2016 Doplnění bodu Právní stát - Exekuce a oddlužen

Příspěvek od Jakub.Nepejchal » 01 bře 2016, 20:38

Navrhuji aby se o obou bodech hlasovalo zvlášť (z úvodního příspěvku není jasné, jestli je to tak zamýšleno nebo by se hlasovalo souhrnně, proto radši navrhuji).

Zrušení soutěže exekutorů velmi podporuji, také pravidlo jeden povinný-jeden exekutor.

Bod 2. Bych radši přejmenoval na: "Zvýšení dostupnosti oddlužení", jelikož pokud někdo nic nemá, tak by nemělo být přípustné, aby mu někdo půjčil a pokud mu půjčuje nese riziko, že se mu to nevrátí na svých bedrech.
Musíme si položit otázku, jak takové předlužení vzniká, jedná se o celkem složitý a zároveň jednoduchý mechanismus, během kterého často dojde k tomu, že dlužník věřiteli zapře nějaké skutečnosti, čímž se dopouští úvěrového podvodu. V tomto směru bychom tedy měli hlavně apelovat na finanční gramotnost a žádám o zařazení tohoto apelu do bodu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Nepejchal za příspěvky (celkem 2):
Daniela.Weissova, Ondrej.Maly
...Karotka. „Jsem dobrovolník!” „A do prdele...” prohlásil strážný. (Stráže, stráže!, Terry Pratchett)
1. místopředseda MS Olomouc, člen Sociální komise RMO, člen KMČ Nová Ulice
=== Kontakt: ===OFFTOPIC* E-mail: jakub.nepejchal@pirati.cz
* Telefon: 6O8428O8O

Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Příspěvky: 6994
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9131 poděkování
Dostal poděkování: 9145 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 5/2016 Doplnění bodu Právní stát - Exekuce a oddlužen

Příspěvek od Martin.Shanil » 01 bře 2016, 21:05

Jakub.Nepejchal píše:Navrhuji aby se o obou bodech hlasovalo zvlášť (z úvodního příspěvku není jasné, jestli je to tak zamýšleno nebo by se hlasovalo souhrnně, proto radši navrhuji).

Zrušení soutěže exekutorů velmi podporuji, také pravidlo jeden povinný-jeden exekutor.

Bod 2. Bych radši přejmenoval na: "Zvýšení dostupnosti oddlužení", jelikož pokud někdo nic nemá, tak by nemělo být přípustné, aby mu někdo půjčil a pokud mu půjčuje nese riziko, že se mu to nevrátí na svých bedrech.
Musíme si položit otázku, jak takové předlužení vzniká, jedná se o celkem složitý a zároveň jednoduchý mechanismus, během kterého často dojde k tomu, že dlužník věřiteli zapře nějaké skutečnosti, čímž se dopouští úvěrového podvodu. V tomto směru bychom tedy měli hlavně apelovat na finanční gramotnost a žádám o zařazení tohoto apelu do bodu.
pokud budem důslední a splníme to, co po RV členstvo chtělo (soulad všech programových bodů se základním příjmem), tak nebude nikdo, kdo nic nemá a oddlužení bude možné vždy. Klidně to zde můžeme zmínit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvek:
Robert.Magni

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 19728
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 25694 poděkování
Dostal poděkování: 18626 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 5/2016 Doplnění bodu Právní stát - Exekuce a oddlužen

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 01 bře 2016, 23:59

Vidím návrh Jakuba Nepejchala, prosím pokud ho navrhovatel nevezme za svůj, o jeho předložení skupinou členů.

Dovoluji si též upozornit, že tu v zásadě žádné stanovisko zatím neschvalujeme, pouze ukládáme úkol republikovému výboru, takže přesná a úplná formulace by neměla být úplně naším cílem.
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 19728
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 25694 poděkování
Dostal poděkování: 18626 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 5/2016 Doplnění bodu Právní stát - Exekuce a oddlužen

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 02 bře 2016, 00:56

Když jsme dnes uklízel ve skříni, našel jsem tohle: https://www.pirati.cz/stanoviska/strop_ ... dnou_tolik - pro inspiraci.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 3):
Robert.Magni, Jakub.Nepejchal, Roman.Kucera
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Uživatelský avatar
Lukas.Findeis
Komunální zastupitel
Příspěvky: 4802
Registrován: 04 dub 2010, 15:47
Profese: radní MČ Praha 12, běžecký trenér
Bydliště: Praha 12 – Modřany
Dal poděkování: 4489 poděkování
Dostal poděkování: 3797 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 5/2016 Doplnění bodu Právní stát - Exekuce a oddlužen

Příspěvek od Lukas.Findeis » 02 bře 2016, 01:01

A kdo z RV bude schopnej nový znění naformulovat OFFTOPIC(Tobi v rezignaci, ale to bysme ho museli naklonovat)? Nevím jak ostatní, ale já o problematice vím velký kulový. Tuhle cestu nevidím jako moc schůdnou. Ať nejdřív pracovní skupina ve spolupráci s RV vytvoří nový znění a my to pak schválíme. Je blbost zaúkolovat RV s něčím co nebudem schopni dát dohromady. Takhle to nebude nikdy.

Usnesme se, že vznikne pracovní skupina, jejíž výstup RV schválí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Findeis za příspěvek:
Frantisek.Kopriva
uvolněný radní MČ Praha 12 – sociální věci, zdravotnictví, sport ☠ 4. místopředseda PMS Praha 12
findeis.lukas@praha12.cz ☠ 773 569 014

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 27091
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: živnostník, programátor
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 22029 poděkování
Dostal poděkování: 18928 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 5/2016 Doplnění bodu Právní stát - Exekuce a oddlužen

Příspěvek od Petr.Vileta » 02 bře 2016, 02:13

Martin.Shanil píše:pokud budem důslední a splníme to, co po RV členstvo chtělo (soulad všech programových bodů se základním příjmem), tak nebude nikdo, kdo nic nemá a oddlužení bude možné vždy. Klidně to zde můžeme zmínit.
Ale no tak. :roll: Když si někdo z hlouposti, nebo i záměrně, udělá dluh 200 000 (hypotéka, nevydařené podnikání), za jak dlouho by to splatil ze základního příjmu? I kdyby ten ZP byl 8000 měsíčně, tak něco musíš jíst a někde bydlet. Kolik bys asi tak mohl z toho dávat? 500 Kč, možná 1000? To máme ... to máme ... 200 až 400 let. No pěkně děkuju. :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Jiri.Demel
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 3930
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 14635 poděkování
Dostal poděkování: 2687 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 5/2016 Doplnění bodu Právní stát - Exekuce a oddlužen

Příspěvek od Robert.Magni » 02 bře 2016, 21:02

Petr.Vileta píše:
Martin.Shanil píše:pokud budem důslední a splníme to, co po RV členstvo chtělo (soulad všech programových bodů se základním příjmem), tak nebude nikdo, kdo nic nemá a oddlužení bude možné vždy. Klidně to zde můžeme zmínit.
Ale no tak. :roll: Když si někdo z hlouposti, nebo i záměrně, udělá dluh 200 000 (hypotéka, nevydařené podnikání), za jak dlouho by to splatil ze základního příjmu? I kdyby ten ZP byl 8000 měsíčně, tak něco musíš jíst a někde bydlet. Kolik bys asi tak mohl z toho dávat? 500 Kč, možná 1000? To máme ... to máme ... 200 až 400 let. No pěkně děkuju. :D
Broučku,dnes s příjmem 0 Kč to nesplatí nikdy :D Takže co je pro věřitele lepší ? Hovno nebo pětikilo ? :fet:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvky (celkem 2):
Martin.Shanil, Ivan.Mikolas
Robert Magni
zabzicek@gmail.com
704051696
799796575
Rokycansko

Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 3930
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 14635 poděkování
Dostal poděkování: 2687 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 5/2016 Doplnění bodu Právní stát - Exekuce a oddlužen

Příspěvek od Robert.Magni » 02 bře 2016, 21:16

Vojtech.Pikal píše:Vidím návrh Jakuba Nepejchala, prosím pokud ho navrhovatel nevezme za svůj, o jeho předložení skupinou členů.

Dovoluji si též upozornit, že tu v zásadě žádné stanovisko zatím neschvalujeme, pouze ukládáme úkol republikovému výboru, takže přesná a úplná formulace by neměla být úplně naším cílem.
Změna názvu bodu 2) - v tom nevidím problém.
Rozdělení hlasování na každý bod zvlášť - to se mi moc nechce
Robert Magni
zabzicek@gmail.com
704051696
799796575
Rokycansko

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů