Otázky na Jiřího Hlavenku

Moderátor: PKS Jihomoravsky kraj

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.
  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.
  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.
  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Přihlášeným uživatelům se zobrazuje pouze tehdy, pokud jsou členy krajského sdružení nebo jeho registrovanými příznivci. Fóra místních sdružení se zobrazují pouze jejich členům a jejich registrovaným příznivcům.
  • Mezi registrované příznivce se můžete sami zařadit přidáním do příslušné skupiny v nabídce Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra.
Jiri.Hlavenka
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 14
Registrován: 23 pro 2014, 09:50
Profese: Podnikatel
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 38 poděkování

Re: Otázky na Jiřího Hlavenku

Příspěvek od Jiri.Hlavenka » 02 lis 2015, 10:12

Zdenek.Frolec píše:
jiri111 píše:
Zdenek.Frolec píše:Otázka:

Čili do budoucna mohu očekávat pokrokovost a dohodnutí s vydavatelstvím, že bude i internetová distribuce a to zdarma jako open.....
Mám tu vaše slovo, že příští váš výtisk knihy bude na internetu k dostání zdarma a volně šiřitelný?

Tak především já žádnou knihu ani nyní ani výhledově psát nehodlám (fakt na to není čas, i kdybych chtěl), takže nevím jak odpovídat na otázku "co udělám s příští knihou", když si myslím, že žádná nebude.
Nicméně, když už to tu diskutujeme, tak tu otázku obrátím, protože mně zde zajímá pirátský názor. Napsání knihy zabere spoustu času - i u knihy středního rozsahu to může být, řekněme, 500 hodin. Je to kupa práce a pro spisovatele živobytí. Někdo 500 hodin pokládá dlažbu a má za to sto korun na hodinu, tak má padesát tisíc, takže může nakrmit manželku a dvě hladem řvoucí dcery. Spisovatel 500 hodin píše knihu a pak ji dá na Internet zdarma volně k šíření. To je skvělé. Ale kdo nakrmí jeho manželku a dvě hladem řvoucí dcery?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Hlavenka za příspěvek:
Dalibor.Zahora

Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příspěvky: 21224
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: specialista pocitacove bezpecnosti
Bydliště: Praha, V Klaudu 42
Dal poděkování: 2361 poděkování
Dostal poděkování: 11499 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky na Jiřího Hlavenku

Příspěvek od Lukas.Novy » 02 lis 2015, 10:24

Varianta A:
1. Pirati nerikaji, ze to musis dat zdarma, klidne to prodavej pres net. Ale licence ma byt svobodna.
2. Do PDF/epub vloz odkaz, kde se lidi dozvi, jak ti poslat dar. Pripadne tam rovnou vlep kod na QR platbu.
3. ???
4. Profit!

Varianta B:
Crowdfunding pres kickstarter

Varianta C:
Premiumware/subscription, kdo ma predplatne, dostane nove dily driv, dostane se k bonusovym materialum jako poznamky apod.

(cesky ebook fora delaji 1 rok hajeni, coz je doba po kterou normalni kniha dokaze realne vydelat pres klasicke knihkupce)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Novy za příspěvky (celkem 4):
Lukas.Dubec, Ondrej.Kotas, Zdenek.Frolec, Ivo.Vlasaty
pani nováková povídala, že u vás na balkóně
sou furt ňáký kluci, kouřej a smějou se.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Fotku Stierlitze jako avatara mi zakazali, toz sem nahodil catvatara.

Obrázek

Uživatelský avatar
Zdenek.Frolec
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 592
Registrován: 28 říj 2013, 16:02
Profese: IT technik pro MU Kyjov.
Dal poděkování: 158 poděkování
Dostal poděkování: 199 poděkování

Re: Otázky na Jiřího Hlavenku

Příspěvek od Zdenek.Frolec » 04 lis 2015, 02:59

Lukas.Novy píše:Varianta A:
1. Pirati nerikaji, ze to musis dat zdarma, klidne to prodavej pres net. Ale licence ma byt svobodna.
2. Do PDF/epub vloz odkaz, kde se lidi dozvi, jak ti poslat dar. Pripadne tam rovnou vlep kod na QR platbu.
3. ???
4. Profit!

Varianta B:
Crowdfunding pres kickstarter

Varianta C:
Premiumware/subscription, kdo ma predplatne, dostane nove dily driv, dostane se k bonusovym materialum jako poznamky apod.

(cesky ebook fora delaji 1 rok hajeni, coz je doba po kterou normalni kniha dokaze realne vydelat pres klasicke knihkupce)
Plně souhlasím. Je více možností, jak to dodávat a přiitom mít profit a dostat to k co nejvíce lidem. Není snad pro autora hlavní dostat svoji myšlenku/informaci do co největšího povědomí a to se dá dělat jedině tak, že se snažíme co nejlevněji, nebo jinou formou propagovat svoje dílo. Jelikož Jistě se najde 1000 kupců za 10 korun, jak 1000 kupců za 100. Pak se může stát, že pokud ta kniha byla dobrá, tak se jí prodá tolik, že ve výsledku jí levnější cena protočí vícekrát, až bude výdělečnější.

Viz. nejpopulárnější hra teď Leauge of Legends, kde je stažení zdarma, ale pokud chce člověk nějaký ,,skin,,(mít postavu jinak oblečenou), tak si připlatí. A hru to nijak neomezuje. Když tam nezáleží jak ta postava bude vypadat.

A je to nejrozšířenější hra a nejvíc profitující na světě, která se šíří zdarma bez omezení.
PS: OFFTOPICJá ji osobně nehraji už 2 roky, čili to není reklama spíš ji nesnáším :D Po tem co z ní udělali po 2 sezoně.

Čili kdo chce hledá způsob a kdo nechce hledá důvod.


Proto se ptám znovu. Mám vaše slovo, že se v budoucnu budou šířit vaše díla se svobodnou licencí? Neříkám hned teď, ale klidně až za 20 let první dílo.
Zakládající a první Předseda MS SLovácka.
Měl jsem snahu změnit politiku, bohužel lidi v ní mě zlomili.
Bacha na IVO Vašíčka. Slíbil u sebe doma, že odejde ze strany jakmile se to stane politikaření. Že to dělá JEN pro radost. A když sám přiznal že už je to politikaření, tak si naráz nevzpomíná, že něco takového vůbec říkal. A to i přes svědky Petra, Ríši, Karla, Toma a jeho Ženy. (Byl to ten den kdy jsme plánovali rozlohu oblasti MS Slovácko.)
Že jsem měl štěstí poznám, až potkám smůlu. - Já :D

Jiri.Hlavenka
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 14
Registrován: 23 pro 2014, 09:50
Profese: Podnikatel
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 38 poděkování

Re: Otázky na Jiřího Hlavenku

Příspěvek od Jiri.Hlavenka » 04 lis 2015, 10:26

Odpovím současně i na připomínku Lukáše Nového i tvoji, vztahuje se to obojí k jednomu tématu.

Nejdříve odpovím na tvou přímou otázku, zda zde mohu slíbit, že příští moje dílo bude šířeno se svobodnou licencí, i kdybych to mělo být za 20 let. To je hlavní otázka a tak na ni poctivě odpovím hned.

Tento slib dát nemohu, a vysvětlím proč.
Pokud napíšu a budu vydávat knihu proto, aby si ji přečetlo co nejvíce lidí a nebude mě vůbec záležet, jestli z ní budu mít nějaký profit (což je poměrně pravděpodobné, protože autorský honorář není zase tak vysoký, abych jej měl jako tak silnou motivaci), pak knihu jistě se svobodnou licencí vydám. To ti slibuji :). Je mě jasné, že svobodná licence díla zabezpečí jeho maximální šíření a pokud mně o to půjde, tak tak učiním.
Pokud bych ale vydával knihu kvůli profitu - zde tedy spíš nehovořím za sebe, ale za běžné spisovatele, kteří píší, aby se uživili, tedy se v tento okamžik "stylizuji" do námezdného spisovatele - tak něco takového slíbit nemohu.

Důvody jsou následující.

Za prvé, naprostá většina knih se vydává přes vydavatele - nevydává ji autor sám. Self-publishing sice vypadá lákavě, ale pro naprostou většinu spisovatelů to je cesta, kterou nepůjdou a často ani nemohou jít. Jednak to neumějí, vydání knihy je řemeslo pro specialistu. Jednak si vlastní knihu neumějí prodat - vydavatel má prodejní systém, jak ji dostat ke čtenářům, spisovatel nic takového nemá. A jednak na to spisovatel nemá peníze, protože kniha se musí - kupodivu! - vytisknout a to stojí řádově stovky tisíc, což spisovatel nemusí mít, či je to pro něj přílišné riziko.
No a vydavatel, když za nim přijde spisovatel a řekne, že u něj chce vydat knihu a chce, aby tato kniha byla současně ve svobodné licenci, pošle takovéhoto spisovatele s tímto nápadem, zdvořile řečeno, do háje. Nepřistoupí na to, ani omylem.
Zde se, aniž bych chtěl nějak kárat, skutečně projevuje neznalost vydavatelské branže. Vydavatel, pokud má knihu vydat knižně, rozhodně nepovolí autorovi, aby si ji nějak ještě svým kanálem šířil elektronicky. Řekne mu: no když si to chceš šířit ještě přes epub/pdf, zadarmo nebo za peníze, tak mě asi nepotřebuješ a vydej si to celé sám, nashledanou. Před dveřmi vydavatelů čeká fronta autorů, kteří touží vydat knihu - a ne naopak.

OK, může být námitka, tak to vydej jenom elektronicky a pak si můžeš dělat co chceš. V současné době ale je u nás asi 98-99% všech tržeb z knih z papíru, takže to pak znamená, že tam kde papírová kniha udělá 500 000 Kč tržeb, udělá její elektronická podoba 5-10 000 korun. A pak ti doma řvou ty dcery.

No a pak jsou tu varianty s Kickstarterem (nepochybně je to cesta k úspěchu pro česky psaný román, že?), s předplatným, s dárky, jistě se dají najít i další nápady. To je skvělé. Ale já, coby imaginární námezdný spisovatel, který živí dvě dcery. Já potřebuji, abych za svou práci dostal zaplaceno, stejně jako ten dlaždič, protože těžko mohu přijít za svými dvěma dcerami a říkat jim "holky, tak teď tři měsíce budu psát knihu, to nějak vydržíte o kořínkách, a pak to dám do PDF s odkazem, kam mě můžou lidi poslat dar, a pak budeme čekat, jestli nějaké dary dojdou, a když dojdou, bude krůta, a když nedojdou, tak budou holt furt ty kořínky".

Čímž říkám: jasně, supr, tohle mohou být cesty. Ale počkám si, až to bude vyzkoušené a ověřené, jako standardní cesta k, jak píše Lukáš, "profitu".

Mimochodem, Lukáši, dotaz: v ČR se vydává ročně asi 20 000 knižních titulů. Kolik z nich je prosím vydáno některou z tvých variant A, B nebo C, a tak, že pro autora úspěšně? Já to číslo neznám a rád se nechám poučit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Hlavenka za příspěvky (celkem 4):
Pavel.Moravec, Jiri.Ulip, Dalibor.Zahora, Ivo.Vlasaty

Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příspěvky: 21224
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: specialista pocitacove bezpecnosti
Bydliště: Praha, V Klaudu 42
Dal poděkování: 2361 poděkování
Dostal poděkování: 11499 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky na Jiřího Hlavenku

Příspěvek od Lukas.Novy » 04 lis 2015, 10:32

Neni to Pirat ;)
pani nováková povídala, že u vás na balkóně
sou furt ňáký kluci, kouřej a smějou se.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Fotku Stierlitze jako avatara mi zakazali, toz sem nahodil catvatara.

Obrázek

Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 2446
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Kohoutovice
Dal poděkování: 10012 poděkování
Dostal poděkování: 4819 poděkování

Re: Otázky na Jiřího Hlavenku

Příspěvek od Pavel.Moravec » 04 lis 2015, 12:20

Lukas.Novy píše:Neni to Pirat ;)
Možná ne, ale zajímal by mne příklad vydané (české) knihy pod nějakou svobodnou licencí, jejíž autor jakýmkoliv způsobem získal rozumné peníze za tu práci, co s tou knihou měl.

My si zde hezky teoretizujeme, jak vše šířit pod svobodnou licencí a jak na tom vydělat, ale zkusil to už někdo v praxi? Anebo má pro svůj model aspoň kalkulace typu "o knihu by mělo zájem X tisíc lidí, Y procent z nich jen zadarmo, ze zbytku Z procent by zaplatilo max. desetikoruny a ostatní max 200Kč, celkové příjmy by byly ??? Kč"?

Anebo zde argumentujeme podobně na vodě, jako Zelení před komunálními volbami, kde slibovali zlevnění šalinkarty jánevím o kolik, s tím, že až po volbách si zadali studie ukazující jak velká ekonomická sebevražda by to byla (skutečné náklady na městský rozpočet by byly několikrát vyšší, než si Zelení mysleli)?

Osobně jsem pro šíření čehokoliv (jen) pod svobodnými licencemi, ale kdybych měl svůj názor obhajovat, tak pro něj zkrátka nemám podklady (takže budu rád, pokud mi je někdo dodá). A osobně kdybych byl uznávaným spisovatelem (a Pirátem k tomu), dost bych váhal jestli a jak mám vydat knihu pod svobodnou licencí tak, abych na ni vydělal.

(anebo se zkrátka smíříme s tím, že profesionálních spisovatelů bude míň? OK, pak je ale fér to přiznat. A bude pořád platit, že svobodné licence pouze podporují šíření kultury, když se tím řada lidí nově neuživí?)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Ivo.Vlasaty
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.

Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příspěvky: 21224
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: specialista pocitacove bezpecnosti
Bydliště: Praha, V Klaudu 42
Dal poděkování: 2361 poděkování
Dostal poděkování: 11499 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky na Jiřího Hlavenku

Příspěvek od Lukas.Novy » 04 lis 2015, 12:44

Zeptejte se garanta. Ale model je funkcni. A tusim, ze takovej Slerka to normalne tak dela.
pani nováková povídala, že u vás na balkóně
sou furt ňáký kluci, kouřej a smějou se.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Fotku Stierlitze jako avatara mi zakazali, toz sem nahodil catvatara.

Obrázek

Vaclav.Fortik
Člen KS Praha
Příspěvky: 2020
Registrován: 02 črc 2009, 22:39
Profese: manager
Dal poděkování: 3154 poděkování
Dostal poděkování: 3457 poděkování

Re: Otázky na Jiřího Hlavenku

Příspěvek od Vaclav.Fortik » 04 lis 2015, 19:20

Přestože nejsem jihomoravskou koalicí nadšen (raději bych viděl zelené na pirátské kandidátce i klidně v dohodnutém/velkém počtu, než deklarovanou koalici se Zelenými), tyto výpady na Jirku nejsou fér
1) Opravdu není Pirát - nemusí se tedy k ničemu ohledně svobodných licencí vyjadřovat
2) I v našich programech je volné NEKOMERČNÍ šíření/sdílení - je na hraně chtít slib/vynucovat volné sdílení děl bez definování obsahu díla
3) Autorskými díly se živím a ano dělám to přesně tak, jak už pár z vás popsalo, dost věcí pouštím volně a díky tomu nabaluji klienty, kterým poté exkluzivní obsah (resp. část obsahu - ano i já jsem se zhlédl v on-lineovkách a jejich obchodním modelu) prodám
rodinám a školám (za pár šušňů)
Televizi a korporátu (za desítky nebo stovky tisíc) - což bych se u výše zmíněných upracoval a uvytvářel
Jde o to, že u komerčního/exkluzivního obsahu bych také nedovoloval jeho volné užívání (je to vytvořeno pro konkrétní firmu/TV za konkrétním účelem)

Jsem tedy živím důkazem, že pirátská představa může fungoval, ale za předem definovaných podmínek - ta byla ve vlákně definována dost diskriminačně (pro Jirku) a on v tomto ohledu obstál se ctí, že přiznal barvu, nemlžil a odpověděl dost dobře.

Jiri.Hlavenka
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 14
Registrován: 23 pro 2014, 09:50
Profese: Podnikatel
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 38 poděkování

Re: Otázky na Jiřího Hlavenku

Příspěvek od Jiri.Hlavenka » 09 lis 2015, 11:37

Pokud nevadí, že to je off topic původního smyslu vlákna, tak se ještě k této konkrétní problematice vyjádřím - vzhledem k tomu, že jsem se 15 let zabýval především vydáváním publikací, je to oblast, kterou i nyní hodně sleduji a samotného mně velmi zajímá, jak se bude vyvíjet vzhledem ke věcem, které zde diskutujeme: svobodné šíření autorských děl, digitální podoba atd.

Jak jsem koneckonců říkal na tom zmíněném videu, současná podoba autorského zákona je naprosto nevyhovující a špatná z mnoha ohledů. Současně pak naprosto souhlasím s tím, že existence a šíření autorských materiálů pod různými otevřenými licencemi (umožňujícími volné šíření) je pro celou tuto širokou branži nesmírně přínosná. Stačí se podívat, jakou "živou vodou" je existence a šíření open source software. A můžeme takto jít i do dalších oblastí: je například nemálo hudebních kapel, které dávají svoje díla - někdy všechna, někdy jen část - k volnému šíření, protože si například dovedou vydělat klubovým hraním.

Jenomže zrovna u oblasti literatury je toto problém. Pokud by - hypoteticky - existoval zákon, který by zaváděl povinnost dát svá díla paralelně vedle komerčních (placených) verzí též k dispozici zdarma, nepochybuji naprosto o tom, že by se branže vydávání knih u nás ze dne na den zhroutila: došlo by k tomu, že by světlo světa spatřila možná setina publikací, které se dnes vydávají, a bohužel ještě tato setina by byla obsazena z převážné části grafomaniackými díly, která jsou tak špatná, že je žádný vydavatel nevydá, ale jejich autoři touží po "zviditelnění se" bez ohledu na peníze. A jistě by se objevilo pár kvalitních knih, které by jejich autoři dali k dispozici zdarma - to bezpochyby. Došlo by tak k exemplárnímu příkladu "vylití dítěte i s vaničkou", kdy tedy ušlechtilý záměr zpřístupnit autorská díla povede k tomu, že žádná autorská díla nebudou vznikat.

Myslím, že je zde potřeba hledat nějakou střední cestu mezi současným stavem (daným platným autorským zákonem a vydavatelskou praxí) a návrhem "vše musí být volné", který zde kolegové (jak se mně zdá), propagují. Tato střední cesta může například spočívat v tom, že se určí doba hájení - a to nikoli na 50 let po autorově smrti, tedy typicky plusmínus sto let od vydání (což je kontraproduktivní a nepřínosné), ale třeba pět či deset let po publikování; doba může být různá podle žánru, například (beletrie kratší, non-fiction delší). To by umožnilo zachovat funkčnost vydavatelského systému, který je schopen "živit" autory, překladatele i vydavatele, a současně by obrovské bohatství lidského ducha zpřístupnilo tím, že by po určité době byl paywall odstraněn. Myslím, že zhruba tímto směrem by se diskuse vedoucí k následným návrhům změn autorských pravidel měly ubírat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Hlavenka za příspěvky (celkem 2):
Pavel.Moravec, Jiri.Ulip

Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 2446
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Kohoutovice
Dal poděkování: 10012 poděkování
Dostal poděkování: 4819 poděkování

Re: Otázky na Jiřího Hlavenku

Příspěvek od Pavel.Moravec » 13 pro 2015, 22:23

Možná to tu trošku zkomplikuji, ale nedá mi to:

V https://www.facebook.com/jiri.hlavenka/ ... nref=story Jirko hodnotíš vládu P.Nečase jako "poměrně slušnou a proreformní". Přitom ta byla plná kauz pro Piráty celkem citlivých: ministr živ.prostředí Drobil, Kalouskovo krytí proherních automatů, nesmyslně časovaná úsporná fiskální opatření prodlužující recesi, politické trafiky pro Tluchoře, Fuksu a Šnajdra, celá kauza kolem Nagyové,..

Na základě čeho prosím hodnotíš tuto vládu jako poměrně slušnou a proreformní?

(osobně mi přijde podobně špatná jako řada jiných. snažila se o reformy, zdravotnická super, penzijní tragédie, btw.)

Předem díky za odpověď.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 5):
Petr.Bajgar, Vaclav.Fortik, Dalibor.Zahora, Jiri.Hlavenka, Zdenek.Frolec
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.

Odpovědět

Zpět na „Jihomoravský kraj“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů