Pozornosti hodné články

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.


Pravidla fóra

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.

Toto je veřejné fórum, které nesděluje politická stanoviska či názory Pirátské strany. V anketách zde může hlasovat úplně každý, kdo má účet včetně robotů a nepříznivců strany.
Dodržujte prosím jeho pravidla a pravidla slušného chování.
Pro lepší diskuzi doporučujeme si založit účet.

Odpovědět
Návštěvník
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Re: Pozornosti hodné články

Příspěvek od Návštěvník »

Zelení se s Piráty přetahují o hlasy...

http://domaci.eurozpravy.cz/politika/13 ... vni-tyden/
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4764
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9909 poděkování
Dostal poděkování: 5722 poděkování

Re: Pozornosti hodné články

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Koller: Turecko představuje pro Evropu větší ohrožení než celý Islámský stát

http://www.rozhlas.cz/plus/proaproti/_z ... t--1559747

Doporučuju poslech celého pořadu. Oba hosté uvádějí zajímavé argumenty.

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
Ales.Sura
Člen KS Praha
Příspěvky: 2112
Registrován: 05 kvě 2009, 12:04
Profese: aplikační inženýr, vývoj IC
Bydliště: Praha 7, Bubeneč
Dal poděkování: 1963 poděkování
Dostal poděkování: 3119 poděkování

Re: Pozornosti hodné články

Příspěvek od Ales.Sura »

V Británii si už nesmíte vypálit ani vlastní legální CD s muzikou
http://www.zive.cz/bleskovky/v-britanii ... fault.aspx

FBI může donutit firmy i jednotlivce k vydání ohromného množství osobních data bez příkazu soudu (historie prohlížení stránek, seznam IP adres se kterými jednotlivci komunikují, seznam nákupů, sledování polohy podle mobilního telefonu, atd.)
Revealed: FBI can demand web history, phone location data without a warrant
http://www.zdnet.com/article/fbi-can-fo ... a-warrant/
a tady česky: http://www.novinky.cz/internet-a-pc/bez ... etech.html
"Prosíme ty, kteří tvrdí, že něco nejde, aby nezdržovali ty, kteří už to dělají!"
Uživatelský avatar
Ales.Sura
Člen KS Praha
Příspěvky: 2112
Registrován: 05 kvě 2009, 12:04
Profese: aplikační inženýr, vývoj IC
Bydliště: Praha 7, Bubeneč
Dal poděkování: 1963 poděkování
Dostal poděkování: 3119 poděkování

Re: Pozornosti hodné články

Příspěvek od Ales.Sura »

Američané se radují, NSA je přestala monitorovat. Pro svět se nic nemění
http://www.zive.cz/bleskovky/americane- ... fault.aspx
"Prosíme ty, kteří tvrdí, že něco nejde, aby nezdržovali ty, kteří už to dělají!"
Uživatelský avatar
Ales.Sura
Člen KS Praha
Příspěvky: 2112
Registrován: 05 kvě 2009, 12:04
Profese: aplikační inženýr, vývoj IC
Bydliště: Praha 7, Bubeneč
Dal poděkování: 1963 poděkování
Dostal poděkování: 3119 poděkování

Re: Pozornosti hodné články

Příspěvek od Ales.Sura »

Takhle to dopadá, když soukromá společnost vytvoří "otevřenou" síť na kterou si lidé zvyknou, ale regulace a pravidla jsou plně v rukách oné společnosti.
Pravidla a cenzuru bradavek, nevhodných názorů, atd. si tak nastavuje Facebook podle vlastních měřítek. "Trochu" mě překvapuje, že tento přístup mnozí Piráti schvalují.
Facebook vyřešil belgický spor. Bez přihlášení tam nic neuvidíte
http://www.zive.cz/bleskovky/facebook-v ... fault.aspx

Krátký, ale o to zajímavější článek
Pět témat důležitějších než ochrana českých hranic
"Prosíme ty, kteří tvrdí, že něco nejde, aby nezdržovali ty, kteří už to dělají!"
Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Pozornosti hodné články

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Tohle je docela zajímavý systém, jak pomocí partajního financování zaříznout stranu. V Německu je partajní financování stropováno 4 násobkem toho, co si partaj opatří sama. AfD si "opatřuje" - prodává zlaté marky, moc pěknej kšeftík. No a teď leží na stole návrh zákona, podle kterého by se podnikatelská činnost neměla započítávat, protože "partaj mají financovat členové a příznivci". A mělo by to fungovat "ab sofort". Takže, pokud příznivci straně nevysolí do konce roku 2 mega €, přijde strana o 8 mega € za rok 2015. Předsednictvo na prášky, protože to by znamenalo bankrot a že "bude Německo bez Alternativy". OFFTOPICJaká tragédie, tak se holt ty hranice z roku 1936 obnovovat nebudou... :twisted:

http://www.zeit.de/politik/deutschland/ ... erstattung
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Ales.Sura
Člen KS Praha
Příspěvky: 2112
Registrován: 05 kvě 2009, 12:04
Profese: aplikační inženýr, vývoj IC
Bydliště: Praha 7, Bubeneč
Dal poděkování: 1963 poděkování
Dostal poděkování: 3119 poděkování

Re: Pozornosti hodné články

Příspěvek od Ales.Sura »

Policejní stát na vzestupu, demokracie na ústupu - zatím ve Francii.
Francie si chce pozměnit ústavu, aby lépe čelila terorismu
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1 ... -terorismu
"Prosíme ty, kteří tvrdí, že něco nejde, aby nezdržovali ty, kteří už to dělají!"
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozornosti hodné články

Příspěvek od Petr.Vileta »

Nový kanadský premiér Justin Trudeau slíbil zlegalizovat marihuanu. Sám ji opakovaně kouřil
http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/kan ... 590604f2e/

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13423
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34738 poděkování
Dostal poděkování: 17613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozornosti hodné články

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

MFD Martin Biben
Skenování občanek? Braňte se!
Rozšířené praxi kopírování dokumentů by měli podle expertů lidé čelit.

celý článek:
OFFTOPICPRAHA Nabídku operátora 02 na nový neomezený tarif se Milan Slovenkai z Plané u Mariánských Lázní rozhodl využít nedávno. Telefonicky se s obchodníkem dohodl, brzy nato přijel kurýr.
„A já už věděl, že bude chtít kopírovat moji občanku, na což jsem si stěžoval u Úřadu pro ochranu osobních údajů už před lety. Chtěl jsem se tomu nyní ubránit,“říká. Jenže nepovedlo se.
„Odmítl jsem, ale kurýr vytáhl přístroj a řekl, že bez toho mi tarif nedá. Byl za 400, neomezený, chtěl jsem ho. Tak jsem zase ustoupil. Ale štve mě to,“popisuje Slovenkai.
Jaroslav Špicl z Prahy si zase stěžuje na kopírování svého průkazu v půjčovně strojů a nářadí. „Jednalo se o kompletní skenování včetně rodného čísla, čísla průkazu, podpisu a fotografie obličeje. Údaje jsou k dispozici v počítačové síti pro každého zaměstnance firmy a jsou snadno zneužitelné,“uvedl Špicl.
Podobných případů jsou statisíce – občanské průkazy lidem kopírují banky i nebankovní finanční ústavy, půjčovny, na celý den je odevzdáváme v hotelích, ubytovnách. Běžné je kopírování u všech operátorů.
Riziko, že se k cizímu občanskému průkazu i dalším osobním údajům dostane někdo nepovolaný nebo přímo podvodník, který si pak na falešnou identitu může půjčovat peníze na vysoké úroky, se zvyšuje. Případů, kdy chodí věřitelské výzvy na desetitisíce lidem, kteří si nic nevypůjčili, podle policie i samotných finančních ústavů stále přibývá. Jeden z nich detailně popsala i čtvrteční MF DNES.
O podobných potížích ví své i redaktor iDNES.cz Tomáš Kos. „Před časem mi ukradli doklady. Vše jsem nahlásil. Od té doby si pronajímám nemovitosti, prodávám kradená auta a jezdím načerno,“popisuje Kos.
Firmy se často brání tím, že své klienty naopak chrání. „Kopírujeme doklady právě proto, abychom zákazníka zabezpečili. Jinak může přijít někdo, třeba z rodiny, kdo zákazníkovu službu nechá zrušit nebo si ji naopak bez jeho vědomí zřídí,“uvedla například tisková mluvčí společnosti O2 Kateřina Mikšovská. Kopie je podle ní pořizována jen v rozsahu, který odpovídá nutnosti doložit identifikační údaje.
Stížnosti na kopírování průkazů dostává Úřad pro ochranu osobních údajů. Jeho tiskový mluvčí David Pavlát doporučuje se vždy zeptat, za jakým účelem, na jakou dobu a podle jakého práva mají lidé občanský průkaz vydat k oskenování. „A pokud nedostanou odpověď, která by je uspokojila, je dobré si nechat záležitost zdokumentovat a obrátit se na nás,“řekl.
Právník Sdružení ochrany spotřebitelů Tomáš Palla radí svůj průkaz nedávat z ruky a jeho kopírování povolit jen výjimečně, třeba u bank. „ Tam bych ustoupil, u smluv o účtu, hypotékách, banky jsou prověřované, pod dohledem,“řekl.
Palla zdůrazňuje, že takových případů je jen málo. A že podle zákona o občanském průkazu je kopírování dokladu bez výslovného souhlasu občana dokonce zakázáno.
„Chápu ale, že ve spoustě případů je odmítnutí těžké. Když u vstupů do různých areálů odmítnete opsání údajů z průkazu, nemusí vás vpustit. U hotelů si mohou na recepci některé vaše údaje zapsat, ale nechávat u nich průkaz ležet není dobré. Průkaz musí mít jeho držitel pod kontrolou,“říká Palla.
Ani operátoři by kopírovat doklady neměli. „Je normální, aby si průkaz vyžádali, ověřili vaši totožnost, ale kopírování není nutné. Oni si tak usnadňují práci,“míní. A i když jsou kryti tím, že mají souhlas klienta, lze to v jejich případě zpochybnit. Souhlas si totiž svým postavením na trhu vynucují. „Je to otázka, zda je to legální, či ne. Nutné, natož povinné, ale určitě ne,“dodal právník.

Ze dne na den se stav nezmění. Avšak čím více lidí bude kopírování průkazů odmítat, dělat obstrukce, případně upřednostňovat jiné firmy, služby a podávat stížnosti, tím větší je podle expertů šance nebezpečnou praxi postupně potlačit.

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13423
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34738 poděkování
Dostal poděkování: 17613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozornosti hodné články

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

MFD Martin Biben
Skenování občanek? Braňte se!
Rozšířené praxi kopírování dokumentů by měli podle expertů lidé čelit.

celý článek:
OFFTOPICPRAHA Nabídku operátora 02 na nový neomezený tarif se Milan Slovenkai z Plané u Mariánských Lázní rozhodl využít nedávno. Telefonicky se s obchodníkem dohodl, brzy nato přijel kurýr.
„A já už věděl, že bude chtít kopírovat moji občanku, na což jsem si stěžoval u Úřadu pro ochranu osobních údajů už před lety. Chtěl jsem se tomu nyní ubránit,“říká. Jenže nepovedlo se.
„Odmítl jsem, ale kurýr vytáhl přístroj a řekl, že bez toho mi tarif nedá. Byl za 400, neomezený, chtěl jsem ho. Tak jsem zase ustoupil. Ale štve mě to,“popisuje Slovenkai.
Jaroslav Špicl z Prahy si zase stěžuje na kopírování svého průkazu v půjčovně strojů a nářadí. „Jednalo se o kompletní skenování včetně rodného čísla, čísla průkazu, podpisu a fotografie obličeje. Údaje jsou k dispozici v počítačové síti pro každého zaměstnance firmy a jsou snadno zneužitelné,“uvedl Špicl.
Podobných případů jsou statisíce – občanské průkazy lidem kopírují banky i nebankovní finanční ústavy, půjčovny, na celý den je odevzdáváme v hotelích, ubytovnách. Běžné je kopírování u všech operátorů.
Riziko, že se k cizímu občanskému průkazu i dalším osobním údajům dostane někdo nepovolaný nebo přímo podvodník, který si pak na falešnou identitu může půjčovat peníze na vysoké úroky, se zvyšuje. Případů, kdy chodí věřitelské výzvy na desetitisíce lidem, kteří si nic nevypůjčili, podle policie i samotných finančních ústavů stále přibývá. Jeden z nich detailně popsala i čtvrteční MF DNES.
O podobných potížích ví své i redaktor iDNES.cz Tomáš Kos. „Před časem mi ukradli doklady. Vše jsem nahlásil. Od té doby si pronajímám nemovitosti, prodávám kradená auta a jezdím načerno,“popisuje Kos.
Firmy se často brání tím, že své klienty naopak chrání. „Kopírujeme doklady právě proto, abychom zákazníka zabezpečili. Jinak může přijít někdo, třeba z rodiny, kdo zákazníkovu službu nechá zrušit nebo si ji naopak bez jeho vědomí zřídí,“uvedla například tisková mluvčí společnosti O2 Kateřina Mikšovská. Kopie je podle ní pořizována jen v rozsahu, který odpovídá nutnosti doložit identifikační údaje.
Stížnosti na kopírování průkazů dostává Úřad pro ochranu osobních údajů. Jeho tiskový mluvčí David Pavlát doporučuje se vždy zeptat, za jakým účelem, na jakou dobu a podle jakého práva mají lidé občanský průkaz vydat k oskenování. „A pokud nedostanou odpověď, která by je uspokojila, je dobré si nechat záležitost zdokumentovat a obrátit se na nás,“řekl.
Právník Sdružení ochrany spotřebitelů Tomáš Palla radí svůj průkaz nedávat z ruky a jeho kopírování povolit jen výjimečně, třeba u bank. „ Tam bych ustoupil, u smluv o účtu, hypotékách, banky jsou prověřované, pod dohledem,“řekl.
Palla zdůrazňuje, že takových případů je jen málo. A že podle zákona o občanském průkazu je kopírování dokladu bez výslovného souhlasu občana dokonce zakázáno.
„Chápu ale, že ve spoustě případů je odmítnutí těžké. Když u vstupů do různých areálů odmítnete opsání údajů z průkazu, nemusí vás vpustit. U hotelů si mohou na recepci některé vaše údaje zapsat, ale nechávat u nich průkaz ležet není dobré. Průkaz musí mít jeho držitel pod kontrolou,“říká Palla.
Ani operátoři by kopírovat doklady neměli. „Je normální, aby si průkaz vyžádali, ověřili vaši totožnost, ale kopírování není nutné. Oni si tak usnadňují práci,“míní. A i když jsou kryti tím, že mají souhlas klienta, lze to v jejich případě zpochybnit. Souhlas si totiž svým postavením na trhu vynucují. „Je to otázka, zda je to legální, či ne. Nutné, natož povinné, ale určitě ne,“dodal právník.

Ze dne na den se stav nezmění. Avšak čím více lidí bude kopírování průkazů odmítat, dělat obstrukce, případně upřednostňovat jiné firmy, služby a podávat stížnosti, tím větší je podle expertů šance nebezpečnou praxi postupně potlačit.

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Odpovědět

Zpět na „Pirátské kauzy“