CF 14/2015 Zrušení Grafického manuálu

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci, na ostatní se obracejte jen prostřednictvím předsedajícího. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna. Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Tobias.Esner
Administrativní odbor
Příspěvky: 7810
Registrován: 22 čer 2013, 12:03
Profese: člen Oblastní výkonné rady ČČK Praha 7
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 5005 poděkování
Dostal poděkování: 3751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

CF 14/2015 Zrušení Grafického manuálu

Příspěvek od Tobias.Esner » 24 kvě 2015, 18:37

Zahajuji jednání ve věci Zrušení grafického manuálu, respektive nahrazení předpisu vyhláškou MO.

Jednání je svoláno na základě návrhu Vojty Pikala, podpořeného skupinou členů

Návrh usnesení:
Návrh usnesení píše: Celostátní fórum
  1. ruší své dříve schválené předpisy k úpravě vnitrostranických poměrů grafický manuál [(1)] a logotyp [(1), (2)]. Celostátní fórum si nadále již nevyhrazuje schválení těchto dokumentů.
  2. schvaluje v souladu s dříve přijatou Pirátskou identitou [(1)] nový předpis Symboly strany, který doplňuje způsob komunikace strany.
  3. ukládá republikovému výboru upravit status mediálního odboru, případně další předpisy tak, aby medální odbor byl povinnen vydat vyhlášku o grafickém způsobu komunikace strany, která bude v souladu se Symboly strany a Pirátskou identitou.
  4. ukládá republikovému předsednictvu aby ve spolupráci s mediálním odborem vypracoval a vydal tuto vyhlášku. Při prvotním vypracovaná vyhlášky nechť je použito v co největší míře prvků rušených dokumentů Grafického manuálu a Logotypu.
  5. ukládá republikovému výboru aby o po prvotním vypracování jednal o zamítnutí vyhlášky.
Body (2), (3), (4) a (5) usnesení účinkují vyhlášením. Úkol v bodu (2) usnesení nechť je splněn do měsíce od vyhlášení usnesení. Úkol v bodu (3) nechť je splněn do 14 dnů od splnění úkolu v bodu (2). Bod (1) usnesení účinkuje 14 dní po prvotním vyhlášení předmětné vyhlášky.
OFFTOPIC[quote="Návrh usnesení"]
Celostátní fórum
[list=1][*]ruší své dříve schválené předpisy k úpravě vnitrostranických poměrů grafický manuál [(1)] a logotyp [(1), (2)]. Celostátní fórum si nadále již nevyhrazuje schválení těchto dokumentů.
[*]schvaluje v souladu s dříve přijatou Pirátskou identitou [(1)] nový předpis Symboly strany, který doplňuje způsob komunikace strany.
[*]ukládá republikovému výboru upravit status mediálního odboru, případně další předpisy tak, aby medální odbor byl povinnen vydat vyhlášku o grafickém způsobu komunikace strany, která bude v souladu se Symboly strany a Pirátskou identitou.
[*]ukládá republikovému předsednictvu aby ve spolupráci s mediálním odborem vypracoval a vydal tuto vyhlášku a předložil ji k prvotnímu schválení republikovému výboru. Při prvotním vypracovaná vyhlášky nechť je použito v co největší míře prvků rušených dokumentů Grafického manuálu a Logotypu.[/list]
Body (2), (3) a (4) usnesení účinkují vyhlášením. Úkol v bodu (2) usnesení nechť je splněn do měsíce od vyhlášení usnesení. Úkol v bodu (3) nechť je splněn do 14 dnů od splnění úkolu v bodu (2). Bod (1) usnesení účinkuje 14 dní po prvotním schválením předmětné vyhlášky republikovým výborem.[/quote]
- starší verze

TL;DR - grafický manuál jako vyhlášku, logo samostatně jako symbol strany.
Zdůvodnění:
Grafický manuál v současné podobě je nehotový dokument, pro použití nedostatečný, který měl být dále dopracován a doplněn (logotyp, vyzitky...), což se však neděje, protože každé doplnění vyžaduje změnu přes celostátní fórum, což je pro všechny zúčastněné neskutečně náročné a nedává jim to vpravdě smysl. Existuje například CF schválený logotyp, tento však není taktéž dopracován a začleněn do manuálu. K logotypu pak existoval smysluplný podnět na jeho upravení a jak ten dopadl se můžete podívat zde.
Celkový problém je v zásadě v tom, že grafický manuál je odborný dokument; nedává valného smyslu, aby členská základna rozhodovala apriory o tom, jakým fontem se budou psát stranické dokumenty, jaký odstín modré se bude používat pro odkazy, jak velká je ochranná zóna u loga a jestli logotyp tuto zónu dodržovat má či nikoliv.

Samozřejmě rozumím potřebě, aby grafický manuál pro činnost mediální a jinou v nějaké podobě existoval. Ale na to nemusí být jedním z nejvyšších dokumentů strany. Stejně, ne-li lépe tuto úlohu splní předpis nižší vrstvy - vyhláška Mediálního odboru. Takovou vyhlášku může zvolený vedoucí dle potřeby doplňovat či měnit, a změnu po vyhlášení v případě nesouhlasu může zrušit republikový výbor(případně mimořádným přezkumem celostátní fórum).
Taková "důležitá" vyhláška by měla být předvídaná vhodným předpisem, např. statutem mediálního odboru, podobně jako jsou předvídané předpisy republikového výboru jiné vyhlášky - například k hospodaření, k fóru či harmonogram voleb. Obdobnou vyhláškou by se stal grafický manuál.

Je zde ještě třetí strana; lze rozumně očekávat, že členská základna si přeje mít kontrolu nad základními identifikačními znaky - symboly strany. Názvem, značkou, či logem. Proto přijmeme nový, zásadně kratší vnitřní předpis na úrovni celostátního fóra(mohl by být i zásadní), který podobu loga stanoví. (Vím, že takto bude nutno znovu vybojovat bitvu o mezinárodní logo, ale věřím že nebude dlouhá a za to to stojí.) Název (Česká pirátská strana) a zkratka (Piráti), jsou pevně definovány ve stanovách a není třeba to nějak řešit, mediální značka(Pirátská strana), kterou používáme je definována v jiném dokumentu celostátního fóra - Pirátské identitě, [1], [2], [3]; nepovažuji tedy za nutné se k ní v této změně vracet a něco na tom měnit. Zároveň považuji za vhodné upozornit, že v tomto původním usnesení měl Grafický manuál schválit toliko výbor, nikoliv CF, jak se poté stalo, pročež jsem zde.

Zvláštní část:
Bod (1) usnesení ruší současný guláš kolem nehotového Grafického manuálu a Logotypu.
Bod (2) zřizuje nový krátký předpis Symboly strany, který slouží celostátnímu fóru ke kontrole základní identifikace strany. Logo je v něm zavedeno daleko jednodušeji než v grafickém manuálu (ochranné proužky, použití na různých podkladech apod.) - právě proto, aby byla jasně demonstrována vůle tyto detailní a odborné záležitosti ponechat na odborných orgánech strany. Logotyp součástí symbolů vůbec není.
Bod (3) ukládá republikovému výboru provést příslušné změny předpisů (statutu mediálního odboru zejména), tak aby existovala povinnost grafický manuál mít. Předpis o zřízení mediálního odboru v tomto ohledu není třeba měnit, neboť již předpokládá jeho zodpovědnost za "komunikaci mezi stranou a veřejností" a vizuální podoba této komunikace tam jistě padá.
Bod (4) ukládá republikovému předsednictvu zajistit nové vypracování grafického manuálu. Zároveň zakládá povinnost tuto novou vyhlášku předložit výboru a implicitně povinnost výboru se touto vyhláškou alespoň poprvé řádně zabývat.
Poslední ustanovení stanovuje harmonogram v němž mají být jednotlivé úkoly splněny. Důležitou věcí zde je, že současný celostátním fórem schválený Grafický manuál bude platit, dokud nebude republikovým výborem schválena nová vyhláška grafického manuálu a dokud neuplyne doba pro mimořádný přezkum tohoto schválení celostátním fórem. Tím je zajištěna jistota kontinuity a vymíněna jistá kontrola CF nad tímto přechodem.
Lhůta pro alternativní návrhy je do 8.června včetně, pokud si navrhovatel nepřeje lhůtu delší. Následovat bude doba na rozmyšlenou, která potrvá do pátku 12. června, kdy by v 10:00 začalo hlasování. Jednání bude probíhat zde a rozhodující hlasování v příslušném fóru.
----
Nyní prosím navrhovatele o úvodní slovo a ostatní prosím, aby se zatím zdrželi vyjádření k podnětu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tobias.Esner za příspěvky (celkem 4):
Mikulas.Peksa, Alexandr.Mansurov, Viktor.Mahrik, Vojtech.Pikal
778 7O2 713,
___
Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod. Jan Werich

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 19725
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 25690 poděkování
Dostal poděkování: 18626 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 14/2015 Zrušení Grafického manuálu

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 03 čer 2015, 01:33

Omlouvám se za zaspání a prosím o prodloužení rozpravy nejméně o týden, aby mohla řádně proběhnout.

Úvodní slovo
Tato změna je jeden z více mých programových pokusů o lepší (jednodušší a přehlednější) právní prostředí uvnitř strany.

Hlavním cílem je zbavit se předpisu který máme nyní a je nefunkční, neaktuální a nepoužitelný a nahradit ho něčím, co bude srozumitelné a k něčemu - tedy aktuálním a aktualizovatelným grafickým manuálem.
Zásadní součástí tohoto návrhu je pak nový předpis "Symboly strany", který definuje nějaké základní stranické symboly (analogicky k symbolům států, měst či jiných organizací) - logo, barvu a motto.

Vše podstatného je řečeno v diskuzi a zdůvodnění.
Jsem otevřen otázkám a návrhům na vylepšení.

Zejména od úkolovaných, jako je MO, RP a RV.
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 27091
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: živnostník, programátor
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 22029 poděkování
Dostal poděkování: 18928 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 14/2015 Zrušení Grafického manuálu

Příspěvek od Petr.Vileta » 03 čer 2015, 01:49

Vojtech.Pikal píše:Jsem otevřen otázkám a návrhům na vylepšení.
Možná OFFTOPIC:?: :? by součástí nového předpisu mohlo být něco jako
Ve výjimečných a odůvodněných případech je možné logo barevně upravit nebo doplnit
a k tomu vysvětlivka, že například pro Prague Pride by se mohlo logo upravit tak, že by se použil pouze obrys a vnitřek by byl duhový. Pro MMM by se do "plachty" umístil zelený list konopí atd. Prostě aby to nebylo jako že Coca-Cola musí být vždy a za všech okolností červená, číslo barvy XYZ. ;) Tyto úpravy by neměli sloužit k trvalé a oficiální prezentaci, ale právě jen jako jakási sebeironie, koláž, mem. Tedy jestli to vysvětluji dost srozumitelně.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 4):
Mikulas.Peksa, Marek.Necada, Jan.Kohler, Ivo.Vlasaty
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 3862
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 6922 poděkování
Dostal poděkování: 8978 poděkování

Re: CF 14/2015 Zrušení Grafického manuálu

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 03 čer 2015, 09:09

Lze pro demonstraci mezinárodní jednoty používat grafické materiály našich zahraničních sesterských stran? :twisted:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 2):
Ivo.Vlasaty, Marek.Habrun
When you play game of trolls you flame or you die. #ByrokratickaFerovka #DyckyMost

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 19725
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 25690 poděkování
Dostal poděkování: 18626 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 14/2015 Zrušení Grafického manuálu

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 03 čer 2015, 10:53

Obě dvě tyto otázky jsou pro mne příliš specifické a věřím, že by je měl řešit až grafický manuál - vyhláška MO.
Protože o logu budeme po změně vědět akorát toto:
Logem
České pirátské strany je černá vlajka Pirátů ohraničená kruhem. Logo sdílíme s Pirátskými stranami na celém světě.
Nevíme nic o ochrannné zóně, způsobu užití, překryvech, použití na pozadí, na popředí apod.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Mikulas.Peksa
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Uživatelský avatar
Jan.Kohler
Člen KS Liberecký kraj
Příspěvky: 888
Registrován: 25 kvě 2010, 15:51
Profese: OSVČ
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Dal poděkování: 697 poděkování
Dostal poděkování: 486 poděkování

Re: CF 14/2015 Zrušení Grafického manuálu

Příspěvek od Jan.Kohler » 04 čer 2015, 13:38

Pravdou je, že manuál se v praxi úplně nepoužívá, tedy když budu vycházet z lokální zkušenosti, třeba na celorepublikových tiscích funguje (ale nikdy jsem to nekontroloval)

Sice jsem si zvykl třeba používat font M+, ale abych listoval v manuálu při každém letáku, tak to se neděje.

Takže v zásadě se zrušením předpisu nemám problém a budu věřit, že ty budoucí budou více uvolněné a souhlasím s oddělením manuálu od loga.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Kohler za příspěvek:
Vojtech.Pikal
| Jan Köhler | E-mail: jan.kohler@pirati.cz | +420 775 579 686 | Jablonec nan Nisou |
| 3D tiskárna | Řezací ploter na reklamy, samolepky, šablony a nažehlovačky | DTP/grafika |
| Lepená reklama na padákové kluzáky |

Uživatelský avatar
Tobias.Esner
Administrativní odbor
Příspěvky: 7810
Registrován: 22 čer 2013, 12:03
Profese: člen Oblastní výkonné rady ČČK Praha 7
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 5005 poděkování
Dostal poděkování: 3751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 14/2015 Zrušení Grafického manuálu

Příspěvek od Tobias.Esner » 11 čer 2015, 12:10

Vzhledem k tomu, ze v době pro navrhování nebylo předloženo žádného proti návrhu, bude zítra zahájeno hlasovani
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tobias.Esner za příspěvek:
Vojtech.Pikal
778 7O2 713,
___
Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod. Jan Werich

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 19725
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 25690 poděkování
Dostal poděkování: 18626 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 14/2015 Zrušení Grafického manuálu

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 12 čer 2015, 03:38

Měl bych doručit nějakou závěrečnou řeč, ale asi není moc k čemu;
Děkuji všem, za poskytnutou podporu a za otázky; vzhůru ke svobodnější tvorbě! :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 5):
Alexandr.Mansurov, Dominika.Michailidu, Lenka.Kozlova, Roman.Kucera, Mikulas.Peksa
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Uživatelský avatar
Tobias.Esner
Administrativní odbor
Příspěvky: 7810
Registrován: 22 čer 2013, 12:03
Profese: člen Oblastní výkonné rady ČČK Praha 7
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 5005 poděkování
Dostal poděkování: 3751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 14/2015 Zrušení Grafického manuálu

Příspěvek od Tobias.Esner » 12 čer 2015, 10:16

778 7O2 713,
___
Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod. Jan Werich

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů