Liberland a Váš názor na něj?

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět
pirat
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 99
Registrován: 18 říj 2013, 01:06
Profese: programátor
Dal poděkování: 80 poděkování
Dostal poděkování: 106 poděkování

Re: Liberland a Váš názor na něj?

Příspěvek od pirat »

Skoda, fandil jsem mu.
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36900 poděkování
Dostal poděkování: 30038 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liberland a Váš názor na něj?

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Jako, ono nějakým zadržením za poks o překročení hranic mimo vyznačené území a zaplacením pokuty to nekončí.
Jen to dokazuje, že chorvatsko dané území nepovažuje za své a je přesvědčeno že za danou čárou následuje srbsko.
Když si najdu čas zkusím zpracovat pirátské stanovisko ohledně přímé demokracie, dělby moci a politických stran k jím navrhované ústavě.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Martin.Smida, ItoldYouSo7227

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
ItoldYouSo7227
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2710
Registrován: 14 črc 2012, 00:45
Bydliště: London
Dal poděkování: 3183 poděkování
Dostal poděkování: 2614 poděkování

Re: Liberland a Váš názor na něj?

Příspěvek od ItoldYouSo7227 »

Adam.Skorepa píše:Jen ať je Jedlička hezky ve vazbě, beztak chtěl tento svůj stát jen používat k vyvádění peněz z ČR. Proto nechápu, jak někdo může považovat Liberland za nějaký svobodný prostor, když jde jen o prostředek na vyhnutí se daním.
Já to chápu jako akt, který má upozornit na reformu daní tak, aby odpovídala 21.století. Samozřejmě to je má interpretace, ale kdyby se mu daňový ráj povedl, tak by to mělo tento společenský impuls.
Tito uživatelé poděkovali autorovi ItoldYouSo7227 za příspěvek:
Michael.Polak
Nikdy plně nezměníte věci bojem s existující realitou. Abyste něco změnili, vytvořte nový model, který udělá současný model zastaralým. -- z článku o bitcoinu
Uživatelský avatar
Lukas.Findeis
Člen KS Praha
Příspěvky: 4913
Registrován: 04 dub 2010, 15:47
Profese: běžecký trenér
Dal poděkování: 4653 poděkování
Dostal poděkování: 4059 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liberland a Váš názor na něj?

Příspěvek od Lukas.Findeis »

To co píšeš se nevylučuje s tím co píše Adam a i když na to upozorní, tak se nic nestane, protože vlády států kvůli tomu daně neupraví. Nejenom že to nechtějí, ale ještě by tou změnou podpořili Jedličku a Svobodné. Praktickým důsledkem vzniku dalšího daňového ráje tedy bude to co píše Adam + zviditelnění Svobodných.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Findeis za příspěvek:
Mikulas.Peksa

735 07 66 99, Praha 12

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liberland a Váš názor na něj?

Příspěvek od Michael.Polak »

Sledoval jsem ten rozhovor na ČT24 a přijde mi to ... vtipné. Takový squatting v podání Svobodných :-) Ne, vážně... proč by člověk selektivně měl fandit Klinice či Cibulce (nebo historickým pokusům typu Milada), a ne Liberlandu? Nebo vice versa? Jedno, jestli najdete (fakticky) neužívaný objekt nebo (právně) neužívané území... princip squattingu neužívaného je v obou případech velmi podobný.

Na jednu stranu musím zopakovat, že mi ta rétorika a způsob myšlení není úplně cizí. Na druhou stranu, obratné manévrování, jak budou muset zavést "jistou míru regulace"... takže jistá míra regulace (duševního vlastnictví, apod.), ale bez politiků? Politici by měli být zpětná vazba, která brání zvůli úředníků: tzn. regulovat budou úředníci mimo kontrolu politiků? Právní diktatura? No prostě... je to legrační.

Myšlenka dobrovolného placení daní (min. u fyzických osob, a u příjmů v hotovosti) mi není zcela cizí. Problém dobrovolného placení daní ve spojení s velkou mírou sociální stratifikace samozřejmě vede k tomu, že stát má peníze pouze na projekty, které se líbí nejbohatším občanům. Tohle je... složité. Nemyslím si, že má jakýkoliv smysl usilovat o nějakou formální rovnost: ostatně sociální status může být předstíraný, skutečná moc se umí maskovat za jakéhokoliv systému... nemyslím, že má cenu nějak zuřivě bránit ekonomickým elitám v realizace soukromých projektů. Otázka je, zda se ty soukromé projekty mají dít jménem státu a zda za ně má stát nést záruky - a toto je právě velké téma pro demokracii a pro rovné právo občanů rozhodovat, co se děje jménem jejich státu.

Bohužel musím konstatovat, že bych asi nechtěl být ani občanem průměrného squatu, ani občanem daňového ráje Liberland. V obou případech budou hrát roli procesy, určující, kdo ještě do správné party patří a kdo už ne (v tom Hyde Parku to Jedlička řekl jasně: Liberland si bude vybírat). Do jisté míry chápu lidi, kterým vadí, že neexistuje "nabídka" státních příslušností, ze kterých by si vybírali na volném trhu: kdo četl Snow Crash Neala Stephensona, tak ví, o čem mluvím.

Myslím, že PIráti budou mít vždy výhradu k nějaké "shora zjevené", neměnné definici občanství, která nepřipouští diskuzi o právech a povinnostech. S řadu těch výroků, co zazněly, mohu třeba cítit určité sympatie - ale přesto si nemyslím, že se svojí komplikované národní a občanské identity můžeme lehce zbavit tak, že vyvěsíme vlajku někde v bažině a začneme vytvářet nějakou složitou právní fikci....
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 5):
pirat, Petr.Vileta, Lukas.Findeis, Vojtech.Pikal, Mikulas.Ferjencik

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liberland a Váš názor na něj?

Příspěvek od Michael.Polak »

Adam.Skorepa píše: jak někdo může považovat Liberland za nějaký svobodný prostor, když jde jen o prostředek na vyhnutí se daním.
Dobře... ale to není málo! Myslím, že kdo je v Pirátech proto, že především touží po přitvrzení výběru daní, měl by zvážit, jestli vlastně nechtěl vstoupit do nějakého "mladého ANO".

Máme v programu, že nevidíme budoucnost ve zdanění práce... bodejť bychom viděli... pracovní místa zanikají, pokud zrušíme minimální mzdu a nahradíme jí ZP, tak navíc i ta zbylá budou nejspíš part-time a špatně placená, a celkově přitvrzovat daňové zatížení práce prostě není cesta.

Otázka tedy samozřejmě zní: co a jak zdanit, když ne práci? Dobře, spotřebu.. ale i tam existují určité hranice, přes které jít prostě nejde. Chceme opravdu budovat silný stát postavený na maximalizaci výběru daní, nebo jsme Piráty zakládali s jinými cíli?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 4):
pirat, Vaclav.Fortik, ItoldYouSo7227, Mikulas.Ferjencik

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4097 poděkování

Re: Liberland a Váš názor na něj?

Příspěvek od Ondra.kl »

Michael.xChaos.Polak píše:Chceme opravdu budovat silný stát postavený na maximalizaci výběru daní, nebo Piráty zakládali s jinými cíli?
Myslím že zbytečně přecházíš do extrému ke kterému nikdo nemíří.

Má se jít cestou individuálního se vyhýbání daním, nebo cestou zjednodušení jejich fungování (administrativy zdaněných), zlepšení úspěšnosti výběru což pak umožní daně snížit?
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liberland a Váš názor na něj?

Příspěvek od Michael.Polak »

Já jsem zjistil, že kolem území Liberandu vede trasa závodu http://thesuntrip.com/ kterého se účastním: http://thesuntrip.com/michael-arachne-st2015/ (vyrážím asi za týden). Podle mě solární kolo je dobrý hack, jak se vyhnout placení spotřební daně na pohonné hmoty.

Pokud se mi podaří do té doby vyjednat vstup na území Liberlandu (museli by mi pozvat přívozem přes Dunaj ze Srbska, který si jako účastník závodu fakt nebudu mít čas vyjednat a prostředky zaplatit...) tak bych samozřejmě podal svědectví o tom, jak to vypadá přímo na místě a podebatoval s nimi o výhodách ostrovních fotovoltaických systémů. Ostatně: byla by to obchodní schůzka, nabídl bych jim, jak se jednorázovou investicí vyhnout placení DPH a spotřební daně z paliva pro energocentrálu a navíc udržet na místě ostrovní energetickou síť, nezávislou na zásobování palivem - aspoň přes léto - mohl by to být důležitý rys jejich suverenity, že mají vlastní zdroj energie :-)

Samozřejmě nevím, jestli ze strany Liberlandu bude zájem, ale mě obecně zajímají autonomní systémy: ve smyslu, že podporuju hackerspacy, 3D tisk, ostrovní energetické systémy nebo zemědělce se snahou o autonomní hospodaření. A toto myslím dost konkrétně, tu podporu: buduju sousedské telekomunikační sítě, sponzorujeme jako firma připojení Brmlabu, půjčil jsem svůj kufříkový solární panel jedné zajímavé soběstačné komunitě v Broumovském výběžku, zajímám se o dění ve Valči (permakultura - ovce, ovocné sady..), zajímám se o indoor zemědělství i z jiných důvodů, než jen pěstování hulení v pěstírnách, nechal jsem si na solární kolo od sponzora vyrobit 3D tištěné součástky (dokonce dost kritické), dodal jsem FV systém už min. jednomu travellerovi-dodávkáři, využiju svojí účast v závodě SunTrip k propagaci městských nákladních kol, apod. - to všechno jsou prvky faktické autonomie, nezávislé na stávajícím ekonomickém a politickém řádu.

O městský politický ("sociální") squatting na jedné straně ani daňové ráje v mikrostátech na druhé straně se až tolik nezajímám, ale určitý průnik s myšlením těchto lidí přeci jen vidím. Svobodní jsou známí svojí skepsí vůči solární energii (resp. tržní konkurenceschopnosti obnovitelných zdrojů a ekologickým tématům obecně), nicméně, pokud by Liberland spojil ekonomické s ekologickým, a vyhnul se placení spotřební daně z paliva do energocentrály v sousedních státech, tak má rozhodně moje sympatie a podporu, a klidně jim ten systém dodám na klíč (levněji, než konkurence). (Tato nabídka samozřejmě platí i pro politický nebo sociální squatting - pokusím se ty díly dodat tak levně, jak to půjde, případně některé i zapůjčit, samozřejmě rád podpořím každého, kdo se o svojí autonomii pokusí technologickým důvtipem - a ne tím, že se třeba načerno napíchne na veřejné osvětlení, neboi tak)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvek:
Vojtech.Pikal

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Martin.Smida
Republikový výbor
Příspěvky: 4040
Registrován: 12 črc 2012, 07:45
Profese: Kompostář
Bydliště: Majetín
Dal poděkování: 2909 poděkování
Dostal poděkování: 5338 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liberland a Váš názor na něj?

Příspěvek od Martin.Smida »

odložím si sem prezidenta Jedličku v Hyde parku :-)
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/3 ... je-realne/

po 45. minutě to začíná být zajímavý :-)
Naposledy upravil(a) Martin.Smida dne 13 kvě 2015, 11:05, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liberland a Váš názor na něj?

Příspěvek od Michael.Polak »

Martin.Smida píše:odložím si sem prezidenta Jedličku v Hyde parku :-)
Tak je to komik... nicméně celkově je to vtipný hack, který je nakonec rámcově inspirativní (nikoliv ve smyslu uposlechnout výzev neplatit daně, ale ve smyslu zamýšlet se nad možnosti autonomie v dnešní době a nad tím, jak utéct před globální provázaností a fatální závislostí na strukturách, které nemůžeme ovlivnit). Spíš se potřebujeme dost do Hyde Parku s podobnými tématy - řekl bych, že min. části squatterů nejde o konfrontaci za každou cenu, ale opravdu chtějí reálný alternativní prostor uvnitř měst (který se bude v řadě bodů dotýkat např. i pirátských myšlenek...).

Já sám se třeba stydím, že jsem svůj projekt pirátských projekcí v PiCe nedotáhl tuhle zimo do konce (ale jak vysvětluju výše, mám letos jiný, prioritnější projekt). Myslím si, že každý si zaslouží svůj vlastní "liberland" třeba i uprostřed města, kde žije, nejde ale vždy o právní hacky (liší se právní hacky našeho "jakubínského" křídla tolik od tohohle mezinárodněprávního hacku), a myslím, že odpovědí Pirátů na Liberland by nemělo být zapšklé kritizování "daňových únikářů" (s čímž trochu předcházíme událostem - ani zatím nevíme, že by na území státu Liberland někomu už nějaká daňová povinnost vznikla), zatímco bychom spíš měli sami nabízet "life hacky" všeho druhu (a zajímat se, kde nějaká právní klička či regulace případně takovýmto hackům může reálně bránit - tedy, neměli bychom sami právní kličky vymýšlet, ale podle mě hledat faktické, _technologické_, triky, jak existující skryté kličky obcházet... což, pokud se někdo ohlédne za tím, co za mnou zůstává, v podstatě také celý život min. od 90.let dělám)

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“