RV 8/2015, schálení a pokyn k podpisu Londýnského manifestu

Archivní fórum pro ukončená jednání Republikového výboru.


Moderátoři: asistent/ka RV, Jednatelé, Předsedající RV

Zamčeno
Uživatelský avatar
Jakub.Burget
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 775
Registrován: 17 říj 2013, 11:27
Profese: právník, advokátní koncipient
Bydliště: Olomouc (reálné) tr.b.: Konice
Dal poděkování: 436 poděkování
Dostal poděkování: 1110 poděkování

RV 8/2015, schálení a pokyn k podpisu Londýnského manifestu

Příspěvek od Jakub.Burget »

Zahajuji jednání o schválení dokumentu Londýnského manifestu a uložení pokynu k jeho podpisu.

Usnesení nám bylo předloženo RP na základě tohoto hlasování:

jednani-republikoveho-predsednictva-f52 ... ml#p394846

Návrh usnesení republikového výboru:
- Republikový výbor schvaluje Londýnský manifest jako programový dokument strany.
- Republikový výbor ukládá podepsat Londýnský manifest.

Důvodem pro zahájení jednání je usnesení RP 36/2015

Jiné návrhy usnesení nelze podávat. Ve věci nejsou jiné návrhy usnesení. OFFTOPICUpozorňuji, že návrh usnesení v podatelně, které je jiného znění nemá dostatečnou podporu členů, tedy nelze o něm hlasovat. Tento nedostatek nemůže odstranit předložený návrh RP.

Jednat budeme na Internetu v referendu. Od teď do zahájení hlasování běží doba na rozmyšlenou.

Rozhodující hlasování se bude konat na Internetu od 12. 5. 2015 21:00 do 14. 5. 2015 21:00. Mezi jednotlivá kola hlasování se tato doba rozloží rovným dílem.
Mgr. Jakub Burget KSOLK !
Uživatelský avatar
Jakub.Burget
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 775
Registrován: 17 říj 2013, 11:27
Profese: právník, advokátní koncipient
Bydliště: Olomouc (reálné) tr.b.: Konice
Dal poděkování: 436 poděkování
Dostal poděkování: 1110 poděkování

Re: RV 8/2015, schálení a pokyn k podpisu Londýnského manife

Příspěvek od Jakub.Burget »

Zároveň žádám zpravodaje, jímž je zahraniční odbor o úvodní slovo
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Burget za příspěvek:
Tomas.Vymazal
Mgr. Jakub Burget KSOLK !
Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: RV 8/2015, schálení a pokyn k podpisu Londýnského manife

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Vážený RV,

statut ZO říká, že jsme "ústředním orgánem pro přinášení osvědčených nápadů zahraničních pirátských stran do České Pirátské strany". Tož, vám jeden přinášíme:

Londýnský manifest volá po rovném autorském právu, ze kterého by těžili všichni Evropští občané. Požaduje zlepšit práva handicapovaných osob zajištěním rovného přístupu k informacím. Požaduje, aby knihovny měly právo sdílet digitální obsah. Požaduje, aby knihovny a archivy mohly zkoumat díla s využitím moderních tehnologií, jako je data mining. V neposlední řadě požaduje i udržitelnou legislativu v oblasti autorského práva napříč Evropou.

Tento dokument doplňuje bod Svobodná kultura Pirátského programu resp. bod Reforma copyrightu Společného evropského Pirátskéo programu v kontextu aktuálního dění v Evropských institucích. Evropským parlament momentálně projednává pseudonávrhy Komise na vytvoření Jednotného digitální trhu. Přijetím Londýnského manifestu deklarujeme postoj PP-CZ v této debatě - vůli reformovat nefungující systém. V situaci, kdy současná Komise pod vlivem copyrightové lobby ignoruje potřeby uživatelů, si přijetím tohoto textu ukládáme úkol, co je třeba narovnat v případě zvolení do EP v následujícím volebním období. Dokument se zařadí mezi již přijaté dokumenty jako je Manifest volné tvorby či Deklarace pro trvalou tvořivost čímž lehce aktualizuje jeden z klíčových bodů Pirátského programu.

Tento dokument byl podpořen již na úrovni PP-EU a podpořila ho naše europoslankyně Julia Reda, jsme však toho názoru, že by měl být přijat i na národní úrovni. Při tom se nejedná se o původní Pirátský programový dokument, jde o požadavky formulované neziskovými organizacemi sdružujícími knihovny a další kulturní resp. vzdělávací instituce.

Případné dotazy rádi v rozpravě zodpovíme.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 8):
Lukas.Findeis, Ljuba.Polakova, Vojtech.Pikal, Michal.Havranek, Tomas.Vymazal, Alexandr.Mansurov, Ondrej.Kolek, Ivo.Vasicek
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Lukas.Findeis
Člen KS Praha
Příspěvky: 4913
Registrován: 04 dub 2010, 15:47
Profese: běžecký trenér
Dal poděkování: 4653 poděkování
Dostal poděkování: 4059 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 8/2015, schálení a pokyn k podpisu Londýnského manife

Příspěvek od Lukas.Findeis »

Já jsem jednoznačně pro schválení a přihlášení se k tomuhle dokumentu i na národní úrovni. Po tomhle voláme už léta a je to v souladu s naším programem.

Plánují se pod manifest kromě PP-EU a nás přihlásit i další Pirátské strany?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Findeis za příspěvky (celkem 5):
Vojtech.Pikal, Michal.Havranek, Tomas.Vymazal, Alexandr.Mansurov, Michael.Polak

735 07 66 99, Praha 12

Uživatelský avatar
Ondrej.Kolek
Příspěvky: 1878
Registrován: 20 pro 2011, 17:05
Profese: chemik (manažer vývoje)
Bydliště: Praha 3
Dal poděkování: 1652 poděkování
Dostal poděkování: 1326 poděkování

Re: RV 8/2015, schálení a pokyn k podpisu Londýnského manife

Příspěvek od Ondrej.Kolek »

Jsem rozhodně pro projednání v RV.
Toto je přesně oblast, která se dá resp. má řešit na celoevropské úrovni.
Zajímavé by bylo, jaké jsou v tomto ohledu možnosti a praxe českých knihoven a dalších vzdělávacích veřejných institucí...

"Podle ovoce poznáte dobrý či špatný strom"

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: RV 8/2015, schálení a pokyn k podpisu Londýnského manife

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Lukas.Findeis píše:Plánují se pod manifest kromě PP-EU a nás přihlásit i další Pirátské strany?
V tuhle chvíli o tom nemám žádné informace. Ale řekl bych, že se je můžeme pokoušet strhnout příkladem.
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 8/2015, schálení a pokyn k podpisu Londýnského manife

Příspěvek od Michael.Polak »

No... nějaký překryv mezi Londýnským manifestem a naším programem existuje určitě.

Současně si nejsem jistý, jestli chci zdůrazňovat, že by knihovny měly mít nějaký zvláštní výsady, které řadový uživatel autorského díla nemá: jednoduše, knihovny by měly být příklad fair use. Pokud mají nějaké povinnosti navíc, mohou k nim teoreticky mít i práva... ale nejsem si jistý, jestli chci reformu copyrightu postavenou kolem nějakých zvláštních výsad pro knihovny. (aby bylo jasné: tím nejsem proti financování veřejných knihoven, ale nastavil bych fair use tak, aby soukromé i veřejné knihovny mohly fungovat podobně, bez ohledu na způsob financování... to veřejné prostě budou mít povinnost být financované transparentně, to bych viděl jako jediný rozdíl).

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 8/2015, schálení a pokyn k podpisu Londýnského manife

Příspěvek od Michael.Polak »

např. bod "Právo těžit" - Chceme automatické právo provádět počítačovou analýzu autorsky chráněných děl pro knihovny, archivy a jejich uživatele

ok, ale z tohoto vyplývá, že já jako "řadový uživatel" autorského díla toto právo mít nebudu, a že ho budou mít jen knihovny?

já nechci knihovnám upírát fair use, ale právě se nechci dostat do stavu, že knihovny budou mít výsady, které obyčejný uživatel, který si spustí např. Bittorrent, mít nebude.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 2):
Ljuba.Polakova, Mikulas.Peksa

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: RV 8/2015, schálení a pokyn k podpisu Londýnského manife

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Michael.xChaos.Polak píše:např. bod "Právo těžit" - Chceme automatické právo provádět počítačovou analýzu autorsky chráněných děl pro knihovny, archivy a jejich uživatele

ok, ale z tohoto vyplývá, že já jako "řadový uživatel" autorského díla toto právo mít nebudu, a že ho budou mít jen knihovny?

já nechci knihovnám upírát fair use, ale právě se nechci dostat do stavu, že knihovny budou mít výsady, které obyčejný uživatel, který si spustí např. Bittorrent, mít nebude.
V textu jsou zmíněni pouze uživatelé knihoven. Nicméně skutečnost, že prosazujeme nějaká práva pro uživatele knihoven, nijak nedefinuje to, co prosazujeme pro ostatní uživatele.

Možná by tady měl dělat zpravodaje spíš garant pro svobodnou kulturu, či kam to spadá. Já si fakt nejsem jistý, jak v téhle oblasti postupovat. Osobně bych si tipnul, že pro uživatele BitTorrentu data mining nepožadujeme, protože pak bychom už rovnou mohli chtít zrušení copyrightu en-bloc a tak radikální prostě nejseme. Předpokládal jsem, že naše politika je pouze zjednodušit mu život, protože např. odkaz není zločin, copyright by měl trvat tak 10 let atp. Ale fakt v tomhle nejsem expert.
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Jakub.Burget
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 775
Registrován: 17 říj 2013, 11:27
Profese: právník, advokátní koncipient
Bydliště: Olomouc (reálné) tr.b.: Konice
Dal poděkování: 436 poděkování
Dostal poděkování: 1110 poděkování

Re: RV 8/2015, schálení a pokyn k podpisu Londýnského manife

Příspěvek od Jakub.Burget »

Navržené usnesení bylo schváleno v prvním kole, a to tímto poměrem:
Možnost A .............. 11 (pro schválení usnesení)
Možnost B ............... 0 hlasů
Možnost C............... 2 hlasy
Možnost D ............... 4 hlasy
zde:

hlasovani-republikoveho-vyboru-f578/rv- ... 53-10.html

Děkuji za účast.

Lock
Mgr. Jakub Burget KSOLK !
Zamčeno

Zpět na „[Archiv RV]“